Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Jak mám pomoci nešťastné mamince?

Jak mám pomoci nešťastné mamince?

Možná že si po přečtení mého příběhu řeknete, proč se tím zabývám, když mi do toho vůbec nic není. A budete mít pravdu. Já si přesto nemůžu pomoci. Celá ta věc mne moc trápí, protože se týká mé maminky.

Je jí 67 let, před dvaceti lety ovdověla. Tatínek zemřel, když mi bylo patnáct a my s maminkou jsme zůstaly samy. Tehdy to pro nás obě bylo hodně těžké, táta byl opravdu hodný chlap. Velice nám chyběl. Ta smutná událost nás hodně semknula, dokonce si ani nevzpomínám, že bych mamince působila nějaké trápení vinou puberty. Vždycky jsme spolu vycházely dobře a jedna na druhou nedala dopustit.

Dokončila jsem střední školu a začala studovat vysokou. Tu jsem nedokončila. Otěhotněla jsem a vdala se. Narodila se nám dcerka, po pěti letech druhá. Maminka byla stále sama, hodně času věnovala svým vnučkám, které nade všechno miluje.

Často jsem jí říkala, aby nebyla sama a pokusila se najít nějakého muže, partnera pro život. Ona o tom však nikdy nechtěla ani slyšet. Prý už nikdy nebude nikoho milovat tak jako svého manžela.

Před třemi lety konečně nastal zlom. Maminka se seznámila s mužem o šest let starším. Je rozvedený, má tři dospělé děti a sedm vnoučat. Maminka byla jako vyměněná. Úplně prokoukla. Měla jsem velkou radost, že konečně prožívá své osobní štěstí a má někoho, komu na ní záleží.

Jenže čím déle jejich vztah trvá, tím větší mám obavy. Maminka se svým přítelem žije dva roky a teď uvažují o svatbě. Ten člověk už mi nepřipadá tak báječný jako dřív. Mám dojem, že maminka je stále unavenější. On se chová jako paša, nechá se přímo obskakovat. Klidně pozve na celý víkend rodinu některého ze svých dětí a je to maminka, kdo se o ně všechny stará a skáče kolem nich.

Ještě bych měla podotknout, že spolu žijí v maminčině bytě. Byt, v němž žil její přítel, pronajímají, aby si přilepšili k důchodu. Až teď jsem se dozvěděla, že peníze za pronájem si on nechává pro sebe. Prý je to z pronájmu jeho bytu, tak na ně má nárok.

Jsem z toho dost smutná. Maminka vůbec nevypadá šťastně, ovšem nic kloudného z ní nedostanu. Mám dojem, že by vztah ráda skončila, ale bojí se samoty; svěřila se mi, že čím je starší, tím víc se jí bojí. Ty roky po tatínkově smrti to prý bylo jiné: chodila do práce, měla na starosti mě, žila aktivně. Jenomže teď k stáru už chce mít nějakou jistotu, bojí se zůstat úplně sama. A tak mám pocit, že si raději nechává všechno líbit, jen aby si přítele udržela.

Je mi z toho smutno, nevím, jak jí pomoci.

Alena


9.4.2008   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 32   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Jak mám pomoci nešťastné mamince?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-32
Verera
Verera - 17.4.2008 23:16

Moje maminka je taky sama a v podobném věku. Našla si partu podobně zaměřených kamarádek, jezdí spolu na výlety, chodí do divadla, pokud některá něco potřebuje, pomůžou si navzájem. Tohle mi přijde jako řešení toho nebýt sama a ne pořídit si chlapa, kterého obskakuje a který není ochotný udělat totéž pro ni. To je pak vlastně taky sama a ještě s tím má spoustu práce a výdajů a jediné, co tím získá je to ,že se nevrací do prázdného bytu, protože tam sedí nějaký chlap u televize a dožaduje se večeře.

