Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Zajímal by mě váš názor na rodinné vánoční oslavy. Pro mě jsou spojeny s nejbližšími lidmi, doma jsme je vždycky slavili s rodiči a o svátcích jsme pak navštěvovali prarodiče. Ale Štědrý den jsme byli jenom já, brácha, máma a táta.

Ráno jsme s tátou zdobili stromeček, maminka chystala polévku, salát, kapra, k obědu jsme pojedli něco lehkého a šli všichni ven, nejčastěji k blízkému ryníku nakrmit kačenky. Po návratu mamka usmažila kapra, já jsem prostírala, a pak jsme si všichni užili hezký večer s koledami, dárky a samozřejmě i pohádkami v televizi. Všechno bylo vždycky v krásné atmosféře, v klidu.

Teď mě čekají první Vánoce s mým přítelem. Bydlíme spolu od května, hezky jsme si zařídili pronajatý byt a já se začala pomalu chystat na Vánoce. Těšila jsem se, že napeču trochu cukroví, udělám výzdobu, pak stromeček a slavnostní večeři. A že si naše první společné Vánoce užijeme spolu a o svátcích pak postupně navšívíme oboje naše rodiče.

Jenže jsem narazila. Když jsem tuhle představu řekla příteli, prohlásil, že to nemůže svojí mámě udělat, že u nich se na Štědrý večer schází celá širší rodina a je samozřejmé, že tam přijdeme i my. Abyste měli představu. V bytě rodičů mého přítele tedy bude: Matka, otec, oboje prarodiče, přítelova sestra s manželem a čtyřletým synem, tchynina ovdovělá sestra, aby nebyla sama a my dva.

Představa takovéhle sešlosti na Štědrý večer mě děsí. Podle mě to musí být strašný zmatek, jen nachystat kafe pro všechny, jídlo, navíc se to bude odehrávat v klasickém třípokojovém bytě, vůbec si neumím představit, kam si tam všichni posedáme. Jaká může být vánoční atmosféra v takovém chaosu? Navíc i když je to partnerova rodina, viděla jsem je jen párkrát v životě, vnitřně necítím, že bych mezi ně patřila, tenhle pocit možná přijde časem, ale teď to mám takhle. Jestli budu nucená tam jít, tak mi to bude připadat, jako když mi někdo ukradl Vánoce.

Já si je chci užít u nás doma, s naším salátem a kaprem, cukrovím a svítícím stromečkem. Mí rodiče to respektují a těší se, že je na první svátek navštívíme. Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami.

Přítel ale na Štědrém večeru v té jejich rodinné sešlosti trvá. Je to prý jejich tradice, kterou dodržují co si pamatuje. A pokud bychom nepřišli, všichni by se smrtelně urazili a okamžitě by věděli, že na vině jsem já a mohlo by se to otočit proti mně.

Co mám dělat? Já tam jít nechci. Už mě napadlo, že tedy strávíme Vánoce každý zvlášt u své rodiny, ale to je přece také postavené na hlavu. Jsme pár, žijeme spolu, já teď navíc čekám miminko, měli bychom fungovat jako rodina a tvořit si vlastní tradice.

Jaký je váš názor na tuhle situaci?

Adriana


29.11.2016   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 153   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nechci slavit Vánoce s partnerovou rodinou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Teruuula
Teruuula - 10.11.2020 20:47

Já mám Vánoce hodně ráda, a jelikož z naší rodiny už nikoho nemám kromě sestry se kterou se nevídáme, tak jsem ráda, že mohu slavit Vánoce u rodiny přítele, která mě mezi sebe přijala. Snažím se vždy nakoupit hodně dárků, a tak hledám hlavně cenu a kvalitu. Koupila jsem pro manžela i jeho tátu kožené peněženky z pravé kůže z internetového obchodu https://penezenkylp.cz/ Už je mám doma a jsou opravdu kvalitní z pevné kůže

 
michael480
michael480 - 24.11.2019 17:45

Ahoj, milý, jsem Michael, ráda tě oslovím z tohoto webu, neváhej mě kontaktovat na svém e-mailu, protože nejsem vždycky, prosím, odpověz mi zpět, protože mám něco důležitého Budu rád, když budeme mluvit, Odpovězte, prosím, abych vám mohl také poskytnout můj obrázek Čekat na vaši odpověď E-mail: (michaelgeorge4800@gmail.com)

 
rychlonožka
rychlonožka - 4.12.2016 10:18

A tu úplnou tečku za mě - taky nemám doma zdaleka vše hotovo a jdu na to - V TOMTO SPORU JSEM BYLA NA STRANĚ MLADÉ. Nejen proto, že moc dobře vím, jak vypadají zásahy starých do života mladých. Taky proto, že mladá je tady ta slabší. Je proti přesile. Neví si rady. Kdyby sem napsala stará paní, že ji mladí nutí strávit Štědrý večer u nich a pro ni to znamená cestovat, neodpočinout si, dělat tam kuchařku a myčku nádobí, přitom ona touží po společném setkání s kamarádkou na obědě, procházce, pohádce u TV a půlnočce doma, a nebo třeba ještě by muže měla a chtějí být jen sami a v klidu, byla bych při té staré, která má taky právo se sama o svém Štědrém dnu rozhodnout a neskákat kolem široké rodiny.
A jdu na to....

