Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Řadu Čechů čeká rozhodnutí o jejich budoucích penzích

Řadu Čechů čeká rozhodnutí o jejich budoucích penzích

Většina dospělých obyvatel České republiky v aktivním věku už velmi dlouho žije v nejistotě týkající se jejich budoucích důchodů. Populace stále více stárne, prodlužuje se důchodová doba a náš stát na to laicky řečeno nebude mít dostatek financí. Díky nedávnému rozhodnutí Sněmovny o penzijní reformě čeká v blízké době statisíce lidí možnost rozhodnout se o formě financování jejich budoucích důchodů. Velká část obyvatel však chystanému systému důchodové reformy stále nerozumí. Co se na nás od nového roku chystá?

Nový důchodový systém, který bude spuštěn od 1. ledna 2013, počítá celkem se třemi pilíři, tedy jinými slovy třemi možnými zdroji financování budoucích důchodců.

Prvním pilířem je současný povinný průběžný systém, do kterého odvádějí pracující pojištění ve výši 28 % z hrubé mzdy. Pokud se rozhodnete spolehnout se pouze na tento způsob, můžete si být jistí, že bez dalších úspor pro vás bude přechod do důchodu finančním šokem a bude vám hrozit razantní pokles dosavadní životní úrovně a standardu.

Druhý pilíř je onou hojně diskutovanou novinkou, do které se budou moci přihlašovat zejména lidé do 35 let věku. Zejména říkáme proto, že do června 2013 mohou do druhého pilíře vstoupit i osoby starší 35 let. Jedná se o dobrovolné důchodové spoření do speciálních důchodových fondů. Ten, kdo do druhého pilíře bude chtít vstoupit, bude do prvního pilíře státu odvádět na pojistném pouze 25 %. Zbylá 3 % budou převedena právě do druhého. K nim ale bude člověk muset ještě přidat 2 % svého příjmu. Těchto pět procent pak bude investováno podle jedné ze čtyř investičních strategií.

Tuto strategii si budete moci na začátku vybrat a rozhodnout se podle míry rizika, které bude s investicí vašich financí spojeno. Jednotlivé strategie se liší dle skladby použitých finančních nástrojů. S vyšším rizikem je spojena možnost vyššího výnosu, naopak konzervativnější přístup zaručuje vyšší šanci na návratnost vložených prostředků, ale s tím také menší zisk. Nové penzijní fondy nebudou garantovat návratnost.

„Pokud se přihlásíte do druhého pilíře nového důchodového systému, nebudete z něho již moci vystoupit, toto rozhodnutí je nevratné,“ doplňuje Jana Gabrielová z ČSOB Penzijního fondu Stabilita, a doplňuje: „Uspořené peníze vám budou z druhého pilíře vypláceny v důchodovém věku.“

Budete si moci vybrat z několika variant vyplacení. První je formou doživotní penze, která lze připodobnit současnému starobnímu důchodu. Další možností je výplata doživotního důchodu s pozůstalostní penzí po dobu tří let od úmrtí. Výše měsíční penze bude v tomto případě menší, ale v případě vaší smrti touto variantou zajistíte blízké osobě měsíční výplatu ve stejné výši po dobu dalších tří let. Poslední možností je pravidelná renta z celkových úspor, vyplácená po dobu 20 let. V případě, že zemřete dříve, než bude naspořená částka vyplacena, bude zbylá částka součástí vaší pozůstalosti. Pokud budete žít v důchodu déle než oněch 20 let, budete se po uplynutí této doby muset spolehnout jen na státní důchod či jiné úspory.

Jana Gabrielová, k tomu dodává: „Ze studie renomovaného akademického pracoviště CERGE-EI, kterou jsme si nechali zpracovat, vyplývá mimo jiné, že nejen první, ale ani druhý pilíř nelze vnímat jako samo spásné cesty k zajištění plnohodnotného stáří. Všem lidem doporučuji, aby si vytvořili co nejširší portfolio spořících produktů, které bude odpovídat jejich možnostem a očekáváním. Penzijní připojištění, stavební spoření, životní pojištění, spořicí účet nebo podílové fondy by neměly chybět v žádné domácnosti. Smysl dává i investice do nefinančních aktivit – nemovitostí, drahých kovů a podobně.“

Právě tato slova se týkají tzv. třetího pilíře, který již dávno existuje, ale v rámci penzijní reformy prochází změnou. Primárně se jedná o doplňkové penzijní spoření se státní podporou, do kterého vám může přispívat v rámci firemních benefitů i váš zaměstnavatel.

Změny dosavadního třetího pilíře také přijdou se začátkem roku 2013. Původní penzijní fondy se přemění na penzijní společnosti, jejichž majetek bude oddělen od majetku investorů. Třetí pilíř tak budou tvořit tzv. fondy transformované a fondy účastnické. Transformované fondy vzniknou ze současných fondů, do kterých se můžete ještě za stávajících podmínek přihlásit nejpozději do konce listopadu. Od prvního ledna 2013 pak už budou moci ti, kteří si nyní platí penzijní připojištění, buď zůstat ve svém dosavadním transformovaném fondu, nebo v případě nespokojenosti přestoupit do některého nového, tzv. účastnického fondu. Ti, kteří v třetím pilíři od začátku roku 2013 doposud nebudou, budou moci uzavřít doplňkové penzijní spoření rovněž v účastnickém fondu. Do transformovaného fondu již nebude možné vstoupit, pouze si měnit výši úložky.

