Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.

Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.

Nepatří to sice do mého vyprávění o Dánsku, ale myslím, že nejedné dobré duši zvednu náladu, přece jenom cizí problémy vždycky potěší.

Po všech mých problémech spojených s přestěhováním do Dánska. Po seznámení se s dánskou byrokracií. Po 3 letech s no problém, které vždycky skončily miliónem razítek a potvrzení, než jsem dostala povolení k trvalému pobytu, jsem se až dosud domnívala, že mě už nic nemůže překvapit. Hluboce jsem se mýlila. Australská byrokracie mě položila na lopatky!

Moje dánská švagrová se před 3,5 roky provdala do Austrálie. Dnes mají skoro dvouletou dceru a na přelomu února a března čekají další přírůstek do rodiny. Tchán před 3 týdny nastoupil do penze a naplánoval si, že Vánoce, lednové druhé narozeniny vnučky a narození nejmladšího vnoučete stráví v Melbourne. Až sem to byla super myšlenka.

V polovině srpna si koupil letenky, protože před Vánocemi je všechno vyprodané a protože do žádosti o vízum by měl napsat číslo letu. Poslední srpnový víkend se nastěhoval k nám, společně jsme přelustili pár desítek stránek na internetu o tom, jak, kdy a kam podat žádost, o jaký druh víza žádat – turistické vízum na 4 měsíce a navíc tchánovi bylo v červnu 70. Napoprvé se žádost nepodařila, ale i tak nás zkásli o 105 dolarů. Do týdne peníze vrátili a další víkend jsme žádali opět, tentokrát úspěšně. Ale protože tchán v červnu završil 7 desetiletí na této planetě, musel podstoupit takzvanou věkovou zdravotní zkoušku a na základě jejích výsledků mu povolí nebo nepovolí vstup na australský kontinent. Že má tchán cestovní pojištění pro případ hospitalizace, jakéhokoliv úrazu a následné přepravy do Dánska nikoho nezajímalo.

Doporučení obyčejného doktora nestačí k cestě na kontinent trestanců, takže jsem v Kodani sehnala doktorku, která byla schválena australskou vládou k tomuto úkonu. Sice ordinuje pouze 2 hodiny ve středu odpoledne, ale člověk musí být rád i za to. Paní doktorka zjistila tchánovi vysoký krevní tlak, s tím cestovat nemůže. Tchán má celoživotně vysoký tlak a to, že před 1,5 rokem byl se stejným krevním tlakem s námi v Austrálii a ve zdraví přežil, nikoho nezajímalo, teď by určité zemřel. Jo jo, minule mu bylo jenom 69, teď je mu 70 a k přežití potřebuje razítko. Takže nejdříve tchánovi doporučila hospitalizaci – týden byl v nemocnici – kde mu sledovali činnost srdce. Srdce fungovalo bezchybné, ale to paní doktorce nestačilo. Takže dalších 10 dní chodil s jakýmsi přístrojem, který ho každých 5 minut kontroloval a mezitím si několikrát za den měřil tlak. A pravidelně navštěvoval svého lékaře, protože dotyčná paní doktorka pouze dá či nedá razítko, nicméně nemůže předepsat léky nebo doporučit léčbu.

Trvalo skoro 2 měsíce, stálo to něco kolem 3.000 ddk a vykáceli jsme slušný kus lesa na všechna potvrzení a razítka, než paní doktorka usoudila, že srandy bylo dost. Smířila se s tchánovým vyšším tlakem a vydala razítko, že pravděpodobně cestu přežije. A v pondělí 2. listopadu odeslala všechnu zdravotní dokumentaci na australskou ambasádu do Berlína. Dne 14. listopadu přišel e-mail z Tasmánie, kde sídlí imigrační úřad, že se žádost o vízum zamítá, protože tchán nedodal potvrzení lékaře o svém zdravotním stavu. Letenka byla koupená na sobotu 21.listopadu! V rodině nastal poplach – co s vízem, co s letenkami, co s tchánem a kde sakra jsou ty pitomý papíry.

