Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Jak spravedlivě hospodařit? Mám pocit, že dotuju svého přítele.

Jak spravedlivě hospodařit? Mám pocit, že dotuju svého přítele.

Ráda bych se vás zeptala na názor ohledně společného hospodaření v případě, že se mnou bydlí přítel a já mám z předchozího manželství dvě děti.  Máme ohledně peněz docela rozpory a já, přesto že ho mám ráda, se nemůžu zbavit pocitu, že mne svým způsobem zneužívá.

Mám dvě dcerky ve věku pět a osm let. S bývalým manželem jsme se rozvedli před třemi lety, celou dobu jsem s dcerkami byla sama. Před přibližně rokem jsem se poznala se současným přítelem.  Nechtěla jsem nic uspěchat, a tak jsem se poměrně dlouhou dobu vídali jen po večerech nebo o víkendech, dcery mi v tu dobu vždycky hlídala maminka. Před půl rokem jsem je vzájemně seznámila, padli si do oka a jsou to už tři měsíce, co se k nám přítel nastěhoval. Své vlastní děti on nemá.

Moc jsem se těšila, že budeme žít jako každá jiná normální rodina. Možná by se dalo říct, že tak v podstatě žijeme, kdyby se neprojevily naše vzájemné rozpory ohledně financí. Přiznám se, že jsem se těšila, že když na to všechno nebudu sama, alespoň trochu se nám zvýší životní úroveň. Podle všeho jsem se spletla. Přítel totiž pečlivě vypočítavá, aby platil do společné kasy jen poměrnou část, tedy to, co si myslí, že spotřebuje.

Abych byla konkrétní a mohli jste si představit, jak to u nás vypadá. Já mám plat přibližně 12 000 čistého a k tomu alimenty 3 000. Celkem tedy 15 000. Bydlíme v pronajatém bytě dva plus jedna, nájem i s energiemi je cca 9 000 (přesně je to 8 882,-). Na ten mi přítel přispívá čtvrtinu, tedy 2 250.  Pak mi na další své výdaje jako je jídlo a drogerie dá na měsíc 2 000 a tím považuje svůj příspěvek na domácnost za dostatečný. Celkem tedy od něj vždy po jeho výplatě dostávám na měsíc 4 250,- Kč.

Mám tedy na hospodaření celkem 19 250 korun, což samozřejmě není úplně málo. Z toho zaplatím nájem těch cca 9 000, školku cca 1 000, dceři školní obědy 600, svoje důchodové spoření  500, lítačku do práce 550, telefon 300 a každý měsíc si po malých částkách ukládám trochu peněz na platby, které se platí jednou ročně – pojištění bytu, sportovní kroužek starší dcery a tak. Co zbyde, je na jídlo, drogerii, zábavu, ošacení atd.

Když jdeme někam společně, on platí útratu za sebe a občas i za mne, ale za děti nikdy, to hradím já. Cesty autem řešíme také napůl, tedy já přispívám na benzín. Jinak je režie auta včetně povinného ručení atd. na něm. Dcerám občas koupí nějakou sladkost, tak dvakrát do měsíce přinese kilo banánů. Na Vánoce jim každé jeden dárek sám za sebe tedy koupil.

Teď mne trochu překvapil, když začal plánovat dovolenou, rád by jel k moři, nicméně opět chce platit pouze sám za sebe. Sedla jsem si s ním a snažila se navodit ohledně financí rozhovor. Řekla jsem mu, že můj rozpočet je tak akorát, našetřit na dovolenou u moře pro nás tři je pro mne nereálné, že dovolenou trávíme u našich na chalupě. To se mu nelíbilo, prý by se tam necítil dobře.

V průběhu rozhovoru jsem mu řekla, že bych uvítala, kdyby se na chodu rodiny a domácnosti podílel více, že za ty čtyři tisíce má bydlení, stravu a veškerý servis a já si začínám připadat zneužitě. Na to mi řekl, že kdyby mi měl dotovat děti, tak by si zneužitě připadal zase on, holky přece mají svého otce, tak ať mi dává víc a ať jim to moře zaplatí on.

