Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Upálení zaživa! Hrůza!

Upálení
Smrt upálením musí být bezesporu příšerná. Jen při té představě se člověku dělá špatně od žaludku. Proto byly v dávných dobách tímto způsobem trestány ty nejhorší zločiny – z tehdejšího pohledu, samozřejmě. Nejčastěji totiž končily na hranici osoby, které byly obviněny z čarodějnictví. My dnes již víme, že tito lidé byli vlastně nevinní, že jejich obvinění byla většinou vykonstruována, potvrzena nelidským mučením a vydatně podporována Svatou inkvizicí. Ta měla plná ústa Boha a přitom to byli právě její členové, kdo byli spolčeni s ďáblem, když se na to podíváme optikou tehdejší doby.


Ale dnes nechci psát o hrůzných čarodějnických procesech.


Upálením zaživa totiž nebyli trestáni jen ti, kdo měli „pletky s čertem“. Touto strašnou smrtí končili i lidé, kteří se dopustili žhářství.


Není divu, z ohně měli dříve lidé velký respekt. Příbytky a domy byly z velké části postaveny ze dřeva, a když si ještě přimyslíme otevřená ohniště, na kterých kuchařinky vyvářely pokrmy, a svíčky pro osvětlení, musí nám být jasné, že samovolně nebo náhodně vzniklých požárů bylo asi dost. Vzhledem k nedostatku vody a k její špatné dostupnosti pak bylo velmi nesnadné takový požár zlikvidovat. Oheň obvykle své dílo zkázy dokonal do posledního místečka a z domu, stiženého požárem, většinou nezbylo vůbec nic.


Proto byli tehdy lidé velmi citliví na to, když se našel škůdce, který ze zášti či zlomyslnosti založil požár úmyslně. A to s jediným cílem: uškodit. S takovými žháři neměl nikdo slitování.

 

Způsob popravy byl občas ještě „vylepšen“ o velmi sadistické praktiky, jež měly za úkol zastrašit případné následovníky provinilých žhářů.


A jak to probíhalo? Jedna taková hrůzostrašná poprava se konala 3. srpna 1604 na staroměstském popravišti. Tehdy bylo za žhářství odsouzeno hned pět osob naráz.


Byli připoutáni u čtyř kůlů. U jednoho spolu byla dvojice – muž a žena. Řetězy jim dovolovaly pohyb okolo kůlů do vzdálenosti asi jednoho metru. Katovi pacholci navršili hranice dřeva kolem dokola a zapálili je. Ovšem jen na jednom místě.

upálení

Co se dělo dál, je jasné. Odsouzení se snažili uniknout z dosahu plamenů tak daleko, jak jim to řetězy dovolovaly. Když pak začalo hořet dřevo ve větším okruhu, nezbývalo jim nic jiného, než projít skrze plameny tam, kde ohně nebylo ještě tolik. Jenže plamenů stále přibývalo a možnost útěku byla menší a menší...


Pokud se někdo touto panickou snahou o únik vyčerpal a padl vysílením na zem, byl vystaven dalším hrozným mukám. Katovi pacholci ho polévali vařícím olejem, což jej donutilo vstát. Když však již hořela celá hranice a odsouzenci neměli kam ustoupit, zůstávali jeden po druhém ležet na zemi mezi hořícím dřevem a ani polévání vařícím olejem nebylo nic platné. Katovi pacholci pak železnými vidlemi nahrnuli žhavé uhlíky na jejich těla, až byla celá spálena.

Toto příšerné divadlo trvalo přes půl hodiny.


Brrr... strašná smrt. I když se ti lidé pravděpodobně opravdu provinili tím, že úmyslně založili požár, nemůžu se zbavit dojmu, že ti, kteří jim připravili takový hrozný konec, byli většími viníky než samotní odsouzení.


Ale doba tehdy opravdu nebyla milosrdná. Příště vám povyprávím o další popravě, při které odsouzenec doslova zešedivěl a při které se někteří bohatí měšťané samým vzrušením dokonce sexuálně uspokojovali. A to jsem si naivně myslela, že sexuální úchylové jsou specialitou dnešní doby.


