Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Přestala jsem být puťka domácí a manžel to nezvládá

Přestala jsem být puťka domácí a manžel to nezvládá

Je mi 31 let, jsem vdaná, máme dvě děti – tříletou holčičku a sedmiletého syna. Od září pracuji, předtím jsem byla na mateřské, prakticky nepřetržitě od narození syna, vlastně ještě dříve, neboť jsem měla rizikové těhotenství. Mezi tím, než se narodila dcerka, jsem pracovala jen krátce, to ani nepočítám.

Zkrátka byla jsem skoro osm let doma. Nevadilo mi to, o děti a domácnost jsem se starala ráda. Peněz jsme sice na zbyt neměli, ale nějak jsme to zvládli. Manžel bere v podstatě průměrný plat, k tomu byla moje mateřská a on si občas o víkendu přivydělal nějakým „melouchem“.

Před pár měsíci jsem tedy nastoupila do zaměstnání a naše finanční situace se rapidně zlepšila. Bez nějakého vychloubání musím říct, že je můj plat vyšší, než manželův. Mně osobně to samozřejmě vůbec nevadí, ale manželovi ano. On to nese vyloženě špatně, považuje to asi za nějakou svou neschopnost. Celé roky byl on tím hlavním živitelem rodiny, já byla doma a zajišťovala zázemí a teď je všechno jinak.

Už nemám čas kolem všeho skákat doma sama, potřebuji, aby se taky zapojil. A v tom je velký kámen úrazu. On to tvrdě odmítá, prý si připadá jako onuce a že mu tím dávám najevo, že jím pohrdám: Nevydělá dost peněz, tak ho šoupnu ke škopku s nádobím. Na údržbě domácnosti se tedy téměř nepodílí, jediné, co je schopen udělat, večer vykoupat a uložit děti. Jinak nic. I velké nákupy jsou pro něj peklo, jezdíme jednou týdně a vždycky je to doslova očistec. Je nepříjemný, netrpělivý, nevrlý.

Moc mne to mrzí. Jakmile má trochu lepší náladu, snažím se s ním promluvit, vysvětlit mu, že jsem rodina, že je přeci jedno, kdo kolik vydělává, důležité je, že nám nic neschází. Ale je to jako do dubu. Jsem zoufalá, dřív byl milý, pozorný, když přišel s práce domů, věnoval se dětem i mne, nedělalo mu potíž třeba sám od sebe vyluxovat. Teď je to někdo úplně jiný. Mám strach, že s takovou půjde naše manželství a rodina brzy ke dnu.

Už jsem i uvažovala, že si najdu nějakou jinou, hůř placenou práci, jen aby byl klid. Ale to mi připadá jako totální nesmysl. Co si o naší situaci myslíte?

Gábina


11.12.2012   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 49   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Přestala jsem být puťka domácí a manžel to nezvládá

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-58
rychlonožka
rychlonožka - 18.9.2016 11:53

Tak by mě docela zajímalo, jak zrovna tohle dopadlo, jak se to vyvinulo....

 
Capelucita
Capelucita - 13.12.2012 11:29

Ještě dodatek - mě blízká osoba se po MD vrátila do práce a rázem začala mít plat jako její partner - některé měsíce i větší. A třebaže ona to tak nevnímala, já jsem si všimla, že často o tom s ním mluvila. Snažila jsem se ji na to taktně upozornit s tím, že nejde o to kdo a kolik, ale neuspěla jsem. Je to už 5 let - a rok už jsou rozvedeni. Neříkám, že to je Váš případ, ale ......

 
Capelucita
Capelucita - 13.12.2012 11:26

Moc se sem v poslední době nedostanu, ale zaujal mě článek na tolik, že aniž bych četla příspěvky dole, přispěju. Snad můj příspěvek pomůže.

Zkusila bych se zamyslet nad několika tématy:
- pokud příjem rodiny stoupl, možná byste si mohli dovolit někoho, kdo Vám s úklidem pomůže. Vy budete mít víc času na rodinu (Vy, tj oba dospěláci) a ještě někomu pomůžete k malému výdělku bokem. Myslím, že nechat si uklidit 1-2x týdně, vyžeklit a pod, že by mohlo pomoci, abyste se ani jeden z Vás necítili, že je tíha domácnosti na Vašich bedrech.
- přirozeně, že bych zvážila pořízení pomocníků jako je myčka, vysavač, který si sám šmejdí po bytě a hledá si dobrůtky v podobě drobečků a pod.
- až zas nastane situace, že bude mít manžel dobrou (nebo jen lepší) náladu, tak mu říct, jak je super, jak je dobře, že jste zase v pohodě a vůbec o příjmech domácnosti (a už vůbec ne o tom, že berete víc) nemluvit. Jesli je to pro něj opravdu truama a vy mu pokaždé, když se z toho začne oklepávat, o toma začnete mluvit, tak to asi nepomůže.