Po tom rozhovoru mi bylo docela těžko. Já se celkově o penězích neumím moc bavit, je mi to vždycky trapné. On se na mne díval, jako bych byla nějaká zlatokopka, která s ním je jen kvůli penězům.  A těch on má dost, pracuje jako programátor ve velké firmě na vedoucí pozici. Takže jeho plat musí být rozhodně nadprůměrný. Připadám si hloupě, škudlím každou korunu, mám problém koupit si na sebe něco nového, jedu v podstatě na doraz a on mi dá na měsíc čtyři tisíce a považuje to za adekvátní částku.

Jak to vidíte vy? Myslíte, že jsem alespoň trochu v právu a na své špatné pocity mám právo?

Dáša


21.1.2013   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 92   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak spravedlivě hospodařit? Mám pocit, že dotuju svého přítele.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-95
valiska44
valiska44 - 24.3.2020 23:26

My toto naštěstí u nás řešit nemusíme. Co se týče hospodaření s penězmi, tak to máme s mužem rozdělené. Já třeba v poslední době začala uvažovat, že bych část svých peněz zkusila nějak investovat. Co jsem se tak dívala, tak celkem zajímavé tipy ohledně investic mají třeba tady: https://www.investice.cz/

 
lunar
lunar - 7.4.2013 10:57

Dášo, pokud můžu, tak bych rád poradil. Na všem ve vztahu je potřeba se dohodnout a promluvit si, to jistě víte. Takže prosím napište si vaše příjmy a výdaje na papír a sečtěte je a předložte svému příteli ke konzultaci :) Teď vám to trochu předvedu já. Bydlení 8882, telefon 300, lítačka 550, školka 1000, obědy 600 a jídlo pro celou rodinu tj. (2000 kč na osobu), tedy 8000,- Celkem to dělá na výdajích 19332 Kč. Teď jsem ale uvedl jen výdaje Vaše jo, protože o přítelových nepíšete kolik co ho stojí. No a 19332 děleno dvěma se rovná 9666. Takže každý z vás, kteří máte příjem by měl přispívat 9666 Kč. Tedy i přítel. Důchodové je pro vás, to si tedy můžete platit z ušetřených peněz, ale takhle se to dá vyřešit. Pokud přítelovi vyloženě vadí, že dostáváte na výživném 3tis.,tak to můžete ořezat tak, že odečtete 1000 na školku a 600 na obědy a 1400 z výdajů na jednu osobu a zbude vám výdaje 16332 Kč a děleno dvěma je 8166. Tolik by vám měl přítel přispívat. Ve vztahu je potřeba se domluvit na financích. Zbylé peníze, které si ušetříte vy a váš přítel jsou každého z vás a pokud on má větší příjem, tak třeba bude ochotný vás pozvat na tu dovolenou k moři i dětmi. Záleží hodně na vztahu taky. On by měl ale chápat, že pokud má ženu s dětmi, tak musí taky nějakým i když minimálním dílem přispívat. Bylo by to fér pro vás a váš společný život. Tady prosím nehleďte na to kolik vydělává a jestli má 35 tis., jak to tu kdosi uváděl, protože to jsou jeho peníze a zase 15 tis. jsou vaše peníze. Když budete rozumní, tak se určitě domluvíte a nakonec vám to bude vycházet. Hlavní je se nehádat kvůli penězům, ale vše si vyjasnit. Myslím si, že mu by to nevadilo, kdyby měl přispívat i těch 9 tis.