V pondělí 16. listopadu večer tchán přijel k nám, ať mu pomůžeme aspoň ukecat Thai airways o posun letenek a zařídit nějaké jiné vízum. Myšlenka je to hezká, ale je mu sedmdesát a k jakémukoliv vízu potřebuje onu zdravotní zkoušku. Leda tak počkat do středy odpoledne a zkusit nějakou domluvu s paní doktorkou, kam poslala všechny papíry, jestli má jejich kopie a na jejich základech žádat znovu. Prostě milión otázek a žádná odpověď.

A mezitím manžel seděl u počítače a pokoušel se najít nějaké řešení na stránkách ambasády, imigračního úřadu, australské lékařské komory, prostě cokoliv nás napadlo. Až najednou doslova zařval a na australskou vládu a imigrační úředníky vyplýtval celou zoologickou zahradu. Oni mezitím změnili zákon a od 9. listopadu posunuli věkovou hranici, odkdy se musí doložit zdravotní stav žadatale o vízum, ze 70 na 75 roků! Takže tchánova žádost byla zamítnuta, protože nedodal podklady, které vlastně nikdo nepotřebuje. Ať žije úřední šiml.

Ještě v pondělí večer jsme zažádali o obyčejné turistické vízum na 3 měsíce a k žádosti připojili vysvětlující dopis. Každá žádost je vázána na číslo pasu a datum narození, tak aby náhodou nějaký aktivní úředník opět na základě té první zamítnuté žádosti nezamítl i tu novou. Světe, div se, v noci ze středy na čtvrtek přišel e-mail z Tasmánie s omluvou a vízem. A v sobotu 21. listopadu jsme byli s manželem na letišti zamávat tchánovi. Teď už jenom zbývá prodloužit tchánovo vízum o měsíc, ale to počká po Vánocích. Nakonec švagrová taky vyrážela jenom s tříměsíčním turistickým vízem a už je u protinožců 3,5 roku.

Linda

Linda v Dánsku:


26.11.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 28   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dej pitomci úřad a on vymyslí razítko. Nejen u nás.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-28
Linda
Linda - 30.11.2009 12:09

TULI: jo tak to asi jo, ale já nemám obcanství a jestli nekdy v budoucnu.... kdo ví, to je daleko smajlik - 26, asi nejspís podle toho jaký se zas vynorejí problémy az budu potrebovat nový pas

 
TULI
TULI - 30.11.2009 11:54

Linda: corall+Emmy30.9.: ja musela donest , kdyz jsem si zadala o obcanstvi .... to bylo papirovani .... des a hruza smajlik - 76smajlik - 76

 
mashanka
mashanka - 29.11.2009 8:12

Já myslím, že je dobře, že si země hlídají, kdo se jim tam producíruje - právě pro tyhle nesnadnosti se všichni kvartýrují k nám - sem se bez problémů dostane každá lůza, která by se jinde nechytala a ještě si vyskakuje a mele o lidských právech.

 
corall+Emmy30.9.
corall+Emmy30.9. - 28.11.2009 22:51

rejstriku

 
corall+Emmy30.9.
corall+Emmy30.9. - 28.11.2009 22:50

Po me nepozadovali vypis z trestniho rejsytiku na svatbe al;e na Ministerstvi vnitra ano kvuli vizu a dalsim blbostem.

 
Linda
Linda - 28.11.2009 13:59

TULI: ne

 
TULI
TULI - 28.11.2009 13:21

holky, co zijete venku... chteli po vas nekdy vypis z trestniho rejstriku ??? smajlik - 26

 
monyk
monyk - 26.11.2009 13:59

Edera: Doklady o tom, ze jsem svobodna, nerozvedena, nejsemc vdova a pod. jsem uz davno predlozila. Tento doklad se vazne tykal jen vekove hranice, jenz je dana zakonem pri vstupu do manzelstvi. V nekterych statech je tato hranice 15 let( nepodlozena informace). Proto to pozaduji.

