Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Krutá muka jako věčný trest. Zeus versus Prométheus.

Krutá muka jako věčný trest. Zeus versus Prométheus.

Dnes si představíme další velkou postavu ze starověkých řeckých bájí. Prométhea. Asi každý si vzpomene na příšerná muka, která musel za trest snášet: byl přikován ke skále a každé ráno přilétal orel, aby mu vykloval část jater. Ta mu do druhého dne opět dorostla. Možná už ale nevíte, co strašného spáchal a proč musel tak trpět.

Prométheus byl jedním z Titánů. Pomohl Diovi v jeho boji o moc a i díky němu se Zeus stal nejvyšším bohem. Pravda, vděčnosti se od něj Prométheus nedočkal, ale tehdy mu to nevadilo. Byl mírumilovný a svůj zájem soustředil na zemi, kde se rodilo lidské pokolení. Prométheus měl lidi rád a nezištně a obětavě jim pomáhal. Dokonce pro ně ukradl na Olympu i oheň, díky němuž se jejich život stal snesitelnějším a bohatším. Naučili se oheň využívat a brzy se pokrok, kterým lidstvo procházelo, nedal zastavit. Prométheus je ale naučil ještě mnoho dalších důležitých věcí: léčit, číst, psát, počítat, obdělávat pole…

To se nelíbilo Diovi, který se vyspělým lidským rodem cítil ohrožen. Lidé již neprojevovali bohům tolik úcty, a tak se Zeus rozhodl, že za prométheusto potrestá hlavního viníka – Prométhea. Přikázal svým služebnicím Síle a Moci, aby jej dovedly na kraj světa, kde ho musel bůh Héfaistos na věky věků přikovat na vysokou skálu. Poté nastolil Zeus na zemi doslova krutovládu.

Prométheus byl přikován ke skále, ale nezoufal. Věřil, že jednou vše skončí. Po své matce zdědil věštecký talent a věděl, kdy a jak má Zeus padnout. Když se zpráva o této věštbě donesla k Diovi, samozřejmě chtěl vědět podrobnosti. Ale Prométheus mlčel a nic neřekl. Proto byla jeho muka ještě znásobena a každé ráno přilétal orel, jenž mu vykloval z těla kus jater.

Situace na zemi se mezitím uklidnila. Zeus si upevnil moc a lidem se konečně ulevilo. Doba strachu, bídy a poroby skončila. Zeus přestal být podezíravý a mstivý a nic ho již neznepokojovalo. Pouze ono tajemství, které znal jen Prométheus. Vyslal za ním tedy jeho příbuzné, kteří mu potvrdili, že na zemi je již dobře a že nemá smysl, aby prométheus 1nadále setrvával ve vzdoru. Prométheus se však zlomit nenechal ani tentokrát. Jeho hrdost mu to nedovolila.

Je jisté, že se z okovů vymanit chtěl, ale přál si, aby ho vysvobodili lidé. Ti, pro které tolik trpěl. Toto jeho přání bylo po nějaké době konečně splněno. Na Kavkaz, kde byl Prométheus přikován, dorazil člověk, hrdina Hérakles, a přeťal jeho okovy. Přesně v tu chvíli se objevil Diův posel Hermes a slíbil Prométheovi, že mu Zeus ponechá svobodu, pokud mu Prométheus prozradí tajemství o konci Diovy vlády. Hlavně jej zajímalo, jak se může zachránit a na nejvyšším trůně zůstat. Prométheus mu tedy vzkázal: „Ať Zeus nevstupuje do manželství s Thetidou, po které touží, protože její syn převýší otce. Ať ji provdá za smrtelného člověka, její syn pak neohrozí žádného z bohů.“

Na důkaz vděčnosti a obdivu ke statečnému Prométheovi jej pak Zeus přijal na Olymp mezi bohy. Aby ale dostál svému dřívějšímu rozhodnutí, že má být Prométheus na věky věků přikován ke skále, přikázal mu, že musí na ruce nosit prsten ze svých okovů, do kterého je zapuštěn kamínek z kavkazské skály.

Na Prométheovu počest pak začali takové prsteny nosit i lidé. A nosí je dodnes. Jen už asi zapomněli pravý původ tohoto obyčeje...

Meryl


6.11.2012   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Krutá muka jako věčný trest. Zeus versus Prométheus.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 423111.
Archiv anket.