 
Danima
Danima - 27.1.2013 23:42

Dášo, utíkej od něj !!! Mám pocit, že jsi popsala vpodstatě můj příběh. Teď už momentálně "manžel", programátor v Praze - plat 35 000 čistého. Ale držgrešle opravdu hrozná ... Po nastěhování ke mně a k synovi do mého bytu prohlásil, že bude přispívat 5 000 na všechno a později se uvidí. Já blbá se nechtěla hádat o penězích, tak jsem kývla, že se to pak nějak vyřeší ... vyřešilo, ale za cenu toho, že jsem mu musela po půl roce soužití vyhrožovat vyhazovem a zrušením svatby, pokud mi nebude dávat více peněz. Teprve po velkých hádkách ustoupil a dává mi alespoň dvojnásobek. Před 4 měsíci jsme se vzali (podotýkám na jeho naléhání a nyní už chápu proč) a strašně toho lituji. To hamounství je v lidech a oni se nemění ! ! On se nedokáže změnit, i kdyby chtěl - je to jeho povahový rys a budeš s ním bojovat den co den v různých maličkostech. Na vánoce nám dal manžel dokonce vybrat - buď kino nebo společný výlet, protože na obě dvě akce on nemá peníze smajlik - 76. V tu chvíli jsem se opravdu rozbrečela nad svou blbostí, že jsem si naivně myslela, že se změní smajlik - 11. Od té doby nemine den, kdy bych neuvažovala o rozvodu. Brzdí mě v tom jedině můj syn, kterému je 9 let a nechci ho zatahovat do problémů dospělých. Syn si nikdy neuvědomil, že mu -tenkrát budoucí manžel- nikdy nekoupil nic na pouti, vše bylo pro něj drahé a zbytečné. To samé na různých akcích. Vstupné sice zaplatil, ale dál už nikdy nic. A mně bylo trapné říkat o peníze, prostě jsem tu peněženku vytáhla a za syna vše zaplatila. A ještě jsem manžela omlouvala, že chudák žil celý život sám, neumí to s rodinou, musí se to naučit ... Dášo, budiž ti já zářným příkladem, jak jsem dopadla a vypakuj toho darebáka hodně rychle. On to má moc dobře spočítané. Z mého manžela nedávno vypadlo, jak si dobře vybral (myslel tím mě), jak má krásně zařízený život. Má vlastní byt, kam já nemám přístup, protože je jeho. Bydlí u mě a má veškerý servis. Hádám se s ním vpodstatě denně o finančních i jiných maličkostech, ale je splachovací. A já jsem hrozně nešťastná, jak jsem si ten život podělala vlastní blbostí. Neudělej to samé smajlik - 31

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 26.1.2013 18:44

Dášo, máš se co ohánět i nyní když jste čtyři. Ovšem přibyla ti povinnost vařit, prát a uklízet pro dalšího člena rodiny. Toto má tvůj přítel ,,zdarma´´ a o to má více času. Musíš se zamyslet sama, zda to co ti ten vztah dává je více než o co se cítíš zneužívaná.
On vědel že jde do vztahu s matkou dvou dětí. Možná si je vědom toho, že jsi ráda, že nejsi sama a tak využívá výhod. Jak bydlel před nastěhováním, pral si sám a žehlil. Musel si platit vše sám, kdo získal víc?

 
rychlonožka
rychlonožka - 23.1.2013 23:48

Ještě dodatek...cituji...on by se na chalupě necítil dobře...to věřím...protože i s dědou a babičkou by vás tam bylo šest...až by na stůl položil šestinu rozpočtu za jídlo, nájem zadara, voda ze studny, příplatek za čistej vzduch nulovej, tak by letěl, že by schody nepočítal. Znám pár vypočítavých děvenek, takové by ho doma potřebovaly, ovšem Dášo, ty by si ho nenastěhovaly! Uvědomujete si,že tím, že on nemá děti a Vy ano, neste horší, než on, ale naopak lepší? A že není pravda - já mám dvě děti, musím být ráda, že byl ochoten se mnou žít, ale on si myslí, že já musím být ráda, ale to se teda přepočítal.Já nemusím nic, já mám právo být šťastná stejně jako každá další ženská?!Padla tu rada,dát mu prachy,aby nakupoval celý měsíc...nedělejte to, po dvou týdnech byste hlady pomřely.Piště si jeho výdaje za měsíc, ne čtvrtinu porce večeře, ale skutečně podíl, kolik snědl, on má spotřebu všeho jako pětileté dítě? Toho bych chtěla poznat! To mu stačí k večeři jeden pacholík a loupáček, viďte....

