Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Příbuzné si člověk nevybírá

Příbuzné si člověk nevybírá

Můj současný problém je švagrová – manželova sestra – s rodinou a to, jak se k tomu staví celé mé dánské příbuzenstvo. Nechci útěchu ani pomoc, jen se potřebují tak nějak vypovídat. Omluvte proto, prosím, větší rozsah tohoto článku.

Za láskou do Austrálie

Naše milá Nete (manželova sestra) vyrazila na jaře 2006 s kámoškou na dovolenou do Thajska. Jednoho krásného dne šla na místní masáž a na vedlejším vozíku ležel pod prostěradlem Joeseph, se kterým se okamžitě dala do řeči... zkrátím to. Leželi si tam spolu nahatí pod prostěradly a kecali, zbytek dovolené strávili společně, Nete pak odletěla do Kodaně a Joeseph do Melbourne. Pár měsíců si dopisovali, v červenci přiletěl Joeseph do Kodaně, v srpnu se vzali, on odletěl zpátky a v září se švagrová stěhovala do Austrálie. Ať žije romantika!

Od samého začátku se dohodli, že budou NĚKDY v budoucnu žít v Dánsku, Austrálie je pouze na život tady a teď. No a mezitím si pořídili dvě holčičky, starší je dnes 2,5 roku a mladší skoro půl roku. A švagrovce čím dál víc Austrálie leze na nervy a čím dál víc chce domů. Jenže dorazila finanční krize. Ta postihla celý svět, ale Austrálii téměř srovnala se zemí, pokud mohu tohoto obratu použít. pribuzni1Australská ekonomika dostala příšernou ránu, dolar spadnul na polovičku ceny, až teď se škrábe zpátky. A Joeseph podniká coby realitní makléř. Ač je v práci pomalu 24 hodin denně, jeho firma za poslední 2 roky neprodala žádnou nemovitost. Švagr teď posledního asi půl roku jezdí po nocích taxíkem, aby měli aspoň z čeho žít. A naší drahé Nete ruply nervy a chce domů a to teď hned, včera bylo pozdě.

Chci domů… Rodino, vyhlašuji pohotovost!

Asi před měsícem se chtěli tchánovci složit, že by našim klokanům trošku ulevili a společně jim zaplatili letenky, aby přiletěli na Vánoce tak na měsíc, měsíc a půl, a od všeho si tu pořádně odpočinuli. Nete po nabídce skočila a jenom ji krapátko změnila, zda by se letenky nedaly koupit jenom na jednu cestu, že by se už nevraceli zpátky do Austrálie. A v tom okamžiku se rodina rozdělila na dva tábory. Ti dříve narození nadšením mlátí hlavami o stropy a ti později narození předčasné šediví a noci tráví ve společnosti kofeinu.

A proč? No protože něco takového navíc v šestitýdenním termínu je neproveditelné! Za prvé Dánsko má neuvěřitelně přísné imigrační zákony a neustále je zpřísňuje, proto také se naši klokani musí přistěhovat a odevzdat imigrační papíry nejpozději 30. 9., protože od 1. října bude nový zákon o znalosti jazyka a ten náš milý Australan v životě nemůže zvládnout. V podstatě ho nemůže zvládnout žádný cizinec, proto ho taky asi vymysleli.

Máme vzdálenou sestru, která tráví noci nad počítačem pročítáním imigračních zákonů a hledání skulinek. Nete pakuje, vyplňuje million dotazníků a pravidelně s nimi navštěvuje dánskou ambasádu v Melbourne, prodává, co se dá, a shání, jak všechno přestěhovat. S sebou do letadla můžou mít 70 kg + příruční zavazadla, zbytek (což jsou 2 kusy nábytku, které švára zdědil a rád by si je ponechal, a maximálně 25 stěhovacích krabic) bude odeslán do Evropy lodí, do Kodaně dorazí za nějakých 10-14 týdnů a ta sranda stojí asi 4,5 tisíce dolarů. Tchýně zaplatila skoro 4 tisíce dolarů za jejich letenky, tchán vypláznul asi 70 tisíc dánských korun na zaplacení dluhu z podnikání (pokud by měl dluh v Austrálii, tak ji nesmí opustit), všichni společně se skládáme na kauci v nesmyslné výši 62.231 ddk, kterou musí švagrovka složit na obci, až bude šváru přihlašovat a pribuzni2kterou nám vrátí za 7 let. Proč to musí být tak nesmyslná suma a proč s ní může obec disponovat celých 7 roku, radši nikdo neřešíme, prostě zákony jsou občas nelogické.