Zdroj: Vladimír Šindelář, Cesta na popraviště

Meryl

Středověké soudnictví:


18.2.2006   Rubrika:   |   Komentářů 86   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Upálení zaživa! Hrůza!

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Blanka123456
Blanka123456 - 1.1.2019 9:52

Muselo to být strašné, ta bolest....

 
dantes1
dantes1 - 22.9.2014 13:58

Jaroslav Kvasnička
Předmět příspěvku: Re: Volební soudnictví
PříspěvekNapsal: 22.09.14, 12:14
Online

Registrován: 18.09.14, 20:49
Příspěvky: 3
Otázky Václava Moravce sdílel(a) odkaz.
před 13 h
NSZ Zeman má na potřebu radikálních změn v systému státních zastupitelství jasný názor - co na jeho návrhy říkáte?
Zeman: Státní zastupitelství potřebují radikální změny
www.ceskatelevize.cz
Praha - Nejvyšší žalobce Pavel Zeman si i přes nesouhlas ministerstva vnitra stojí za svojí verzí návrhu zákona o státním zastupitelství. Řekl to v Otázkách Václava Moravce. Podle něj jsou potřeba radikální změny, jako je zrušení vrchních státních...
Už se mi to nelíbíUž se mi to nelíbí · · Sdílet

To se líbí vám a dalším (8).
Slávek Kvasnička Jaroslav Kvasnička • před pár sekundami

Názory 1 až 10 z 70222 [Dalších 70212 >>]

pontiac 134180

Nesvéprávný stát Česká Republika

19.9.2014 1:06:28

Datum: 18 Sep 2014 23:11
Komentář: Jsem:,,Nikdo Nikde" = mé pravé současné jméno
Autor: Jaroslav Kvasnička

Jaroslav Kvasnička
Předmět příspěvku: ČESKÝ STÁTNÍ ORGANIZOVANÝ BRUTÁLNÍ PŘEČIN
PříspěvekNapsal: 18.09.14, 22:17
Online

Registrován: 18.09.14, 20:49
Příspěvky: 2
Jaroslav Kvasnička • před pár sekundami

Mafiánský
( PROFESIONÁLNÍ PODVODNICE PANÍ LENKA KLUSÁKOVÁ JAMOLICE 182 JEHO
KLIENTKA ) advokát Mgr. PhDr. Petr Fojtíček ( drzý zlodějíček přes
mrtvoly )!§

Vložil Jaroslav Kvasnička (bez ověření), 18. Září 2014 - 18:14

Jméno: Já oběť [margael@seznam­.cz] Datum:
čtvrtek 18.9.2014 16:29 Předmět: Re: Co dělat, když chcete přerušit
studium Jaroslav Kvasnička (margael@seznam­.cz)

VYVRAŤTE,ŽE NEMÁM PRAVDU A JSTE-LI TAK CHYTŘÍ TAK MĚ ZACHRAŇTE.PŘECE
SE UČÍTE PRÁVA PRO KLIENTY A NE PROTI KLIENTŮM COŽ JÁ TVRDÍM COBY RYZÍ
PRAVDU TU SKUTEČNOST,ŽE TO BYL,JE A BUDE VÁŠ MRZSKÝ KRVAVÝ BYZNIS OKRÁST
A ZABÍT NÁS VAŠE OBĚTI ( MACHINACE S OBČANY Č.R. ) PRO VÁŠ PODJATÝ
ZISK A VAŠE PÁNY KŘIVÁKY PREZIDENTY,KTEŘÍ SI VÁS SAMI PRO SEBE A KŘIVOU VLÁDU Č.R. A KŘIVÝ ČESKÝ STÁTNÍ SYSTÉM JMENOVALI,TAK KDYŽ BY JSTE TO SVINSTVO PRO NĚ
NEDĚLALI TAK O SVÁ VEPŘOSVIŇSKÁ KORYTA NA HODINU PŘIJDETE A PROTO CHCE
BÝT
KAŽDÝ/

 
oidipo
oidipo - 14.12.2008 0:12

smajlik - 98

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 464286.
Archiv anket.