Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Štědrý večer. Rodina se urazila.

Štědrý večer. Rodina se urazila.

Cítím se jako černá ovce rodiny, protože jsem si prosadila samostatný Štědrý večer. Totiž, dokud jsme neměli děti, trávili jsme ho na střídačku u mých a manželových rodičů. Našim sice docela vadilo, když jsme nebyli u nich a myslím, že máma na tchyni i tak trochu žárlí, ale vždycky to nějak překousli.

Letos došlo k docela velkému konfliktu, který jsem, myslím, po dohodě s manželem, vyřešila jak nejlíp jsem mohla. Přesto mne mí rodiče zahrnuli výčitkami v takové míře, že mám chuť je nějakou dobu vůbec nevidět, protože mi to připadá jako cílené citové vydírání.

Máme desetiměsíčního chlapečka, který je pro oboje rodiče prvním vnoučetem. Všichni ho samozřejmě milují a já jsem za to moc ráda. Když se začaly blížit Vánoce, naši automaticky počítali s tím, že tentokrát je řada na nich, tedy že letošní Štědrý večer přijedeme k nim. Jenže ten samý požadavek vznesla i tchyně, prý by si ten stromeček rádi po letech užili s malým dítětem.

Ocitli jsme se s manželem mezi mlýnskými kameny. Tchyně skoro plakala, jak moc by chtěla abychom přijeli k nim. Když jsem o tom promluvila s mámou a tátou, tak ti byli rezolutně proti, prý je letos řada na nich a basta. Prostě nepřipustili žádnou diskusi.

Doma jsme to s manželem probrali a dospěli k názoru, že se štědrovečerními návštěvami od letošního roku končíme, budeme si dělat Vánoce jen v našem úzkém rodinném kruhu a v následujících svátcích vystřídáme oboje rodiče.

Tak jsme jim to oznámili. Zatímco tchyně to, i když ji to trochu mrzelo, přijala celkem dobře a naše důvody pochopila, moje máma ztropila šílenou hysterickou scénu.  Označila mne za nevděčnou, vyčetla mi všechno, co malému pořídili do výbavičky, jak už dopředu chystá Vánoce, speciálně pro něj, jak se těšila a jak jsem jí totálně zničila celé Vánoce.

Vím, že moje máma takhle emotivní je, vždycky byla taková vznětlivá a ráda všechno organizovala. Ale takovou scénu, co udělala teď, jsem ještě nezažila. I mně tím otrávila a zkazila radost z našich prvních Vánoc s malým synkem.

Od té doby pořád přemýšlím, jestli to naše rozhodnutí nebylo zbytečně unáhlené. Co myslíte? Jak trávíte Vánoce, respektive Štědrý večer vy? Scházíte se s celou rodinou, nebo si ho užíváte jen v užším kruhu se svými dětmi?

Petra


19.12.2012   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 77   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Štědrý večer. Rodina se urazila.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
Perlla
Perlla - 1.1.2013 19:26

co jsem s manželem byli jsme na vánoce pokaždé sami (24,12,) děti jsme měli až po 6ti letech manželství a nikdy!! by mě nenapadlo jít k rodičům .....moje rodina už byl hlavně manžel
naše děti jsou jedinými vnoučaty manželových rodičů
další svátky vánoční jsme řešili podle momentální situace v každé rodině
rozhodli jste se správně, podle příspěvku cítím lehké vydírání

 
orinka
orinka - 30.12.2012 14:25

Copak jsou Vánoce jen 24.12.? Kazit svým sobectvím Štědrý den mladé rodině s dítětem je velká neomalenost. Normální člověk pochopí, že rodina chce být u sebe doma. Na návštěvy je v dalších dnech času dost a stromeček i dárky den počkají. Držte se své samostatnosti, už to, že maminka vypočívává svoje nákupu, je hodně netaktní.

 
Bellana
Bellana - 29.12.2012 19:29

Je smutné, když rodiče nepochopí, že jejich děti už jsou dospělé a mají právo na vlastní život. Co je to za matku, že takto znepříjemňuje svátky své dceři? Může být smutná, že neviděla rozzářené oči svého vnoučete, ale vyčítat to jeho rodičům? Koneckonců - ona to přece zažila u svých dětí. Neměla by být sobecká a měla by své dceři přát, aby byla šťastná podle svých představ. Dítě v tomto věku stejně nezvládne víc než dva dárky a je lepší mu je dávat postupně.

 
Monik
Monik - 28.12.2012 17:13

Kassy: To je hezke smajlik - 62 Gratuluji k miminku a preju vam obema hodne zdravi a lasky smajlik - 61

 
Almega
Almega - 28.12.2012 16:46

krasaka: Ano,to je i můj názor....

 
krasaka
krasaka - 28.12.2012 8:05

Kassy: smajlik - 5to je skvělé, že máte smajlik - 89 akorát pod stromečeksmajlik - 45 - srdečně gratuluji
Je to škoda, že se už pisatelky téměř nikdy neozvou, jaké bylo pokračování jejich problému smajlik - 26 Určitě by nás to zajímalo smajlik - 31

 
Jaguška
Jaguška - 23.12.2012 11:58

Petro, rozhodla jsi se správně. Nenech se citově vydírat. Na Štědrý den má bý každý doma. U nás je to také tak. - Na Štědrý den jsme sami, na první svátek chodí mladí k druhým rodičům, na druhý svátek k nám. Děti mají Ježíška tři dny za sebou a žádnou újmu nikdo z nás nemá.

