Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Zajímalo by mne, jak to chodí v jiných rodinách, protože si s manželem připadáme, jako když žijeme v nějakém zlém snu. Je nám oběma 58 let a máme dvě vnoučata – šestiletého chlapečka a čtyř a půl letou holčičku. Obě děti jsou našeho syna a snachy.

Naše vzájemné vztahy považujeme za celkem dobré, se synem si rozumíme, myslím, že i se snachou, i když tam trochu napětí cítím. Ale není to nic závažného. Ona je trochu žárlivější a úzkostlivě si hlídá, abychom jim nijak nezasahovali do jejich soukromí. Respektujeme to a snažíme se držet zpátky. Ale znáte to, občas se člověk neudrží, řekne na něco svůj názor a jakmile se ten náš neshoduje s tím snašiným, ona hned dost nepřiměřeně reaguje.

Obě vnoučata milujeme, dýchali bychom za ně. Nebydlíme od sebe daleko a dost často se navštěvujeme. Buď přijdou oni jako celá rodina k nám, třeba v neděli na oběd nebo my zajdeme k nim. Vídáme se takřka každý víkend, maximálně každý druhý. Děti nás milují a my je taky. Hlavně můj muž jako dědeček je pro ně úžasným parťákem, hodně se jim věnuje, hraje si s nimi, povídá, moc si to užívá.

Už dřív jsme projevili zájem, aby u nás děti mohly být třeba o víkendu, nebo aspoň přes jednu noc. My bychom si je užili a mladí by si mohli odpočinout a někam zajít. Syn by nebyl proti, ale snacha k tomu nikdy nesvolila, prý ne, jsou ještě moc malé. Chápali jsme to, když jim byly dva, tři roky a netlačili jsme na pilu. Jenže teď už jsou děti větší, vnouček půjde po prázdninách do první třídy a vnučce bude na podzim pět let. Tak si myslíme, že už to nejsou žádná miminka, která by pár dní s prarodiči nezvládla. Jenže snacha má jiný názor.

Nabídli jsme teď mladým, že bychom mohli vzít obě děti s námi na dovolenou, chystáme se na Šumavu, máme tam zamluvenou chatičku a nebyl by problém vzít děti s sebou a pobyt a stravu dodatečně nahlásit. Jednalo by se o týden a myslíme, že by to dětem prospělo. Celkově jsme nabídli, že se o děti můžeme společně přes léto postarat, aby nemusely jednu půlku prázdnin chodit do školky, protože syn se snachou celé léto svou dovolenou nepokryjí. Připadalo nám to jako dobrý nápad a mysleli jsme, že mladí budou rádi, že mají o starost méně.

Ale bohužel, snacha s tím zásadně nesouhlasí, prý nejsou děti zvyklé spát jinde než doma, respektive s někým jiným, než s rodiči, opět její stará písnička, že jsou malé. A že pro ně není problém si to léto zařídit a na tom, že by děti chodily půlku prázdnin do školky, nevidí nic špatného. Samozřejmě, že na tom nic špatného není, ale je to přinejmenším zarážející, že místo, aby dopřáli dětem pobyt na čerstvém vzduchu, jen z nějakého svého rozmaru je radši nechají pařit se ve městě.

Přitom my bychom je mohli vzít na ten týden na Šumavu a potom ty další tři týdny k nám na chatu, která není daleko a jejich rodiče by tam za nimi mohli každý den jezdit, kdyby chtěli tak tam i přespávat, autem by se tam odtud do práce dostávali pohodlně a rychle. O děti by bylo postaráno, chata je vybavená, prostorná, s oplocenou zahradou. Nic by se tam dětem nestalo, hlídali bychom je jako oko v hlavě.

Ale zatím to vypadá, že budeme mít smůlu a snacha (a na její nátlak i syn) radši svěří děti cizím lidem do školky, než vlastní babičce a dědečkovi. Ještě chci podotknout, že stejný přístup má snacha i ke svým vlastním rodičům, ani oni děti nikdy neměli samostatně, stejně jako u nás se všechny návštěvy a kontakty s vnoučaty konají za asistence jejich rodičů.

Ptala jsem se snachy, s čím má takový problém, že na tom přece nic není, když děti stráví nějaký čas u babičky a u dědy. Řekla mi, že ani nám, ani své mámě nemůže stoprocentně důvěřovat, že bychom se o děti dobře postarali, že jsme stará škola, že za nás se všechno dělalo jinak a ona má svůj styl výchovy a způsob stravování a nechce, aby měly děti v životě zmatek. To je pravda, ona jim například nekupuje žádné sladkosti, jako pamlsky mají jen různé kandované ovoce apod. To je opravdu jen příklad.

Já s tím moc nesouhlasím, ale respektovala bych to, i jsem jí to řekla, ale prý ne, nevěří mi, že bych to dodržela. Takže důvod, proč s námi nemůžou vnoučata být je, že bychom je mohli asi nenávratně poškodit tím, že bychom jim koupili třeba lízátko. Chápete to?