Drhneme, sháníme, uklízíme…a šílíme

A mezitím my s manželem, manželovým bratrem a jeho přítelkyní řešíme zbytek. Což je: kde budou klokani bydlet, jak přihlásit našeho Australana do jazykovky, jak sehnat švagrové co nejdřív práci, co s dětmi – školka, jesle (sakra jak je přihlásit, když nemám papír o jejich dánském občanství) a kde si vypůjčit co nejvíc dětských věcí, protože ty jejich dorazí nejdřív na Vánoce a navíc v životě nevlastnily nic zimního a million dalších drobností.

Nakonec bylo rozhodnuto, že z počátku budou bydlet u tchána. Ten vlastní velký barák, první patro jim vyklidíme a pak se uvidí co dál. Jenže tchán bydlí, kde lišky davájí dobrou noc a na mapě veřejné dopravy zřejmě neexistuje, aspoň autobus jsem tam ještě neviděla, pravda pod oknem mu vede silnice. Navíc tchán v životě nic nevyhodil a úklid je pro něho ztráta času. Takže nejdřív nás čeká víkend vyklízení a odvážení do sběrného dvora, pak čistění koberců, což se vzhledem k jejich stáří a stupně znečištění obávám, že nepřežijou. Možná vymalovat, to nám přijde jako nejrychlejší a nejhygieničtější řešení. A stojí nám rozum nad tím, co udělat s promočenou koupelnou. Žampionům by se tam určitě dařilo, ale jaksi my nepotřebujeme zeleninu, ale hygienu. A zároveň jsme všichni rozeslali e-maily na všechny strany, kdo má na půdě/ve sklepě odložené věci po dětech nebo starší nepoužívaný nábytek, protože s něčím naší Australani začít musí. A až sežene Nete nějakou práci a začnou někde ve svém znovu od nuly, tak se jim hodí všechno, aspoň do začátku.

Z domu máme skladiště

Samozřejmě je to nelehký úkol a spousta lidí má svůj názor, který považuje za nejlepší, ale nikdo pozadí nezvedne, aby pomohl. A u nás doma se pomalu začíná shromaždovat dětské vybavení, v obýváku mám dětskou postýlku, do které nejsem schopna sehnat matraci. Je to starší postýlka z Ikei, ale matrace tohoto rozměru Ikea už nevyrábí. Manželova teta si teď vzpomněla, že nějaká její vzdálená příbuzná pracuje v Malmo, takže by se po práci mohla mrknout po obchodech – podle informací z obchodu s dětským zbožím se totiž jedná o švédský rozměr. Onen obchod může matraci sehnat a dodat za pouhých 750 ddk, dekuji za to mužů mít novou postýlku. Na internetu jsem sice něco našla, ale buď nezasílají zboží do DK, nebo stojí nekřesťanské peníze. Na jídelním stole mi trůní sedačka do auta (to aby na ni nemohly moje psí holky a neochutnaly ji), jenže je jenom do 13 kg a ten malý půlroční nenažranec už teď váží 9 kg. A sedačku pro tu starší ještě vůbec nemám, mám pouze vypůjčenou od kolegyně, až klokani přiletí, abychom je mohli dovézt z letiště. Dorazil velký pytel zimních kombinéz, které bych měla přeprat. A Neteina bývalá spolužačka ji na FB nedávno nabídla dětskou židličku, prý se nám někdy časem sama ozve. Strejda nabídl svoji televizi, prý si bude kupovat novou, ale aby ji přivezl, to ho ani nenapadne, a tak mě čeká drobný 300km výlet. Jo a po cestě můžu u švagrovy exmanželky vyzvednout skříň. pribuzni3

Prostě skládáme se všichni, jak můžeme, abychom jim pomohli, a z Austrálie chodí jeden mail za druhým, kde Nete buď brečí nad svým těžkým osudem, nebo naopak vymýšlí blbosti typu, že matrace do postýlky musí být tvrdá (já budu ráda, když vůbec nějakou seženu), že by rádi koupili nějaké ojeté auto, přitom budou bydlet u tchána, který auto má, a navíc jsou absolutné bez peněz. Že by rádi bydleli v Kodani a ne v tom tchánové zapadákově. Pravda, zapadákov je to děsný a barák ještě děsnější, ale sakra podle mě je to lepší než skončit pod mostem. Jo a teď prodali kočárek, byl moc těžký do letadla, takže ještě sháním golfáč.

