Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

První žena Přemysla Otakara II.

První žena Přemysla Otakara II.

Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Po Karlu IV. náš nejznámější a oblíbený český král.

Nebudu se zde rozepisovat o jeho hrdinských činech a slavných bitvách. Slavný král však byl taky jenom člověk a měl svůj osobní život své lásky, radosti a strasti. Tak si o osobním životě tohoto českého krále něco povíme.

Již jako chlapec byl velmi ambiciózní a toužil po moci. Ve svých čtrnácti letech se spojil z části odbojné české šlechty a bez vědomí a souhlasu svého otce českého krále Václava I. se v roce 1247 nechal prohlásit spoluvladařem a přisvojil si titul „mladšího krále.“ Dva roky trvala válka mezi starým králem a „mladším králem.“ V roce 1249 se podařilo šlechtě věrné králi Václavu I. odbojnou šlechtu porazit a šestnáctiletý Přemysl se vzdal svévolně přisvojeného královského titulu a požádal otce o milost pro sebe i odbojnou šlechtu. Bylo mu zčásti taky vyhověno, jen někteří odbojní šlechtici byli uvězněni, dva popraveni, a sám Přemysl pobyl nějakou krátkou dobu ve vězení na hradě Přimda.

V roce 1252 jako devatenáctiletý mladík uzavírá na hradě v Hainburku manželství s Markétou Babenberskou. Markétě v té době bylo nejméně 45, mnozí historikové tvrdí, že spíše 50 let.

Vdova po římském králi Jindřichovi však patřila mezi nejbohatší nevěsty v tehdejší Evropě. Byla totiž dědičkou vévodství Rakouska a Štýrska. Tímto sňatkem tak Přemysl výrazně zvětšil rozlohu českého království, které teď dosahovalo takřka k Jaderskému moři.

V roce 1253 zemřel král Václav I. a Přemysl se stává českým králem Přemyslem Otakarem II.

Jeho manželství s Markétou mělo spíše jen dynastický charakter, své osobní štěstí a snad taky lásku Přemysl nalezl po boku Anežky z Kuenringu, dvorní dámy královny Markéty. Anežce z Kuenringu se říkalo Palceřík, podle názvu krátkého účesu střiženého po mužském způsobu. Král měl s Anežkou tři děti, syna Mikuláše a dvě dcery.

Na bohaté Rakousko a Štýrsko měly zálusk Uhry. V několika vítězných bitvách král Přemysl stvrdil svá práva k těmto zemím a již se necítil být nějak zavázán Markétě, však si přece tyto země vybojoval svým rytířským mečem. Psal se rok 1260 a český král požádal papeže, aby jeho tři mimomanželské děti uznal jako děti legitimní. Je sice ještě mladým králem, v té době měl 27 let, ale jeho žena se už blíží k šedesátce a žádného potomka mu nemůže dát. Dále pak namítal, že jako rytíř často bojuje a kdyby padl, české království by bylo bez dědice.

Papež Alexandr IV. sice s českým králem vycházel dobře, ale rozhodl šalamounsky. Přemyslovy děti uznal za legitimní, ale zároveň zdůraznil, že Mikuláš ani jeho dvě sestry nesmí nabýt jakýkoliv práv vůči české koruně. Přemysl se i tak o své dětí dobře postaral.

Pro Mikuláše založil ve Slezsku vévodství Opavské a své dcery pravděpodobně se slušným věnem provdal za šlechtice.

V roce 1261 začal Přemysl usilovat o neplatnost svého manželství s Markétou. V dubnu téhož roku uzavřel s uherským králem Bélou IV. „věrné spojenectví.“ Symbolem jejich spojenectví se měl stát sňatek Přemysla a Bélovou vnučkou, ohnivou, uherskou, přibližně dvacetiletou kráskou Kunhutou. Přemysl ukončil vztah s Anežkou z Kueringu, matkou jeho tří dětí, a svého biskupa požádal o vyslovení neplatnosti manželství s Markétou. Biskup mu vyhověl a důvodem neplatnosti tohoto manželství bylo, že Markéta porušila slib čistoty. Před sňatkem s Přemyslem totiž pobývala nějakou dobu v klášteře a zavázala se církevním slibem čistoty.

Když si ji Přemysl jako bohatou nevěstu bral za ženu, tak ničeho takového nenamítal, tento argument použil, až když se hodlal oženit s uherskou Kunhutou. Královna Markéta rozluce manželství nijak nečelila. Snad byla přesvědčena, že její odpor by byl stejně zbytečný. Dne 18. října Markéta opouští pražský královský dvůr a odchází na své statky do Rakouska. Bývala, byť nekorunovaná, česká královna Markéta zemřela v roce 1266. To však již byl král Přemysl několik let ženatý s novou českou královnou Kunhutou. O druhé ženě českého krále Přemysla Otakara II. si něco povíme zase příště.

Jiří Glet


15.1.2013   Rubrika: Lidské osudy   |   Komentářů 5   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - První žena Přemysla Otakara II.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Milda3
Milda3 - 15.1.2013 20:24

pan Glet opět nezklamal,zajímavé a poučné počteníčko smajlik - 105

 
celina
celina - 15.1.2013 19:26

smajlik - 5líbí se mi to a těším se na příští pokračování.
Moc ráda poslouchám i jeden pořad v rádiu o toulkách v minulosti.

 
celina
celina - 15.1.2013 19:24

smajlik - 5líbí se mi to a těším se na příští pokračování

 
sevenofnine
sevenofnine - 15.1.2013 18:57

jééé už se těším na příště, je to moc čtivé .-)

 
YXH
YXH - 15.1.2013 14:52

Mockrat dekuji za tyto vylety do minulosti, uz se tesim na dalsi pokracovani. Je to o moc zajimavejsi nez nase ucebnice dejepisu smajlik - 47smajlik - 47

 
loupák
loupák - 15.1.2013 7:49

smajlik - 47už se těším na příště...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127864.
Archiv anket.