Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Čokoláda. Umíte si ji správně vychutnat?

Čokoláda. Umíte si ji správně vychutnat?

Umění degustace není vrozená dispozice. Nepřichází samo od sebe, je potřeba se mu učit. Pokud se této činnosti věnuje náležitá péče, stane se požitkem a uměním zárověň. A o degustaci čokolády to platí dvojnásob.

Při seznamování se s pravidly degustace čokolády obecně platí dvě důležité zásady: zaprvé, čím víc toho víme o druhu čokolády, která leží před námi, tím víc si ji užijeme. A zadruhé, nevychutnáváme pouze ústy, ale všemi pěti smysly, tedy zrakem, hmatem, čichem a dokonce i sluchem.

Co se týče druhů čokolády, je dobré se seznámit alespoň s těmi nejdůležitějšími: „Jen základních kategorií, do kterých se dají tabulkové čokolády dělit, je celá řada,“ vysvětluje Martin Richter, projektový manažer společnosti Čokoláda.cz. „Kromě známých rozdělení, jako hořká a mléčná čokoláda, existují například čokolády s přísadami, ochucené čokolády nebo bio čokolády. A každá z nich má svá specifika, která při degustaci oceníme,“ dodává Richter.

Hořká čokoláda musí mít minimálně 35 % kakaových součástí, mléčná obsahuje navíc sušené či kondenzované mléko a procent musí mít alespoň 25. Nejuznávanější hořké tabulky mívají mezi 60 a 70 % kakaa. Čistá hořká čokoláda je vůbec královská kategorie mezi čokoládami, nejlépe u ní vynikne to nejdůležitější, totiž kvalita a původ kakaových bobů.

Čokolády s přísadami jsou rovněž velmi rozšířené. Obsahují přímo kousky přísad, nikoliv pouze příchuť, a nejčastěji v nich najdeme ovoce, ořechy nebo koření.

Ochucené čokolády jsou rovněž zajímavé alternativy. Jako ochucovadlo je velmi populární zejména ovoce a exotické koření, ale napoříklad i květiny.

Bio čokolády patří v současnosti k velmi žádaným. Jsou vyrobeny výhradně podle pravidel ekologického zemědělství a neobsahují dochucovadla ani umělá barviva, což neznamená, že mají slabou chuť. Právě naopak: stále více a více exkluzívnějších čokolád splňuje požadavky bio ocenění

Po seznámení se s druhy čokolád můžeme přistoupit k degustaci samotné.

Klíčovým smyslem je jistě chuť. Chuťové buňky jsou v ústech rozloženy po stranách jazyka. Sladkost, slanost, kyselost či hořkost tak nejlépe oceníme, když kousek čokolády co nejdéle podržíme na jazyku, jemně jím pohybujeme a soustředíme se na to, jestli a jak se chuť proměňuje.

Vložení do úst však následuje až na konec celého smyslového procesu. Ze všeho nejdřív totiž čokoládu prozkoumáme zrakem a pokocháme se celkovým tvarem, barvou a tzv. texturou hmoty, tedy jeho zrnitostí, porézností, robustností atd. Ne nadarmo se říká, že pochutnat si musí i naše oči, proto zrak nemůžeme vynechat!

čokoládaNásledně je vhodné čokoládu prozkoumat hmatem. Tak nejlépe oceníme její hladkost, teplotu či tvrdost a porovnáme s dojmem, který jsme předtím získali zrakovým vjemem.

Čokoládu si následně poslechneme. Nejedná se o pouhou metaforu: lupnutí, které tabulka při lámání vydá, může být slabé jako vánek či naopak silné jako výstřel. Zvlášť silné je u hořkých čokolád, které obsahují vysoké procento kakaových částí.

A konečně čich: jedná se o velmi silný vjem, který obsahuje nejbohatší škálu smyslových variací a kombinací. U čokolád bez přísad a bez ochucení oceníme zemitosti a syrovosti bobů, u ochucených čokolád zase vychutnáme vůni koření, ovoce či karamelu.

Umění degustace je možné se naučit i pod odborným vedením. „Pro začínající i pokročilé milovníky čokolády jsme připravili sérii speciálních sezení, kde si každý na nejkvalitnějších čokoládách může vylepšit své degustační schopnosti a vychutnat si úžasné chuti těch nejlepších čokolád,“ vysvětluje Richter.

Více o čokoládě a degustaci na www.cokolada.cz.

Redakce


8.9.2011   Rubrika: Polevy   |   Komentářů 33   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Čokoláda. Umíte si ji správně vychutnat?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-20 | 21-33
LencaM78
LencaM78 - 13.12.2015 21:41

Já si ji odtud objednala - tu raw čokoládu a musím říct, že byla vážně dobrá, už jsem si ji objednala znovu a k tomu ještě i další, protože mají zajímavé příchutě a hezké balení, dám kolegyňkám v práci :-)

 
simona7
simona7 - 22.10.2015 20:48

Já ne ale zní to zajímavě bude to asi podobná chuťová kombinace jak čokoláda s chilli, koukala jsem ale že zázvorou taky mají v amali http://www.amalichocolaterie.cz/www/cz/shop/tabulkove-cokolady/zazvorova-55/ kdybys nemohla sehnat.