 
rychlonožka
rychlonožka - 3.12.2016 13:11

Shrnula bych to asi takhle:

Na počátku vztahu a při větším věkovém rozdílu, taky při rozdílných zvycích, ta mladší věková kategorie se většinou staví na zadní. Snaží se prosadit, nemá ten nadhled, ještě neví, že život je samý kompromis a dělá kiksy. Ta starší generace naopak umí mávnout rukou nad ledačíms, a umí už říct, mně to je nakonec jedno. Takže když by tchyně nabídla padesátileté snaše, aby přišla na Štědrý den s jejím synem, že tam budou příbuzní, ta by nejspíš řekla, dobrý, a vykašlala se na pečení a vánočku k snídani by koupila cestou z práce. Jejího syna a svého muže už má stejně přečteného jaké svoje boty, děti s nimi nebudou, neb jsou každý v jiném koutě republiky a nepřijedou, pokecala by s příbuznýma, večer by se rozloučila, a druhý den by řekla muži, hele budu se válet u televize, vařit nebudem, vem si zbytek salátu a řízků k obědu. Prostě by se nad to povznesla a řekla si, mělo to svoje klady. Mladá všechno moc hrotí a řeší, a hlavně, ráda by podle svého, ale ještě na to nemá. Jako každá. Protože kdyby na to měla, povznesla by se nad to, ale zase jinak! Řekla by totiž tomu svému - zatím mě nikdo od vašich nepozval, to zaprvé a zadruhé, já si ty svátky představuju jinak a udělám si to podle svého. Chtěla jsem taky být s našima, ale už jsme spolu, tak ty tvoje a moje rodiče navštívíme první nebo druhý svátek. Ještě se s nima domluvím. Jo a skoč mi koupit brambory na salát a zajeď pro ten stromek. A nejel by přes to vlak. A ani by ji nenapadlo to řešit okolo v diskusích na internetu, poněvadž by byla dost silná v kramflecích, aby si to vyřešila sama. A silné jsme některé až po x letech soužití...a některé se k tomu nedokopeme nikdy....Řekla bych, že přece jen se blýská na lepší časy v tom, že dnešní mladé ženy si to svoje spíš od života a od rodiny umějí vydupat. Nám starým je to nesympatické proto, že my jsme si to prostě nedovolily.
Takže pěkné svátky, Adriano, jednou se tomu problému, kde být na první svátky, třeba i zasmějete. Přijdou další a horší.

 
krasaka
krasaka - 2.12.2016 10:57

illča: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
illča
illča - 1.12.2016 23:44

První společné Vánoce v novém bytě, navíc těhotná, bych také nejraděj oslavila jen s partnerem, nevidím na tom nic divného. Vždyť je to pochopitelné.

 
kareta
kareta - 1.12.2016 21:55

Btw, rodičům se velmi oddychne, když zjistí, že jejich děti jsou dospělé a umí to dát najevo vcelku rozhodným postojem, já ybch byla asi v rozpacích, kdyby syn přivedl těhotnou přítelkyni a očekávalo se ode mne, že ji budu obskakovat a hostit a ona bude nafouklá jak balon...protože to nechtěla. asi bych ho zjebala na 3 doby. Podle mne nikdo není zvdavej na protáhlý ksichty nikdy, natož o Vánocích. Klidně si dovedu představit, že mladej nadšeně juchá se stráčkem z 8 kolena a já někde v posteli čtu knihu nebo pomlouvám chlapy s tchyní.

 
kareta
kareta - 1.12.2016 21:50

rychlonožka: aleprosimtěnehroťtosmajlik - 68 Jaký si to uděláš, takový to máš není o tom, tvrdě vymezit mantinely, je to o tom, pokusit se začlenit tak, aby to vyhovovalo pokud možno všem, očekávají se kompromisy na všech stranách. Moje kamarádka rebeluje i proti vlastní matce marně cca 30 let...a nikdy si své nevybojuje, protože je v ní tolik komformity, že nepřekročí vlastní stín. Automaticky je v opozici a nikdy s tím nic nevyřeší. Místo aby řekla matce, že přebírá velení, jinak nehne prstem, pořád jí donekonečna vysvětluje, co má dělat,. Ta matka nikdy nepochopí, že jí škodí a komplikuje život, protože jí nikdy nikdo neřekl, že něco dělá špatně.

 
rychlonožka
rychlonožka - 1.12.2016 21:09

Docela počteníčko, diskuse se rozjela.
Jasně, že se přítelova rodina jen prostě může mít ráda a ráda spolu tráví svátky. I tak ale můžou předpokládat, že ta, co se ještě ani do jejich klanu nestihla přivdat - nestojí jejich synovi a vnukovi za to, aby ji o ruku požádal, ale komandovat by ji za jejich tichého souhlasu chtěl - MŮŽE MÍT JINÉ PŘÁNÍ, JINOU PŘEDSTAVU. Jak klidné bude mít těhotenství, když chlapovi stačí blížící se svátky k takovému nátisku? Po Novém roce by mohl do ní hučet, aby šla s jeho rodinou slavit MDŽ, protože...a tak pořád dokola...pes jitrničku sežral.....TOHLE PODLE SELSKÉHO ROZUMU PŘI JEDNÉ AKCI NEZŮSTANE.

