Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Každý partner si ze mne udělá onuci

Každý partner si ze mne udělá onuci

Říká se, že každý z nás si jako partnera vždycky najde někoho, kdo se podobá tomu předešlému. Asi je to pravda, že z nás vyzařuje něco, čím přitahujeme stejný typ mužů a naopak.

V poslední době si uvědomuji, že v mém případě to platí. Je mi 29 let, mám za sebou několik nepovedených vztahů a dá se říct, že všechny vždycky skončily ze stejného důvodu. Mí partneři mě po určitém čase začali nějak zneužívat.

Chyba je určitě ve mně. Nikdy jsem nebyla zrovna průrazný typ. Jsem spíš hodně submisivní a od druhých si nechám dost líbit. Ozvat se umím málokdy. Vím to o sobě a vadí mi to, ale tenhle boj samotné se sebou se mi pořád nějak nedaří vyhrát. Možná, že je na vině můj otec, který byl velmi dominantní a nesnesl jakékoli odmlouvání. Co řekl, to platilo. Bez debat, bez výhrad. Jakékoli náznaky odporu nebo diskuse rázně odmítal. A tak jsem se naučila, že odporovat se nemá.

Dnes už jsem dospělá, mám svůj rozum a vím, že je to špatně, ale z toho bludného kruhu vykročit nedokážu. Když se mi děje nějaké bezpráví, jen se vnitřně užírám, ale najevo nedám nikdy nic. Jsem hodně mírná a i tichá. Moc se neprojevuji. Můj první kluk se se mnou rozešel, protože je se mnou nuda. Bylo mi tehdy sedmnáct. Pak jsem dlouho nikoho neměla, až skoro ve dvaceti letech jsem potkala Tomáše. Nejdřív to bylo fajn, po půl roce jsem se k němu i nastěhovala. Ale pak to začalo. On si dělal, co chtěl, nepřišel třeba tři dny domů a s nějakými omluvami se nenamáhal. Nestála jsem mu za to, aby se snažil. Jak bych taky mohla, když jsem nebyla schopná dát mu najevo, že jsem naštvaná. Po čase jsme se rozešli.

A pak to bylo ještě třikrát v podstatě to samé v bledě modrém. Po několika měsících se ke mně můj kluk vždycky začal chovat jako k nějaké onuci. Já se snažím být vždycky chápavá a vstřícná, zbytečně nevyčítat, nedělám stíhačku, nekontroluju mobily ani mejlovou poštu. Když mi řekne, že přijde pozdě, neptám se, kam jde a s kým. Zastávám názor, že ten druhý člověk není můj majetek.

Ale asi je to špatně. Asi v nich vzbuzuji pocit, že mě mají jistou, nemusí o mě usilovat. Neváží si mě. Kromě toho prvního vztahu jsem to ale byla já, kdo ty následující ukončil. A vždycky jsem si říkala, že ten další už zvládnu jinak. Že budu pevnější, sebevědomější. Já totiž přesně vím, v čem dělám chybu. Jsem tak hodná, až jsem blbá, jak se říká. Ale když přijde situace, kdy bych měla zapůsobit nekompromisně, jsem v koncích a nezvládnu to.

Jak se to mám naučit? Kde je ta hranice, kdy jsme ještě hodné, ale ne pitomé? A kde končí zdravé sebevědomí a uvědomění si vlastní hodnoty a začíná hysterie, uzurpování? Nechci, aby se ze mě stala žárlivá štěkna, ale také nechci být do konce života jen onuce, o kterou si každý otře boty.

Dita


9.1.2014   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 27   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Každý partner si ze mne udělá onuci

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Verera
Verera - 11.1.2014 14:56

Než začneš s někým žít, musíš se naučit žít sama se sebou.Tohle mi připadá, že se jen tak plácáš životem a ze svých neúspěchů obviňuješ něco, co se stalo před mnoha lety.