Státní příspěvek do třetího pilíře zůstává zachován. Zvýšila se však minimální hranice pro získání státního příspěvku na 300 Kč měsíčně, nicméně zvýšil se i samotný příspěvek, a to až na 230 Kč měsíčně. Současná změna bude tak motivovat vyšším státním příspěvkem k větším úsporám a rovněž umožní při změně smlouvy různé formy investování prostředků. V současnosti je penzijní připojištění sice s každoroční garancí nezáporného zhodnocení, ale s nízkými výnosy vhodné zejména pro občany v předdůchodovém věku. Reforma z něj vytvoří atraktivní nástroj také pro mladší ročníky. Prostředky ze třetího pilíře se v případě úmrtí rovněž dědí.

Vstup do nového druhého pilíře je otázkou rozhodnutí zejména pro mladé lidi do 35 let, protože o výsledné výši penze rozhoduje doba spoření.  „Výpočty ukazují, že druhý pilíř se vyplatí spíše lidem se středním a nadprůměrným příjmem. Doporučujeme každému zájemci poradit se předem s odborníky, například v bance,“ doplňuje Jana Gabrielová z ČSOB Penzijního fondu Stabilita.

Redakce


4.10.2012   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 17   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Řadu Čechů čeká rozhodnutí o jejich budoucích penzích

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
rychlonožka
rychlonožka - 7.10.2012 23:57

Mám kolegyni, která je takzvaně uvědomělá a na důchod si spoří se státním příspěvkem už léta. Může si to finančně dovolit. Ona nám taky občas docela marodí. A ne zrovna krátce. Chřipka jí trvá i dva měsíce. I to si může dovolit. Vždy v lednu při daňovém vyrovnání si pak nese skoro čtyři tácy, zatímco my obyčejné neuvědomělé, co radši ani nezamarodíme, stovku dvě. A máme-li, dáme spíš dětem, když potřebují, nebo si koupíme něco samy do svojí domácnosti. Ono jaksi není na rozhazování. Za sebe můžu říct, až mi bude sedmdesát, budu klidně o suchých houskách. Stejně budu stará. A když budu dělat do šedesáti pěti-co si toho důchodu užiju? Na obyčejné lidi se vymýšlejí všelijaké fígle pod rouškou péče a starostlivosti. Aby se jako měli líp. Co byla kupónová privatizace...Výmysl, že něco společně uděláme pro stát...Nebudu si spořit a nikdo mě nedonutí. Jsou to fígle jak nasyslit do kapsy rozhodně ne těm řadám obyčejných lidí! A všechno se vždycky dělalo proti nim a ti řadoví pěšáci to vždycky odnesli. Přitom hlavně oni se podílejí svojí prací na tom, aby stát fungoval. Ti nahoře z toho akorát vyžívají a ne špatně. Uhoněná prodavačka, sedřený zedník, vynervovaná učitelka a další - kolik let budou užívat v pohodě důchod? Je to hanba, že na důchody nebude. Všichni si je zasloužíme. A že populačně stárneme? Za chvíli si každý rozmyslí, zda si to dítě vůbec pořídí...!

 
PEGG
PEGG - 7.10.2012 15:41

Jagea - 6.10.2012 9:28 smajlik - 47 mě by jen zajímalo, kolik lidí do té zlodějny natlačí a jak to chtějí udělat? To budou po lidech chodit nějací naháněči? Dobrovolně jim na to snad nikdo nemůže kývnoutsmajlik - 66smajlik - 76 Kdyby se jim na všichni lidi vykašlali, tak si můžou druhý pilíř nabouct do treneksmajlik - 68

 
Jagea
Jagea - 6.10.2012 9:28

Světlonoska: Přesně tak a myslím, že druhý pilíř bude jasný tunel.smajlik - 42

 
Světlonoska
Světlonoska - 5.10.2012 15:23

smajlik - 76DNes bych už snad ani mladá být nechtěla,co ty naše děti čeká,škoda pomylsetsmajlik - 85

 
Světlonoska
Světlonoska - 5.10.2012 15:21

smajlik - 66Do nějakého fondu bych nedala nai korunusmajlik - 67pokud bych ji měla náhodou navíc,dala bych ji do České spořitelnysmajlik - 55Kdo ví,kdo fond zase vytuneluje??smajlik - 76smajlik - 65

 
Světlonoska
Světlonoska - 5.10.2012 15:19

Nepřiznají,že nemají na důchody peníze,tak vymysleli totosmajlik - 36smajlik - 23smajlik - 36A z čeho asi mají lidi šetřit,když není prácesmajlik - 76

stejné je to s odchodem do duchodu,práce není,ale odchod se oddaluje,ale hlavně že pracuje skoro 200 000duchodcu,co by ubylo nezaměstanýchsmajlik - 76smajlik - 37smajlik - 59

