Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Anna Boleynová. Jaká byla její cesta k popravišti?

Anna Boleynová. Jaká byla její cesta k popravišti?

Ani samotné královny mnohdy neměly na růžích ustláno. A některé z nich skončily i na popravišti. Mimochodem, je mezi vámi některá, která by se chtěla stát manželkou Jindřicha VIII.? Asi těžko, viďte? Za jeho vlády si totiž ani královna nemohla být jista svým životem. Král byl prostě král a proti jeho vůli a rozhodnutí nebylo žádného dovolání.


Své by o tom jistě mohla vyprávět mladá Anna Boleynová, která, ač byla jeho manželkou, skončila svůj život položením hlavy na popravčí špalek... Její osud je o to krutější, že byla popravena v podstatě "za nic“.

Na královský dvůr přišla jako patnáctileté děvče a stala se dvorní dámou Kateřiny Aragonské, tehdejší královy manželky. Anna byla velmi krásná a atraktivní. Netrvalo dlouho a všiml si jí sám panovník. A jak jinak – zamiloval se do ní. Není divu, její krása asi učarovala mnoha mužům. Jeden cizí vyslanec se o ní dokonce zmiňuje ve svém písemném záznamu. "Madam Anna je jedna z nejzajímavějších žen na světě, je středně vysoká, snědé pleti, má dlouhý krk, široká ústa a malá ňadra. Její oči jsou černé, nádherné – královu vášeň tedy lze snadno pochopit...“anna bolenyová


Když Anna dosáhla devátenácti let, rozhodl se král, že se s ní ožení. Předtím se ale musel rozvést s Kateřinou Aragonskou. Hlavním motivem jeho sňatku byla touha po synovi, kterého mu jeho dosavadní manželka nedala. Respektive žádný z mužských potomků nezůstal naživu. Jelikož bylo Kateřině již 40 let a další děti mít nemohla, vkládal Jindřich naděje do mladičké Anny a doufal, že od ní se mužského potomka dočká.


Po několika letech rozvodového řízení se Anna konečně dočkala. Provdala se za Jindřicha VIII. a stala se královnou. V té době již čekala dítě. Manželské štěstí však netrvalo dlouho. Záletný král měl již několik měsíců po Annině korunovaci milostnou aféru s dvorní dámou... Když se to Anna dozvěděla, dovolila si protestovat, což jí ale přineslo jen zlostný králův křik: "Zavři oči a buď zticha jako všechny před tebou. Víš přece, že je v mé moci v krátké době tě ponížit víc, než jsem tě předtím pozvedl.“


Bohužel měla Anna brzy naplno pocítit váhu této výhrůžky. Předtím se jí ale ještě narodila dcera – budoucí královna Alžběta I. Ke vší smůle však syn, kterého též povila a po němž král tolik toužil, zemřel hned po narození.


Králova láska k Anně vyprchala. Těžko říct, zda to zavinila smrt sotva narozeného syna či spíše fakt, že se přelétavý král opět zamiloval. Tentokrát do dvorní dámy Jane Seymurové. Skutečností ale je, že to Anna měla spočítané. Prostě se nehodila, byla navíc a překážela.


Jenže jen tak zničeho nic nechat popravit královnu nemůže ani sám král. A tak přišly na řadu intriky a falešná obvinění z nevěry. Nebylo ani těžké obstarat svědka v podobě jednoho královnina hudebníka. Ten byl chudák uvězněn, a když mu patřičně nahnali strach mučením, přiznal se k milostným pletkám s královnou. Aby se Annina nevěra ještě více potrvdila, byli ze stejného činu obviněni další čtyři muži – včetně jejího bratra!jindřich viii.


I když v Anglii tehdy neexistoval zákon, podle kterého by mohla být královnina nevěra označena za zradu, přesto byla Anna Boleynová z tohoto zločinu obviněna. Pak již nic nestálo v cestě odstranění nepohodlné ženy. Soudní proces nebyl zbytečně protahován, všem bylo zřejmé, jaký rozsudek chce král slyšet: stětí hlavy mečem.