Jinak já osobně si myslím, že některé domáci práce má zařídit paní domu (prostě jen proto, že chlapi některé věci nevidí, nebo mají jiné hranice bordelu), proto jsem to u nás já, kdo schání a posléze vyplácí paní, která nám pomáhá. Když jsme nějakou dobu bez paní, pak je úklid převážně na smajlik - 100, má mám totiž alergii na prach.

 
mashanka
mashanka - 12.12.2012 19:00

Co si myslím -" že mu tím dávám najevo, že jím pohrdám" ... to mě pobavilo smajlik - 4 - logicky by to mělo znamenat, že pokud tu práci uděláš ty, pohrdá on tebou - prostě tě postaví ke škopku........ měl by se nad sebou zamyslet - pohrdat vlastní ženou, to není hezké smajlik - 4

Pokud Tě jenom na vteřinu napadlo měnit práci za hůř placenou nebo dělat všechnu práci doma sama, jenom, aby se páníček necítil nedobře, potom změň nadpis svého článku, protože je nepravdivý smajlik - 67

Prostě si s tím nelam hlavu, ať si zvyká. Čím dřív si zvykne, tím dřív mu bude líp - jemu. Ty se nenech znejistět ani nechutit - je to jeho problém, že nechápe naprosto přirozené věci smajlik - 56

 
Stanik
Stanik - 12.12.2012 8:47

Kaliban: dračice? ajko prco, ze chodi do prace a vydelava? obrázek - ai.gif dracice proto, ze chce aby se zapojil do domacnosti? mnooo... hezka strelba do vlastnich rad... a pak si stezumme na chapy.. to co jsou jsme z nich udelaly my baby smajlik - 42

 
helča 65
helča 65 - 12.12.2012 8:10

smajlik - 11 Tak za takového muže bys měla poslat "děkovný" dopis jeho mamince. Ona nikdy nepožadovala od svého synáčka pomoc? Jakmile se po něm žádá nějaká pomoc v domácnosti, připadá si jako onuce? Proč? A jak si má připadat žena, která chodí do práce, slušně vydělává a ještě se stará o děti a celou domácnost? Tak ať se postará o rodinu tak, aby žena nemusela pracovat a pak snad po něm nebude nic chtít. Ale ať si neléčí své komplexy na ní. Tento dopis mě po ránu nadzvedl ze židle... smajlik - 36

 
bibusa
bibusa - 12.12.2012 2:34

Ked ma mu nepaci, ze zaraba malo, co mu brani, aby zarabal viac? Vytvarala si mu predsa na to podmienky. Ak by bol ambiciozny, nemusel by sa za svoj plat hanbit... A vobec nechapem, preco na teba nie je pysny, ako skvelo zvladas po 8. rokov v domacnosti nastup do prace. Jeho spravanie nie je namieste a urcite s nim nesuhlasim.
Moj manzel neznasa nakupy, mam svoje auto, na nakupy chodim sama. Potraviny nakupujem raz tyzdenne cez donaskovu internetovu sluzbu. A nas 350 metrov stvorcovych dom upracem sama aj bez sluzky, hoci som kazdy den v robote ako vsetci ostatni...

 
bibusa
bibusa - 12.12.2012 2:33

Ked ma mu nepaci, ze zaraba malo, co mu brani, aby zarabal viac? Vytvarala si mu predsa na to podmienky. Ak by bol ambiciozny, nemusel by sa za svoj plat hanbit... A vobec nechapem, preco na teba nie je pysny, ako skvelo zvladas po 8. rokov v domacnosti nastup do prace. Jeho spravanie nie je namieste a urcite s nim nesuhlasim.
Moj manzel neznasa nakupy, mam svoje auto, na nakupy chodim sama. Potraviny nakupujem raz tyzdenne cez donaskovu internetovu sluzbu. A nas 350 metrov stvorcovych dom upracem sama aj bez sluzky, hoci som kazdy den v robote ako vsetci ostatni...

 
Verera
Verera - 11.12.2012 22:53

Asi bych měla být vděčná za manžela, který neměl problém s tím zůstat doma na mateřské, když přišel o práci a já jsme měla šanci mít mnohem větší plat než co by on byl schopen sehnat, a užíval si to s dětma.

A pak, zatímco já jsem byla v práci, zajišťoval dětem odpolední kroužky. V rodině není důležitější a míň důležitá práce, jen věci, které jsou nutné udělat a o které je potřeba se nějak podělit.

