Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nedělní rodinný oběd. Přežitek?

Nedělní rodinný oběd. Přežitek?

Připadá mi, že můj přítel nemá z domova zažité základní věci, proto bych se vás chtěla zeptat, zda jsem opravdu sto let za opicemi, jak mi říká. Podle něj zbytečně lpím na naprosto zbytečných rituálech, které jsou už dávno přežité a skoro nikdo je dnes už nedodržuje.

Neshody máme hlavně kvůli společnému jídlu. Zatím jsme bezdětní, oba zaměstnaní, děláme na směny. Takže v týdnu se z práce vracíme každý jindy, on když má odpolední, tak až v půl jedenácté v noci. Protože se tedy v průběhu pracovního týdne moc nevidíme, chtěla bych, abychom si to vynahradili o víkendu, ty máme oba dva volné.

Přítel však mé snažení bojkotuje. Hlavně co se týká společného jídla. Snažím se vždycky v sobotu a v neděli uvařit k obědu něco dobrého, dám si s tím práci a on to vůbec neocení. Nejenom, že si se mnou nikdy nesedne ke stolu, abychom se společně naobědvali, ale kolikrát si to mnou pracně připravené jídlo vezme sám až za dvě hodiny, ani si to nepřihřeje, uvelebí se s tím u počítače a bezmyšlenkovitě to do sebe nahází. A je mu jedno, co to je: svíčková, knedlo vepřo atd.

Strašně mě to mrzí, či spíš přímo štve. Několikrát jsem s ním mluvila, že mi tenhle způsob nepřipadá vhodný a taky že je to vlastně neúcta k mé práci a on mi řekl, že to moc hrotím, u nich doma se prý taky každý najedl tak, jak měl hlad. Doslova to formuloval, že na nějaké předstírané opičky v rámci nedělního oběda není zvědavej.

Minulý víkend jsem se už naštvala a jednoduše jsem nic neuvařila. Sama jsem si namazala chleba a šmitec. V lednici nebylo nakoupeno, jen takové základní věci. V sobotu asi kolem třetí začal přítel brousit kolem sporáku a ptal se, co máme k jídlu, tak jsem mu řekla, že co si vezme. Zůstal koukat, jakože nevěří a šel do lednice, kde zjistil, že si moc nepomůže, byly tam akorát dva plátky šunky, vajíčka a kus sýra. Bylo vidět, že ho to šokovalo, prý „to si mám jako k obědu namazat chleba, nebo co“?  Tak jsem mu řekla, že ano a pokud chce něco jiného, musí si skočit nakoupit a uvařit. Že jsem si vzala k srdci jeho slova a taky nebudu dělat nějaké opičky kolem jídla.

Do krámu samozřejmě nešel, vyjedl z lednice co tam bylo. K večeři už nic nezůstalo, což mi nevadilo, udělala jsem si jednu vaječnou omeletu a tím to pro mne skončilo. On pak chodil jako hladovej vlčák a z nouze si namazal chleba hořčicí.

Druhý den, v neděli, jsem mu ráno oznámila, že jsem domluvená s kamarádkou a jdu na celý den pryč. A nechala jsem ho tam s tou prázdnou lednicí. Večer jsem doma našla totálně vytočenýho, otrávenýho chlapa, prý jsem to přehnala, jako ženská bych se snad měla postarat, aby byly doma základní věci a o víkendu uvařeno.

Pohádali jsme se docela dost, ještě teď máme kvůli tomu dusno. Ale já se rozhodla, že neslevím. Řekla jsem mu, že dokud bude on bojkotovat moji práci kolem jídla, tak já prostě vařit nebudu. A jestli to chce nějak napravit, tak následující měsíc je to na něm: nákupy i víkendové vaření. Že je zrovna tak dospělý jako já, aby se o to dokázal postarat.

Přiznám se, že příjemně mi není, ale doufám, že snad půjde trochu do sebe. A taky přemýšlím, jak to chodí v jiných domácnostech, hlavně co se týká toho společného víkendového jídla. Jíte jako rodina společně, pokud jste všichni doma, nebo jsem opravdu sto let za opicemi a vyžaduju po něm něco, co už je dávno přežité?

