Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Portáši. Strážci naší východní hranice.

Portáši. Strážci naší východní hranice.

Chodové, kteří střežili naši západní hranici, jsou u nás poměrně dobře známí, zejména díky spisovateli Aloisi Jiráskovi. Naši východní hranici střežili zase portáši, ale o nich už zase tak mnoho nevíme.

Za třicetileté války se v Beskydech potulovalo mnoho zbojníků, zběhlých vojáků a všelijakých mordýřů. Na důležitých obchodních cestách vedoucích z Pobaltí přes Moravu do Uher nebylo bezpečno. Čas od času zde sice proti zbojníkům zasahovalo císařské vojsko, ale bez valného úspěchu. Pak někdo u císařského dvora ve Vídni dostal dobrý nápad. Sestavit ozbrojený sbor potírající zbojnictví z místních rodilých Valachů, kteří tento kraj hor a hlubokých lesů důvěrně znali.

Tak v roce 1638 vzniká portášský sbor, který úspěšně bojoval proti zbojníkům a nejrůznějším lapkům. V průběhu dalších let se pravomoci portášů dále rozšiřovali a portášské sbory dostaly charakter četnictva. Portáši měli na starosti ochranu průsmyků a hranic a bezpečnost v příhraničí. Dále potírali pytláctví, chytali odvedence, kteří nepřišli k odvodu, doprovázeli vojenské oddíly, vodili zločince k soudu a do vězení a taky pronásledovali pašeráky. Pašeráci pašovali zejména z Haliče do Uher levnou sůl a z Uher pak na Moravu dobytek a rovněž kvalitní a levný uherský tabák.

Uhry byly sice součástí rakouské monarchie, ale byla to vlastně jen taková personální unie, to znamená, že měly jen společného panovníka, měnu a zahraniční politiku. Jejich právní a celní předpisy byly odlišné. Portášem taky nemohl být každý. Musel to být nejenom fyzicky zdatný muž, ale taky muž inteligentní, který se vyznal v některých právních a celních předpisech rakouských a uherských. V roce 1717 císař Karel VI. Schválil organizaci portášských sborů s pevnou službou. V čele portášského sboru stál poručík a jemu byli podřízeni šikovatel, mladší šikovatel, 5 desátníků a 54 prostých portášů.

Portáši nosili valašský kroj a byli vyzbrojeni krátkou puškou, takzvanou „těšínkou“, bohatě zdobenou mědí a perletí. Dále nosili valašku, krátkou šavli a provaz s železnou koulí sloužící k chytání a svazování zločinců. Přes rameno nosili pletenou mošnu na chleba zvanou sajdek. Měli taky polní láhev a zásobník na prach a olovo, zvaný „túlec.“

Portášská služba byla těžká a nejeden portáš byl zabit rukou zbojníka nebo pytláka. Na službu vycházeli zpravidla na několik dnů, během níž nachodili desítky kilometrů po Beskydech. Dovedli celé hodiny trpělivě schovaní čekat u pašeráckých stezek na pašeráky. Přespávali v panských budovách, v horských dřevěnicích a v letním období taky pod širým nebem.

Portáši byli vítanými ženichy a nejeden bohatý sedlák dal svou dceru za ženu portáši. Portáši , jakožto příslušníci císařského ozbrojeného sboru totiž dostávali pravidelné a solidní služné.

V chudém valašském kraji, o kterém se tvrdilo, že „zde končí chléb a začíná kamení“, mít pravidelný příjem v penězích, to byla opravdu vzácnost. Důležité rovněž bylo, že portáši byli svobodníci, to jest, nemuseli vykonávat robotu na panském a svobodníky byli taky členové jejich rodiny. Portášské sbory byly rozpuštěny až v roce 1830 a na místním hřbitově v obci Valašské Bystřici se zachovaly hroby portášských velitelů. Portáši po dobu takřka dvě stě let v Beskydech střežili východní hranici naši země. Byli to svobodní a stateční lidé z Valašska.

Jiří Glet


7.1.2013   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 2   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Portáši. Strážci naší východní hranice.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 7.1.2013 23:27

vida, to jsem nevědělasmajlik - 47

 
sharon
sharon - 7.1.2013 15:58

pěkný článek o milovaných Beskydech.....obrázek - 11(90).gif

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 126044.
Archiv anket.