Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Otec etikety: Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Otec etikety: Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Jméno Jiřího Stanislava Guth-Jarkovského je tradičně spojováno se slušným vychováním a pravidly etikety. Ve své době však tento muž zasáhl hned do několika oblastí tehdejšího života a své vskutku renesanční zájmy proměnil v práci historického významu. Právě on například stál u vzniku Mezinárodního a později i Československého olympijského výboru, prosazoval sport, věnoval se vzdělávání a vychovávání mladých lidí, překládal knihy.

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský se narodil 23.1.1861 v Heřmanově Městci. Po studiích na České universitě se stal středoškolským profesorem filosofie, matematiky a fyziky, ale věnoval se také třeba překladatelství. Do češtiny přeložil například knihy Karla Maye.

Zasazoval se o zavedení nového školního učebního předmětu – tělesné výchovy a v roce 1891 odjel do Paříže, kde se seznámil a spřátelil s baronem Pierrem de Coubertinem, jenž stál u zrodu novodobé tradice olympijských her. V roce 1894 se Guth-Jarkovský podílel na vzniku Mezinárodního olympijského výboru a stal se jeho členem. Pro Čechy vybojoval možnost samostatné reprezentace na olympijských hrách. jarkovský

Již od roku 1918 byl prvním ceremoniářem kanceláře prezidenta Masaryka, zastával také funkci předsedy Československého olympijského výboru, a to až do roku 1929. Guth-Jarkovský ale nevynikal jen ve sportu; byl i nadaným hudebníkem a stal se prvním doktorem na české části Karlo-Ferdinandovy university v Praze.

Do povědomí i dnešní populace se ale nejvíce zapsal uveřejněním velmi dobře promyšleného systému pravidel slušného chování. Vydal několik knih, které podávají přehled o etiketě. Například nejznámější Společenský katechismus, dále Stolničení nebo Základy společenské výchovy. Jeho jméno je dnes synonymem pro slušné vychování, on sám se stal symbolem umění chovat se kultivovaně:


„Slušné vystupování na veřejnosti vůbec, ať na ulici, ať v místech uzavřených, žádá chování klidného důstojného, ale nikoli strojeného, naprosté zdvořilosti i k těm, jichž neznáme, vyhýbáme se všemu křiklavému jak v obleku, tak v řeči a jednání, a nezná domýšlivosti. Chovejme se ve veřejnosti jeden k druhému spíše jako přítel nežli jako nepřítel, a je-li toho potřebí, jako ‚milosrdný samaritán‘…“


Jiří Stanislav Guth-Jarkovský zemřel 8. 1. 1943 v Náchodě.

Redakce


3.9.2013   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 1   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,6/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Otec etikety: Jiří Stanislav Guth-Jarkovský

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
YXH
YXH - 3.9.2013 15:05

Dekuji za velmi zajimavou informaci. smajlik - 47

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77048.
    Archiv anket.