Je nám z toho hodně hořko, stejně se cítí i snašina maminka, se kterou jsme se o tom bavili. Jako prarodiče svá vnoučátka milujeme a tohle omezování v kontaktu snášíme hodně těžko. Myslíte, že je to v pořádku, jak se snacha chová? A taky syn, on pro klid ve své rodině stojí při ní a nic jí neřekne. Jak fungují vztahy s mladými a s vnoučaty u vás? Je nás víc, kdo řeší stejný problém, nebo je ta naše snacha opravdu výjimka?  

Blanka


29.6.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 94   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - S vnoučaty na dovolenou. Snacha je proti.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
digi
digi - 9.10.2016 22:06

Ano je nás víc. Nejste v tom sama. Mám známou ,píši si sní a její snacha je přímo generál. Syn pro klid take mlčí. Paní se kterou jsem v kontaktu , si nesmí s vnučkou ani povídat. Zeptat se jí jak bylo ve škole. Mám slzy v očích když čtu její příběhy co prožívá. Já jsem v tom také. Od mé dcery. Ta nám tak ublížila ,že svoje dvě krásné vnoučátka už neuvidíme. Předtím jsem je viděla 2x do roka. Bydlí daleko. A naši známý z vesnice kde bydlíme také. Vnuka vidí ,to prý paní může spočítat na jedné ruce . Vnuk by šel na zahradu ,má přece nový tepláky.
Dnešní mladý jsou v dnešní době v tomhle úplně jiný a ano řekla bych ,že je tam žárlivost a hlavně od nich sobeckost. Mi jsme byli rádi ,když nám babička pohlídala a měla zájem o děti. Tak jsme si taky řekli s manželem ,nechtějí . Tak at ,oni neubližují nám ,ale těm dětem. Nemůžou ve škole a ve školce říct ,kamarádkám a kamarádům .Byl jsem u babičky. Jedu za babičkou a dědou. Nejste v tom sama. Úplně Vám rozumím. Nám dcera ublížila .Podvedla, lhala a intriky. A jako zbraň nám vzala děti .Nejste v tom sama. Digi.

 
Anče
Anče - 3.9.2016 9:10

smajlik - 94halo,halo - máte teď navíc čas žít si svůj vlastní život,mít své koníčky,radosti,splňte si přání,na které nebyl v životě čas a třeba i peníze! Myslete na sebe a ne na snachu - co chce a co ne=jen si prohloubíte nenávist k ní a ztratíte syna.Je dobře,že syn drží při své ženě,ať se vám to líbí nebo ne!Žijte svůj život!smajlik - 105

 
Anče
Anče - 22.7.2016 17:18

smajlik - 11Ahoj,naprosto nechápu Vaši snachu a syna..co já bych dala za babičku a dědu- máme všechny příbuzné daleko a pracují...to,že jste ,ze staré školy,je nesmysl,schovává za tato slova jiný důvod..žárlí a tohle je maličká odveta za synovu lásku a pouto,které cítí..bohužel,tyhle ženy jsou věkem spíše horší...žijte si svůj život,naplňte ho aktivitami,přáteli - až uvidí,že netoužíte horečně po vnoučatech,zamyslí se.Nedávat najevo touhu po vnoučatech,nedávat dárky mimo oslavy narozenin a svátků apod. Držet odstup ať si uvědomí,že vaše láska není samozřejmostí - že musí o něco požádat!!!

 
sallie
sallie - 10.7.2016 8:19

... a ještě jedna věc - a určitá "žárlivost" je pro mě pochopitelná - to, že snacha má děti raději ve školce s tím, že je večer uvidí, než na týden u babičky... podobně to vidím i s víkendy - nevidím nic špatného na tom, že matka, která pracuje, se snaží trávit co nejvíc času s dětmi... jestli jsou od tří let ve školce, tak ona opravdu přichází o velmi zajímavé období...

... ale zase bych tam viděla možnost nějakého kompromisu - třeba snacha nechce přijít o svůj čas s dětmi, ale pokud byste si brali děti místo školky, nebo třeba dřív ze školky (po-o) třeba jednou týdně, tak by na to možná slyšela lépe - děti by nemusely trávit odpoledne ve školce, ale nenarušovalo by to "její" čas s nimi....

 
sallie
sallie - 10.7.2016 8:13

Blanko, ano, myslím si, že snacha je trochu extrém, na druhou stranu - jsou to jejich děti, oni si to zařídí jak oni uznají za vhodné. A je to trochu začarovaný kruh - já bych děti na týden nedala někomu, kdo je neměl třeba na celý den / noc sám - nevím, jestli si uvědomujete, že to může být náročnější, než si s manželem představujete.
Systém, že vy budete na chatě a rodiče dětí smí za vámi dojíždět mi taky nepřijde jako moc promyšlený - co kdybyste zkusili navrhnout, že si děti napřed vezmete na jeden den v místě bydliště? I za cenu, že se na ten jeden den z chatičky vrátíte (když je to tak blízko, že by jim nevadilo dojíždět do práce, určitě by vám nevadilo přijet za vnoučaty!)