Ale z každé situace se dá vyjít dvěma způsoby, buď můžeš fňukat, jak to bylo hrozné a jak ti to ublížilo a nebo ji využít ke svému prospěchu, naučit se ji řešit a vytěžit z ní to dobré.
Pokud si uvědomuješ v čem je problém, tím líp, je to první krok k tomu ho odstranit. Jen si nesmíš říkat, že to nedokážeš. Dokážeš všechno, jen to musíš opravdu chtít a něco pro to udělat.

Partnerský vztah není v tom, že se lidi kontrolují a bojí něco udělat, aby je druhý neseřval. Je to rovnoprávný vztah dvou lidí, kteří nedělají to, co druhému vadí proto, že jim na něm záleží. A o problémech spolu mluví. Jestli nedokážeš vyjádřit svoje námitky vůči chování partnera, ten se asi domnívá, že ti to nevadí a že tě vlastně ani nezajímá, že není tři dny doma, že tě možná nezajímá on.

 
Lizbet
Lizbet - 9.1.2014 18:35

Přesně: Jaký hopsal, takou potkalsmajlik - 42

 
Viv :o)
Viv :o) - 9.1.2014 16:21

Dito, mam trosku z tebe pocit, ze to vidis moc cernobile. Mezi byt hodna, tolerantni a byt stekna, co si prosazuje svou, je jeste spousta dalsich moznosti. Kdyz ti neco vadi, tak to zkousnout nemusis, naopak, je dulezite rict - takhle to nechci. Ale zaroven to nemusis rict hadave, nastvane, stekat, jecet a plakat nebo byt ustepacne ironicka. Ono to jde rict normalne. Mas pravo vyjadrit sve pocity, ale tak, abys je mela pod kontrolou. Protoze kdyz budes mit ten hovor pod kontrolou, tak te nikdo nemuze narknout, ze jsi jednak hysterka (protoze chlapi tohle radi rikaji, kdyz jim k tomu das prilezitost) a za druhe mas vetsi sanci, ze te bude brat vazne…

No a tvuj partner je PARTNER nikoliv rodicovska autorita (viz tvuj otec). Takze prestan chlapi vnimat jako sveho otce, oni nejsou tvuj otec, nejsou autorita! Chlapa si muzes za spousty veci vazit, muzes ho milovat, muzes ho uznavat i vzhlizet do urcite miry. Ale neni to absolutni autorita. Vyvazeni sil by melo byt 50:50.

Drzim palce, at je pristi vztah lepsi :)

 
Ploduska
Ploduska - 9.1.2014 16:03

sharon:
to jsem neslyšela, ale je to smajlik - 47smajlik - 58

 
AmandaS
AmandaS - 9.1.2014 15:55

Tady to vidím na kurzy asertivity + terapii

 
sharon
sharon - 9.1.2014 15:19

thePlacheck: no, no, zbyla na mě ????smajlik - 76...................ono se taky říká jakej šel takovou potkal.....smajlik - 75smajlik - 68

 
ax
ax - 9.1.2014 15:11

rychlonožka: S tou 3. větou od konce úplně souhlasím. Dita se nemůže trápit z toho, že jí v 17 někdo řekl, že je nudná, a ve 20 že jí kluk nepřišel 3 dny domů. Dnes je jí skoro 30, tak se tomu musí přizpůsobit.

 
ax
ax - 9.1.2014 14:41

Když si článek přečtu znovu, nepřipadá mi, že by ji někdo skutečně využíval - nepíše, že by někomu dělala služku, finančně ho sponzorovala nebo že by se k ní někdo zachoval obzvlášť hnusně. Ona se do té podřízené role staví sama. tím, že mlčky vše toleruje. Možná si tu sebelítost dokonce užívá. Kdyby jí bylo 17, dá se to pochopit, ale ve 30 už by měla mít něco za sebou (zkušenosti ze zaměstnání, a těch vztahů taky neměla málo), takže by už měla vědět, jakou roli ve vztahu chce hrát a podle toho se umět chovat.