Michaela


18.9.2013   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 104   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nedělní rodinný oběd. Přežitek?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-104
Ivča+3
Ivča+3 - 22.9.2013 22:31

Ježíši, já mám zrovna děsnej hlad. Klidně bych si sedla ke stolu a čekala, že mi někdo přinese na stůl jídlo. Nehla bych se odsud, dokud by byl hrnec plný smajlik - 9

 
Pentlička
Pentlička - 18.9.2013 18:42

Já si myslím, že společné rituály udržují vztah. Nejde třeba zrovna o společné nedělní obědy, ale třeba o slavení svátků, výročí, Vánoc, posezení u kafíčka, sobotní výlety do přírody a pod. Pokud si každý dělá jen sám to svoje, tak vztah za chvíli vyšumí, lidé se odcizí.
My jsme to třeba měli tak, že pokud jsme byli doma, snažili jsme se jíst společně, ale často jsme byli o víkendu na výletě a měli jsme s sebou třeba svačinu nebo jsme se najedli v hospodě. Myslím si, že ve většině rodin je to tak, že lidé o víkendu obědvají spolu a dělají to rádi. Je to totiž příjemná aktivita, jíst dobré jídlo a u toho si popovídat. Proč jinak by se třeba pořádaly hostiny a rauty a různé slavnostní večeře?
Druhá věc je, že pán očekává, že Míša bude kolem něho skákat a vařit a on si to jen tak sní, ani ji nepochválí a bere to jako její samozřejmou povinnost. zajímalo by mě, co dělá v domácnosti on, jestli uklízí, pere, žehlí? Nebo se jen válí a Míša má jakožto žena za povinnost dělat doma vše?
Nemyslím si, že je nutné mít každou neděli ve 12.00 oběd, ale domluvit se na společném jídle je normální a velmi příjemné.

 
punh
punh - 18.9.2013 18:27

Mirrka: pokud vyhovuje všem v rodině, že si neuděláte čas na společné jídlo, tak není co řešit. Já jsem jen reagovala na tebe, když jsi psala, že nechápeš kult společného jídla. Připadalo mi, že to bereš jako omezování a zbytečnost.
I když si myslím, že jídlo a vše kolem něj je jednou z podstatných věcí, které mohou mít vliv na vztah. Už třeba jen tím, že uvařím druhému jeho oblíbené jídlo, dávám najevo, že mi na něm záleží a že ho chci potěšit. A samozřejmostí je, že to ten druhý ocení jako hezké gesto.
Každá rodina má své rituály, které je stmelují a jídlo mezi ně nepochybně patří, aspoň já to tak vnímám.

 
Mirrka
Mirrka - 18.9.2013 17:35

Caira: vy sa nenahanate ku stolu presne tak ako my nesedime cely den spolu zavrety v jednej izbe, neviem odkial si nabrala tu predstavu. A ze spolocne jedlo pre nas nie je dolezite je len prosty fakt, ze to mame inak.

 
Kassy
Kassy - 18.9.2013 17:03

Stanik: Očeře, to se mi líbí, to si od tebe vypůjčím. Taky je praktikujeme, když se o víkendu vyhrabeme z postele až po desáté, dáme si velkou snídani, často teplou, a pak vaříme třeba až na tu čtvrtou. Schválně píšu vaříme, protože o víkendu dost často vaříme spolu nebo stylem "já udělám polívku a brambory, ty maso a salát".

V tom článku mě nejvíc zarazilo, že o popisované sobotě byli zřejmě oba spolu doma a pán si za celé dopoledne nevšimnul, že Michaela nevaří a zřejmě mu bylo úplně jedno, co jedla ona. Až když dostal hlad, vzpomněl si, že má doma taky nějakou přítelkyni. Tohle si nějak nedovedou představit a na Michaelině místě by mi to vadilo víc než to, že se mnou nechce jíst.

 
vera
vera - 18.9.2013 15:55

My doma za opicema nejsme a taky ,když jsme doma jíme všichni společně.Manžel dokonce i jídlo vychvaluje a když ho vařím,tak ochutnává.

Obdivuje tě,že jsi rázně zakročila,a držim palce aby si vytrvala.

 
Kassy
Kassy - 18.9.2013 15:38

Počkej, Michaelo, tvůj přítel ti řekl, že "jako ženská bych se snad měla postarat, aby byly doma základní věci a o víkendu uvařeno" a ty řešíš jako největší problém, že s tebou nechce u toho jídla sedět? A že si z tebe zřejmě hodlá udělat hospodyňku a služku a sám doma nehnout prstem, to ti jako nevadí? Kdo che kam...

