Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Babička chce jít do domova důchodců

Babička chce jít do domova důchodců

Dělá nám starosti naše pětaosmdesátiletá babička. Žije sama a má teď za sebou už čtvrtou mozkovou mrtvici. V důsledku toho je částečně ochrnutá na levou stranu těla a hůř slyší. Jinak je docela v pohodě, chodí s pomocí holi a duševně je také v pořádku. Ve svém stavu však již nemůže žít sama, je potřeba, aby se o ni někdo staral.

Nabídli jsme jí s manželem, že si ji vezmeme k sobě. Máme prostorný byt a měla by zde své soukromí, pokoj bychom jí zařídili jejím nábytkem, aby se cítila co nejlépe. Mám babičku moc ráda, hodně pro mne znamená a to, že se o ni teď postarám, pokládám za samozřejmost. Ani můj manžel není proti. Děti už máme velké.

Problém s tím však má samotná babička. Uvědomuje si velice dobře, že po návratu z nemocnice už nebude moct bydlet sama ve svém bytě. Naši nabídku však razantně odmítá, prý nebude nikomu na obtíž. Nenechá si vymluvit, že by nám na obtíž skutečně nebyla. Myslím, že je zklamaná z přístupu své dcery (mé tety), která jí na rovinu řekla, že se o ni starat nemůže. (Moje maminka zemřela před třemi lety na rakovinu.)

Babička si teď patrně myslí, že naše nabídka je myšlena jen z jakési milosti, a brání se kývnout, že k nám půjde. Prý by šla radši do domova důchodců, kde by o ni bylo postaráno a my bychom ji mohli navštěvovat. Ale bydlet u nás nechce za žádnou cenu.

Přitom já vím, že by v tom domově byla nešťastná a opuštěná. Je spíš samotářská, nikdy nebyla obklopena hromadou kamarádek. Nedovedu si představit, že by měla najednou žít „ústavním“ životem, bez soukromí a pohodlí, na které je zvyklá.

Snažíme se ji přesvědčit, ale zatím marně. Poradí mi někdo, jak zapůsobit na starého člověka, který je přesvědčen, že už je k ničemu a všem na obtíž? Nechci k nám babičku nutit násilím, ale zároveň mi není dobře z představy, že by měla skončit v domově důchodců.

Zdena


23.6.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 28   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babička chce jít do domova důchodců

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-28
DomiV
DomiV - 19.1.2015 12:03

My máme s domovem pro seniory jen ty nejlepší zkušenosti, naše babička je v DS v Krabčicích u Roudnice nad Labem - www.svetproseniory.cz/podminky-prijeti/. Je zde o ní perfektně postaráno, na to my bychom neměli tolik času.

 
olin
olin - 23.6.2009 23:04

ál častěji, tu na prodloužený víkend, tu na pá dní atd. ...až jí řeknete, jestli by u vás přece jen nezůstala natrvalo...
Myslím, že péče v DD bývá slušná, na LDN ji ale podle možností nenechávejte, ne že by se sestřičky nesnažily, to vůbec ne, ale prostě nestíhají.
Pokud DD hned nedopadne, tak si ji vemte domů s tím, že se čeká na volné místo....a uvidíte. Hlavně - pokud chcete babičku přesvědčit - myslím, že na staré lidi platí vlídnost, to je asi známé, ale taky rozhodnost, musí taky pocítit vaši sílu poprat se s problémy, vaši jistotu, žádné : nechtěla bys u nás ....? ale : tak, a teď jedeme k nám na oběd a tam se domluvíme... Je třeba jednat rozolutně. No, a sranda, ta musí být, vždy.
Uvidíte, jak se to vyvine. Přeji babičce i vám dobré rozhodnutí a co nejdéle slušné zdraví !

