Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babičce jsou vnoučata na obtíž

Babičce jsou vnoučata na obtíž

Venku je krásně, léto v plném proudu. A já, místo abych si ho užívala, mám pořádnou "depku", jak se říká. Můj problém? Moje děti a tchyně.

Mám dvě děti, devítiletou Janu a čtyřletého Davida. A také mám zaměstnání s pracovní dobou od sedmi do čtyř, plus půl hodiny na cestu tam i zpět. Manžel bývá v práci ještě déle. Organizace toho, kdo vyzvedne děti a postará se o ně, je občas logisticky náročná, to mi ostatní maminky jistě dají za pravdu. Přes školní rok to s pomocí školky a školní družiny zvládáme, ale prázdniny, to je peklo.

Červenec jsme ustáli. Jana byla týden na příměstském táboru a 14 dní se skautským oddílem. Davidovi fungovala školka. Pak jsme se s manželem prostřídali na dovolené, poslední týden v srpnu dokonce jedeme kempovat všichni společně. Ovšem těchto 14 dní je kritických. Ani já, ani manžel si dovolenou vzít nemůžeme, školka ani tábory už nejsou k dispozici. Napadlo nás, že jedno z možných - a pro děti asi nejpříjemnější - řešení by bylo, kdyby je pohlídala jejich babička a dědeček, manželovi rodiče, kteří bydlí ve vesnici vzdálené 20 km od nás. Už jsou v důchodu a jsou tedy doma.

Jeli jsme je tedy společně poprosit, zda by nám nepomohli. Tchyně byla docela vstřícná, což mě potěšilo. Rozhodně jsem nechtěla jejich ochoty zneužívat, proto jsme se dohodli, že na víkend si vždy děti vezmeme domů, v neděli večer je k nim dovezu a v pátek večer je vyzvednu. Budu muset zůstávat v práci déle, proto nebylo reálné, že bych je vyzvedávala každý večer. První tři dny vše probíhalo bez problémů. Pak mě ale tchyně začala přímo bombardovat telefonáty se stížnostmi na děti. Musím ale říct, že to, na co si stěžovala, mi připadalo jako poměrně bezvýznamné prkotiny. Když jsem za nimi přijela, byl tchán překvapený, protože o ničem nevěděl. Babička si před ním na nic nestěžovala, s dětmi byl spokojený (podle všeho s nimi taky trávil většinu času - sám), o telefonátech neměl ani tušení. Situace se uklidnila, ale jen na chvíli. Když jsem děti v pátek vyzvedávala, babička mi řekla, že se jí Davídek nelíbí, jestli bych s ním neměla zajít k doktorovi, aby mi dal na něj paragraf. Přitom David je zdravý jako řípa a tchyně ví, že jakési fingované OČR si v tuto chvíli a za těchto okolností opravdu nemůžu dovolit. Což jsem jí také řekla a máme opět dusno. Nepodařilo se to urovnat ani díky tchánovu diplomatickému talentu.

Já vím, že babička nemá žádnou povinnost hlídat mé děti. Ani to po ní nechci, pokud to není nezbytně nutné. Nikdy si sama o děti neřekne, nikdy je sama od sebe nepozve na návštěvu. Asi mě to mrzí o to víc, že vím, že celý červenec u ní byly dvě děti manželovy sestry, a ta je s tím mladším, tří a půlletým na mateřské dovolené. A bylo to bez problémů.

Tak je mi to všechno dohromady líto. S pomocí tchána ten týden nějak přežijeme. Ale bude zatraceně dlouhý. No, snad to děti nezaznamenají, to napětí mezi dospělými. Jen jsem se z toho potřebovala vypsat.

Jak vy řešíte podobné letní smutnění? Já jsem si zašla sem pro... pohlazení...

