Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil

Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil

Dokážete si představit, že byste si vzala za manžela cizince a odstěhovala se za ním do jeho vlasti? Většina z nás asi ne. Některé však tuto zkušenost zažily na vlastní kůži a dobrovolně opustily svou rodnou zem, aby zakotvily a založily rodinu někde úplně jinde. Tak jako čtenářka Linda, kterou znáte z diskusí na našem magazínu.

Linda je její internetová přezdívka, podle svého civilního jména slaví svátek přesně na Štědrý den. Je jí 37 let a žije v Dánsku, takže první otázka se nabízí sama od sebe:

Jak dlouho zde žiješ a co tě přivedlo zrovna do této země?

Přivedl mě sem můj manžel, který je Viking tělem i duší, dokonce je i zrzavý. On tedy tvrdí, že si mě koupil...

Koupil? To zní docela podivně, co si pod tím mám představit?

To je na delší povídání, takže mému příchodu do Dánska a okolnostem, které je způsobily, věnuji hned první článek. (Vyjde příští středu. Pozn.red.)

Dobře, tak na to už se těším. Jaké je tvé povolání?

Pracuji jako technický designér. Tento honosný název dansko1skrývá obyčejnou kresličku. Před nějakým dvaceti lety bych si ničila páteř u prkna, dneska si ji ničím u počítače. S počítači jsem začínala až v Dánsku, a to především díky svému manželovi, který je počítačový maniak. Jsem tedy schopna použít nebo se naučit jakýkoli program v angličtině nebo v dánštině, ale v češtině neumím pomalu ani nastavit papír do Wordu.

Jak dlouho jsi vdaná? Máte děti?

Právě teď začátkem listopadu budu vdaná 16 let. Máme dvě dcery, dnes už puberťačky – 15 a půl a 13 roků. A kdybych se náhodou nudila, tak jsme loni přibrali do rodiny slečnu jezevčici. A jelikož manžela občas přepadne myšlenka, o které nevím, zda je výplodem jeho humoru nebo místní logiky, dospěl k názoru, že ta naše malá chlupatá potvůrka se sama doma nudí a koupil jí kámošku. Takže dnes máme doma dvě jezevčicí slečny.

Vzpomínáš na své začátky v Dánsku? Co tě překvapilo, nebo dokonce zaskočilo?

Kdyby Dánsko bylo na druhé straně planety, nemohlo by mne víc překvapit. Dánové jsou sví, žijí si podle sebe a logika jejich ostrovy pravděpodobně ještě nenavštívila. Postupem let jsem rezignovala, zvykla si a naučila se spoustu věcí nekomentovat.

To zní skoro děsivě. Opravdu to bylo tak hrozné?

Ze začátku to bylo peklo, byla jsem hodně jízlivá a někdy až alergická na všechno dánské. Něco z toho mi zůstalo dodnes, což je nakonec vidět i v mých příspěvcích na diskusích zde na magazínu. Vždycky jsem tvrdila, že alespoň dvakrát, třikrát za rok musím vypadnout do Čech a popovídat si s někým normálním. Dnes už tak často jezdit nemůžu, dcery chodí do školy, ale alespoň jednou za rok se snažím na týden, dva do Čech odjet.

Můžeš trochu konkrétněji přiblížit tu ”dánskou logiku”, která pro tebe byla největším oříškem?

Když se člověk stěhuje do jiné země, a je jedno, jestli k sousedům nebo do Austrálie, tak nějak očekává velké změny a je na ně připraven. Ale obyčejné, každodenní drobnosti někdy dokážou pěkně překvapit. Nad první věcí člověk nepřemýšlí, nad desátou mávne rukou, ale když je těch drobností každý den tisíc, tak mu to dřív nebo později začne lézt na nervy, byť se jedná o pitomosti. Například: nelze smažit na oleji, musí se smažit na ztuženém rostlinném tuku. (Kdo ví, proč?) Nebo: Kde bydlí Ježíšek. Ve většině světa bydlí na Severním pólu, v Dánsku nikoli. Podle Dánů bydlí v Grónsku. Dánové jsou totiž až nesnesitelně hrdí na svou vlast, a tak kde jinde by mohl bydlet, že? Docela by mne zajímalo, kam ho přestěhují, až se Grónsko úplně osamostatní. Anebo další věc. Klidně zde můžete zapomenout na první jarní/letní den. Žádného 21. (23.) se nekoná. Jaro je prostě v březnu, dubnu a květnu a tak to trvdí i meteorologové při předpovědi počasí. A tak je to se vším. Řekněte mi jednu prachobyčejnou věc, Dánové ji stoprocentně dělají jinak.

