Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Rodinu jsem si rozmazlila a už nemůžu. Jsem vyčerpaná.

Rodinu jsem si rozmazlila a už nemůžu. Jsem vyčerpaná.

Je mi rovných padesát let, jsem skoro třicet roků vdaná a máme dvě děti, dnes už dospělé – syna 29 a dceru 26. Žijí s námi. Bydlíme v třípokojovém bytě, děti mají každý svůj pokojík a my s mužem spíme na rozkládacím gauči v obýváku.

Poslední dobou, asi tak rok, rok a půl, cítím, že už mě ta naše rodina nějak zmáhá. Za své pocity se stydím, ale přiznávám, že bych byla ráda, kdyby se už syn i dcera konečně osamostatnili. Jenže oni se k tomu nemají. Ani jeden z nich nemá takový plat, aby utáhl samostatné bydlení. Syn možná ano, ale jemu se z domova nechce, prý se odstěhuje až se rozhodne bydlet se svou přítelkyní. To však zatím nehrozí.

Vím, že jsem tuhle situaci zavinila asi já sama. Od mala jsem byla vychovávaná tak, že žena je pro svou rodinu pilířem a na svých bedrech musí nést veškerou péči o domácnost. Dělala to tak moje babička, maminka a já jsem to považovala za samozřejmé. Manžel si na můj servis velmi rád zvyknul a za celých třicet let našeho manželství doma doslova nehnul prstem, v životě nedržel v ruce vysavač ani nic jiného. Všechno jsem vždycky dělala já.

Dřív mi to nějak nevadilo, ale nevím, asi čím jsem starší, tím mám menší páru a začíná mě to pořádně zmáhat. Navíc to mám čím dál náročnější v práci, chodím hodně unavená a doma místo odpočinku vařím večeři pro celou rodinu, peru prádlo pro čtyři dospělé lidi, uklízím… Nikdo z nich se do ničeho nezapojí, maximálně dcera, když jí výslovně řeknu, tak velmi neochotně přiloží ruku k dílu.

Před týdnem jsem si s nimi všemi promluvila, vysvětlila jim, že jsem unavená a že už ode mne nemůžou očekávat takový servis, na jaký byli zvyklí a požádala je, aby se víc zapojili. Jejich reakce mne naprosto šokovala. Všech. Manžela i dětí. Podle nich doma skoro nenadělají žádný nepořádek, chodí se domů skoro jenom vyspat a nechápou, z čeho jsem tak unavená. Manžel mi na rovinu řekl, že se na stará kolena nebude učit uklízet, když to doteď nedělal, že to je ženská práce.

Bylo mi z toho hodně ouvej. Uvědomila jsem si, že jsem si to způsobila sama. Pořád jsem kolem všech skákala, vařila teplé večeře, skládala prádlo do šuplíku, chystala snídaně i svačiny do školy a později do práce, že se pro ně taková péče stala samozřejmostí a nemají žádný důvod si jí vážit.

A já teď stojím před rozhodnutím, co udělat. Napadá mě vyhlásit stávku, nebo rozdělit úkoly a každého pověřit nějakou prací, ale mám obavu, že by se to minulo účinkem. Stejně by to neudělali. Možná by zabrala ta stávka, oznámila bych jim, že od teď se budu doma chovat tak, jak se chovají oni a nedělala nic. Jenže asi bych to nevydržela a hlavně nevím, jestli bych vydržela manželovy výstupy, které by určitě přišly. On umí být hodně nepříjemný a slovně agresivní, startuje hodně rychle a když řve, třesou se okenní tabule.

Co byste mi radily? Jak mám svou rodinu po takových letech převychovat? Trpěly byste doma své dávno dospělé děti, které si evidentně užívají mamahotel a berou to jako samozřejmost? Víte, já je mám ráda, ale nějak mi už na ně dochází dech a potřebovala bych e přimět k tomu, aby se zamysleli a začali konečně chovat dospěle.

