Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Zeus bez Dia... Jak to s ním vlastně bylo?

Zeus bez Dia... Jak to s ním vlastně bylo?

Pohádky, báje, tajuplné příběhy. Není pravda, že výlety do říše fantazie přísluší jen dětem. I my dospělí se občas rádi necháváme unášet vyprávěním, které má s realitou pramálo společného. Je přece tak hezké na chvíli zapomenout na všechny povinnosti, vrátit se do dětských let a zaposlouchat se do nějaké pohádky.

Jestli si právě teď chcete malinko odpočinout a zabloudit v myšlenkách mimo současný svět, máme pro vás připravené vyprávění z doby dávno, pradávno minulé. Z doby, kde svět ještě nebyl světem a kdy platila jiná pravidla než ta dnešní.

Jak se stal Zeus nejvyšším bohem

Boha Dia známe z učebnic dějepisu asi všichni. Možná ale nevíte, co všechno předcházelo tomu, aby mohl na ten nejvyšší božský trůn usednout... Tak tiše, děti, pohádka začíná.

To bylo tak...

Velmi, velmi dávno stvořila Země zvaná Gaia boha nebes a dala mu jméno Úranos. Ten se brzy ujal vlády a se svou stvořitelkou Gaiou se oženil. Zplodili spolu mnoho dětí - Titánů: šest chlapců, šest dívek, a také tři jednooké obry Kyklopy a tři storuké obludy zvané Hekatonecheiry. Úranos byl ale krutý vládce a ke svým dětem přílišnou otcovskou láskou nezahořel. Bál se, aby ho potomci nepřipravili o jeho moc. Všechny bez výjimky tedy uvěznil v nitru země.

To samozřejmě těžce nesla jeho žena Gaia. Mateřské pudy jsou mateřské pudy, a tak se rozhodla, že svým dětem pomůže. Přemlouvala své syny, aby se otci postavili. Těm se do toho moc nechtělo, až se nakonec odhodlal Krónos. Matka ho vyzbrojila ozubeným srpem a vyzvala jej, aby svého otce zbavil mužství. A tak se i stalo. Krónos vykonal tento krutý ortel a stal se po svém otci vládcem světa.

zeusOženil se se svou sestrou, Titánkou Rheou, a možná by si žili šťastně a spokojeně až dodnes, kdyby se i v Kronovi neprobudily kruté sklony. Rhea mu rodila jedno dítko za druhým, ovšem on, místo aby se radoval, s každým dalším dítětem panikařil. Vědom si toho, co sám provedl svému otci, měl celkem oprávněnou obavu, že i jeho by mohl stihnout podobný osud. A aby měl nad svými potomky stálou kontrolu, každého z nich hned po narození spolknul.

Rhea byla z počínání svého manželka zoufalá. Nebylo jí dopřáno, aby alespoň jedno své dítě mohla přivinout k sobě a pochovat v náruči. Když čekala v pořadí již pátého potomka, odhodlala se ke lsti. Před porodem se uchýlila na ostrov Kréta, kde povila syna, jenž dostal jméno Zeus. Do povijanu pak zabalila kámen a při návratu domů jej předložila Krónovi, který ho okamžitě spolknul.

Malý Zeus mezitím spokojeně vyrůstal na Krétě, a když dospěl, přinutil svého otce, aby vyvrhnul spolykané děti. Světlo světa tak konečně spatřili Poseidon, Hádes, Hestia, Démétér a Héra. Společnými silami pak otce přemohli a Zeus usedl na nejvyšší božský trůn. Své sourozence učinil dalšími bohy a se sestrou Hérou se oženil. Jejich manželství ale příliš šťastné nebylo. Héra velmi těžce nesla Diovy zálety a slabost pro opačné pohlaví.

Zeus si na rozdíl od svého děda a otce postavení nejvyššího boha uchoval. I přesto že zplodil mnoho potomků s mnoha smrtelnými ženami i těmi nadpřirozenými, žádný z nich ho z jeho trůnu nesvrhl.

Meryl


9.10.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Zeus bez Dia... Jak to s ním vlastně bylo?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Křeček
Křeček - 9.10.2012 8:35

No a jak je to tedy s tím skloňováním smajlik - 64 Proč v prvním pádě Zeus a v ostatních jinak??? Ti mi vrtá hlavou víc než ta pověst smajlik - 98

 
matysek
matysek - 9.10.2012 8:16

taková krutostsmajlik - 76 a pak se divíme, jak to mezi lidmi vypadá...smajlik - 26

 
orinka
orinka - 9.10.2012 7:59

jsem to popletla, byl to Saturn, co požíral a malíř je Goya.smajlik - 58

 
loupák
loupák - 9.10.2012 7:17

To je kruťárnasmajlik - 76,čte se to jedním dechem,moc zajímavý,díky Merylsmajlik - 47

 
orinka
orinka - 9.10.2012 5:23

Kdo namaloval obraz Úranos požírá své děti? Nemůžu si vzpomenout..smajlik - 55

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.