Čím tě Dánové naopak překvapili příjemně?

Hlavně svou slušností. Dánové mají svou národní hrdost. Co je dánské, je super, co ne, nestojí za nic. Ale jsou ochotni uznat, že někdo je jiný, vyznává jiné kvality a má odlišné názory. Sice jim trvá million let, než přijmou cizince mezi sebe, ale když už to konečně udělají, tak dotyčného berou se vším všudy. Ať je takový, nebo makový. Pro mne to znamená, že si dnes, po šestnácti letech, mohu konečně před přáteli zanadávat na Dánsko a oni se tomu zasmějí a někdy se mnou dokonce souhlasí. Nakonec – občas je lepší vidět vlastní situaci zvenčí, z jiného úhlu, člověku to alespoň rozšíří obzor.

Pro čtenářky magazínu chystáš sérii článků o životě v Dánsku. Co tě na tuto myšlenku přivedlo?

Hlavně jejich zájem. V diskusích mi často kladly různé otázky, týkající se Dánska. Tak jsem si řekla, že by dansko2možná bylo dobré přiblížit jim tuto zemi prostřednictvím článků. Nebude se však jednat o nějaký objektivní, cestopisný popis Dánska. Na to je internet, nebo průvodce. Chtěla bych čtenářkám přiblížit můj osobní pohled na zemi, která se mi shodou náhod přimotala do života. Proto uvítám, když mi čtenářky do diskuse pod tímto rozhovorem napíšou, co by je konkrétně zajímalo, o čem by se chtěly dozvědět vice.

Děkuji za rozhovor a těším se na tvé články.

 

Na závěr přidávám ještě jeden malý Lindin dovětek:

Kdyby se náhodou někdo rozhodl mě navštívit, tak bydlíme 110 km západně od Kodaně, 10 km od mostu přes Velký Balt, po dálnici E20 asi 2 km od výjezdu číslo 40. Za nocleh se nechám uplatit dovozovým zbožím typu dětská krupička, Milánská směs, mléčná Studentská pečeť a nebo rohlíky se šunkovým Apetitem či s Májkou.

 

Meryl

Linda v Dánsku:


4.11.2009   Rubrika: Cestování   |   Komentářů 55   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Za manžela mám Vikinga, který si mne koupil

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-56
Hoydi
Hoydi - 9.7.2014 12:17

Tak dnes jsem se u Vaseho povidani hooodne pobavila. Ziji v Dansku tretim, respektive druhym rokem a nevychazim ze soku do soku a tvrdim, ze na tuto zemi si asi nikdy nezvyknu. Jejich prumernost me vytaci a zpusob, jakym tu pracuji je vice nez podivny. smajlik - 76
Nekteri cizinci zijici zde me nechapou, zejmena me sarkasticke a jizlive komentare. Jsem rada, ze nejsem jedina, kdo to tady tak vidi :-)

 
Edera
Edera - 8.11.2009 21:58

Lindo, za nás dánofily už se moc těším.smajlik - 68 Jsem pravý opak - Dánsko miluju a potřebuju tam strávit každý rok aspoň pár dní, abych nasála tu svézráznou atmosféru. Souhlasím, že Dánové všechno dělají jinak - je to snad jediná země, o které vím, že tam vyhořelo oceanárium.smajlik - 76

 
Dandenka
Dandenka - 5.11.2009 13:38

No to je nááádhera - od severu až k jihu - jen pištesmajlik - 21

 
Linda
Linda - 4.11.2009 21:42

sarmyn: ne kazdé metro staví v kazdé stanici. Cisto tu je (aspon v porovnání s Prahou), aut tu jezdí podle me az moc a rozhodne ne stará, teda nevím co povazujes za staré auto, ale normál je nekde mezi 0-10 lety. Samozrejme sem tam se nejaká rachotina slepená izolepou najde, ale vocad pocad, neprosla by technickou. A dan na nové auto se pocítá podle váhy auta, znecistování (kolik vypoustí CO2) a milionu dalsích hledisek az na 300%.