 
Petruša
Petruša - 22.12.2012 16:49

Kassy: rádě tě tu vidím, myslela jsem na tebe když ses dlouho neobjevila že juž je mimčo na světě...tak ať se mu na světě líbí a daří se mu smajlik - 45

 
Laila
Laila - 20.12.2012 19:57

a to je veliký problém se sejít všichni u vás? ať tchýně vezme kapra, máma salát a přijedou k vámsmajlik - 19

 
Kassy
Kassy - 20.12.2012 18:24

Podle mě bylo tvoje rozhodnutí naprosto správné. Rodina jste teď ty s manželem a synkem. Pokud chcete Štedrý večer trávit sami, je to pochopitelné. Nenech se vydírat. Chybu jsi možná udělala, když jsi tchýnin požadavek, abyste porušili dohodnutý řád a byli na Vánoce s nimi, místo s tvými rodiči, rovnou neodmítla, ale pokoušela se domluvit se svými rodiči. Celkem chápu, že se to tvojí mámě nelíbilo, proč by měla ustupovat, když podle předchozí domluvy byla vlastně v právu? Mělas asi oběma rovnou říct, že narozením dítěte se situace mění a vy chcete štedrý večer trávit sami, byl by možná větší klid.
Jinak my od doby co bydlíme sami ve vlastním trávíme taky Vánoce sami a o dalších svátcích objedeme obě rodiny nebo oni přijedou k nám , podle dohody. Naši i tchánovci to přijali bez problémů. Akorát letos to bude výjimečně jinak, moji rodiče přijedou na celé svátky, protože jsem před 4 dny porodila a bude se mi zatraceně hodit pomoc, aby vůbec nějaké Vánoce byly. Prostě mi je přijedou udělat. Tchánovci dorazí o víkendu před svátky jenom na návštěvu podívat se na vnučku a tchýně mě ještě sama ujišťovala, že se nemám bát, že nebudou chtít ani přespávat, že je jí jasné, že tu budu mít svoji mámu. Prostě to chce pochopení na všech stranách, však si vnoučete všichni užijou ještě dost a dost.

 
Monik
Monik - 20.12.2012 0:14

kubikm: 23:46 No jo, ale u baby je taky stromek smajlik - 68
A Jezisek doma byt preci nemuze. Ten uleti aby ho nikdo nevidel preci smajlik - 68smajlik - 68

Ted jsem se vratila a docetla reakce.
Souhlasim s temi, co psaly, ze matka nejspis zarli na tchyni a ze by to bylo jine, kdyby byli na rade zrovna tchanovci.
Ale stejne je to hrozny. Kdyz si predstavim, ze by moje mama reagovala takovym zpusobem, br. Pro mne je uplne nepredstavitelny, ze bych k ni mohla mit potom hezky vztah a vazit si ji. Ale to je asi tim, ze mam osobni problem s tim, kdyz me nekdo citove vydira.
A Petro, myslim si to co ostatni. Udelali jste dobre, ze jste se tak rozhodli a stujte si za tim.Treba si matka, ktera do ted byla zvykla manipulovat, zvykne. Moje tchyne (podobny citovy vyderac) uz si taky pomalu zvyka, ze se mnou v urcitych vecech nehne.

 
kubikm
kubikm - 19.12.2012 23:46

a ještě zopáknu, co jsem už napsala
pro dítě je důležitý domov, proto tam prostě je stromek a ježíšek

 
kubikm
kubikm - 19.12.2012 23:45

Monik - 19.12.2012 17:32
takhle my jsme se s rodinou domluvili...děti dostanou, co si přejí...no ne všesmajlik - 34smajlik - 34
a my dospělí si dáváme zásadně jen jídlo nebo pití...čaje...víno...drahý sýr...a pod
doporučuju na příště domluvit
vše ostatní si každý koupí podle potřeby
to není jako kdysi, kdy dezodorant BAC byl tvrdý podpulťák...
a my s mužem si dárky nedáváme, my prostě uděláme nějaký eurovíkendsmajlik - 47
co do krámů? vztahy jsou důležitésmajlik - 47

 
Petruša
Petruša - 19.12.2012 20:43

" Jen mám pocit, že tady nejde ani tak o touh být s dítětem, jako spíš o soupeření s druhou rodinou. Oni byli teď na řadě a tohle!!! Možná kdyby to bylo naopak , nebyly by takové scény, ale naopak radost, že tchyně ostrouhá. "

myslim že timhle Verera uhodila hřebík na hlavičku...

 
Petruša
Petruša - 19.12.2012 20:28

moje a manželovy dárky odvezeme domu už o štědrém dnu jsem zapomněla upřesnit...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-78
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127336.
Archiv anket.