Manžel pojal úchvatný nápad: Budou bydlet u nás!

A to toho mého magora (pardon, ale v současné době nejsem schopna drahou polovičku nazývat něžnějí) napadlo, že by naši klokani mohli občas bydlet u nás. Na víkendy a když zrovna Joeseph bude mít volno z jazykovky a tak, přece sama vím, jak je tchánův barák depresivní. Doufám v poslední záchranu a to je švagrovka sama. Ona je nadšená mou osobou asi tak jako já její a, jak ji znám, než objede všechny svoje známé, rodinu a pochlubí se dětma, to bude nějaký týden trvat, dřív jak po Vánocích ji doufám neuvidíme. I když teď začal manžel plánovat společně Vánoce a nějak mu uchází detail, že je za prvé teprve polovina srpna a za druhé, že jeho sestřička může mít trošku jiné plány (aspoň doufám).

Jak jim pomoci a nezbláznit se z toho?

Uznávám, že to Nete nemá v Austrálii lehké, jestli někdo může porozumět jejímu stesku po Dánsku, tak jsem to já, ale sakra té ženské je 38 a občas se chová jak ta moje bláznivá šestnácka a brečí mamince na rameni (rozuměj v mailu). A navíc momentálně jde fakt přes mrtvoly – peníze nemají, bydlet kde nemají, i kdyby měli kde bydlet, tak nic nemají, práci nemají – ona je učitelka mateřské školky. Pravda dobrá učitelka je vždy nedostatkové zboží, ale momentálně obce strouhají rozpočty a zavírají kde co. A švára tu v oboru práci nesplaší, to by musel znovu na několik let do školy a před tím několik let studovat jazyk, takže ten bude rád, když splaší někde něco coby nevyučený za pár šupů a bůh ví kdy. Pokud vůbec dostane povolení, jak pobytové, tak pracovní. K tomu dvě malé dětí, pro které jenom školka a jesle vyjdou na nějakých 4-5 tisíc měsíčně.

My jsme schopni jim jednorázové finančně vypomoci, občas je týden dva živit, můžou u nás bydlet (pokud se spokojí s luxusním přívěsem), ale na víc nemáme. Tchýně i tchán jsou v důchodu, našetřeno sice mají, ale jimpribuzni4 to musí vystačit na zbytek života. Pravda, může je zítra klepnout, ale taky tu můžou být dalších 20-30 roků a nemůžou se vydat z peněz. Všichni svorné tvrdí, to je naše Nete, ona nám to vrátí, a já jim to i věřím, ale nevidím, jak by se to reálně dalo provést. Učitelka v Kodani platí být, auto, má 2 děti, manžel kdo ví s jakým zaměstnáním a ona splácí několik set tisíc dluhu rodině – sorry, ale fakt se obávám, že ty peníze už neuvidím, nebo tak někdy za 20 roků. No co, já si ještě vydělám, aspoň doufám, ale co budou dělat tchánovi, fakt netuším, a že bych si mohla někdy v budoucnu dovolit je finančně podporovat, pochybuji, nakonec já jsem taky jenom přistěhovalec s pochybnými příjmy.

A co mé problémy? Taky mám svůj život.

