Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Žijeme spolu a na Vánoce máme být odděleni?

Žijeme spolu a na Vánoce máme být odděleni?

Docela by mě zajímal názor čtenářek na naši situaci. Protože mně to přijde – mírně řečeno – tak trochu postavené na hlavu.

Je mi pětadvacet let, od dubna žijeme s přítelem ve společném pronájmu. Jemu je 31. Svatbu zatím neplánujeme, není pro nás důležitá. Jsme spolu, protože je nám fajn a takhle nám to vyhovuje.

Připadalo mi normální, že budeme společně trávit i Štědrý večer. Přiznám se, že jsem se na to hodně těšila a už v říjnu si začala plánovat, že zkusím něco upéct, vyzdobit byt a tak. Představovala jsem si, jak si ty první společné Vánoce hezky ve dvou užijeme a o svátcích pak navštívíme oboje rodiče.

Jenže vyvstal problém ze strany jeho rodičů. Oni totiž trvají na tom, aby jejich syn byl na Štědrý večer s nimi, protože je to jejich jediné dítě a oni si nezaslouží být sami. Byla bych schopná to pochopit a i na to přistoupit, kdyby ovšem pozvání ke štědrovečerní tabuli neplatilo pouze pro něj. Já jsem pozvaná nebyla a navíc mi bylo dáno docela okatě najevo, že tam nejsem ani žádoucí. Vánoce jsou prý svátky rodinné a já, jelikož nejsem úředně manželka jejich syna, jsem tím pádem cizí.

Šokovalo mne to. Mí rodiče nás na Vánoce taky zvali, ale oba dva. Když jsem jim řekla, že bychom chtěli být sami, respektovali to a domluvili jsme se na svátečním obědě druhý den.

Přítel teď neví, jak má situaci vyřešit, protože své rodiče má pochopitelně rád. Zrovna tak má ale rád i mě. Zkoušel s nimi promluvit, dokonce jsme je zvali na Štědrý večer k nám, aby tedy nebyli sami, ale to odmítli. Na Vánoce chtějí být doma a trvají na tom, že jejich syn musí být s nimi.

Co s tím? Mě to zase kdovíjak netrápí, poté, co mne tak neomaleně vyškrtli, se cítím docela uražená, a kdyby bylo jen na mně, nijak bych se jejich „vánoční osamoceností“ nezatěžovala. Přítel to však vidí jinak. On by chtěl vyhovět oběma stranám a samozřejmě, že mu záleží na tom, abychom byli především spolu.

Už nás napadla i varianta, že tam tedy půjde na večeři a pak se vrátí domů, ale to nám připadá bláznivé. Mám pocit, že vyřešit to tak, aby byla spokojenost na všech stranách, asi nepůjde. A nemůžu si pomoci, ale připadá mi, že ten, kdo by měl ustoupit, jsou jeho rodiče. Jejich chování hraničí s citovým vydíráním, protože vědí, do jak svízelné a neřešitelné situace svého syna dostali. Mám však obavu, že on nebude schopen to nějak radikálně vyřešit, a pokud ano, bude na to celý Štědrý večer myslet a trpět výčitkami svědomí.

Co byste dělali na našem místě?

Adéla


13.11.2008   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 102   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Žijeme spolu a na Vánoce máme být odděleni?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-102
rychlonožka
rychlonožka - 17.11.2008 13:28

Nemám čas číst příspěvky. Za sebe můžu říct jedno: vím, jaké to je, když rodiče dospělé děti manipulují a vyžadují jejich účast na rodinných svátečních sešlostech. Zažila jsem toho dost na sobě a své rodině. Proto jsem si řekla, že až budou děti dospělé, nikdy je nebudu stavět do pozice dlužníků a poslušných potomků. Dneska mají oba své partnery. Jsem ráda, že jsou ve funkčích vztazích a i přesto, že mě zvou, nepůjdu tam. Umím být sama, je to večer jako každý jiný, jen v televizi jde víc pohádek a lidi mají k sobě blíž. Budu si vzpomínat na dětská léta, udělám si pohodový večer a HLAVNĚ, NEZBLÁZNÍM SE, ŽE JSOU VÁNOCE A ŽE SE SE MNOU MUŽ ROZVEDL. On je, kde je asi radši, než se mnou, tak co. Mám práci, koníčky a známé, mám střechu nad hlavou...zapálím si svíčku, naliju si něco dobrého, budu rozjímat, bilancovat, co se mi povedlo, plánovat, co chci příští rok stihnout, odpočinu si přes svátky....ale Ty se ptáš na možné řešení...Víš co? Neřeš to! Napeč cukroví, vyzdob si byt, nehádej se s ním, počkej, až se Ti vrátí. Lhostejno, zda přijde 24. nebo snad 25. či dokonce 26. Vydržíš to, neboj se. Neříkám, že musíš tvrdnout doma. Jeď si, jdi si, kam chceš. Toulat se vánočí Prahou, sejdi se se známými, NEZPOVÍDEJ SE, KDE JSI BYLA, CO JSI DĚLALA. Bude u nich jistě jako na trní a bude za Tebou pospíchat. Při nejbližší příležitosti rodičům oznam, že si jejich syna příští rok vezmeš a že samozřejmě budeš trvat na tom, že CELÉ SVÁTKY BUDE S TEBOU A ŽE HODLÁŠ MÍT DÍTĚ CO NEJDŘÍV a s nimi už o nějakých svátkách diskutovat nebudeš. A že je taky nepozveš, jako oni Tebe. Tvrdé? Snad. Ovšem takoví rodiče, co tlačí syna dávno dospělého k sobě, si nic jiného nezaslouží. Mezi námi, sama budu už třetí Vánoce. No a co.