 
olin
olin - 23.6.2009 23:02

odě", to byste měli jednodušší rozhodování a zvládání...ale to dopředu nevíte.
V rodině jsme zažili oboje - velmi vysoký věk a doposledka soběstačnost, ale také nižší věk a dlouhodobé "hajání".
DD se u nás nekonal právě z důvodů, že jsme věděli, že dotyční si to nepřejí, nejsou "kolektivní" typy a my jsme pro ně chtěli " to nejlepší" - no, snad se to povedlo, ale jak říkám, za cenu velkého osobního odříkání a nesvobody.
Třeba se to u vás bude vyvíjet jinak a jednodušeji, což vám přeju. Jen chci tímto sáhodlouhým výlevem upozornit na možná rizika, která si nikdo zpočátku ani nemůže uvědomit, protože to nezažil - Mimochodem, píšete o rakovině své maminky, to je moc smutné, ale pozor, pokud si myslíte, že jste si tedy už nejhorší období a péči zažila, a proto péči o babičku zvládnete "levou zadní", nemylte se, i tuto zkušenost mám a mohu říct, že péče o starého bezmocného člověka je daleko těžší....
Vaše babička si DD přeje, anebo "přeje" ? To je těžká otázka, že ? Určitě nechce být na obtíž, když má nemilou zkušenost s dcerou ( ale napadá mě, že vaše teta - jako generace mezi vámi, starší než vy - vidí už tu péči trochu reálněji a dopředu možná vidí rizika, o kterých se zde rozepisuji, a tuší, že by ten nápor prostě nezvládla...?).
Předpokládám, že z nemocnice by se babička dostala nejprve do LDN (což snad nechci komentovat, pokud vím, nechávají tam na asi tříměsíční pobyt....ale raděj odtud rychleji pryč !) - a pak by měla už hned DD ? Co vím, tak se čeká, třeba i delší čas...Nebo by měla jako těžší případ (po těch mrtvicích) přednost s rychlejším umístěním ? Pokud by to šlo takhle rychle, tak snad by bylo lepší, ať si to zkusí, za čtrnáct dní určitě steskem neumře, když budete každý den jezdit, brát si ji na víkendy a případně jí stále nabízet pobyt u vás. Uvidíte, třeba se skamarádí, zvykne si na určitý režim a na vaše pravidelné návštěvy. Když se vám bude zdát, že duševně schází, že si stýská, personál vám poreferuje, jak se chová a cítí, když tam nejste apod. a nebude se to lepšit, máte možnost si ji třeba po měsíci vzít domů. Myslím, že to poznáte. Vždyť si ji můžete brát čím d

 
olin
olin - 23.6.2009 22:58

Problematika mně velice známá...Po všech svých zkušenostech dnes každému členu rodiny, kdo by váhal, zda svého blízkého dát do DD nebo ne, přičemž ten dotyčný sám chce, doporučuji ANO.
Tuto "krutou" pravdu by ode mě nikdo před lety neslyšel, kdepak, to ty zkušenosti s pečováním k tomuto názoru vedou.
Soudím, že když máte děti velké, že jdete do tzv. středního věku - nic nechci přivolávat, ale mnoho lidí (ne všichni!) má ve čtyřiceti plno sil, a v padesáti náhle propad... to je jedna věc, dále : stav babičky se jistě nebude s věkem zlepšovat, ovšem bude-li mít od vás kvalitní péči, může žít třeba ještě deset let (později třeba jen ležet...) a z vás se stane domácí vězeň, je to martýrium, váš počáteční elán v důsledku starání se nejen o kvalitní jídlo, lékařské a lékárenské zabezpečení, vyřizování různých dávek a případných zdravotních výhod (jsou, pravda, ale vše se musí pracně vyběhávat), praní atd. Počítáte s tím, že byste nechodila do práce ? Pokud jste ale třeba nezaměstnaná, tak samozřejmě by to bylo i pro vás dobré.
V důsledku toho všeho se počáteční idealistické nadšení pro svého milého vykonat dobro přemění v lepším případě v otupující stereotyp, v horším případě mohou být myšlenky i nepřátelštější. Mluvím z vlastní zkušenosti. Ale člověk pak v tom stereotypu vytrvává ("přece to nevzdám, že jo...když už to zvládám tak dlouho ...dotáhnu to..."¨), ale dobře to asi není, přidávají se psychické problémy, odráží se to ve vztazích v rodině atd. Je to jak spirála.
To jsou mé zkušenosti - z čehož jste jistě pochopila, že i u nás se DD nekonal.... to jen na okraj, ovšem já to mám objednáno, běda, jak mě tam nedají !
K vaší konkrétní situaci - důležité je opravdu to, kolik by vás na péči bylo, jeden, to je "smrtelné", i dva je málo. To za prvé. Pak je tu fakt, jak to máte se zaměstnáním - na rovinu si spočítat, zda by to bylo v případě pozdější třeba celodenní péče finančně "utáhnutelné" - a až by jaksi péče skončila, že to tak říkám, zda byste se měla kam vrátit...
Také je možné, že tady babička nebude deset let, ale méně a v relativně stejném stavu, který jste líčila, což je v podstatě "v poh