Radka


13.7.2015   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 131   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Rodinu jsem si rozmazlila a už nemůžu. Jsem vyčerpaná.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-131
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 18.12.2019 16:37

Mohu doporučit čaj https://kombe.cz/nase-znacky/kombe/kombe-50-ks.html, který chrání před negativními důsledky dlouhodobého stres, ale nejlepší je vlastní zkušenost, mě opravdu moc pomáhá.

 
Terka jun
Terka jun - 17.12.2019 16:01

Potřebovala bych přesně něco takového, zvláště teď. Můžete mi prosím napsat, co všechno ten čaj obsahuje?

 
Hankakovaverca
Hankakovaverca - 16.12.2019 17:29

To znám, to opravdu naprosto znám, byla jsem hodně vyčerpaná. Naštěstí se mi podařilo narazit na korejský ženšenový čaj , který mi dodává energii, od toho co jsem si ho začala kupovat, tak jsem zase v pohodě, a plná života.

 
Terka jun
Terka jun - 12.12.2019 15:14

Můžete mi poradit, jak si zase dodat energii? jsem už úplně vyčerpaná, spát nemůžu, i když jsem to zkoušela o víkendu jsem si nedávala budík, ale stejně vstanu i když jsem strašně unavená.

 
salmon
salmon - 14.9.2015 17:29


Nabídka půjčky mezi zvláště ve výši 2 %
Dobrý den, hledáte půjčku oživit vaše aktivity pro projekt, ať už pro koupi bytu, ale jsou zakázány banky nebo ve složce v létě odmítnut Bank. Jsme jednotlivce, která poskytuje úvěry od 2.000 EUR € 1.000.000 osobám, které jsou schopni splnit podmínky. Nejsme banka a které nevyžadují mnoho dokumentů se vám věřit, ale musí být člověk jen, čestný, moudrý a spolehlivé. Jsme octroiyons půjčky pro lidi zaživa ve všech Evropy a světa Entier (Australie, Francie, Belgique, Kanada, Suisse, Roumanie, Italie, Espagne, Republique Tcheque, Italie, Portugalsko...). Naše úroková sazba je 2 % rok. Pokud potřebujete peníze z jiných důvodů, neváhejte a kontaktujte nás pro více informations.nous jsou k dispozici pro zákazníky satisfairenos v maximální dobu trvání 3 dny po přijetí vaší přihlášky. Pokud máte zájem, kontaktujte nás pro další informace. E-mail: salmontetuanui@gmail.com

 
PEGG
PEGG - 29.7.2015 7:50

Verera - 29.7.2015 0:06 to máš pravdu. Já kdysi znala paní, ta nevařila a to ani o víkendu ( měli dvě děti) A když ji občas zachvátila zodpovědnost a něco uvařila, byla rodina blahem bez sebesmajlik - 68

 
Verera
Verera - 29.7.2015 0:06

rychlonožka: tak nějak. Moje maminka taky měla pocit, že musí rodinu neustále opečovávat a my jsme to brali jako samozřejmost. Časem jsem pochopila, že takhle fungovat ve své rodině opravdu nechci. Není důvod dělat za někoho cokoli, co zvládne sám. A kupodivu to má přesně opačný efekt, než by se zdálo. Čím vzácnější něco je, tím víc si toho všichni váží, takže každodenní teplá večeře je samozřejmost, občasné si váží a poděkují.

 
Jarča*
Jarča* - 21.7.2015 12:49

rychlonožka: taky sis užilasmajlik - 56
Ale je to dobré poučení pro Radku.

