Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Manželka vládce podsvětí. Nelítostná Persefona.

Manželka vládce podsvětí. Nelítostná Persefona.

Dnes vám představíme další postavu ze starověkého Řecka. Přísnou a nelítostnou manželku vládce podsvětí Háda – Persefonu. Neměla ráda lidi a oni zase neměli rádi ji.

Persefona nebyla vždycky taková. V dobách svého dětství a mládí žila šťastný život…

Byla dcerou nejvyššího boha Dia a bohyně plodnosti, země a rolnictví Demeter. Užívala si života na výsluní, byla milá, veselá a oblíbená. Často chodívala se svou matkou na procházky a tančila s nymfami na loukách.

Jednoho dne se dopustila prohřešku. Utrhla narcis, květinu smrti. V tom okamžiku se před ní rozestoupila země a z jejích hlubin vystoupil bůh podsvětí Hádes. V mžiku se překvapené Persefony zmocnil a propadl se s ní zpět do nitra země. Její matka Demeter zaslechla zoufalý výkřik své dcery, ale únosu zabránit nedokázala. Celých devět dní pak nešťastně bloudila bez jídla a pití po zemi a svou dceru persefonahledala. Marně. Nakonec se nad ní slitoval vševidoucí sluneční bůh Helios a vysvětlil jí, co se událo a kde se její dcera nachází.

Demeter, zlomená ztrátou své dcery, se vydala na Olymp, kde Diovi vše vyčetla. Byla přesvědčená, že bez jeho vědomí by Hádes nikdy nemohl takový čin spáchat. Persefona přece byla Diovou dcerou! Zeus slíbil, že zařídí, aby Hádes unesenou dívku vrátil, a hned vyslal do podsvětí posla Herma. Ten však již přišel pozdě.

Hádes se s Persefonou totiž mezitím oženil a dal jí sníst jádra granátového jablka. Když někdo v podsvětí něco snědl, už se nikdy nemohl vrátit zpátky na zem. Po dlouhém vyjednávání Zeus nakonec dosáhl přijatelného kompromisu: Persefona bude jednu třetinu roku pobývat v podsvětí jako Hádova manželka a dvě třetiny pak stráví na zemi ve společnosti své matky.

A tak přichází každé jaro Persefona na zem. Její matka Demeter každý rok ze samé radosti dodá rostlinám plodivou sílu, aby se příroda zazelenala. Touto jarní nádherou vítá svou dceru, která pak stráví s matkou na zemi čas až do pozdního podzimu. Pak se musí vrátit zpět ke svému manželovi do podsvětí. Její matka ze žalu nad dceřiným odjezdem zahalí do smutečního šatu i celou přírodu. Zelené listy zežloutnou a opadají… Alespoň do doby, než opět nastane čas radosti a Persefona se znovu objeví na zemi.

Meryl


2.10.2012   Rubrika:   |   Komentářů 4   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Manželka vládce podsvětí. Nelítostná Persefona.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Gorawen
Gorawen - 2.10.2012 20:55

smajlik - 47 moc hezky clanek.

 
orinka
orinka - 2.10.2012 10:10

loupák: taky mě to zarazilo, já mám narcis spojený s jinou bájí, podle které se samolibým krasavcům říká Narcisi. Tyhle legendy mám moc ráda, pořád jsem na všelijaké pohádky a záhady. Hezká kniha, kde se to jen hemží slovanskou mytologií, je Slovanské nebe od Tomana. Tam zimu a smrt nosila Mořena (Morana) a jaro zas krásná Vesna. Ovšem ta knížka se nese v docela lidském duchu, jak přijdou dva novomanželé omylem do nebe a co tam natropí.

 
loupák
loupák - 2.10.2012 8:28

Hezký počtenísmajlik - 61...vůbec jsem nevěděla,že narciska je květina smrtismajlik - 76mám je moc ráda a každý jaro,je kupuju mamince k MDŽsmajlik - 65...no co,jsou to jenom bájesmajlik - 61

 
orinka
orinka - 2.10.2012 8:06

krásná báje, docela aktuální, teď právě asi chudák Persefona kráčí zpět k Hádovi.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.