 
Křeček
Křeček - 4.11.2009 21:16

corall+Emmy30.9.: smajlik - 47 na Tvůj článek se taky moc moc těším smajlik - 47
Sama bych nechtěla žít ani ve vedlejší zemi, ale moc ráda si přečtu zážitky takových dobrodruhů smajlik - 47

 
Linda
Linda - 4.11.2009 21:15

Koukám, ze jsem otevrela Pandorinu skrínku.... zacneme v Dánsku a pres Sicílii se dostaneme az do Izraele (a event. se cestou zastavíme v Belgii)smajlik - 16..... stastnou cestu stastné zenysmajlik - 54

 
TULI
TULI - 4.11.2009 21:04

corall+Emmy30.9.: tyyy joooo ! IZRAEL... tesim se ! nevim o te zemi vubec nic .... jen z BIBLE smajlik - 47 a to uz je ten nejaky rok ... co o Izraeli psali ....smajlik - 68

IHope: to byla pisnicka - Petra Janu a tusim SIP A UHLIR ?? oni delali jako taliany TRIKY A POVERY .... a vymysleli ruzne pisnicky - parodie na italske smajlik - 34

 
štěpan
štěpan - 4.11.2009 20:30

smajlik - 105děkuji za prima psaní a těším se na další lahodné počteníčko,
třeba i recepty co ti zachutnalo a co ti zase chybí
smajlik - 47a holky pište ať se můžem něco zajímavého dozvědětsmajlik - 30

 
ijaku
ijaku - 4.11.2009 20:00

A mě by zajímalo jestli chodíš v Dánsku do knihovny a jestli ano, tak jak to tam chodí?smajlik - 31

 
IHope
IHope - 4.11.2009 19:53

Jee, ted mi teprve doslo, ze ja se v Dansku vdavala, v Hillerod. Uz je to tak davno, uplne mi to vypadlo. A pak ze jenom muzi zapominaji na svatebni densmajlik - 68.

corall+Emmy30.9.: uz se tesim, Izrael je tez velice zajimava zeme.

TULI: krasna rikankasmajlik - 68smajlik - 5

 
corall+Emmy30.9.
corall+Emmy30.9. - 4.11.2009 16:59

Holky uz jsem slibila Meryl clanek,tak potom se vse dozvite a muzete potom i klast otazky

 
talenka
talenka - 4.11.2009 16:47

žasnu,jaká je tu mezinárodní "směska" smajlik - 60smajlik - 16 to je super smajlik - 47 jen pište, děvčata,pište smajlik - 32

 
Jarča*
Jarča* - 4.11.2009 16:44

corall+Emmy30.9.: O Izraeli bych si taky ráda něco přečetlasmajlik - 47smajlik - 31

 
corall+Emmy30.9.
corall+Emmy30.9. - 4.11.2009 16:34

Almega neda se tam utopit je tam vysoka koncentrace soli a nesmi s epotapet,pokud se clovek pod vodu je uz nadosmrti slepy. Nejsou tam ani ryby

 
Almega
Almega - 4.11.2009 16:17

corall+Emmy30.9.: Určitě napište!Jinak-jaký je to v Mrtvým moři?Zajímalo mě vždy,jakto ,že se tam nedá utopit???

 
corall+Emmy30.9.
corall+Emmy30.9. - 4.11.2009 16:06

Ahojky super clanek o Dansku uz se etsim na pokracovani a rozumim ti ze te nektere evci vytaceji Ja ziji v Izraeli 5let a musim rict ze zacatky byly tezke ale uz jsme spokojena.

Jestli budete chtit napsat clanek o Izraeli budu rada,priblizim Vam to svyma ocima a klast mi otazky budu jen rada

 
sarmyn
sarmyn - 4.11.2009 15:42

Linda: s námi přejel vlak.. nějak zapoměl zastavit a prosvištěl s námi až na letiště...jo holt ne všechno všude stavísmajlik - 34
My tam byli jen týden na veletrhu, ale já pak měla v Praze depku..tam bylo tak čisto všude...v Dánsku snad není prach a taky jezdí málo aut a když tak stará.. páč v Dánsku se platí na auto 160% daň z jeho hodnoty..to nám říkal domorodec..je to tak?

 
sarmyn
sarmyn - 4.11.2009 15:35

TULI: tak to se pěkně mýlíš, Linda tam spousty čárek a kroužků určitě najde...a přeškrtaný samohlásky takysmajlik - 16

 
kubikm
kubikm - 4.11.2009 14:48

smajlik - 31tak já bych měla dotázky
typické jídlo a nápoj
chodily holky do školky, je to zvykem?
fungují babičky?
mají něco jako u nás chaty či chalupy?
jak se Dánům líbí u nás? jak vnímají naši řeč?

 
monyk
monyk - 4.11.2009 14:40

TULI: V Belgii a holt ty carky a hacky tu taky nejsou k mani smajlik - 68

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-40 | 41-56
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77634.
    Archiv anket.