 
rychlonožka
rychlonožka - 23.1.2013 13:40

V první řadě klobouk dolů před Dášou,a to ne jednou. Zaprvé,že si troufla a zvládala to se dvěma dětmi sama,zadruhé,že si troufla domů nastěhovat přítele a zatřetí,že to zvládá i s ním.Protože docela chápu,že máma se dvěma dětmi prostě nemůže jen tak s někým chodit a ty děti nechat doma samotné.Kdyby to byl manžel,dával by domů výplatu celou,protože manželé mají mít stejnou životní úroveň.Vzhledem s tomu,že to je jen přítel a to přítel k děckám docela odtažitý,bylo by fér, aby dával do domácnosti třeba dvě třetiny nebo i těch 12,co dává Dáša.Namítnete asi, že to by na ně fakt doplácel.Ale podle mě on bere jednou tolik,než ona! Takže by mu krásných 12 zbývalo! Dášo, je velká chyba,že se lidi stydí si promluvit o ožehavých tématech.Proč jste se předem na rovinu nezeptala,kolik bereš a kolik mi hodláš dávat?Dva tácy za třicet snídaní,večeří,víkendové obědy,praní, úklid,žehlení,užívání pračky,toaletní papír,šampon,sprcháč...promiňte,Dášo,ten pán se Vám nevyplatí.Neříkám,aby chlap doplácel na to,že si našel lásku s dětma,ale aby ženská chudák měla domácnost se třema lidma a našponovaným rozpočtem,to je lepší být s holakma sama.Protože máma s dětma si dá k večeři krupicovou kaši,lívance,palačinky,zatímco kvůli chlapovi aby vymýšlela něco lepšího.Já žiju sama,poplatky si zaplatím,a strašně bych si rozmyslela,někoho si nastěhovat a mít kvůli němu o dost práce navíc za nějakou tu tisícovku do rozpočtu.Každá kačka je sice dobrá,ale člověk musí uvažovat soudně.Pro pána jste levná pracovní síla s bonusem navíc.On si Vás neváží.To je můj názor.

 
Monik
Monik - 22.1.2013 17:28

Daso, nebo byste to mohli otocit. Ty bys mu mohla davat prispevek za sebe a deti a on at nakupuje a stara se o domacnost. At se borec ukaze, jak vyjde cely mesic. Podle me vubec nema predstavu kolik co stoji, protoze za 2000 mas tak tri tasky jidla. A taky domaci prace by se mely spravedlive rozdelit a ne ze on si necha posluhovat.
Jinak musim rict, klobouk dolu pred Dasou, ze dokaze vyjit s tak malou castkou. Je videt, ze umi hospodarit.

Stejne by mne zajimalo, jak to Dasa vyresi.

 
sqwela
sqwela - 22.1.2013 13:56

Jo a platí ti za praní? za úklid a za sex? já bych si za to nechala zaplatit.fuj tajxl, to je hnus, velebnosti.

 
sqwela
sqwela - 22.1.2013 13:53

Milá Dášenko, je to strašlivý škrt!! Já bych takového nesnesla! 2000kč na jídlo a drogerku?? Kde žije, pro boha? Ať se zkusí za 2 litry uživit sám, nech ho, ať si kupuje jídlo sám, ať má v lednici přihrádku jen pro sebe, pečivo zvlášť, kávu, drogerku a na obědy ať ti přispívá přesnou částkou.Vše si zapiš a jen ať je chlapec ukáže, kolik toho prožral!smajlik - 37smajlik - 36smajlik - 48smajlik - 48smajlik - 48 fuj, to je teda hnus!!!!

 
pozri
pozri - 22.1.2013 10:21

Holka zlatá, vyhodit- a hodně rychle ! Jestli máš pocit. že ho máš ráda, může chodit na návštěvu... Máš příjem 15000 a platíš 9000 byt, zajdi na Úřad práce a nech si vypočítat příspěvek na bydlení, možná se budeš divit, a budeš mít i na dovču s dětma. Dovedeš si představit, že otěhotníš a budeš muset strávit nějaký čas v nemocnici? Postará se o děti? Bude platit třetinu nájmu,když ty tam nejsi? až se malé narodí, bude platit 1,5 nájmu? Půlku na sunar, půlku na plíny, později v restauraci svou útratu a půlku dítěte ...? Podívej se na stránky nějaké úklidové firmy, kolik stojí hodina praní, žehlení, mytí oken, luxování... a pak mu udělej vyúčtování, to se bude divit zase on... Ještě máš pocit, že na něm parazituješ? Držím palce, jo a nezapomen si říct o vrácení klíče a kdyby to bylo nutné i o výměně zámku... před časem tady byl v diskuzi příspěvek ženy, která na tom byla podobně, byla zajímavá pak její odpoved, jak to vyřešila. Hodně štěstí a pevných nervů.