 
Jindriska
Jindriska - 15.11.2008 9:05

Adélo,tohle je bohužel situace,kterou ti nelze závidět.Ale radím promluvit si s přítelem a tohle vyřešit za včasu navždy,tvůj přítel by si měl uvědomit,že je už dost starý a takovéhle věci by si měl rozhodovat sám( bez jakéhokoliv citového vydírání od rodičů),ale z vlastní zkušenosti vím,že pokud ustoupíte jednou,budete ( a hlavně ty) ustupovat většinou a pak už jen těžko budeš vysvětlovat, co a proč se ti nelíbí.To,že nejste manželé není rozhodující,jste partneři a to by měli respektovat oboje rodiče. Nevidím nic špatného na tom ,pokud Štědrý den stravíte sami v klidu a pohodě a další dny navštívíte rodiče a užijete si to.
Model - na Štědrý den navštívit oboje rodiče a pak slavit doma jsem zažila jednou a moc ráda na tyto vánoce nevzpomínám,byl to samý stres,chvat a neustálé hlídání času a večer jsem padla únavou a nešla ani na půlnoční mši.
Držím palce,ať to vyřešíte ke spokojenosti všech zúčastněnýchsmajlik - 47

 
Veverka+2
Veverka+2 - 15.11.2008 8:20

udělejte si spolu štědrý večer 23.12. nebo 25.12.nikým a ničím nerušenej...Spousta lidí to takhle dělásmajlik - 26

 
Ota
Ota - 14.11.2008 13:10

Zaffira: jazyk se možná vyvíjí ale některé pojmy se prostě nemění..

Přes veškerý vývoj jazyka jsme nikdy neslyšel například toto " Petr Čech s rodinou" "rodina Petra Čecha" Čechovic rodina" se přestěhovali za Petrem Čechem do Chelsea ..... protože ještě neměli děti - psa měli...
Prostě tam odjel Petr Čech s manželkou, případně Čechovi odjeli ....

Takže papagáj nebo rybičky případně psíček s manželského, hromádkového, partnerského a jiného párů rodinu neudělá.

Rodina skutečně zahrnuje široký pojem viz příbuzní ale to už samo potvrzuje fakt, že je k tomu potřeba víc lidí ..... a vůbec to neznamená, že potřeba se stát párem k začlenění do rodiny. Ovšem je to více či méně nutné pro založení rodiny . Začlenění/založení . Vidíš ten rozdíl ?

 
Zaffira
Zaffira - 14.11.2008 11:27

Bellana: taky nevím, proč by 2 gayové nemohli být rodina.
Pokud jde o význam slov - jazyky se stále vyvíjí.
Ota: a pokud teda dle tebe je pár, co chce rodinu založit, ale nemůžou mít děti, tak teda dosmrti nebudou rodina? Trochu divný, ne?
A co když si poříděj papouška nebo rybičky, to už rodina je? smajlik - 42
chytrájakrádio: Bellana: asi nemá smysl řešit význam slova, protože pro každýho to znamená něco jinýho.

Třeba jsem i zažila v práci, že při dovolené se řešilo ti s rodinou a ti bez - když pominu problém diskriminace, ti co teda nemají děti a dle vás některých nemají "rodinu" - co je v tomto případě třeba rodiče, sourozenec s rodinou (ať už partnerem, nebo i dětmi, nebo psem), nemluvě o tom parnerovi, s kterýma tu dovolenou budou trávit? Rodina je prostě dost široký pojem....

