Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Pomsta byla krutá. Nic netušil a snědl vlastní dítě.

Pomsta byla krutá. Nic netušil a snědl vlastní dítě.

Dnešní antický příběh rozhodně nepatří k těm, které se objevují ve všech učebnicích dějepisu. Spíš bychom ho našli na stránkách bulvárů v rubrice "černá kronika".

Hlavními hrdiny našeho vyprávění jsou thrácký král Téreus, jeho žena Prokné, její sestra Filoméla a malý syn Prokné a Térea, jehož osud byl opravdu krutý…

Téreus pomohl athénskému králi Pandiónovi porazit nepřátele, kteří obléhali Athény. Za svou pomoc dostal odměnu z nejkrásnějších: Pandiónovu dceru Prokné, se kterou se oženil. Žili spolu spokojeně v Thrákii, narodil se jim roztomilý synek a jejich štěstí by nic nenarušilo, kdyby jednou Prokné nevyslovila přání: zastesklo se jí po sestře Filoméle a ráda by ji zase viděla.

Pozorný manžel ženino přání ochotně splnil. Vydal se na cestu do Athén, aby Filomélu přivezl. A právě v této chvíli začíná příběh nabírat tragický spád. Přestože byl Téreus pozorný manžel, půvaby jeho švagrové jej nenechaly chladným. Když ji poprvé uviděl, ztratil hlavu a začal po ní toužit. Jakmile přistáli na březích Thrákie, zatáhl Filomélu do hlubokého lesa a tam se jí pokusil zmocnit. Dívka se však ubránila, což jej rozlítilo. Měl také strach, co by na tuto situaci řekla jeho žena, kdyby jí Filoméla pověděla, o co se antikapokoušel. A tak se rozhodl, že Filomélu „uklidí“. Zavřel ji do pastýřské chatrče a doufal, že věznění mladou dívku zlomí a bude mu po vůli. Prokné pak oznámil, že její sestra zemřela.

Po nějaké době Téreus Filomélu navštívil, aby zjistil, zda již bude povolnější. Nebyla. Opět se mu ubránila a navíc jej ujistila, že se postará o to, aby se všichni dozvěděli, co jí provedl. To jej vyděsilo natolik, že se dlouho nerozmýšlel a vyřízl jí jazyk. Doufal, že si tím zajistí její mlčenlivost.

Ale to se zmýlil. Filoméla se nemínila tak snadno vzdát a se svým vězněním se nehodlala smířit. Našla v chatrči přízi a vyrobila z ní pokrývku, do které vetkala zprávu o svém neštěstí. Složitými cestami se pak tento výrobek dostal do rukou Prokné, která nelenila a okamžitě svou sestru vyhledala. Osvobodila ji, tajně odvedla do paláce a začala spřádat strašlivou pomstu.

A vymyslela skutečně ďábelský plán, při kterém člověku tuhne krev v žilách. Věděla, že její manžel nade vše miluje jejich malého syna. S krutou pomstychtivostí proto syna zabila a se sestřinou pomocí ho připravila manželovi k večeři. Nic zlého netuše, Téreus jídlo snědl a až poté se dozvěděl pravdu. Pomsta byla dokonána.

Takový zločin nemohl zůstat bez odezvy ze strany bohů. Jako prvního potrestali Térea, který byl původcem celé tragédie. Ve chvíli, kdy se vrhl na svou ženu, aby ji za to, co udělala, proklál mečem, ho bohové proměnili v dudka. Chochol na jeho hlavě dodnes připomíná chochol Téreovy přilby.

Obě ženy byly také proměněny v ptáky. Filoméla se stala vlaštovkou a Prokné slavíkem, jemuž na hrudi zůstala navždy červená skvrna od prolité krve.

Meryl


11.12.2012   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 6   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Pomsta byla krutá. Nic netušil a snědl vlastní dítě.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Almega
Almega - 11.12.2012 13:12

Tyto báje jsou fakt síla....

 
Bellana
Bellana - 11.12.2012 10:34

Z toho plyne ponaučení - není důležité, jestli je žena krásná nebo ne, když je muž blbec, stejně jí bude nevěrný.

 
Monik
Monik - 11.12.2012 10:27

dadka: Tohle taky nechapu smajlik - 66 Jak muze byt vubec zena matka neceho takoveho schopna. Nedovedu si predstavit, ze bych neco takoveho udelala svym detem. Vzdyt deti neverou jednoho z rodicu trpi uz tak dost.

 
ajjana
ajjana - 11.12.2012 10:19

smajlik - 47smajlik - 47 ráda jsem si to přečetla..zajímavý článek.

 
dadka
dadka - 11.12.2012 10:02

Pořád budou existovat ženy, které se chtějí pomstít muži prostřednictvím dítěte. Nemusíme chodit ani moc daleko... matka,aby sechtěla pomstít bývalému manželovi, nechala malé dceři vypít nemrznoucí kapalinu do auta. Nějak to nechápu.

 
caira
caira - 11.12.2012 7:40

Se divim, že to ještě nikdo nezfilmoval...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 423111.
Archiv anket.