 
lidule
lidule - 10.4.2008 12:36

Ali,rozhodně bych jí ten vztah rozmluvila.Má Vás celou rodinu a myslím že jak Vám dcery dospějí a mají své lásky,tak Vám bude mamka dost dcery nahrazovat a Vy budete mít na ní víc času.Takže nebude jí smutno a Vy budete mít kam zajít,aspoň já bych to tak viděla.Já mám mamku u sebe,dcery odešly a já se jí mohu věnovat a taky o ní když bude třeba pečovat.Takže aby někomu dělala služku to bych jí ennechala.Držím palce ať vyřešíte vše v dobrém a pro maminku pohodu a klid.smajlik - 61smajlik - 45

 
rozina
rozina - 10.4.2008 10:12

Alenko, jsem asi jako tvoje mamka. Ale NIKDY bych tohle nenechala dojít tak daleko!! musíš mamce otevřít oči.
Pánové když se rozvedou v 50 a najdou si mladičkou milenku, ma to časem nestačí a pak se budď snaží s prosíkem vrátit k bývalé manželce a nebo hledají " KOLOHŇUPKU" - TAK TO NAZVALA JEDNA MOJE KAMARDKA. ano hňup( je to přehnané samozřejmně ( ale !!! - se bude válet a ty kolem něho budeš skákat.
Tehdy jsem se tomu smála, ale pak jsem nad tím přemýšlela a došla k názoru, že se pánům v pozdějším věku zajídá - SAMI si vařit, prát , uklízet .... a tak hledají onu kolohnupku!!
On rozvrhne jak vše bude a ONA pak lítá jako hadr na holi. I mě přítel navrhl, že moje peníze- vyděláváš moc pěkné peníze - nám 2 budou stačit a jeho peníze se budou ukládat na knížku. SAMOZŘEJMNĚ J E H O - a pak se bude jezdit na dovolené. Ale ono pak je ošidné.... tak jsem slušně poděkovala, že spořit si mohu také a SAMA, a ať si spoří sám a může přijít na nívštěvu. Dále chtěl, abych můj byt pustila, naco nám bude a budeme bydlet v jeho... Totiž každá věc mu něco připomíná... a mě né ???? A bylo po svatbě... urazil se, a bylo i po lásce. Vida vida .... vzpříčila jsem se jeho plánům a bylo po všem!! Tak to zas tak velká láska nebyla, - ale VYPOČÍTAVOST !!!! Tak tohle jí hlavně vysvětli- dej přečíst. Ten její jak to vypadá NENÍ VYJÍMKA !!!!! AŤ SI NEDĚLÁ ILUZE NENÍ JÍ PŘECE 15 LET . !!!

 
Speedy
Speedy - 9.4.2008 22:59

iljanka: presne tak, sama nebude, ma tebe a vnucku a kdyz tak nad tim premyslim, lepsi je byt skokojena a sama, nez prozit nestastne posledni roky s vypraskanym hajzlikem.

 
rychlonožka
rychlonožka - 9.4.2008 20:06

Maminka je dospělá a svéprávná. Pokud bude chtít, prostě se vdá. Když si to ten pán tak přeje. Abys jí zabránila vzít si ho, na to bys musela mít skutečně pádný argument. Třeba ho nějakým chytrým způsobem přimět, aby se vyjádřil, oč mu vlastně jde a nahrát si ho. Nebo s ním mluvit tak, aby to maminka slyšela a on to nevěděl. Zkus mu nadhodit, zda by mu nevadilo, kdyby maminka dala přepsat svůj byt na jedno z vnoučat. Pokud řekne, jasně, vždyť máme kde být, je nezištný. Pokud začne křičet, že jako manžel má na byt právo a že vám ukáže..je to jasné. Nebo stačí, aby maminka napsala jakoby poslední vůli ve váš prospěch a ukázala mu ji. Ono je opravdu těžké rozpoznat city, když jde o majetek. Starému pánu by měl být majetek jedno. Měl by být rád, že není sám a užívat si to i bez sňatku. Mně se tedy myšlenka svatby nezdá. K čemu...? Aby jeho děti jednou podědily, nač máte po mamce nárok vy...?

 
iljanka
iljanka - 9.4.2008 19:35

Taky mě napadla jedna možnost, co kdyby maminka pánovi navrhla, že pro změnu se nastěhují do bytu k němu a ona svůj byt na čas pronajme, protože si taky potřebuje našetřit nějaké peníze.smajlik - 26smajlik - 55
Je mi tolik, jako tvé mamince. Sice nejsem sama, ale kdybych byla, určitě bych se nevdávala ani bych si nikoho do bytu nestěhovala. Nejlepší je já pán, ty pán. Každý ať si nechá svůj byt, navštěvy možné. Ono zbavit se potom nějakého otravy asi není jednoduché. smajlik - 66

 
modroočka
modroočka - 9.4.2008 17:16

A nemohla bys maminku pozvat na vikend k sobě, aby si odpočinula? A nechť ten skvělý pán se o svou rodinu postará... smajlik - 55