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 14.11.2008 9:49

Křeček: gabkakub: souhlasím s Bellanou. Rodina je rodinou teprve až přijdou děti, do té doby je to pár. V prosinci se budem s přítelem sestěhovávat, po půlročním vztahu a nemám pocit, že bychom tím pádem "zakládali rodinu" smajlik - 65

 
Bellana
Bellana - 13.11.2008 22:07

Křeček: Nemám nic proti gayům, nemyslím si, že všichni lidé musejí mít děti, ale trvám na tom, že dokud pár nemá děti, pak to není rodina, protože nemá nic společného s rodem. Na tom nic nemění to, že to mohou být skvělí lidé a jejich vztah může být lepší a trvalejší než vztah ostatních lidí. Jde prostě o to, že kočku můžeš nazvat psem, ale psa to z ní neudělá. Na první pohled to vypadá jako slovíčkaření, ale lajdáckým používáním pojmů se ztrácí význam slov a lidé pak mluví jeden o koze, druhý o voze.

 
vranoj
vranoj - 13.11.2008 21:57

Na stopkách.

 
vranoj
vranoj - 13.11.2008 21:56

Vrámci klidu bych možná ustoupila a udělala si ten štědrý den 23.nebo 25.Ale je to přinejmenším podivné,že 31lety syn je takto neochotný toto řešit a nadále bych měla oči sakra na sopkách.A jakmile by se takovýchto projevů mamánka objevovalo víc, tak pryč od něj.

 
Ota
Ota - 13.11.2008 21:13

stejně jim to závidím..... moje první vánoce s manželkou ( tenkrát ještě přítelkyní) to bylo žůžo - žůžový ..... smajlik - 43
stromeček voněl, žena voněla a byl to jeden dárek za druhým až do rána smajlik - 73

 
Ota
Ota - 13.11.2008 20:58

gabkakub: viz moje odpověď pro křečka ...
gay pár může být skvělý pár ale není to rodina ... rodina budou až adoptují nebo v případě lesbické páru možná porodí dítě ...
Pak budou třeba lepší rodina než "norma" . nebo i horší , včšak jsou to taky jenom lidi ...smajlik - 33

 
Ota
Ota - 13.11.2008 20:55

Křeček: musím protestovat
Podle mě rodina je skutečně až záležitost dětí.
Dva zamilovaní lidé ať už muži nebo ženy nebo "norma" jsou jen a jen pár, jsou manželé , jsou druh a družka nebo prostě žijí bez razítka na hromádce.
Žijí spolu převážně proto aby založili rodinu.....

Pokud si někoho vezmeš, ať už před bohem nebo před zákonem, tak jsi vstoupila do stavu manželského ale né do stavu rodiného.... nebo je to jinak ?smajlik - 61

 
Křeček
Křeček - 13.11.2008 19:40

Bellana: neregistrovaný a bezdětný homosexuální pár může být sakra lepší rodina, než oddaní katolíci s dětma

 
jana vlachinska
jana vlachinska - 13.11.2008 18:12

do kolika let si budou rodiče vynucovat smajlik - 76aby s nimi syn trávil vánoce a nebudou brát v úvahu že má partnerkusmajlik - 82

 
Lubar
Lubar - 13.11.2008 17:58

Jedna věc je, že rodiče trvají na tom, aby syn trávil večer s nimi... tam je to na partnerovi, aby se rozhodl, s kým chce večer strávit...
Stejně tak ale jako syn, mají i rodiče právo rozhodnout, s kým chtějí být, resp. nechtějí být ... a jestli tě za člena své rodiny neberou, nebo zatím neberou, nezbývá ti nic jiného, než se s tím smířit...

S jedním z bývalých jsme vánoce trávili přesně tak, jak navrhuješ... večeře s rodiči a pak společně v deset u nás doma... a nic zlýho na tom řešení nevidím...
S manželem jsme od prvních vánoc vánoce trávili spolu celé, prvních dva roky jsme vždycky 24. absolvovali ten šílený maraton - naši, vaši, domů přijeli s vyplazeným jazykem na vestě ... pak jsme jeden rok s novorozenečkem byli u tchýňky, další rok sami, pak s mým bráchou a jeho přítelkyní... a letos se to rýsuje jako taky večeře v širším kruhu...
Musím říct, že se mně osobně moc líbí, když štědrovečerní "hostina" je pro hodně lidí, je to víc radosti pro všechny ... víc smíchu, víc dárků, víc pohody smajlik - 60

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-102
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146386.
Archiv anket.