Ve Vašem příspěvku mi přijde že slyším hodně "my to chceme tak a tak" bez nějakého kompromisu - zkuste vymyslet kompromis (viz. den mimo školku v místě bydliště / práce snachy) - s tím, že to prostě vyzkoušíte. A ne, dítě nezkazíte lízátkem, ale můžete si tím lízátkem zkazit vztahy se snachou (a děti skutečně bez lízátka přežijí stejně jako s ním). Opět v tom slyším trošku takovou tu nadřazenost a neochotu respektovat pravidla, která se VÁM nelíbí.

No a poslední poznámka - syn dělá velmi dobře, že stojí na straně své ženy. Měla byste být pyšná na to, že jste vychovala chlapa pro kterého je jeho mladá rodina nejdůležitější a který se dokáže postavit i vlastní matce.... a ne, skutečně nechápu, proč by měl své ženě něco říkat - předpokládám, že jejich systém a výchova je něco, na čem se podílejí oba (nebo s tím minimálně oba souhlasí).
Nestavte syna do pozice, že si musí vybrat mezi Vámi (Vaším názorem) a svou ženou - je to vůči němu velmi nefér!!!!

 
Almega
Almega - 5.7.2016 9:31

Myslím si,že Blanka moc tlačí na pilu: ať se na mladé vykašle,kdo chce kam,pomožme mu tam! Nastane situace,kdy budou potřebovat pomoc,a Blanka jim jen řekne"tůdle"! Co já bych kdysi dala za to,že bych měla vůbec někoho,kdo by se mi občas postaral o děti,když už jsem byla zcela unavená,nemocná a pod.! Nebyl nikdo....Taky jsme to zvládli,ovšem děti neznají pojem "babička,děda",právě jako ani já sama jsem nikdy prarodiče nepoznala,neb zemřeli,když jsem byla hodně malá.O prázdninách jsem buď byla doma a starala se o mladší sourozence,v lepším případě jsem byla v družině!,na pionýrském táboře a bylo.Zdá se mi,že dnes některé mladé divně vychovávají děti,nemluví s nimi,nechodí s nimi nikam-leda do nákupních center,sice mají "správnou" výživu,ale málo pozornosti: matka stále zírá do mobilu,chudák dítko ji několikrát osloví a chce jí něco říct,ona ho odmítá,ať neotravuje...Co je platné,že nejí sladké,když pravé lásky je nedostatek!

 
Anakolut
Anakolut - 1.7.2016 11:07

PEGG: Tak to jsem ráda :-)

 
PEGG
PEGG - 1.7.2016 7:17

Anakolut - 30.6.2016 19:21 smajlik - 81smajlik - 81smajlik - 81
Prohoha, to nepatřilo vám, ale té paní, co sem furt leze s reklamou na kdeco.
Já se vám strašně omlouvámsmajlik - 61
Většinou jsem slušná i k lidem, kteří mě štvou, ale to jsem se nějak neovládla a ještě jsem tou sprosťárnou počastovala vássmajlik - 72
Moc mě to mrzí, opravdusmajlik - 25

 
Petruša
Petruša - 30.6.2016 21:03

orinka: 8:28: díky smajlik - 2 Já bych nejdřív uklidila a pak sebou někam plácla a měla klid a ticho, ti dva se věčně hádají (12 letý puberťák, dost to s ním tříská a 8 letý uječenec smajlik - 68 )

 
Petruša
Petruša - 30.6.2016 21:01

Jarča*: 6:44: doufám, díky smajlik - 2

 
Petruša
Petruša - 30.6.2016 21:00

denda04: 5:51 smajlik - 75

 
Jarča*
Jarča* - 30.6.2016 19:49

Anakolut: smajlik - 56 klídek, řekla bych, že to PEGG myslela na kyanid1357 s tou reklamou, určitě se ozve.

 
Anakolut
Anakolut - 30.6.2016 19:21

PEGG: Nechápu, proč mě nazýváte krávou. Nikoho jsem tady neurážela, jen napsala svůj názor a napsala jsem to s trochou nadsázky. Nazvat krávou někoho s odlišným názorem je přinejmenším neslušné.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 30.6.2016 17:22

kianid1357 - 30.6.2016 13:29

JSI OTRAVNÁ JAKO TVŮJ NICK

 
PEGG
PEGG - 30.6.2016 15:02

Anakolut - 30.6.2016 9:23smajlik - 47
je zbytečné se mladým podbízet, nechtějí, tak ať nechají být. Jejich život, jejich volba. bez zbytečných urážek a osočování. Každý má právo na svůj styl života.
Jediné, co bych nesnesla, kdybych věděla, že je dětem ubližováno, tam zasáhla. smajlik - 105

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-94
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77231.
    Archiv anket.