 
Almega
Almega - 5.10.2012 12:42

Hnus,jak nám přistrkují výpočty s nějakými nereálnými čísly!! Prý,aby se měl někdo jednou !!! tak dobře,jako teď,tak by si měl spořit nejméně 4 tisíce měsíčně!! No kdo to asi tak může dělat ??? Já byla ráda,když jsem si ze začátku penzijního pojištění mohla dávat 200 kč,víc mi zkrátka nezbylo...A cpát soukromníkovi jentak tisíce,bez jakéhokoliv zajištění,copak jsou dnešní vládní panáci vševědoucí???Oni ví,co bude za rok?? Ví jen to,jak nás co nejrychleji okrást a peníze si zašít pro sebe....

 
kubikm
kubikm - 4.10.2012 18:24

PEGG - 4.10.2012 9:02
lidi si musí šetřit...tam, kde jsou vklady pojištěné a určitě v několika produktech...výnos za rok musí překročit inflaci

 
PEGG
PEGG - 4.10.2012 14:44

Milda3 - 4.10.2012 14:30 - díksmajlik - 105

 
Milda3
Milda3 - 4.10.2012 14:30

PEGG: po důkladnějším pročtení o příspěvcích stranám máš asi pravdu,za neplatný hlas nic nedostanou,tyto hlasy se projeví pouze v procentní účasti u voleb a tu stovku za hlas dostávají strany jen u voleb do poslanecké sněmovny v případě že překročili 1.5%

 
PEGG
PEGG - 4.10.2012 11:01

Milda3 - 4.10.2012 10:43 - tak prosím o vysvětlení, vážně tomu nerozumím. Tak jak to mám udělat, aby peníze za můj hlas nikomu nepřipadly? Pokud to víš, poraď, protože mě vážně tak strašně štvou, že nevěřím ani jednomu. Každý jejich krok mi přijde jako krok zpátky, proti obyčejným pracujícím lidem.smajlik - 105

 
Milda3
Milda3 - 4.10.2012 10:43

PEGG: v případě že chcete u voleb hodit prázdnou obálku tam vůbec nechoďte a ušetříte si cestu,je to k ničemu,to co k tomuto koluje po netu je pouhý Hoax,váš hlas bude pouze neplatný,ale to je vše,o peníze strany nepřipravíte

 
PEGG
PEGG - 4.10.2012 10:07

Linda - 4.10.2012 9:31 - smajlik - 47 máš naprostou pravdu, myslím, že jsme se vrátili o sto let zpátky k tkz vykořisťování člověka člověkem. Spousta zaměstnavatelů se chová jak hovada, za málo peněz hodně práce a držet hubu a krok, zatím co jeho rodina si žije nad poměry. Tím nechci říct, že by měli mít zaměstnanci stejnou životní úroveň jako on (dává do toho víc času, nese rizika) ale dělat za almužnu, ze které nevyžiju taky není správné. Nebo naopak někdo má pěkný plat, ale za cenu být 24 hodin k dispozici a nechat se vysát až do morku kostí. Proč nerozdělit takové místo dvou lidem - no protože by to stálo víc peněz a tak raději jednoho zaplatí,opotřebují a vykopnou a vezmou dalšího. Proč se bojovalo za osmi hodinovou pracovní dobu, proč nemít nárok na důchod, když celý život pracuji a přispívám nemalé peníze do společné kasy?
Volit půjdu, ale hodím jen prázdnou obálku, chtěla bych vidět co by panáci dělali, kdyby to tak udělali všichnismajlik - 68

 
Linda
Linda - 4.10.2012 9:31

Jeste zapomeli dodat, ze k tomu aby clovek mohl vubec zacit sporit potrebuje plat! Tento zpusob sporeni na duchod je v Dk bezny, ALE treba v mem pripadne neproveditelny. Pracuji v male firme ktera nemá ze zakona povinnost platit/prispivat mi na toto pojisteni a já sama z platu nemuzu strhnout to co bych platit mela. Kdyz pozadam o radu odbory dozvim se, ze si mám dojednat takovy plat z ktereho je pro me prijatelne sporit. Kdyz se s tim obratim na sefa tak se dozvim ze bud budu makat za ten plat co mam a nebo muzu jit, na moje misto ceka 100 dalsich lidi, navic by usetril ,protoze kdokoliv z nich by makal za nastupni plat, kdezto já mám uz o 2 tisice vice smajlik - 26 a ted babo a politici radte!!! A to uz vubec nemluvim z ceho sporit pokud se clovek ocitne na podpore a vynechat nejaky mesic splatky nelze.

 
Milda3
Milda3 - 4.10.2012 9:21

druhý pilíř = lumpárna
někdo si chce zajistit luxusní život na úkor druhých,to je to samé jako si luxusně žijou zdravotní pojišťovny ze 4% na provozní výdaje
druhý pilíř nebrat

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77184.
    Archiv anket.