Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Máma mne citově vydírá

Máma mne citově vydírá

Z letošních Vánoc jsem pěkně na nervy a důvodem je chování mé maminky. Vykonstruovala totiž tak neřešitelnou situaci, že se cítím absolutně bezmocná a nevím, jak se mám zachovat. Mám v sobě směsici pocitů, kde se střídá vztek a zároveň lítost. Je to moje máma, mám ji samozřejmě ráda a špatně nesu, když vím, že se trápí. Jenže si teď myslím, že si to trápení způsobuje sama a mne akorát zatáhla do svých kliček a hází na mne odpovědnost za něco, co jsem nezpůsobila.

Mamka už je vdova, tatínek zemřel před třemi lety, mám ještě staršího bratra, který je ženatý a mají dvě děti. Já jsem vdaná, máme dvouletou holčičku. Manžel je jedináček, vyrůstal jen s maminkou, která se po rozvodu už nikdy nevdala a ani nemá žádného přítele.

V posledních dvou letech jsme Vánoce řešili tak, že u nás byly obě naše maminky. Na Štědrý večer jsme tedy večeřeli všichni společně, strávili spolu i první svátek. Všechno bylo v pořádku až do letošního léta. Naše matky se totiž rozhádaly. Objektivně musím říct, že strůjcem konfliktu byla bohužel moje maminka. Sice se mi to neříká lehko, ale je to tak. Šlo v podstatě o úplnou banalitu, nerada bych zde popisovala podrobnosti. Výsledkem sporu je, že moje máma už nechce mou tchyni ani vidět, jak teatrálně prohlašuje, „jen přes mou mrtvolu“.

máma mne citově vydíráNo a teď jsou tady Vánoce a my s manželem stojíme před neřešitelnou situací. Jeho maminka je osamělá, nemá na Štědrý den ke komu jinému jít. Bylo by od nás krajně necitlivé, kdybychom ji zrovna na Vánoce „odstřihli“. To nechce udělat ani jeden z nás. Jenže je tady problém s mojí maminou. Ta totiž prohlásila, že si s ní k jednomu stolu nesedne a doslova na mne zaútočila, ať to zařídím, aby u nás na Vánoce moje tchyně nebyla. Odmítla jsem to.

A začal neuvěřitelný kolotoč slz, obviňování, přesvědčování, citového vydírání. Že mi je milejší cizí ženská než vlastní máma, že ode mne něco takového nečekala atd. atd. Když jsem jí řekla, že by mohla jít na Vánoce ke svému synovi, tak to prý nepřipadá v úvahu, protože se nesnese se snachou.

Je mi z toho zle. Jak jsem řekla, je to moje maminka, mám ji ráda, ale já přece nemůžu za to, že má problém snést se s určitými lidmi. Je mi jí na jednu stranu líto, když si představím, že by měla být na Štědrý večer sama, ale zase si říkám, že za své chování k ostatním lidem si musí nést následky sama.

Nenapadá vás nějaké řešení, jak by se dala taková situace zvládnout, aby byli pokud možno všichni spokojeni? Mám vůči mámě hrozné výčitky svědomí, i když vím, že na tom, jak je situace vyhrocená, nenesu žádnou vinu. Jenže jde o mou maminku.  

Alice


8.12.2011   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 59   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,5/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Máma mne citově vydírá

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-59
rychlonožka
rychlonožka - 26.12.2011 18:14

Tak by mě zajímalo...jak to nakonec dopadlo...ale to my se asi už nedozvíme...smajlik - 11

 
rychlonožka
rychlonožka - 10.12.2011 1:16

Bellano, jestli tedy padesátnice patrně v plné síle

- nikde se nepíše, že by byla nemocná, o práci přišlá, tělesně či smyslově postižená .....

/v příspěvku obě babči budí spíš dojem opuštěných přestárlých téměř nesvéprávných a zcela na druhé odkázaných stařenek/

....není schopná vydržet sama o Štědrý den, cpe se k dceři a ještě ji navádí, aby nepozvala druhou babi, která má stejný nárok ne-li větší, pak je řekla bych jednoduše trapná.

 
Aluse
Aluse - 9.12.2011 14:30

Přijde mi, že matce záleží víc na ní samotné, než na rodině jako celku. U nás taky sem tam něco zaskřípe (taky je to ve většině případů naprostá prkotina), ale přednější je klid a pohoda v rodině, takže jsme si vždycky všechno v klidu vyříkali, třeba se i omluvili a jelo se dál. Kdyby každý u nás zaujal postoj jako vaše matka, tak už v naší rodině dávno nemluví nikdo s nikým. A vůbec nejsobečtější mi to přijde k dětem - ani kvůli nim a jejich radosti z Vánoc si nemůže aspoň na chvíli přestat hrát na uraženou velmoc. To je fakt hnus. smajlik - 66
Jak už tu psali ostatní: Na svátky ji určitě pozvi. Řekni jí, že štědrý večer bude probíhat tak a tak, a pokud se bude chtít zapojit do rodinného kruhu, bude samozřejmě vítaná. Pokud odmítne nebo nepřijde, je to její problém. Když si chce na vánoce trucovat jako malé dítě, tak ať, ale přemlouvat a prosit ji nikdo nebude.

 
Bellana
Bellana - 8.12.2011 22:21

rychlonožka: Tahle maminka bude spíš padesátnice než ubohá stará babička, když má Alice dvouleté dítě. Já se tedy jako babča ještě necítím. I když já ani nemůžu, ještě nemám vnoučata.smajlik - 2

 
Vendelina
Vendelina - 8.12.2011 22:10

Nemůžeš zodpovídat za chyby oststních, to je vesmírný zákon, když to uděláš, čeká tě kopanec. Je to boj tvojí maminky a ta si ho musí dohrát, se svým egem.....takže pozvat opět obě a ať se s tím ti, co mají problém poperou. koneckonců ona to vyvolala, ona by měla žehlit..a nestydět se říkat pravdu.