Alena


6.8.2008   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 55   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babičce jsou vnoučata na obtíž

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
rozina
rozina - 13.1.2009 12:16

Já mám zase nevěstu, která mi děti nechce půjčovat. Její matka vozí - JEJÍ vnOuče !! mRZÍ MNE TO - SYN NIC NEUDĚLÁ- NEZASTANE SE MNĚ!§ pAK KDYŽ P O T Ř E B U J Í POHLÍDT, TAK TO JSEM JIM DOBRÁ !!! NEVÍM CO SI MÁM MYSLET!! aLE TEĎ HLÍDAT NEMŮŽU JSEM NEMOCNÁ !!

 
masara
masara - 15.8.2008 16:01

také mám tchýni, která o naše děti neměla nikdy zájem. Máme dnes 4 již dospělé děti a každé bylo u tchýně jen jednou. Kdyby je potkala ve městě, tak je ani nepozná a ony jí. Zpočátku jsem se tím velmi trápila, protože vztah pro děti s prarodiči je jiná dimenze. Dnes již mám vnučku, tchýně loudí ukázat pravnučku, dcera prohlásila, že když neměla zájem o ni, jako o vnučku, tak že neví, proč by se měla zajímat o další pokolení. No, každá tchýně není automaticky babička, s tím se nedá nic dělat. Než by děti tloukla, tak jako ta naše, tak at je radši dítě u cizích. Držím palce, děti rostou rychle a křivdu si pamatují.

 
Jarka7
Jarka7 - 8.8.2008 13:59

Aleno, také jsem měla tchýni, ale raději nebudu popisovat, jen příhodu. Když se nám narodila vytoužená dcera po 10 letech, nepřijela ani se podívat. Malé byly 4, když už běhala po dvoře a někdo zazvonil. Přiběhla se vzkazem, že přijela nějaká cizí paní, říká že je babička.-Stačí?smajlik - 9

 
bibusa
bibusa - 8.8.2008 1:37

To mas teda pravdu, ze tvoja svokra nema ziadnu povinnost starat sa o TVOJE deti. Ona uz svoje deti vychovala, ma dost...Ja by som nikdy rodicom ani svokre na nos deti nezavesila, niktori ludia to povazuju za uplnu samozrejmost. Zaplat si nejaku opatrovatelku, na tych par dni...To ta nenapadlo, ked su jej tvoje deti tak velmi na obtiaz, nedavat jej ich?

 
catcat
catcat - 6.8.2008 16:41

kdyý byla moje dcera malá, jezdila jsem na tábor jako zdravotnice a ona tam jezdila se mnou. S našima jezdila na chatu a já tam jezdila za ní na víkendy. Jinak nemoci a tak jsem si hlídala sama nebo kamarádka v baráku. Ale rovnou se přiznám, že asi hlídací babička nebudu. Dceru varuju dopředu, že se radši odstěhuju do domova důchodců, tam mi děcka vrznout nemůžesmajlik - 68 Asi mi ještě biologické hodiny nedotikaly k dalším miminům v rodiněsmajlik - 68

 
Ramondia
Ramondia - 6.8.2008 15:59

JarkaP: já ani po hlídání z jejich strany netoužím, nedovedu si představit, co by si tam můj akční synek počal, zahrada pořádná tam není, koupání taky ne, ani hřiště, no a aby ho vzali někam na výlet, to bych jim snad za to hlídání musela zaplatit milión .... ale když už tam přijedeme anebo oni k nám, tak bych čekala, že mu dají aspoň gestem najevo, že ho rádi vidí .... ale to je utopie.

 
Santé
Santé - 6.8.2008 15:29

Naši jsou v důchodu, bydlíme od nich přes 300km, takže jsou v létě u našich a rádi. Naši si kluky aspoň užijí. Tchýně se taky nikdy nenabídla, své dceři hlídá, ale to už jsem přestala řešit. Její hlídání stejně je v tom, že zapne PC nebo DVD. Tož tak to máme u nás. smajlik - 26