 
Kirkland
Kirkland - 23.6.2009 21:06

Ja jjsem fakt asi moc velkej samorost, protoze to nechapu.
Zdena uz ted vi, co je pro babicku to nejlepsi a jak by babi mela podle ni zit. Tohle kecani do zivota svepravnym lidem je neco sileneho. Jen z pozice - jsem silnejsi a mladsi, tudiz vim, co je pro tebe lepsi (ty si stara a brzo budes i nesvepravna) + pozice citoveho vydirani.
Pokud ma babicka dost rozumu, tak tak proste zit nebude moci.
Ja se ji vubec nedivim, ze se brani a nechce bydlet s nekym, kdo uz dopredu hlasa, ze vi, co je pro nej to nejlepsi. smajlik - 70

 
dadka
dadka - 23.6.2009 17:48

A už máte zažádáno o domov důchodců? Pokud ne, tak se domnívám, že babičcer nezbyde nic jiného, než se k vám nastěhovat. Čekačka na DD je někdy i několik roků. A tak by zatím mohla bydlet u vás s vyhlídkou na DD, no a potom byste to řešili dále.
Nevykládej si to špatně, ale v tak vysokém věku je dost možné, že se babička DD nedožije. I to se stává.

 
rychlonožka
rychlonožka - 23.6.2009 15:19

Zdeno, nic nebrání, abyste si babičku brali na víkendy, svátky, výlety atd. Uvědom si, že starý člověk může doma komukoli otevřít a kdykoli se mu může udělat špatně. Máte jistě s mužem danou pracovní dobu, nemůžete být s ní doma pořád. Spíše než DD bych volila pečovatelák.

 
babkatapka
babkatapka - 23.6.2009 15:13

Zdeno jsi moc hodný člověk a babička je šťastná žena, že vás má. Načisto jí závidímsmajlik - 26
Já bych doporučovala přestěhovat k vám, ale žádost do DD podat a počkat jak se situace vyvine, třeba babička ani nebude od vás chtít. A kdyby chtěla, tak jen samostatný pokoj, nebo garsonku.
Domov, kde je na pokoji víc osob, je horší jak nemocnice, já tomu říkám čekárna na smrt. Je to děssmajlik - 76smajlik - 76
já bych radši umřela, než do takového zařízení, a vím o čem mluvímsmajlik - 26

 
Libushe+3
Libushe+3 - 23.6.2009 14:49

Zdeno smajlik - 81 jsi dobry cloveksmajlik - 30.

Babicku chapu, ale asi by se trapila, pokud ma rada klid. Jak ji premluvit neporadim.....smajlik - 55Snad by ji domluvila nejaka 3ti osoba (psycholog, babina ktera v domove zije.....)smajlik - 26

 
Viv :o)
Viv :o) - 23.6.2009 13:17

asi bych zvolila postup jak pise r1911... proste docasne u vas, nez bude volno v DD, s tim, ze pokud by nezmenila nazor a sla do DD, tak ji rict, ze kdykoliv ma k vam dvere otevrene a ze muze zmenit nazor a vratit se... nema cenu ji nutit do cehokoliv co nechce...

 
sharon
sharon - 23.6.2009 12:30

mashanka: taky to vidím tak nějak,já abych si za chvíli podala žádost.....smajlik - 76

 
mashanka
mashanka - 23.6.2009 11:40

Já bych to nechala na ni. Sama píšeš, že je spíš samotářská. Ty důvody, které sis vyspekulovala, nemusí být tak úplně pravdivé. Třeba je to prostě tak, že v domově by se cítila líp, protože to bere jako služu, kterou si platí a nemusí být za ni vděčná. Někteří lidé tenhle pocit svobody potřebují. Zaleze si do svého pokoje a "vlezte mi všichni na záda". Když bude chtít jít mezi lidi, půjde. Já jsem ještě na tohle mladá, ale neumím si představit, žít v domácnosti příbuzného, který se o mě STARÁ.

 
Inna
Inna - 23.6.2009 11:38

Já bych babičce nebránila. Manželova babička šla do DD zcela dobrovolně v době, kdy byla ještě naprosto soběstačná. Napřed bydlela v penzionu, pak přímo v DD, měla pokoj pro sebe a moc se jí tam líbilo. Měli tam spoustu kulturního vyžití na jídlo mohla chodit, ale nemusela. Mohla jíst v jídelně nebo si ho nosit. Dožila se přes 90.
Hlavně to chce najít nějaký pěkný DD nedaleko od vás, abyste jí mohli navštěvovat, na svátky jí vzít k sobě.

 
Almega
Almega - 23.6.2009 11:32

Zkusila bych taky nejdřív exkurzi do takového zařízení,ať se podívá,a pak na tu čekací dobu bych jí měla doma,čas poplyne a vše může být za nějakou dobu jinak...u tak starých lidí už se může odehrát cokoliv během týdne,takže si užijte babičky,dokud je tady, a ona vás...

 
orinka
orinka - 23.6.2009 11:10

domy s pečovatelskou službou jsou taky řešení, člověk tam sice žije v ghettu stejně starých lidí, ale má ještě relativní soukromí. Pokud chce, může žít samostatně, pokud ne, je nad ním dohled.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-28
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146505.
Archiv anket.