 
rychlonožka
rychlonožka - 9.1.2014 14:33

Dito, pokud se vnímáš jako onuce, pak i tak musíš působit. Až se na sebe budeš dívat jako na někoho, kdo si zaslouží tím, jaký je, klidného a vstřícného partnera, co má podobné vlastnosti, až si budeš říkat, něco jsem dokázala, umím si obhájit své názory, mám ráda svoje blízké, baví mě mé koníčky a práce, těším se na každý další den, mám svoje cíle a plány, účelně trávím čas, stále na sobě pracuju....atd....až budeš umět vyjít a žít sama se sebou a až budeš cítit, že jsi spokojená s tím, jaká jsi....potom jistě potkáš někoho, kdo to ocení a kdo se bude snažit, abys ho měla ráda. Zatím jsi to ty, kdo se snaží mít někoho rád...a zatím to nefungovalo. Proto je třeba to trošku otočit jiným směrem. To, jaká máš být k partnerovi, musíš cítit tam uvnitř. Je totiž docela dobře možné, že ses ještě tzv. nenašla. Nemůžeš přece vyžívat z toho, že ti někdo v 17 řekl, že je s Tebou nuda a táhnout to s sebou jako kouli na noze celý život! Nezavděčuj se partnerům. Nech ty potencionální, aby se chtěli zavděčit Tobě!

 
thePlacheck
thePlacheck - 9.1.2014 13:51

Tož toto,když já sem se ženil tak sem něco takového hledal.No ale zbyla na mě jen věčně nervozní štěkna.smajlik - 26.Ale pokud jde o Ditu tak by si měla uvědomit jakou má cenu a neprodávat se moc lacino.Chlapi většinou chtějí to co nemají a nebo nemají moc jisté.A když něco mají a jsou si tím hodně jistí tak je problém.A proto udržovat v nejistotě,ale zase všeho s mírou,aby se jí to nevymstilo.Chce to jenom najít tu hranici..........

 
dadka
dadka - 9.1.2014 11:21

Především musíš věřit sama sobě a mít se ráda. Zkus teď chvíli být sama a dej seznamování volný průběh, nehledej za každou cenu partnera. Asi by bylo dobré vyhledat pomoc psychologa, on s tebou probere co tě trápí a určitě ti pomůže.
Partner si k tobě dovolí pouze to, co mu dovolíš ty. Jestliže se ani nazeptáš, kde byl celé 3 dny, je jasné, že si k tobě bude dovolovat čím dál víc.
Chlapi mají rádi potvory, když už nic jiného, tak se s nimi nenudí. Ale musíš vědět, co si můžeš dovolit a do jaké míry je partner schopen to tolerovat.Tím nemyslím nevěru, ale spoustu malých věcí.Trošku nejistoty jim neškodí..Říká se, že čím větší potvora, tím hodnější má muže. Něco na tom bude.

 
sharon
sharon - 9.1.2014 10:58

shoduju se s medvedem.....smajlik - 47
mě přijde že i ti chlapci měli dojem že o ně nestojíš když tě v podstatě nic nezajímalo....mě nepřijít tři dny domů tak bych za štěknu klidně byla....to přece není normální......smajlik - 26

ax: poslední odstaveček ...na jedničku..smajlik - 47

 
zonan
zonan - 9.1.2014 10:44

Zkus kurzy Vladímíra Savčenka (žije na Slovensku). Pokud přežiješ to, jak Tě do puntíku rozebere (a i zesměšní), tak pak Ti dá prostor poskládat se v obdivuhodnou ženu.

 
ax
ax - 9.1.2014 10:13

Ivča+3: Na mně by ta nemastnost - neslanost popisovaná v článku působila jako nezájem o mně. Nedokážu si představit, že bych přišla z práce místo v pět v osm a partner by se mě ani nezeptal, kde jsem byla nebo jak jsem se měla a ani já bych se o tom nezmínila. To není o stihománii ve formě kontrolování mobilu nebo emailové pošty, ale o zájmu o toho druhého. Je to až urážející a Dita se nemůže divit, že chlap neletí z práce za ní domů - proč taky, aby spolu mlčeli v kuchyni?

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 9.1.2014 10:02

Dito jak tu píší děvčata, začni mít ráda sama sebe. 29 je krásný věk, nic jsi ještě neztratila a můžeš hodně na svém sebevědomí zapracovat, aby jsi si dobře vydrala.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-27
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127878.
Archiv anket.