 
Meander
Meander - 9.4.2008 16:23

gabulina: Je mi to jasné. Já to taky nemyslela až tak docela z legrace. smajlik - 65

 
gabulina
gabulina - 9.4.2008 14:53

Meander, ale to neni zadna sranda - smrt ceka na kazdeho z nas a pokud by se maince neco stalo, tak za normalnich okolnosti se vyridi dedictvi, proda byt a hotovo..., ale takhle tam bude sedet cizi dedek, ktery bude narikat, ze nema kam jit a co s nim ?! Penize z bytu by se daly pouzit treba vnoucatum na skolu- tak bych to mamince podala i takhle.

Moje babicka mela takovou kamaradku, ktera si na stara kolena uvazala dedka na krk. Potom mela uraz a zustala lezet - dedek ji nedonesl ani vodu, tak si ji syn vzal k sobe, protoze jinak by maminka umrela. Dedek zustal v byte, protoze tam byl trvale prihlaseny a nemel kam jit. Vyhodit ho nemohli a aby mu sehnali nahradni bydleni, na to nemeli penize. Stara pani se tim hodne trapila, ale co s tim. Jeste dlouho po jeji smrti tam dedek bydlel a mel se dobre. Ze sveho puvodniho bytu mel penize a bydlel v druhem byte, ke kteremu prisel svou vycuranosti a mel se dobre.

 
gabulina
gabulina - 9.4.2008 14:41

Ty lazne jsou dobry napad-treba tam maminka zjisti, ze na svete jsou i jini chlapi smajlik - 42

 
Meander
Meander - 9.4.2008 14:39

Zahrát na city smajlik - 42 Maminko, a to bys udělala svým vlastním dětem? Vzít si toho chasníka? Co když se s tebou, nedej bože, něco stane? Kdo se s ním pak bude tahat o byt? smajlik - 42

 
gabulina
gabulina - 9.4.2008 14:37

A co tak rict panovi, ze mamince nestaci penize na platby z bytu + vsechno ostatni a ze se tedy asi bude muset nastehovat k dceri a svuj byt pronajmout a nebo prodat ?! Zkratka dat mu nuz na krk, bud zacne prispivat, aby jako mamince penize stacily a nebo zkratka , ze maminka pujde z bytu pryc a on bude muset taky. A s tou svatbou - no nevim, ale co znam starsi lidi, kteri se dali dohromady, tak se spis neberou, protoze je to tak vyhodnejsi - tvoje maminka by prisla o vdovsky duchod. No a potom je tu dalsi problem. Po svatbe se pan uvelebi v byte, prepise si trvale bydliste a pokud by doslo k nejakym problemum, tak se ho uz tak jednoduse nezbavite. Casem taky muze prijit s tim, ze chudak jedno z jeho deti nebo vnuku nema kde bydlet a ze se k nim nastehuje, potom si tam taky napise trvale bydliste a maminku muzou vystvat z jejiho bytu a nezustane ji nic jineho, nez oci pro plac.Pokud svatbu, tak jedine s predsvatebni smlouvou a zvazte, co vsechno se muze stat. Nechci malovat certa na zed, ale spousta lidi prisla o majetek i o iluze. Drzim pesti, at to maminka dobre vyresi smajlik - 45

 
Lenniss
Lenniss - 9.4.2008 14:27

Matka našeho známýho to má přesně takhle,našla si chlápka-vyčůránka...obskakuje,obsluhuje,když byla v lázních po operaci,dávala mu peníze na benzín,aby za ní přijelsmajlik - 37...bydlí u ní,má svůj dům a tam jedou čas-od času...on to obhlídne a ponaporoučí co má ona vygruntovatsmajlik - 36...rady od syna i dcery se míjejí účinku...bohužel asi tady platí,že láska je slepásmajlik - 26smajlik - 76

 
babkatapka
babkatapka - 9.4.2008 14:18

hlavně nebrat!!!! Žádná svatba!!!! ale jak dálsmajlik - 26 dobrý nápad jsou ty lázně, třeba by se manince otevřely očismajlik - 31

 
catcat
catcat - 9.4.2008 11:41

sarmyn: ano, zejména nápad s lázněmi se mi jeví jako výborný. Vzít si maminku na týden k sobě - to by se asi těžko vysvětlovalo, proč jí tam najednou potřebujeme

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-32
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 152359.
Archiv anket.