Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Kdy mít druhé dítě aneb Ideální věkový rozdíl

Kdy mít druhé dítě aneb Ideální věkový rozdíl

Máme půlročního chlapečka a začínáme uvažovat o druhém dítěti. Respektive strůjcem těchto myšlenek je hlavně manžel, vyrůstal jako jedináček a prý to samé svému dítěti neudělá. Já se do toho zatím moc nehrnu, i když v zásadě s ním souhlasím. Taky nechci mít jedináčka.

Jenže pro mne je na druhé zatím ještě brzy. Za prvé jsem neměla zrovna snadný porod, za druhé mít druhé brzy po prvním, to nevím jak bych zvládala a za třetí, neumím si představit, že budu mít druhé dítě stejně ráda jako to první.

Prostě mám v hlavě docela guláš a nevím. Chci a nechci druhé dítě. A pokud ano, tak si myslím, že až bude syn chodit třeba do první třídy. Jenže manžel by chtěl co nejdříve, aby k sobě děti měly blízko a vyhrály si spolu.

Vedeme na toto téma poměrně dlouhé diskuse a nejsme schopni se dohodnout na nějaké přijatelné variantě. On vůbec nechápe, že hlavní slovo bych asi měla mít já, já budu těhotná, já budu rodit, na mně bude ležet nejvíc práce kolem dětí. A tak si myslím, že bych se měla rozhodnout, jak to bude nejlépe vyhovovat mně. I jsem mu to takhle řekla, ale podle něj jsem sobecká a myslím jen na sebe, místo abych myslela na našeho malého syna a to další, zatím ještě plánované dítě.

Tlačí na mne, ať se začneme snažit hned, zatím ještě neberu po porodu žádnou antikoncepci, tak že bych jako ani nezačínala. Je doslova umanutý. Dokonce mě napadlo mu naoko ustoupit a tajně brát antikoncepci, jestli jste koukali v neděli na ten film na jedničce, tam to žena přesně takhle vyřešila. Jenže mně to připadá jako podvod, takhle ho klamat. Ale nechat se natlačit do něčeho, co zatím nechci, to nemíním.

Myslím, že když bude mezi našimi dětmi větší věkový rozdíl, nijak jim to neublíží. Já mám staršího bratra o osm let. Jasně, že když jsme byli malí, byli jsme každý někde jinde, ale kde je jistota, že bychom si spolu hráli, kdyby ten rozdíl mezi námi nebyl tak velký? On je kluk, já holka, beztak bychom měli každý své zájmy. Teď jsme dospělí a rozumíme si skvěle.

Jaký je váš názor na naši situaci? Mám vyjít manželovi vstříc a pokoušet se o druhé dítě i proti mé vůli? On tvrdí, že až otěhotněním, zvyknu si a začnu se na miminko těšit. Jenže já se zatím nechci těšit na žádné miminko, jedno půlroční mám právě doma.

Adriana


28.2.2013   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 75   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Kdy mít druhé dítě aneb Ideální věkový rozdíl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
Piafka
Piafka - 2.3.2013 13:39

Verera: tak s tím posledním odstavcem musím naprosto souhlasit. Mám dojem, že tohle si většina rodičů neuvědomuje. S manželem jsme oba starší sourozenci a dodnes to u nás (v našich původních rodinách) funguje spíš obráceně....prostě taková ta klasika: ale ty jsi starší, rozumnější, šikovnější, ty si poradíš, ty to zvládneš...

 
Verera
Verera - 2.3.2013 11:38

Monik: Já jsem u dětí žádné období vzdoru nezaznamenala, asi že neměli čemu vzdorovat nebo nevím. Dcera je odjakživa diplomat, jen co se naučila mluvit (a mluvila už v roce a půl ve větách), tak vždycky spíš navrhla řešení než aby se vztekala).

Ale syn žárlil a to dost, hlavně asi proto, že dcera se umí prosadit, vždycky si řekla o pomazlení, a on to neuměl, jen čekal, že mi to dojde a když ne, mstil se sestře, abych neviděla.
Trvalo mi pár let, než mi to docvaklo, pak jsme si vysvětlili, že pokud se chce pomazlit, může kdykoli přijít. Rozbrečel se úlevou a od té doby chodil velice často a jeho chování k sestře se zlepšilo, i když už bohužel měl zažité určité nevhodné stereotypy.