Takže já bych rozhodně neustupovala, ba co víc, zavedla bych s nim vážnou řeč na téma rozděleni práce v domácnosti a rovnoprávné partnerství, pro s tou větou, co ti řekl, je sto let za opicemi on. A pokud by nehodlal změnit prostý, poslala bych ho, odkud přišel.
Jinak my doma jíme hlavní jídla všichni společně, pokud jsme všichni doma. Snažím se, aby i devítiměsíční dcera aspoň u toho víkendového oběda seděla s námi u stolu, i když jí zatím něco jiného než my a většinou ji nejdřív nakrmím a pak se teprve najíme my. Nejde přece o nějaké "opičky kolem jídla", jde o společně strávený čas a o vzájemnou úctu a slušnou komunikaci v rodině. Nikdo po něm snad nechce, aby si k tomu nedělnímu obědu bral na sebe oblek, nebo snad ano?
A jak vůbec ty vaše společné víkendy vypadají? Není to náhodou tak, že ty se od rána otáčíš v kuchyni, abys zajistila to jídlo, a honíš domácí práce které nestíháš přes týden, zatímco on si válí šunky u počítače a prohodí s tebou sotva par slov? Nechtělo by to celkově přehodnotit fungování vaší domácnosti?

 
Stanik
Stanik - 18.9.2013 15:35

Mirrka: tak na to u nas mame "udelatka" :D nektere veci pak funguji bezobsluzne.

 
caira
caira - 18.9.2013 15:23

Mirrka: ale já to vnímám naprosto stejně jako Punch
nemusím nikoho nahánět, jíme spolu rádi, vyjadřujeme s tím vzájemnou úctu těch, kdo vaří
já + synové, manžel+ já, manžel + synové, záleží, kdo je plotny :-)
,ale u stolu se prostě sejdem

 
Stanik
Stanik - 18.9.2013 14:46

taky bych neslevila. Pres tyden se nevidime, tak si vychutnavame vikendove spolecne snidane "očeře"... proste neji se v poledne, ale ji se neco dobreho, nekdy az kolem 4-5.. protoze si radi dlouho pospime, nebo kdyz jsme v sobotu spolu na farmarsky trh, tak se i pozde vracime.
Dluzno uznast, ze si to oba moc uzivame, jsme radi spolu ... a dobre jidlo patri k dobre pohode... a ji se kdyz je cerstve,m ne za dve hodiny jako psi cumak, kdyz tomu venuju lasku a peci. Nasteti, takovehle pako, jako pan z clanku muj muz nikdy nebyl.. deda s babickou , co ho v podstate vychovali byli dama a prvorepublikovy gentleman, obed byl kolem poledne, jedlo se spolecne s slavnostnejsim prostiranim, nez v tydnu a spolecnym posezenim a kavou po obede. Takze za mne tak.

 
Křeček
Křeček - 18.9.2013 13:34

Verera: smajlik - 68

 
tornado-lou
tornado-lou - 18.9.2013 13:30

Verera: amen.

 
Mirrka
Mirrka - 18.9.2013 13:18

"...že mu někdo zatím přepadne vesnici ve hře.."
kolegyňa toto má doma, jej muž vstáva ráno o 2 aby poslal karavány do iného mesta lebo tak vyhne útoku smajlik - 68

 
Verera
Verera - 18.9.2013 13:13

sevenofnine: smajlik - 47

Možná, že tohle je podstata problému. Čekala bych, že se ti dva vzájemně poslouchají, vnímají, co je pro koho důležité a chtějí si vyjít vstříc. Tak nějak bych si aspoň představovala společné soužití.

Pokud si každý trvá na svém a kašle na názory a pocity toho druhého, nemá smysl být spolu. To pak už jde jen o domácí servis a placení nájmu napůl.

Pokud někdo dělá něco pro druhého, měl by ten alespoň dát najevo, že si toho cení, jinak se na to ten první příště vykašle přesně tak, jak to udělala Michaela. A pokud si ta ocenění představuje tak, že pán sní oběd u společného stolu, dá najevo, že mu chutná a bude si s ní povídat, tak by ho snad neubylo.
Pokud má nějaký pádný důvod, proč to dělat nemůže, tak ho má říct a navrhnout jiné řešení, ale to, že si nepřečetl zprávy nebo že mu někdo zatím přepadne vesnici ve hře, to fakt není.

 
Mirrka
Mirrka - 18.9.2013 13:07

punh: Ty si Caira??? reagovala som na jej konkrétnu vetu že
"a taky se sejdem "v jednej izbe" ale teda nevim, co bych tam zavřená celý dny dělala :-D :-D a děti už vůbec, a manžel"
lebo zjavne nepochopila že nesedíme v izbe celý deň. Ešte je niečo nejasné?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-104
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.