Jelikož tento způsob popravy nebyl anglickým zvykem, byl povolán zkušený kat až z francouzského Calais. Ten pak jediným máchnutím přeťal štíhlý krk, který před několika lety krále Jindřicha tak okouzlil. Traduje se, že těsně před popravou pronesla Anna svůj proslulý výrok: "Doufám, že kat je skutečný odborník, mám totiž velmi jemný krk.“


Po Annině smrti se král oženil s Jane Seymurovou, která mu nakonec porodila tolik vytouženého syna. Bohužel zemřela při porodu. Jejich syn Edward VI. se stal královým následníkem.

Další Jindřichova manželství zůstala bezdětná. Počtvrté se Jindřich oženil s Němkou Annou Klevskou, se kterou se ale brzy rozvedl. Pátá manželka, anglická šlechtična Kateřina Howardová, skončila rovněž na popravišti. Nejlépe z manželství s Jindřichem VIII. vyšla jeho poslední, šestá žena – Kateřina Paarová. Ta nakonec krále přežila.

Meryl


22.2.2013   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 6   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Anna Boleynová. Jaká byla její cesta k popravišti?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
dadka
dadka - 22.2.2013 13:27

První film o Anně jsem viděla snad před třiceti roky.." 1000 dnů s Annou", potom další filmy a seriály. Tu dobu mám v románech i filmech ráda. Jindřich VIII. byl samolibý despota, který střídal manželky i milenky a žádná si mu netroufla odpoprovat. Byl panovačný a zlostný, trpěl bolestivou dnou z přemíry dobrého jídla. Jeho představitel byl v některých filmech pěkný, ale v některých odporný skřet, o kterého bych si ani kolo neopřela.
Upřímně truchlil při úmrtí jeho třetí manželky Jany , která umřela při porodu. Myslím si ale, že by dopadla stejně neslavně jako všechny, ale umřela mladá.

 
dadka
dadka - 22.2.2013 13:25

První film o Anně jsem viděla snad před třiceti roky.." 1000 dnů s Annou", potom další filmy a seriály. Tu dobu mám v románech i filmech ráda. Jindřich VIII. byl samolibý despota, který střídal manželky i milenky a žádná si mu netroufla odpoprovat. Byl panovačný a zlostný, trpěl bolestivou dnou z přemíry dobrého jídla. Jeho představitel byl v některých filmech pěkný, ale v některých odporný skřet, o kterého bych si ani kolo neopřela.
Upřímně truchlil při úmrtí jeho třetí manželky Jany , která umřela při porodu. Myslím si ale, že by dopadla stejně neslavně jako všechny, ale umřela mladá.

 
adelka1
adelka1 - 22.2.2013 8:51

orinka: jen z té představy je mi na smajlik - 70
Bigamie? žádný problém smajlik - 63 mám dojem, že ještě nebyl ani rozvedený a měl tajný sňatek s Annou, aby byl následník legitimní.
a začala hra....." teď královnu jsem já"

 
orinka
orinka - 22.2.2013 8:03

adelka1: tehdy byla strašná doba. On si mohl dovolit docela všechno. A dámy v jeho posteli musely být rády, že je poctil svým olezlým mužstvím.

 
adelka1
adelka1 - 22.2.2013 7:44

orinka: fuj, byl to hnusnej syfilitik smajlik - 36

 
orinka
orinka - 22.2.2013 7:31

adelka1: kdyby jenom sestry, Jindřich obskočil celou rodinu včetně matky.

 
adelka1
adelka1 - 22.2.2013 7:17

měla se Anna poučit od své sestry Mary, která měla aféru s Jindřichem....

 
orinka
orinka - 22.2.2013 6:11

zrovna nedávno jsem dočetla Třetí královnu, autorka Ericson. Anna Boleynová tam vystupuje jako poměrně nesympatická intrikánka. Prý měla na jedné ruce šest prstů, což jí mezi lidem moc přízně nepřidalo. Být milenkou nebo nedejbůh manželkou Jindřicha VIII. bych si rozhodně nepřála. Už kvůli tomu, jak vypadal a pravděpodobně i páchl. Jenže byl král...ke Kateřině Aragonské se choval docela nekrálovsky.

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76958.
    Archiv anket.