 
Piafka
Piafka - 1.12.2016 20:42

tornado-lou: to je akce a reakce. Pokud by na mě partner vyrukoval s tím, že to takhle bude, protože oni to tak prostě dělají, asi by se mi taky dost těžko hledal způsob nebo i chuť do domluvy na kompromisu. Přestože si myslím, že to může být fajn večer, pořád se vracím k myšlence, že jakmile bude rodina, už to většinou dál nejde. Nehledě k tomu, že naprosto chápu potřebu vytvořit si domov a Štědrý den a večer s ním má spousta lidí spojený. A zase se vracím k tomu, co už jsem psala - mám známé a kamarády, u nichž se cítím jako doma i jsem tam párkrát prožila část Štědrého dne. Manželova rodina je prostředí, kde se tak ani po letech necítím - bez ohledu na to co nebo kdo za to může....

 
krasaka
krasaka - 1.12.2016 20:21

Piafka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47
Nedovedu si představit KLIDNÝ VEČER s 11 dospělými a jedním rošťákem, kdy snad jedině Adriana bude tiše zírat, jak si navzájem skáčou do řeči a pokud se na ni vrhnou jako sršni s dotazy a napomínáním : jen si si nabídněte, musíte jíst za dva, musíte se cítit jako doma, jestlipak vám chutná, je na vás Jaroušek hodný ???
Nedejbože pokud by se začalo řešit jméno budoucího vnoučete smajlik - 76smajlik - 76a rady "zkušených matek", jichž tam bude 4 ks - to teda bude nářez smajlik - 48
I pokud jsou ještě hodně mladí, typuji prarodiče na 70 let a více - to budou zážitky /překřikování se, pobryndání se, zaskočení sousta a bušení všech do zad, vypadnuté zuby do polévkysmajlik - 68/.
To dítě se taky bude chtít předvést - nejlépe by bylo touto dobou již rodit, ON by byl s rodinou a Adriana by v klidu povila miminko a dodatečně by si udělali ŠD i s malým Ježíškem pod stromečkem - jenže tak daleko zřejmě ještě není smajlik - 26smajlik - 68

 
tornado-lou
tornado-lou - 1.12.2016 17:55

pro začátek by milá Adriana mohla třeba připustit, že není jediný správný způsob slavení vánoc. a že zvyky z rodiny jejího partnera nejsou ani lepší ani horší než její. A to neudělala. nepochopení a odsouzení té rodinné sešlosti z toho úplně čouhá.

 
tornado-lou
tornado-lou - 1.12.2016 17:52

Piafka: to že to respektuje přece neznamená, že udělá přesně to co on chce. musejí se domluvit na něčem co bude schůdný pro oba. DOMLUVIT. už to tu píšu třetí den. a oni to nedělají. a rady který tu podají tomu ve většině případů taky nepomáhají.

 
Piafka
Piafka - 1.12.2016 16:43

Bellana: třeba konkrétně ty narozeniny se dají snadno zvládnout na několikrát - s jedněmi prarodiči, pak s druhými, pak třeba později s kamarády...ale zrovna ten Štědrý den je opravdu celkem specifický a v době, kdy už jsme měli děti, tak mi začalo vadit, že trávím večer s tchýní, která má tendenci vše řídit a místo abych připravila dětem hezký den a čekání na příchod Ježíška, byl to samý povel, skákání do řeči a nerespektování našich přání, což mělo vliv na náladu všech včetně dětí...

 
Bellana
Bellana - 1.12.2016 16:39

Ocituji z dopisu: "Já si je chci užít u nás doma, ... Mí rodiče to respektují ... Nenaléhají, abychom přišli k nim, chápou, že chceme být sami. " Ale partner nechce být sám. Chce být s lidmi, které má rád a chce, aby měli rádi i ji. Za dva roky tu může být další článek o tom, jak partnerovi rodiče chtějí oslavit narozeniny svého vnoučete s nimi, ale Adriana se na to necítí, protože u nich se narozeniny slavily jen s rodiči a že se s partnerovými rodiči necítí příjemně a vlastně je skoro nezná, protože je viděla párkrát. A za pět let si bude stěžovat, že zlý partner odešel od ní a od dítěte a je to vina jeho rodiny a kamarádů. Jestli je její partner extrovert, nespoutá ho.
Musejí se naučit spolu mluvit a spolu řešit rozpory, ne se každý zakopat na svých pozicích a brát vztah jako boj. S partnerem člověk získá i jeho rodinu. Distancovat se od ní dříve, než mají možnost mu něco provést, je cestou k rozpadu vztahu.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77182.
    Archiv anket.