 
Olga (P+H)
Olga (P+H) - 22.1.2013 9:38

To je sila! Platit polovinu benzinu a byt pritom programator! Ja myslim, ze mu to vubec nedoslo pokud neni takovy zmetek. Muz je taky od pocitacu a az kdyz jsem ted dlouhodobeji nemocna a chodi nakupovat v 90% sam, tak je prekvapeny, kolik to jidlo stoji a kolik toho pojime a proc nemame kazdy den k vecri maso, jak driv casto reklamoval. Uz je nadseny z lusteninove polevky na svacinu a okrikne deti, ze frflaji. A ma malem hystericky zachvat, kdyz se musi neco vyhodit.

 
Monik
Monik - 22.1.2013 8:16

chytrájakrádio: 22:31 "To jako jedete autem na nákup, nakoupíte, ty to zaplatíš a on to milostivě gentlemansky alespoň naloží do auta?"

U tohoto pana bych tipla,ze to musi nakladat napul a jeste mu dat pulku na benzin smajlik - 42
Taky me zaujaly ty cele padesatikoruny.
A kazde dceri milostive jeden darek k Vanocum za sebe smajlik - 70

 
modroočka
modroočka - 21.1.2013 23:28

Nechápu, jak se může muž přidělit k ženě s dětmi a ... náklady vypočítat : 4!!!
Cožpak jsou děti výdělečné? Kdyby byl férový a miloval Tebe (a samozřejmě i Tvé dcery, které jsou Tvojí součastí), zaplatil by polovinu nákladů a ještě by se snažil přidat navrh za domácí pohodlí.
Takto máš na krku další nezbedné dítě, které Tě vykořisťuje.
Toto opravdu není o lásce. A už sotva se s takovým člověkem dá vytvořit funkční rodina s nevl. dětmi.
Pokud ho nechceš vyhodit, vytvoř si domácí účetnictví, odpočítej každou jeho položku a ... skonči přesně v den, kdy jeho "dotace" se vyčerpají.
Uvidíš, jak rychle bude balit kufry sám.

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 21.1.2013 22:31

Po třech měsících spolužití takové rozpory? To skoro vypadá, jako byste se předtím o penězích a společném hospodaření ani nebavili. Ale evidentně bavili, když přítel má stoprocentní přehled o tvých výdělcích a výdajích, z čehož si odvodil svůj měsíční příspěvek, který zaokrouhlil velkoryse na CELÉ padesátikoruny...

Nechápu, jak je v dnešní době možné přistoupit na model, že se ke mě nastěhuje chlap, dá mi nějakou částku a automaticky se pak starám o všehcno já (nákupy jídla, drogerie, placení inkasa atd.) To jako jedete autem na nákup, nakoupíte, ty to zaplatíš a on to milostivě gentlemansky alespoň naloží do auta?

Dášo proč jsi na takovou dohodu vůbec přistoupila? Vždyť oba chodíte do práce, tak jaké že jeden všechno zařizuje jak tažný kůň a druhý má za úkol prostě jen "být" a vytvářet iluzi úplné rodiny?

Mimochodem - programátor na vedoucí pozici v Praze - plat 50 tisíc minimálně. To je asi 35 tisíc čistého. Takže jemu každý měsíc zbyde 31 tisíc na jeho potřeby, zatímco ty a děti tlučete bídu s nouzí. I kdyby ti dával o 10 tisíc víc než dává teď, žádné zneužívání to ani v nejmenším není, co to ten mládenec vůbec plácá.... K čemu takový vztah?

 
Piafka
Piafka - 21.1.2013 22:23

Je to vůl. I kdyby měl sám děti z předchozího vztahu a k nim vyživovací povinnost, která by mu z výplaty něco ubírala pro ně, tak takové to přesné dělení na poloviny, čtvrtiny apod. je hloupé. Nechová se jako grand.
Jediné, co mě napadá na jeho obranu, jestli třeba nemá špatnou předchozí zkušenost (že by dříve nějak doplatil na soužití s jinou ženou nebo rodinou?). Jinak nevím, pokud nepomůže si s ním promluvit, tak bych se na to vykašlala.
Na druhou stranu je fakt, že spousta ženských má chlapa jako chodící peněženku, ale to snad moudrej člověk snadno rozpozná.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-95
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.