Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Svatý Mikuláš - jeden z nejoblíbenějších světců

Svatý Mikuláš - jeden z nejoblíbenějších světců

Sv. Mikuláš je patronem Ruska, Lotrinska, dětí, panen, sedláků, knihařů a námořníků. Světec je přímluvcem za šťastnou svatbu, proti nebezpečí vody a na moři. Je pomocníkem ke znovuzískání ukradených předmětů, proti zlodějům a útočištěm v nouzi. Sv. Mikuláš má svátek 6. prosince

Dne 6.12. slaví svátek Mikuláš. Svatý Mikuláš, jeden z nejoblíbenějších světců, se narodil kolem roku 280 v řeckém Patrasu, v křesťanské rodině, a již jako mladík přijal nižší duchovní svěcení. Po smrti svých rodičů, rozdal část majetku chudým. Podle legendy se v té době dostal jeden muž do dluhů a  aby je splatil, rozhodl se prodat své tři dcery do nevěstince. Svatý Mikuláš po tři noci po sobě vhazoval otevřeným oknem do ložnice dívek peníze a otec tak nejenom splatil dluhy, ale ještě mu zbylo pro dcery na věno.

Svatý Mikuláš chtěl uniknout projevům vděčnosti, a proto se vydal na pouť do Palestiny. Ve městě Myře, na dnešním tureckém území, zemřel v té době biskup a věřící se dohodli, že se biskupem stane ten, kdo následujícího dne vstoupí do chrámu jako první. Tím byl putující sv. Mikuláš a i když zpočátku nechtěl , nakonec se biskupem stal. Svatý Mikuláš žil i nadále v odříkání a pokoře a za panování císaře Diokleciána byl několik let uvězněn. Císař Konstantin roku 313 povolil křesťanství takzvaným Milánským ediktem a svatý Mikuláš byl z vězení propuštěn a opět mohl zastávat svůj biskupský úřad. Zúčastnil se taky roku 325 Nikajského sněmu, který potvrdil hlavní zásady křesťanské víry a pak snad ještě vykonal pouť do Říma. Svatý Mikuláš zemřel okolo roku 345.

Svatý Mikuláš se stal jedním z nejdůležitějších světců jak v pravoslavné tak katolické církvi. Jeho ostatky jsou v jihoitalském městě Bari do kterého byly převezeny z Myry, kde byl původně pochován, a jeho ostatky zde byly v roce 1087 uloupeny. Jeho štědrost vychází z legendy o obdarování tří dcer zadluženého otce a proto sv. Mikuláš (st. Nicolaus, odvozeně od Santa Claus) naděluje dárky o Vánocích v Anglii, USA, Švédsku a dalších zemích. Ke spojení sv. Mikuláše s vánoční nadílkou v zemích střední Evropy však nedošlo. V české tradici o Vánocích naděluje dárky Ježíšek a mikulášská nadílka se odbývala vždy v předvečer světcova svátku.

Můžeme tak 5.12.  každoročně večer ve všech našich městech a obcích spatřit sv. Mikuláše v doprovodu anděla a čerta, kterak obcházejí rodiny s dětmi. Hodné děti jsou sv. Mikulášem obdarovány především sladkostmi a zlobivé děti jsou sv. Mikulášem kárány. Sv. Mikuláš musí ještě krotit rozezleného čerta. Staletou tradici u nás mají i Mikulášské trhy, na nichž se prodává rozličné mikulášské pečivo a drobné hračky.

Jiří Glet


5.12.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 0   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Svatý Mikuláš - jeden z nejoblíbenějších světců

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 423098.
Archiv anket.