 
Edera
Edera - 26.11.2009 13:36

sonije: Nechávala jsem zapisovat dceru do svého pasu prní den, kdy to šlo - 3. března 2008. 1. byla sobota. A nemyslím, že to byla zvůle příslušné úřednice, že Ti odmítla vzít žádost - až 1. března vstupovala v platnost příslušná novela zákona a ona to o den dřív prostě ani udělat nesměla.
A jak jsi to myslela s tím dokazováním původu rodičů?

 
Edera
Edera - 26.11.2009 13:29

monyk: To osvědčení o právní způsobilosti uzavřít manželství se při svatbě s cizincem ovšem nepředkládá proto, aby se potvrzoval věk, ale proto, že zahraniční oddávající úřad jaksi nemá možnost ověřit si v počítačové evidenci obyvatelstva, jestli náhodou dotyčný cizinec už není jednou ženatý/vdaná. V ČR se ten papír vystavuje poměrně běžně, netuším, proč jsi měla potíže ho sehnat.

 
sonije
sonije - 26.11.2009 12:34

Jé, já si vzpomněla, jak povolili znovu zapisování dětí do pasu. Od 1.března. 28. února jsem šla kolem magistrátu, tak jsem si řekla, že jim tam dám žádost o den dřív s datumem na druhý den a oni si to druhý den tedy toho 1.března, pošlou. To jsem si teda myslela. Úřednice mě sprdla na tři doby, že to by nešlo, že musím přijít až ten druhý den, že by v tom měli zmatek atd... No a pak ještě nechápu, proč se při žádosti o pas musí dokládat původ rodičů, kteří se narodili v roce, kdy bylo Československo..
Na úředníky jsem ještě narazila nedávno. Paní na finančáku se se mnou hádala, že s musím odepsat dítě za celý rok, přestože jsem pracovala jen půl roku. No co, tak jsem na to kývla, vráili mi aspoň víc peněz. Ale na sociálce se se mnou zase hádala, že jim lžu o přivýdělku k rodičáku na základě papíru z finančáku... A tak aby mi mohli sebrat přídavky, jsem si udělala týdenní kolečko po úřadech, kde jsem žádala o papír, že jsem opravdu nepracovala. Po měsíci mi přišlo, že mi přídavky navyšují o 50 Kč, jen pro změnu uvedli jméno syna před svatbou, které už má rok a půl změněnésmajlik - 36

 
Křeček
Křeček - 26.11.2009 10:23

Kassy: to je pak jednodušší je poslat poštou smajlik - 68

 
Kassy
Kassy - 26.11.2009 10:21

Křeček: I zbraně se dají vézt legálně a za naprosto nevinným účelem. Samozřejmě ne na palubě. Pak je normálně přiznáš. Průšvih by právě byl, kdybys nepřiznala.

 
adelka1
adelka1 - 26.11.2009 10:13

Křeček: no přesně, ale než doletíš do sydey tak projdeš několika šílenýma bezpečnostíma kontrolama, v londýně se i zouváš z bot, v bankoku ti probere zase všechno hrabe i v kabelce...smajlik - 26 takže bys neprovezla ani nůžka na manikůru...smajlik - 66

 
Křeček
Křeček - 26.11.2009 10:08

adelka1: ještě mi řekni, že kdyby je někdoopravdu vezl, tak že jim to zaškrtne smajlik - 20

 
adelka1
adelka1 - 26.11.2009 9:27

Almega: na zadku doma neseď ve světě se dá užít hodně srandysmajlik - 68
Křeček: monyk: měla jsem dost nahnánosmajlik - 20 když nás obklopilo asi 10 ozbrojencůsmajlik - 76

 
monyk
monyk - 26.11.2009 9:10

adelka1: Tak to vypada, ze jsme v tech Cechach jedna teroristka vedle druhe smajlik - 34smajlik - 34

 
Křeček
Křeček - 26.11.2009 8:52

Linda: to je drsný - oni zřejmě chtějí, aby člověka kleplo už na jerho rodném území a přestal je otravovat s nějakým vízem smajlik - 36

 
Křeček
Křeček - 26.11.2009 8:52

adelka1: Ty jsi éro smajlik - 68

 
Almega
Almega - 26.11.2009 8:50

Ještě že sedím tady doma na zadku.....

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-28
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77232.
    Archiv anket.