Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

ABBA je pro holky aneb Idoly našeho mládí

ABBA je pro holky aneb Idoly našeho mládí

Také se občas nostalgicky zasníte a zavzpomínáte si na dobu, kdy jste se nacházeli ve fázi mladického rozpuku a prožívali jste starosti, které se z dnešního pohledu ani starostmi nazvat nedají? Co vám v takových chvílích vždy neochvějně vytane na mysli? S čím máte své „náctileté“ období spojené?

Bylo toho samozřejmě víc, čím jsem tehdy žila a o co jsem se zajímala, ale jedna věc byla pro mne tehdy číslo jedna. ABBA. Švédská hudební skupina, která hlavně v druhé polovině sedmdesátých let zažívala největší dobu své slávy.

Tehdy se říkalo, že ABBA je pro holky. Kluci nad jejich písněmi okázale ohrnovali nos a ze svých magneťáků žhavili na plné pecky třeba Slade, Queen, Deep Purple, Rolling Stones… Ne, že bychom my holky byly zrovna ignorantky, ale pro nás byla ABBA něčím jako božstvem. Jejich písničky byly krásné, melodické, hlasy obou zpěvaček brilantní.

To, že si ABBA získala popularitu doslova po celém světě, se rovná téměř zázraku. Skupina, jejímiž základními pilíři byly dva manželské páry, byla podle tehdejších (a možná i současných) pravidel předem určena k neúspěchu. Co si budeme povídat, v šestnácti letech se přece jenom lépe sní o svobodném, krásném borci než o ženatém chlápkovi, který je navíc otcem několika dětí. Přesto se této skupině podařilo ono nepsané pravidlo prolomit.

Ačkoli si užívali zaslouženého pobytu na výsluní, jejich životní osudy tak úplně jednoduché nebyly. Zpěvačka Annifried měla ve svých devatenácti letech již dvě děti, ale láska k muzice byla silnější. Po rozvodu s manželem se dohodli, že o děti bude pečovat převážně on a ona se bude věnovat pěvecké kariéře.

O pět let mladší Agnetha si rovněž budovala své místo na slunci a brzy si získala řadu příznivců.

Obě dívky pak objevili dva mladíci – Bjorn a Benny. Možná to byli trochu „mimoni“. Jejich největší vášní byla rovněž muzika a společně skládali a skládali a skládali. Nejdříve přeskočila jiskřička mezi Bjornem a Agnethou, o něco později se do sebe zamilovali i Benny a Frida.

Velká jízda po světovém hudebním poli mohla začít. Po prvním úspěchu na ceně Eurovize v roce 1974 již byli k nezastavení. Do světa vypouštěli jeden hit za druhým a neochvějně se drželi na prvních stupních hitparád po celém světě. Vzpomínáte? Mamma mia, Dancing Queen, S.O.S., Gimme, Gimme, Gimme, Fernando…. Co píseň, to hit.

Koncem sedmdesátých let byli doslova na roztrhání. Dlouhodobá turné, cesty do zámoří, především v Austrálii měli popularitu větší než samotní králové. Ačkoli tímto úspěchem vlastně dosáhli toho, čeho chtěli, přece jen je to semlelo víc, než by si přáli. Hlavně Agnetha ten kolotoč velmi těžce nesla a trpěla častým odloučením od svých dvou malých dětí. Neshody s manželem, který vše viděl jinak, nemohly skončit jinak než rozvodem. Po nějaké době se rozvedli i Benny a Annifrid. A pak už byl jen krůček k tomu, aby skupina ukončila svou činnost.

Když jsem se o rozpadu ABBY dozvěděla, bylo mi to moc líto. Tato čtveřice patřila neodmyslitelně k mému dospívání a svým koncem svým způsobem ukončila i mé náctileté období. Jejich písním jsem ale zůstala věrná dodnes a jsem ráda, že v posledních letech se opět dostávají do povědomí nové generace posluchačů. Ti již ale asi obdiv k této skupině neprožívají tak silně, jak jsem jej pociťovala tehdy před třiceti lety já. Z dnešní mladé generace si asi málokdo umí představit, jaké to byly nervy, než člověk sehnal desku, nahrávku, fotku či dokonce plakát! Já jsem měla těch trofejí několik a opatrovala jsem je jako oko v hlavě.

A co vy? Co patří neodmyslitelně zase k tomu vašemu mládí? Vzpomínáte?  

Meryl


4.3.2013   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 14   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - ABBA je pro holky aneb Idoly našeho mládí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Pentlička
Pentlička - 6.3.2013 10:29

ABBA je moje mládí. Hráli nám ji v tanečních, sháněla jsem jejich elpíčka, nebo si je aspoň půjčila a nahrávali si jejich písničky na kazety. Byly krásné a melodické. Nikdy se mi nelíbily kapely, které hrály jako by někdo rozhazoval popelnice.