A to, že jsem letos chtěla konečně po pěti letech dostavět garáž, natřít ji, postavit plot a opět natřít a dodělat zahradu, je momentálně naprosto pasé a snažím se na to zapomenout. Den má pouze 24 hodin, já mám jenom dvě ruce a nakonec konto také není bezedné. A to už vůbec nemluvím o přírodě, ta si na mě letos snad zasedla. Kdykoliv je čas něco dělat, tak se buď nad námi přežene bouře v kombinaci s větrnou smrští, nebo naopak je minimálně 35 stupňů. A k tomu už skoro 2 měsíce permanentní 90% vlhkost vzduchu, v tom neschne ani prádlo, natož barva, nebo dokonce beton. (Doprčic, když v tom už takhle poměrně vlhkém baráku vyčistíme koberce nebo vymalujeme, proč to vůbec nemůže uschnout? Kolik tak může stát vypůjčit výkonnou sušičku vzduchu tak na týden dva?)

Linda


25.8.2010   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 36   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,7/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Příbuzné si člověk nevybírá

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-36
mashanka
mashanka - 25.8.2010 23:21

No, dobrá divočina smajlik - 76- mají štěstí na snachu, asi je takových málo, které by se tolik angažovaly. Tedy, nemyslím nepomoct, chraň Bůh ale co je moc, to je moc - dodnes jsem si myslela, jaká jsem charita, ale tohle by bylo už na mě moc smajlik - 66

 
Kirkland
Kirkland - 25.8.2010 18:53

anitech: taky se obavam, ze to tak dopadne smajlik - 65

 
abadon
abadon - 25.8.2010 17:14

Nemůžu si pomoct, ale mně toto řešení situace přijde jako to horší, aneb "z bláta do louže". Krize postihla asi většinu lidí, ale masivní odliv z Austrálie se pravděpodobně nekoná. Toto řešení je velice neekonomické a zatěžující. Ale milé švagryni je to asi jedno, protože přijde k hotovému a za peníze max. tak poděkuje. Jen se bojím, aby neuplynulo půl roku a ona nepřišla s tím, že ta zima (lidi, počasí, práce, etc.) ji vlastně nevyhovují a že se chce vrátit do Austrálie. Lindu obdivuji a přeji ji hodně duševní odolnosti a ať přijde se švagrovou co nejméně do styku smajlik - 54

 
modroočka
modroočka - 25.8.2010 16:18

Nejenom že se druzí hoooodně snaží, ale o to více ta, které se to týká, si více vymýšlí. A až se objeví, určitě bude ještě vymýšlet, že to mělo být tak a ne jinak a že ... jojo, pomáhat, to je opravdu hodně napínavé.
Kdysi jsem sehnala jedněm lidem v podobné situaci bydlení. A ten pán, který kasíroval penízky a ne málo po několik let, mi ještě vynadal. smajlik - 63
Opravdu se zavděčit je velmi těžké.

 
Verera
Verera - 25.8.2010 15:28

jj , čím víc se snaží druzí,tím míň se snaží ten, koho se to týká.

Pokud je nutné přijet do 30.9., tak chápu ten spěch,a le stejně tomu nerozumím. To se nemůže přistěhovat manžel Dánky? Ať už umí jazyk nebo ne. To je snad proti mezinárodním dohodám ne?

 
evropka
evropka - 25.8.2010 15:03

lindo,jsi ženská do nepohody a to je SUPERsmajlik - 47snad to viking jednou ocení....držím ti pěsti smajlik - 75

 
Almega
Almega - 25.8.2010 14:45

Žasnu,jak si někdo umí zprasit život a pak obtěžovat příbuzenstvo....Ani by mě nenapadlo se angažovat,i kdyby to byla moje vlastní sestra....Je dospělá,tak ať se snaží-řekla bych,že kdybyste jí nechali,ať se sama o sebe postará,tak buď by se začala namáhat,nebo by zůstala,kde je....Já bych byla hodně zlá a nehla ani prstem!!!

 
babkatapka
babkatapka - 25.8.2010 13:18

napsané na 1****
Ale fakt je, že si příbuzné, bohužel ani rodičesmajlik - 26člověk nevybírá. Někdy by je hned vyměnilsmajlik - 68

