Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Bezmezně se zamiloval sám do sebe

Bezmezně se zamiloval sám do sebe

Občas na někoho takového narazí každý z nás. Na člověka, který je přehnaně zaměřený sám na sebe, na své ego, na svůj vzhled. Prohlíží se v zrcadle, opájí se sám sebou, je přesvědčený o své dokonalosti a kráse. A těžce nese, když se jej někdo snaží postavit nohama na zem a vzbudit v něm trochu pokory a úcty. O takových lidech se říká, že jsou narcisové nebo narcističtí. Tento termín se dokonce vžil i v odborné terminologii.

Svůj původ má v antických bájích. Říčnímu bohu Kéfísovi a nymfě Leiriopě se narodil syn, jemuž dali jméno Narkissos. Byl to chlapec neobyčejně krásný. Na svůj zevnějšek ale namyšlený nebyl. Svým založením byl spíš hloubavec a samotář. Nejraději ze všeho měl osamělé toulky po lesích. Tam mu bylo nejlépe a bujará společnost mu nechyběla.

Jeho krásná tvář nenechala chladnými mnohá ženská a dívčí srdce. On ale po lásce netoužil, nejlépe mu bylo samotnému. Společnosti svých druhů a družek se vyhýbal a nymfy jeho odmítání těžce nesly. Zvlášť jedna z nich - Échó. Ta se z neopětované lásky dokonce utrápila…

Bývala to velmi veselá a výřečná nymfa. Co na srdci, to na jazyku a není divu, že její prostořekost jí častokrát přinášela velké problémy. Jednou došla bohyni Héře trpělivost a krutě ji potrestala. Échó již nikdy nesměla promluvit jako první, a když už něco říci směla, mohla jen opakovat slova, která řekl někdo jiný. Pro upovídanou nymfu to byl skutečně nemilosrdný trest.

Ze žalu nad svým osudem utekla do lesů a tam potkala krásného mladíka Narkissa. Zamilovala se do něj celým svým srdcem. Svou lásku mu ale nemohla vyznat. Narkissos byl velmi plachý a samotářský a s dívkou se přátelit nechtěl. Jeho nezájem a odmítání ji velmi trápilo. Soužila se tak dlouho, až se utrápila. Zbyl po ní jen hlas, který dodnes bloudí po horách a my jej můžeme slyšet jako ozvěnu.

Ostatní nymfy se na Narkissa velmi rozzlobily a požádaly bohyni Afroditu, aby ho potrestala za to, že opovrhuje láskou.

Afrodíta pak svými kouzly způsobila, že se Narkíssos zamiloval sám do sebe. Přesněji do svého obrazu, který spatřil na hladině lesní studánky. Samotářský mladík tak poprvé ve svém životě pocítil, jakou moc má láska, a svému obrazu naprosto propadl. Podle jedné verze se nad studánkou nakláněl tak dlouho, až do ní spadl a utopil se, podle druhé se sebeláskou utrápil.

Když se nymfy o jeho smrti dozvěděly, pohnulo se v nich svědomí a rozhodly se, že ho slavnostně pohřbí. Vypravily se do lesů, ale Narkissovo tělo nenašly. Změnilo se ve vonný květ se šesti žlutobílými lístky.

Tato květina se dodnes jmenuje narcis. Ve Spartě byl oblíbeným ornamentem, v ostatním Řecku květinou smrti.

Redakce


12.11.2013   Rubrika: Společnost   |   Komentářů 3   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Bezmezně se zamiloval sám do sebe

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
kubikm
kubikm - 12.11.2013 23:48

koukám na počítadlo a vidím, že tu je jeden příspěvek?smajlik - 6

 
kubikm
kubikm - 12.11.2013 23:46

sharon: smajlik - 34smajlik - 34, jen opravdu kytičky, co mám na zahr
klause nesnáším, však víš...

 
sharon
sharon - 12.11.2013 23:04

kubikm: bílej narcis je také Klaus, neříkej že ho miluješ...smajlik - 76smajlik - 68

 
kubikm
kubikm - 12.11.2013 21:55

jé, to já naopak se fotit nechci...
ale co - minuju narcisky, ty bílé a voňavé....smajlik - 47

 
loupák
loupák - 12.11.2013 7:33

Moc zajímavý článeksmajlik - 47...znám narcisku,mojí švagrovou,má všude po bytě svoje fotografie i v životní velikosti,dokonce se často fotí sama a svoje fotky dává na fbsmajlik - 20 a to už má prosím dvě děti a je jí 33,drží jí to pěkně dlouho,pořád čekáme,kdy z toho vyroste,ale marně,to je zkrátka takový druhsmajlik - 68...

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388119.
Archiv anket.