Občas si povzdechl, že by rád sehnal líp placenou práci, ale v souvislosti s celkovým rodinným rozpočtem. Jenže líp placená práce, ze které se dá odejít ve 3 a být doma bez problémů s nemocnými dětmi se shání těžko, je to něco za něco a co je ponižujícího na tom, když tuhle roli má v rodině muž fakt nechápu.

 
rychlonožka
rychlonožka - 11.12.2012 22:50

Vzpomínám si, že se můj muž tvářil podivně, když jsem ho s platem takříkajíc "dohnala". Dneska beru jednou tolik než on. Už jako rozvedená. A ač otcem být nepřestal, když naše společné dospělé děti potřebují, neboť i dospělé děti jsou dětmi potřebnými, jsem to já, kdo půjčí, daruje, našetří, pomůže. Jo, není ten život dámy jednoduchý!

 
Verera
Verera - 11.12.2012 22:41

Pán má holt problém se sebevědomím, ale místo toho aby on zapracoval na svém sebevědomí, snižovat to tvoje, to je dost podivné.

Asi bych si s ním v klidu zkusila promluvit, jak by si tedy chod vaší rodiny představoval on. Nehádat se, spíš ho nechat vymyslet, jak by mohlo všechno fungovat. Třeba postupně dojde sám k tomu, že cokoli jiného by bylo horší a nebude mu už pak tolik zatěžko se zapojit. Oni chlapi líp snáší věci, které vymyslí sami.

No a pokud ne, tak vždycky může dostat po hlavě pánví s komentářem, že schopnost nádobí umýt se samo nezávisí na výši platu kohokoli. Pokud se mu nelíbí nádobí, ať se jde ponižovat k vysavači a já jdu na to nádobí.

 
Kaliban
Kaliban - 11.12.2012 20:36

Máme oba zhruba stejný plat. Bývaly doby, kdy jsem mívala vyšší plat, ale bylo nám to oběma jedno. Já to nedemonstrovala - proč taky. Je to společná kasa. Taky jsem to nikdy nezdůrazňovala. Nechci se toho chlapa zastávat, možná je to blb, ale nemá třeba strach? Náhle se mu zjevila emancipovaná dračice a on si s tím neví rady? Pokud jde o domácí práce, já jsem ten, kdo doma "úkoluje", protože si holt udržuju o domácnosti přehled. Ovšem nikdy si jako onuce nepřipadal. Možná si Gábina opravdu vzala blbce, možná neznáme celý příběh.

 
Almega
Almega - 11.12.2012 18:44

krasaka: Pravda pravdoucí....

 
krasaka
krasaka - 11.12.2012 18:00

smajlik - 76Je zarážející, že v tomto případě se nejedná o protivného, nemocemi sužovaného dědka - ale zřejmě o docela mladého muže pod 40 let. Proboha, v jaké domácnosti vyrůstalsmajlik - 26-to doma ani v mládí mamince s ničím nepomohlsmajlik - 55- vždyt ta pomoc /bez přikazování a befelů/ je vlastně vyjádřením úcty a lásky k ženěsmajlik - 76- cožpak mu nevadí, že se manželka večer došourá k posteli a padne únavousmajlik - 26 a snad i kvůli přemíře povinností už ubývásmajlik - 73
Mne by takové jednání velmi ponižovalo, nedalo se již v začátcích usoudit, že takový model si přinese z rodinysmajlik - 26- taky snad nebylo od věci již nějakou dobu před nástupem do zaměstnání diplomaticky zavádět hovor na blížící se novou situaci a pomalu ho připravovat na změny, jak to asi všechno zvládneme - když den má jen 24 hodin a zaměstnaná maminka dvou dětí jen dvě ruce atd.- možná je to typ chlapa, který by snad i pomohl, ale sám ze své iniciativy - bez pobízení a žehrání na jeho neochotusmajlik - 26

 
Tobii
Tobii - 11.12.2012 17:38

No já si nemyslím, že by problém byl jen v penězích, ono jde asi i tu změnu, kdy ženská - maminka - manželka - je najednou někdo jiný a on prostě trucuje, asi se mu to nelíbí. To se stane v hodně vysokém procentu manželství, kdy žena po mateřské nastoupí do práce a chlap je pak mrzký, někteří i žárlí (bezdůvodně), hledají zástupné problémy pro svoji mrzkost. U vás si to našel v těch penězích, asi. Přestala bych řešit výši platu a zaměřila se na něco jiného, myslím si, že ten problém je vážně jinde. Hodně štěstísmajlik - 61

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-58
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.