 
Gorawen
Gorawen - 8.12.2011 17:37

Eduna: 9:52 vidim to stejne...

 
mashanka
mashanka - 8.12.2011 17:28

Řešení - obě bych pozvala, jako vždycky. Tebe jejich spory nemusí zajímat - jsou to dospělé, svéprávné ženy. Kdo přijde a kdo ne, to bych nechala na nich.

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.12.2011 17:21

Pamatuju taky prarodiče u nás, léta to tak bylo. A taky moc dobře pamatuju, jak matka po jejich odchodu tam nahoru řekla...i my klidně budem s tátou spolu doma sami....jen si děti udělejte Vánoce podle svého...a říká to i jako vdova, že jí doma nic nechybí.....obě víme, jak byla uštvaná z toho všeho a jak si oddychla, že jsou svátky pryč.....

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.12.2011 17:18

Já neříkám, že vím, jak to bylo. Každopádně babči se rozkmotřily a pochybuju, že se dají dohromady nad štědrovečerním stolem. Měly vážit důsledky svého jednání, jsou to dávno dospělé ženské. Rafnout se můžou směle s prodavačkou v marketu, když mají na výběr chodit nakupovat jinam. Ovšem dá se říct s blízkou příbuznou, jichž moc nemají?

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.12.2011 17:16

Já tedy než bych si vynucovala někde pobývat a otravovat mladé svou přítomností, klidně budu na štědrý den sama. Už jsem byla - doporučila synovi i dceři, aby byli s partnery sami - a zvládla jsem to lépe, než jsem čekala. Ovšem já jsme teprve padesátka, ne sedmdesátnice, které to berou asi kapku jinak. Čím je člověk starší, tím víc ho svátky dojímají. Ale musí být člověk rozumný a dopřát mladým soukromí a svůj život! Scházet se, ano, oslavovat, ano, ale klidně lze návštěvu udělat v dalších svátečních dnech! Koukání na pohádkky, procházka, půlnočka, umlsávání cukroví a dobrý salát s trochou ryby či řízku.....to je přece hezká zábava i pro jednoho, když je doma v teple....Vánoce jsou sice Vánoce, ale za každou cenu přetrpět u sebe prarodiče....když to skřípe.....?To bych nehrotila.

 
Verera
Verera - 8.12.2011 17:13

rychlonožka: Nevíš jak to bylo. Alice sama přiznává, že na vině je její máme, třeba se druhá jen bránila a některé osoby bývají natolik neodbytné, že člověk musí být v obraně důrazný a útočníci dokážou leckdy nevybíravě zasáhnout citlivá místa. Když jim člověk oplatí podobně, smrtelně se urazí.

S námi trávila moje maminka Vánoce pokaždé od doby, kdy je sama. A děti jsou nadšené, že ji tam mají.

 
Verera
Verera - 8.12.2011 17:10

Milda3: jj, člověk by měl být vždycky natolik soudný ,aby nevypustil z pusy věci, o kterých ví, že je říká se záměrem ublížit a které se velice těžko napravují.

 
rychlonožka
rychlonožka - 8.12.2011 17:10

Jakožto manželka a máma od vlastní rodiny bych babičkám zavedla pravidlo - jsme svoje rodina, štědrý den budeme pouze muž dítě a já sami a potom strávíme první sváteční den u jedné, druhý sváteční den u druhé babičky. Hádaly se obě, obě mají svůj podíl a za to, že jsou samy, nemohou přece tihle mladí! Tak by nová rodina měla soukromí a obě babičky by nemusely nevraživě koukat na tu druhou u jednoho stolu! Babičky moc chytré asi nebudou, oběma by se vyplatilo přátelství a kamarádství, než se hašteřit, mohly by obě jet někam společně, jít do divadla atd. Dobrých příbuzných a přátel člověk nemá na rozdávání!

 
Verera
Verera - 8.12.2011 17:09

K závěrečnému dotazu - tvoje maminka bude spokojená jen pokud bude po jejím, tj. pozvete ji a druhou ne. Což je ale v rozporu s přáním všech ostatních.

Ono jí možná víc než o strávení svátků s rodinou jde o to, aby to natřela té ženské, která ji urazila (nebo o co tam šlo), aby měla prostřednictvím vás navrch a zvítězila. Z vás si dělá nástroj své pomsty, a zneužívá vás ke svým cílům, takže nemusíš mít vůbec žádné výčitky z toho, že se k tomu nepropůjčíš.
Svoje spory si má řešit sama a ne do toho zatahovat jiné.

Asi je vhodné jí popsat , jak hodláte letos slavit Vánoce (večeře v tolik a tolik, účastní se ten a ten) , přijdeš? Ne? Beru na vědomí. Pokud začne vyvádět, ignorovat, maximálně říct, že kdyby si to rozmyslela, ať dá včas vědět.
To je jediné, co se s tím dá dělat. Pokud podlehneš manipulaci, bude matka vítěz, ale všichni ostatní budou mít zkažené Vánoce. Pokud někdo záměrně nechce být rozumný, mělo by mínění většiny převážit.

 
Milda3
Milda3 - 8.12.2011 16:50

jelítko: to on už ví taky a skoro hned,ale to byla příčina té hádky, zřejmě si něco řekli co nejde vzít zpět a potom taky těch pár ran

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-59
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127252.
Archiv anket.