 
Kačenka
Kačenka - 25.8.2010 12:07

suprově napsanésmajlik - 47
i to jak to vlastně snášíš s humorem a nadsázkousmajlik - 47 smajlik - 34
jinak nezávidím....já bych bych pomohla v rámci možností a pak nazdar....nejsem žádná sfině ale zařizovat dospělému člověku život jinde jenom proto že on chce a přeje si....to by téééda narazilsmajlik - 36

 
mam-ča
mam-ča - 25.8.2010 11:10

Linda: Jde o to, abys neměla nepřítele ve vlastních řadách. Pokud je v rodině zakořeněné sousloví "chudinka Nette", tak by jí taky mohl Tvůj manžel chtít neustále zachraňovat.
Budeš mu muset po dobu návštěvy sestřičky odpírat sex, a v případě její krátké nepřítomnosti, mu naopak předvést "sedmý div světa smajlik - 73", aby pochopil, že mu vlastní sestra dělá doma kazišuka.smajlik - 42

 
Linda
Linda - 25.8.2010 10:19

A vubec to jste vsichni zapomeli, jak mi drahá tchýne (ne nesmím pouzívat tak osklivého slova, maminka mého chote) zpestrila vánoce? To je názorná ukázka mentality mého dánského príbuzenstva smajlik - 37 A tato osoba vychovala Nete.....no to uz vlastne nemusím ani nic vysvetlovat smajlik - 34

 
Linda
Linda - 25.8.2010 10:14

orinka: starosti za ne si nedelám, jak jsem uz psala at si zijou jak chtejí HLAVNE at me dají pokoj
Kozoroh18: maminka vsechny 3 deti vychovala stylem: já já já,pak dlouho nic pak zase já a teprve potom ostatní. Toho mýho doma "mlatím" hlava nehlava, aby si hoch aspon obcas uvedomil, ze nebydlí na své vlastní planete kde vsechno a vsichni jsou jenom k vuli nemu. Svagr je 2x rozvedený z toho samého duvodu a poslední prítelkyne ho drzí na HODNE krátké snure. No a svagrovka se vdávala ve 34 za svojí asi 500stou známost (uz jsme v tech prítelích meli dost bordel kdo je kdosmajlik - 16).
Sofffie: neboj nohy na stole jsou obcas taky
A pro vsechny ostatní: matka tereza fakt nejsem smajlik - 34, na to mám moc vyrídilku, bydlíme dost daleko od Kodane navíc na vesnici 10km od mesta velikosti Melníka, takze pro velkomesto chtivé svagrovce na naprosto nevhodném místesmajlik - 42, no a nejaký ten víkend preziju, ale jestli ona prezije víkend na zahrade v prívesu netusím. A ano vyvarovat a vubec celý servis by se jí urcite MOC libil, smula!!! Víte co já mám celý ríjen sluzby pondelí - sobota 7-18, takze budu vyrázet v 6 ráno a domu dorazím v 19 a podle zkusenosti z minula budu doma jenom spát, takze pokud se náhodou nastehujou at si manzílek uzívá, a navíc budu mít s sebou v práci auto = to je NAPROSTO nevhodná kombinace na to, se k nám nastehovat smajlik - 42smajlik - 42smajlik - 34.

 
IVUSKA 56
IVUSKA 56 - 25.8.2010 10:12

Tak já mám podobně orientovanou sestru. Žije také v severské zemi a tady zdědila dům. Už dva roky dělá koupelnu. Neví jak ji chce, jaké chce dlaždice a ani nenechá žádné peníze, ale když není všechno hotovo podle "jejích představ" tak se nám nakonec zhroutila, nikdo ji nechápe, všichni si hledíme jen svého a ona chudák musí řešit dlaždičky. smajlik - 76ona nám nikdy s ničím nepomohla a my jí přitom děláme na baráku pořád něco a zadarmo a když musí zaplatit nějaký materiál, chytá se za hlavu jak je to drahý, jako by to u nich bylo levný. Nojo, lepší než příbuzenstvo jsou cizí lidi.

 
orinka
orinka - 25.8.2010 9:55

orinka: MNĚsmajlik - 72

 
orinka
orinka - 25.8.2010 9:54

Linda: a nejsi ty vlastně Matka Tereza? Anebo masochistka, protože to, jak se obětuješ na všecky strany, o tom bohatě svědčísmajlik - 68 Fakt, mysli taky na sebe, máš svou vlastní nejbližší rodinu, do práce chodíš, to abys skoro ani nespala, když to máš všecko zvládnout. Děláš si starosti za druhé - no, mě se to píše, dělám to sama takysmajlik - 16

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-36
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146641.
Archiv anket.