 
rychlonožka
rychlonožka - 6.8.2008 15:28

Postesknutí doplním pohledem z opačné strany...Moje matka zase nehlídala děti mně, dceři, ale mým dvěma sourozencům, mladším bratrům. Nešlo jen o prázdniny, ale práci přesčas, návštěvu lékaře, holiče, zubaře, nákupy, divadlo, kino, tancovačky...nebudu všechno vyjmenovávat. Vysloveně jsem se musela smát, když důležitě řekla, MUSÍM HLÍDAT, MLADÍ ŠLI NA RODIČÁK. Neznám hlídání, nepoznala jsem je, musela jsem si poradit sama. Řekla bych, že snad ne špatným řešením by bylo, domluvit se pár kamarádek s dětmi na pobytu někde na chatě při vzájemné výpomoci, nebo si ze svých známých vybrat schopnou ženskou a za úplatu jí třeba na dva týdny děti nechat. Byla by to docela zajímavá brigáda, kdyby měla zázemí...ne pidibyt v centru, ne nervní z děcek, dobrá kuchařka a schopná kámoška pro výlety, soutěže, táboráky...Ona ta logická pomoc nejbližších nebývá mnohdy nejvhodnější. Pokud babička není hlídací, musí si mladí pomoci jinak...

 
Jarča*
Jarča* - 6.8.2008 15:07

Romča71: Já myslím, že o to, jestli tvůj syn bude mít problém ve vztazích s lidmi, se bát nemusíš, spíš pochopí, že lidé jsou různí. Jinak má kolem sebe určitě dost lidí, kteří mu to vynahradí - vás rodiče, tvojí mamku, a jak jsem pochopila, má i spoustu aktivit, kde má určitě plno kamarádů smajlik - 75
Jak už tu bylo několikrát zmiňováno, někteří dědečkové a babičky prostě hlídací nejsou, někdy k jejich vlastní škodě smajlik - 26.

 
Ramondia
Ramondia - 6.8.2008 13:52

Aleno, nejsi v tom sama, neboj. Já už mám sice páťáka, takže tolik opatrování nepotřebuje, a těch pár dní o prázdninách, kdy nemá tábor, soustřední, společnou dovolenou, či jiné aktivity, zalepí moje mamka, která se o něj postará ráda, přestože vzhledem k počínající pubertě to s naším chlapečkem také není občas jednoduché. Takže to hlídání nás zas tak nepálí, ale tchyně a tchán nemají totiž zájem vůbec žádný, a to po nich nic nechceme. Na návštěvu přijedou jen, když má někdo svátek nebo narozeniny, na půl hoďky a jen vysypou nejnovější drby z příbuzenstva a syna si vůbec nevšímají. Nejhorší je, že jemu už to ani nepřijde, je vidět, že k nim nic necítí. Nedivím se mu, nikdy si s ním nepovídali, nehráli ... ale nemám z toho dobrý pocit. Mám obavy, aby jednou v dospělosti neměl problém ve vztazích s lidmi. Co vy na to?

 
LenkaT
LenkaT - 6.8.2008 13:32

Viv :o): to by bylo dobré řešení, babča by si odpočinula ode všech smajlik - 75

 
talenka
talenka - 6.8.2008 13:12

Viv :o): to stojí za úvahu smajlik - 47smajlik - 75

 
LenkaT
LenkaT - 6.8.2008 13:10

já jsem s dětma nezačala až tak moc brzo a syn ještě později, takže až půjdu do důchodu, vnukovi bude teprve 12. Klidně ho budu o prázdninách nějakou dobu hlídat, bude-li chtít. A když půjde mladá do práce a budou potřebovat, tak si ho vezmu k sobě i klidně na dovolenou s manželem, bude-li potřeba. Já v tom zatím problém nevidím. Když byli moji kluci malí, tak u malých jsme se tak nějak prostřídali s mými rodiči a když začali chodit do školy, tak šel otec do invalidky a byl ochotný s nimi být o prázdninách na chatě, my jsme odtamtud chodili do práce. Takže v naší rodině to tak nějak funguje, nenásilně.

 
Viv :o)
Viv :o) - 6.8.2008 13:00

Chapu, ze te to mrzi... napada me jedno reseni, ale netusim do jake miry je to realne... pises, ze deda funguje bezvadne, tak proc neprestehovat (samozrejme po dohode s nim a s babi, ne nasilim odtahnout smajlik - 34) na tu dobu dedu k vam, at hlida deda deti u vas? smajlik - 26

 
manka
manka - 6.8.2008 12:42

já bych hlídala a hlídala. jen je škoda, že až já budu v důchodu, moje vnoučata už budou asi dospělá. teda ta naše první teda určitě. ach jo.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-55
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 124945.
Archiv anket.