 
PEGG
PEGG - 21.7.2015 10:32

rychlonožka - 19.7.2015 14:40 smajlik - 25smajlik - 45smajlik - 61

 
rychlonožka
rychlonožka - 19.7.2015 14:40

Žila jsem stejně, jen připočtu velkou zahradu a další domácnost v podobě chalupy. Jakákoli snaha zapojit děti a muže skončila fiaskem. Ty děti totiž učeně přijmou názor rodiče. Tam je zakopaný pes. Otec nemusí, my taky ne. Doteď to zvládala, komedie jedna, tak ať si nevymejšlí. Po 22 letech přišla nemoc a ze dne na den jsem zůstala skoro rok na nemocenské. A nebyla schopná ani drobnějších domácích prací. Všechno jsem začínala dělat pomalinku, pozvolna, a po roce dvou opět zvládala vše. Ovšem za zcela jiných podmínek! Dělala jsem pouze, co jsem chtěla a kašlala na nějaké posluhování třem zdravým lidem! Při nemoci, která mi skutečně otevřela oči, bylo velice jasně po pár týdnech vidět, co kdo doma dělá. Nic nefungovalo. Děti se musely postarat o své věci samy a poté osamostatnit. Osamostatnila jsem se i já. Už jsem neměla energii dělat, co se ode mě čeká, ono mi to moc radost nepřinášelo, byla jsem ráda, že jsem to přežila. Dneska žiju sama a fakt mi nic nechybí. RODINA SI NEVÁŽÍ OTROKŮ, DÁMY.

 
Petruša
Petruša - 16.7.2015 18:13

a jj je to jak píše rychenza..

 
Petruša
Petruša - 16.7.2015 18:12

kubikm: dětí svých rodičů smajlik - 68

 
Jarča*
Jarča* - 16.7.2015 10:44

Nečetla jsem celou diskusi, tak nevím, co už tu padlo za rady. Ale jestli manžel a děti tvrdí, že oni doma žádný pořádek neudělají a nechápou, z čeho jsi unavená, ty zaujmi postoj, že v tom případě nevíš, co bys měla uklízet. Nebo ty snad ten nepořádek naděláš? Jestli tě někdo začne upozorňovat, že doma není hotovo to nebo ono, udělej nechápavou, proč bys to měla uklízet zrovna ty, snad mají všichni dvě ruce zrovna tak. Tím, jak to u vás probíhalo doteď, nekomplikuješ život jen sobě, ale i případné budoucí snaše, když syn je vychováván k tomu, že chlap se má doma chovat jako paša. Vím, že manžela už předěláš těžko (podobného s názorem na to, co je ženská a mužská práce, mám doma taky a případné změny se prosazujou dost ztuha) ale dětičky by se zapojit mohly. Co takhle vyhlásit třebas společný sobotní úklid? A když to neprojde, prostě se na to taky vykašli a najdi si nějaké svoje zájmy. Jestli ale patříš k ženským, které kolem sebe musí mít vypíglováno za každou cenu, asi ti není pomocismajlik - 26

 
rychenza
rychenza - 15.7.2015 23:53

kubikm: ja myslim, ze Petrusa myslela spis deti z meho prispevku o par radku niz.
Radka si neumela udelat poradek 30 let. Usporadani jake ted maji je takove i jeji zasluhou. Ty deti by hnaly ji, presvedcene, ze jsou v pravu a za vydatne podpory otce. Pokud si ted Radka zacne dupat a zacne je vsechny "hnat", skonci opravdu proplesknuta nekde v koutku. A jsem presvedcena, ze by ji to neprobudilo k cinu, ale naopak by se stahla jeste vic.
Ty zmeny musi prijit rychle, ale postupne. Pokud se nektere z deti odstehuje, Radka nesmi ani pomyslet na to, ze pomuze s vnouckem nebo bude vest domactnosti dve.
A taky bych se nedivila, kdyby ve chvili, kdy jedno z deti byt opusti, by volny pokoj obsadil otec a udelal si z nej svuj kutloch a Radka zustala na gauci.
Tady pomuze fakt jen rozvod nebo pomala zmena. smajlik - 26

 
kubikm
kubikm - 15.7.2015 22:53

Petruša: smajlik - 64dětí? 29 a 26? to už je pomalu střední věk...hnala bych je koštětem....

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-131
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.