 
Petruša
Petruša - 5.3.2013 20:09

Nofar: já Team taky a zůstává mi to dodneška smajlik - 2

 
Nofar
Nofar - 5.3.2013 11:55

Moje mladi byli Queen, Olympic, Gun's'n Roses. A posloucham je rada dodnes. Z tehdejsich ceskoslovenskych interpretu jsme milovala Team, Tublatanku, Metalindu, Money Factor, Ceske srdce, Kreyson.........

 
Kadla
Kadla - 5.3.2013 7:37

Jako mladá holka jsem je taky měla ráda. Teď už dávám přednost propracovanější muzice - Pink Floyd, Led Zeppelin...

 
Petruša
Petruša - 4.3.2013 17:20

Linda: nečetla jsem článek ani příspěvky, ale vidím Smokie....miluju je smajlik - 60

ABBU mam taky ráda a BEATLES

 
Bellana
Bellana - 4.3.2013 11:40

K mému mládí patří Cliff Richard a Klub mladých, Beatles a Perný den a Help! a Žlutá ponorka, Kdyby tisíc klarinetů, Starci na chmelu. A Hana Hegerová, Simon a Garfunkel, Bob Dylan, Pete Seger, Spirituál kvintet, Smokie, Ella Fitzgerald, Luis Armstrong, Charles Aznavour, Mireille Mathieu a ještě pár jiných Francouzů a Francouzek. ABBA pro mě přišla pozdě, už jsem nesnášela hudbu jako kulisu a s netančícím manželem jsem přestala tančit.

 
Anahir
Anahir - 4.3.2013 10:36

Mám moc ráda Bee Gees.smajlik - 43
Píseň Heartbreaker je nejlepší smajlik - 64

 
monja
monja - 4.3.2013 10:34

ABBu miluju smajlik - 5 ... nejlíp se na ní tančí .... film Mamma Mia se taky moc povedl ... a když si chceme s bandou 40-50 letých lidí zakřepčit a přitom neurazit a nevyhnat vlastní potomstvo je ABBA skupna první volby ... a ty jejich ploužáky smajlik - 60

 
Almega
Almega - 4.3.2013 9:30

Viděla jsem je poprvé,když vyhráli myslím Eurovizi s Waterloo,a ten Benny měl kytaru jako hvězdici...Ovšem pro mne to byl popík,poslouchala jsem jinou hudbu - Deep Purple,Steppenwolf,WHO a podobně...

 
Linda
Linda - 4.3.2013 8:33

Abba nemela chybu a posloucham ji dodnes. Mam stazene z internetu snad vsechny pisnicky. A film Mamma mia patri k tem ktere me vytahnou ze splinu! Nekdy na prelomu 70.-80. let byl bracha na vymennem zajezdu v Bulharsku a nejvetsi darek - privezl 2 desky Abby a 2 Smokie smajlik - 60 a od te doby mela Abba konkurenci ....takze pro me byli, jsou a vzdycky budou na 1.miste tihle 4 kluci (dnes uz poradni kmetismajlik - 34)
obrázek - download(5).jpg

 
Stanik
Stanik - 4.3.2013 8:27

k memu tennage veku patri neodmyslitelne Helloween, Alice Cooper, David Coverdale,Iron Maiden... prote hodne melodie, spalavy rytmus a hodne nahlas. Dlouhe vlasy a elektricka kytara podminkou :D popík neee :)

 
loupák
loupák - 4.3.2013 7:48

Miluju ABBUsmajlik - 60...moje maminka měla jejich alba přetočený na malý kazetky -emgetonkysmajlik - 16,od naší sousedky,ta měla díky příbuzným v Rakousku všechny jejich LP.Pouštěly jsme si to se segrou pořád do kola,takže jsme na Abě vlastně taky vyrostly a máme jí spojenou s dětstvím,i když jsme ročník 73,76smajlik - 58.Od tý doby,co jsem viděla muzikál Mamma Mia s M.Streep,pokaždý se mi při poslechu jejich písniček ,vybavý ten film a myslím si,že díky tomu,jejich písničky budou znát i mladší generacesmajlik - 47.Stejně tak to mám s Beatlessmajlik - 60

 
orinka
orinka - 4.3.2013 7:40

Nikdy jsem je nepřestala mít ráda. Vážím si toho, že jejich každou písničku si člověk zapamatuje a dá se i zazpívat - měli by být vzorem, jak vlastně má píseň vypadat. Že má mít patu a hlavu a taky má být zazpívaná někým, kdo má hlas a intonaci. Za své mládí ale přiznávám, že jsem spíš držela na bigbeatové kapely. Kahovec, Petr Novák a tak...samozřejmě nedávno zesnulý Bob Friedl, to bylo něco, sourozenci Ulrychovi a ze zahraničních Rolling Stones, Beatles (ano, v tomto pořadí), Marmalades, Tremellous nebo jak se to píše, Animals...to bylo něco! Hlavně škoda, že se nedali na našich rádiích zachytit, tak se chytal Luxembourg a přehrávalo se to na kotoučové magneťáky.

 
Světlonoska
Světlonoska - 4.3.2013 7:27

Líbí s e mi i ted,ale vzpomínání nijak neřeším...smajlik - 26

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76958.
    Archiv anket.