No ale napadlo by vás to, že se dítě chce hrozně mazlit, neví jak to mámě říct? On vždycky vypadal spíš jako že o to moc nestojí, když jsem přišla já za ním.

Proti bitkám taky pomohlo, že dokud dcera nebyla schopna překonávat větší překážky, měli jsme obývák rozdělený křesly, takže ona nemohla brát synovy věci. A později pravidlo, že pokud má někdo hračku v ruce, druhý na ni v tu chvíli nemá nárok.

Starší musí pořád cítit, že má vůči menšímu zastání v rodičích,, jinak to na jejich vztazích nechá následky. Malý to bere do určité doby jako fakt, není potřeba ho chránit jen proto, že je malý a starší má mít rozum. Naopak.

 
Monik
Monik - 1.3.2013 7:42

sallie: Kadla: To je asi individualni smajlik - 26 Ja je mam od sebe 20 mesicu a resim zarlivost i bitky kazdodenne smajlik - 65
Kdyz uz se starsi konecne dostala do veku, kdy to s ni jde a vyhraje si i sama, tak mladsi zacal byt vsetecka, co vsude leze (hlavne ji za zadkem a chce delat vsechno co ona) a krade ji hracky a do vseho ji zasahuje a vsechno chce "sam". Jenze problem je, ze ona si chce taky hrat sama. A do ted to bylo tak, ze mladsimu skodila starsi a vsechno mu brala. Tak asi jak kde. Asi zalezi na tom, jak dlouhe obdobi vzdoru jednotlive deti maji a jak si sednou konstelacne smajlik - 26

 
Monik
Monik - 1.3.2013 7:35

Verera: 13:34 Mozna na tom neco je. Mam bratra mladsiho o 12 let a porad mam pocit, ze to je muj malej bracha (i kdyz je o pul metru vetsi smajlik - 68). A docela me to stve. Protoze on je hroznej lempl a chodi vzdy kdyz neco potrebuje. Ted si furt chodi pujcovat auto a benzin koupil jednou za 200,- A me je divny mu ho nepujcit, kdyz je to muj malej bracha (mam asi nejakou podvedomou potrebu se o nej starat smajlik - 26)

 
Monik
Monik - 1.3.2013 7:31

Cinderella: 12:44 Mam. Ten pocit. Celou dobu u starsi a ted i u malyho smajlik - 72

 
rychlonožka
rychlonožka - 28.2.2013 20:54

Klidně někomu můžete připadat sobecká,ale jde o Vaše zdraví a Vaši rodinnou pohodu. Jestli si manžel přestavuje,že to bude báječné mít doma dvě mimina,ať je s nimi na mateřské on a to se vším všudy krom kojení.Vždyť co zvládne jedna úplně obyčejná ženská,může zvládnout i jeden dobře plánující chlap,ne?To zaprvé.A zadruhé si půjčte kamarádky, co nemá muže a blízké příbuzné, její mimino a jeďte s ní na týden dva do lázní,po nichž se začnete,cítíte-li se na to zdravotně,o miminko snažit.Věřte tomu,že pokud Vás manžel bude po návratu schopen vnímat, budete se asi bavit o zcela jiných věcech, než je další potomek. Třeba o tom, že je doma pěknej čurbes a že jste čekala, že bude nejen navařeno, ale i napečeno.Vždyť když člověk umí naplánovat práci druhému, měl by ji umět zorganizovat především sobě,ne?A jít příkladem.

 
Verera
Verera - 28.2.2013 18:13

sharon: Ale tu 5 jsem si pamatovala správně smajlik - 34

 
r1911
r1911 - 28.2.2013 18:02

Jestli teď druhé dítě nechceš, tak mě ještě napadla jedna věc, možná hloupost, pokud opravdu chce dítě, ale je důležité na to pomyslet. Zkus na manžela zapůsobit přes peníze - aby vám stát "vyplatil" oněch 220 000 Kč, což se při narození druhého dítěte pokrátí.