 
LencaM78
LencaM78 - 21.10.2015 23:12

Ochutnal jste někdy někdo raw neboli živou čokoládu?

 
simona7
simona7 - 28.9.2015 22:44

Je jasný že domácky vyrobená čokoláda bude chutnější než kupovaná, já třeba když mám chuť na čokoládu nejdu ji už ani kupovat do obchodu ale zajdu si pro nějaké dobré pralinky :-)

 
simona7
simona7 - 24.9.2015 22:26

Taky hodně záleží od koho ta čokoláda je, neznamená že hodně procentní čokoláda bude hned ta nejlepší. Já nedávno dostala čokoládu Amali, kterou prý v česku vyrábějí ve vlastní manufaktuře a ta opravdu chutná mnohem líp než čokolády které koupíte běžně v obchodě.

 
medo.vinka
medo.vinka - 12.9.2011 18:54

chili mi vůbec nechutná, a mám ráda hořkou, hodně %, a když je nejhůř, i orionka na vaření je dobrá smajlik - 16

 
YXH
YXH - 10.9.2011 21:20

sharon: Co to je detska porce? 200g nebo 300? Ta jednotiliva porce se bere podle porodni vahy cloveka ktery ji konzumuje? smajlik - 42

 
sharon
sharon - 10.9.2011 9:33

loupák: tssssssss u vás dětská porce....u nás je to medailonek...smajlik - 68

 
Petruša
Petruša - 8.9.2011 22:30

čokoládu miluju, mléčnou, bez příchutě. "Fialovou" a "dětskou", jak začnu, tak dokud něco je, tak nepřestanu
Tu s chilli jsem nikdy neměla a neumím si to teda vůbec představit

 
loupák
loupák - 8.9.2011 20:47

sharon:jééé není to focený zrovna u nás v snitzelhospůdce???smajlik - 94takhle tam vypadá dětská porcesmajlik - 68smajlik - 93

 
Zvědavka
Zvědavka - 8.9.2011 17:43

Čokoládku já ráda, ale spíš mléčnou nebo plněnou. Hořkou ne e.
Ale já jen trošku, kdybych sežrala celou tabulku, jak některé moje kámošky, tak ležím s ukrutným bolením bříška. Nevím, čím to je??? smajlik - 66

 
Pentlička
Pentlička - 8.9.2011 17:15

Mám ráda mléčnou s lískovými oříšky. A sním celou tabulku na posezení a klidně bych snědla i další a to každej den. Musím se ale krotit, už tak mám skoro 10 kg nadváhu.
Maso mám taky ráda, ale řízek nee, smažený nemusím. Miluju pečené nebo grilované kuře, to bych klidně snědla taky celé, ach jo!

 
evropka
evropka - 8.9.2011 16:15

sharon: DĚkuji sharon,máš úctu ke starejm a chudejm ,to je dobřesmajlik - 47

 
sharon
sharon - 8.9.2011 16:12

evropka: obrázek - 00339297_w300h225q95(2).jpg

 
sharon
sharon - 8.9.2011 15:59

evropka: já fčera pozvala manžela....smajlik - 68

 
sharon
sharon - 8.9.2011 15:58

Kočkomilka: ne v Brně , v OL

 
YXH
YXH - 8.9.2011 15:51

Nejsem rasista, smajlik - 68mam rada tmavou i bilou a vsechno co je mezi tim. Plnenou nebo ne, je to jedno. Jedine co mi v cokolade nechutna jsou buraky, ty nemam rada ani samotne. Lind chili cokoladu mam rada, ale jenom tak kousicek, radsi mam tu plnenou malinovou naplni. Dobra cokolada tu je sice draha, ale obcas si clovek musi udelat radost ne?

 
evropka
evropka - 8.9.2011 14:51

loupák: anadir: sharon: já chci taky snitzel přes celej talíř,ale aby mě někdo pozval a né si ho smažit samasmajlik - 36

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 8.9.2011 13:49

sharon: v Brně? Tak zajdi do Vaňkovky, do obchodu Arko. Kupuji tam kávu. Jejich pralinky jsou přímo nebeské, vyzkoušeli jsme všechny,ale já upřednostňuji klasiku-nugát, nejraději bez náplně, maximálně tak višni v čokoládě.

 
loupák
loupák - 8.9.2011 13:06

sharon:taky tady máme príííma hospůdku se suprovejma obr řízkama,,,chodíme častosmajlik - 54

 

Zvolte stranu: 1-20 | 21-33
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 388322.
Archiv anket.