 
ZuzkaN
ZuzkaN - 28.2.2013 17:44

My jsme s bratrem od sebe 2 roky. Někdy to drhlo, ale dost jsme si hráli, já venku běhala s nim a klukama místo, abych si hrála a holkama a panenkama. V pubertě to bylo super, hodne jsme si rozumneli.
Chtěla jsem mít děti taky tak, nejdriv kluka, po cca dvou letech holku. To mi nevyšlo smajlik - 68. Mám tři kluky od sebe pokaždé cca 2 a třičtvrtě roku. Kdybych tusila, ze budu mít tři děti radši bych je měla blíž k sobě, i když by to byl zezacatku vetsi zahul. Nejstarší sice nejmladšího miluje (dokonce víc nez prostredniho), ale uz si spolu tolik nevyhrajou a brzy to bude horší (rozdíl mezi nimi je 5,5roku). Podle mě je nejoptimálnější rozestup 2-3 roky. V pul roce prvního dítěte jsem o těhotenství vůbec nepřemýšlela. To je moc brzy.
Zkus se s manželem o roční odklad, to uz bude díte trochu samostatnejsi a ty třeba zjistíš ze i pro tebe nastal ten spravny čas.
Co se lásky k druhému dítěti tyče, nemusíš se bát, ta přijde sama. Taky jsem si myslela, ze neni mozné milovat další dítě, protože ten nejstarši byl pro mě vším (i kdyz mi dával zabrat), ale uz v porodnici bylo jasné, ze druhého miluju zrovna tak. To samé platí i pro třetího smajlik - 60

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 28.2.2013 16:51

těžká rada, mám dcery s odstupem od první 4,5 a 16let. Pro poslední jsem měla dve chůvy, ale i to někdy skřípalo.

To zda budeš mít druhé dítě ráda? Pokud po celé těhotenství se nebudeš krmit myšlenkou já ho nechci.
Máš deset prstů na rukách kousni se postupně třeba i do všech, co cítíš? Bolelo to stejně. Tak i ty své dětičky budeš mít stejně ráda.

 
Křeček
Křeček - 28.2.2013 16:46

Mně trvalo pět let, než jsem souhlasila s druhým dítětem, do té doby jsem se na to necítila, vlastně jsem druhé vůbec nechěla, starší dcera mi dala všechno strašně "sežrat"

 
sharon
sharon - 28.2.2013 15:39

Verera: 13:34...ještě tě trošku opravím , holce bude 16 a klukovi 5 ....smajlik - 68smajlik - 68

 
talenka
talenka - 28.2.2013 15:20

Tak jednak má ženská poslední slovo v tom, kdy bude chtít otěhotnět (že to pak nemusí hned vyjít na počkání, to je druhá věc). Ale chlap si ukápne a hotovo a ženská je ta, co to bude 9 měsíců nosit a dalších x měsíců to mít na hlavní starost. Takže manžel může navrhovat, ale musí respektovat tvůj názor.
Jo jo, taky jsem jednou zavelela, že teda jako už joooo - a za 3 měsíce byly na ultrazvuku dvojčata smajlik - 63 takže jsem děkovala vyšším mocnostem, že staršímu bylo v době jejich porodu 2 a 3/4, protože a) chodil, takže jsem ho nemusela pořád zvedat/nosit apod., b) spal celou noc, takže jsem měla chvilku na ustálení spánkového režimu, než ho zase dvojky totálně nabouraly c) neměl přes den pleny d) mnohé chápal a mnohému rozuměl, dalo se mu leccos vysvětlit.
Menší věkový rozdíl by mě v této konstelaci asi položil.

A mám kliku, že jsou odmalička smečka, parta, co se sice občas rve, ale drží spolu a vyhrají si se sebou. Což ovšem je dáno povahou dětí a ne jejich věkovým odstupem. Ideální rozestup prostě neexistuje, buď si sednou - a pak je věk putna, nebo si nesednou - a zmůžeš málo.

Tudíž nejsi sobec. Rozestup věkový by si měla určovat matka podle toho, jak se cítí, co by jí vyhovovalo. Ostatní jsou proměnné, které nejde do té rovnice započítat. Aneb jak praví klasik: Všechno je jinak smajlik - 42

 
catcat
catcat - 28.2.2013 15:18

já mám bráchu o 4 roky mladšího a bylo to střífdavě, jak v každé rodině. Jednou jsme se milovali a jednou jsme se nenáviděli.smajlik - 58 Moje dcera je jedináček a tak mi holt tohle srovnání uniklo. Ale je fakt, že bych radši měla děti k sobě věkově blízkésmajlik - 105

 
Jarča*
Jarča* - 28.2.2013 14:49

Světlonoska: jj, zrovna jako já s bráchou. Ale zase mami si to pochvalovala - že já jsem šla do školy, a ona s ním byla doma...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.