Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Dceři je šestnáct a je těhotná. Jsem na dně.

Dceři je šestnáct a je těhotná. Jsem na dně.

Mám šestnáctiletou dceru, je v prvním ročníku na střední škole. Od jejích osmi let se o ni starám sama, s manželem jsme se rozvedli. On si založil novou rodinu a o dceru prakticky ztratil zájem. Já jsem pak dva delší vztahy sice měla, ale nikdy to nedopadlo, takže jsem sama. Ani mně to nevadí, zvykla jsem si.

Abych dceru zabezpečila, musela jsem se hodně ohánět. Ale šlo to. Na nějaké vyskakování jsme sice nikdy neměly, ale ani jsme kdovíjak nestrádaly. Dcera mi dělala radost, dobře se učila, a tak bylo celkem přirozené, že šla na gymnázium. V plánu má i vysokou školu.

A teď se stalo něco, co jí, ale nejen jí, pořádně zamotalo plány. Celá zoufalá za mnou přišla, že je těhotná. Byl to šok, absolutní. Ona je zoufalá, já na tom nejsem o nic lépe. V první chvíli jsem vybuchla, ale brzy mi došlo, že když budu řvát a hysterčit, ničemu tím nepomůžu. Už se stalo. Holka je na dně, kudy chodí, tudy bulí, protože samozřejmě otěhotněla se stejně starým spolužákem. Takže dvě děti, které si svou nezkušeností upletly dítě.

Jenže co teď? Dcera na mě kouká jako na spasitele a doufá, že to nějak vyřeším, sama si vůbec neví rady. Otec dítěte je ještě kluk, který je z toho vyjukaný snad ještě víc, než ona. Sešli jsme se i s jeho rodiči, to jsem si dala. Rodiče se od celé situace rázně distancovali a rezolutně prohlásili, že s tím nechtějí mít nic společného, dokonce měli tendenci to hodit na mou dceru, že ona jejich chudáčka svedla a ušila to na něj. Chápete to? Samozřejmě vztah těch dvou mláďat velmi utrpěl, takže se rozešli.

A tak jsme na to s dcerou zůstaly samy. A já jsem v koncích. Dcera hodila veškerou rozhodovací pravomoc na mne. Ona prostě neví. Neví, jestli chce jít na potrat, neví, jestli si to chce nechat. Když se jí zeptám, co by chtěla, řekne, já nevím, co myslíš ty? Jenže co já? Je to její život, její dítě, já za ni přece nemůžu udělat tak závažné rozhodnutí. Ať by bylo jakékoli, vždycky může být špatné.

Osobně nejsem příznivcem potratů, takže bych se přikláněla spíš k tomu, aby si miminko nechala, ale vůbec netuším, jak bych to zvládala. Holka musí studovat, všechno táhnu sama, zajistit k tomu ještě malé dítě včetně všech potřeb a zajištění péče, vůbec nevím, jak bych to mohla zvládnout. Stáhnout kvůli tomu holku ze školy a dát jí direktem, že máš dítě, tak se starej, bych sice mohla, ale to se mi taky nechce, je ještě tak mladičká, sotva vylízlá, připadá mi šílené na ni tohle všechno hned navalit a zamezit jí tak možnosti studovat.

Jako nejvhodnější se mi proto jeví varianta potrat, ale tady mám velké zábrany a bojím se, že by to mohlo mít následky. Jak na těle, tak na duši mé dcery.

Zlobím se na ni, za to, co se stalo, že ač byla poučená o antikoncepci a na téma sex jsme vedly hromady rozhovorů, přesto se tohle stalo. A zlobím se na ni i za to, jak se k celé situaci staví, že nechává odpovědnost čistě na mně. Nejradši bych jí řekla, ať si to rozhodne a zajistí sama, ale copak to jde? Kdyby jí bylo dvacet, neřeknu, ale v šestnácti?

Nemáte někdo nějaký nápad, jak tuhle šílenou situaci vyřešit? Jen prosím nepište adopce, o tom bych nebyla schopná uvažovat už vůbec. Pokud se rozhodneme, že se dítě narodí, tak s vědomím, že se o něj postaráme. Jen momentálně nevím, jak, vzhledem k naší situaci.

Šárka


17.4.2013   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 174   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dceři je šestnáct a je těhotná. Jsem na dně.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
illča
illča - 21.4.2013 13:58

PEGG - na "obranu" těch matek, které nechají svým dceram předepsat HA, aniž by s někým chodily - jo, ted jsem zděšeně zjistila, že antikoncepci bere i dcera mé spolužačky, které je 13 let. Není to za učelem sexování, ale předepsala jí to na žádost matky lekařka, aby se ji upravila menstruace. Nevím,kdo je blbější - zda matka, nebo ta doktorka ... opravu obě čekají, že třináctileté holce bude menstruace šlapat naprosto pravidelně , bez jakýchkoliv odchylek? Ano - pokud bude užívat HA, je pravděpodobné, že šlapat bude - ale co bude po vysazení je lepší si nepředstavovat.
Antikoncepce je ohromný byzny - a píše se dnes klidně už před patnáctým rokem jak lék - na akné, na bolesti při menstruaci,na nepravidelnou menstruaci ...
Škoda, že si matky na netu nepřečtou, že svým dcerám nepomužou, naopak jim jejich hormonální cyklus totálně rozhodí.

 
kristulda
kristulda - 19.4.2013 14:20

Ahojky, my tu mužeme radit jak chceme a rozhodnutí je stejně na vad dvouch. není pravda že je to jenom rozhodnutí dcery, její maminka je za ní zodpovedná, a kdyby si miminko chtěla nechat bude na matce finančně zavislá.
Zaleží na moc věcech na financích, na vztahu dcery k dětem, ke studiu atd.
ja měla problém otěhotnět. ale představa ž emoje dcera v 16 přijde že je těhu, asi bych ji vzala na potrat,dítě muže mít až dostuduje s člověkem co í bude oporou a bude jí milovat né z nějakým mladým uchem.navíc kočka v 16 letech není vubec vyzrala a na mateřství připravená.
nevím těžko radit je potřeba shodnoti všechny pro a proti. držím pěsti at už se rozhodnete jakkoli. sedněte si s dcerou aproberte to a třeba si to pište na papír pro a proti.

 
alenasilha
alenasilha - 18.4.2013 18:01

dávám za pravdu čokoládce, dejte šanci miminku,jednou by toho litovalasmajlik - 83

 
rychlonožka
rychlonožka - 18.4.2013 17:15

Pokud se s dcerkou rozhodnete pro miminko, máte nárok na peníze od rodičů povedeného tatínka. A pokud budete potřebovat nějaké věci na mimi, pošlete mi zprávu s adresou, a my vám s mladými něco na dítě pošleme. Pevné nervy, holky a hodně síly.

 
Capelucita
Capelucita - 18.4.2013 16:20

Je to těžké, ale myslím, že by se měla rozhodnout dcera. Ty přeci nebudeš rozhodovat o jejím životě. Ona se rozhodla mít nechráněný sex, ona se musí rozhodnout, jaké ponese následky. Je to na ní. Ty maximálně můžeš pomoci, podržet ji, ale JE TO JEJÍ ŽIVOT.

 
Bellana
Bellana - 18.4.2013 16:01

PEGG: Ne tak zastuzená jako já, protože jako nemanželské dítě jsem se rozhodla, že jí nebudu mít dítě za svobodna ani se nebudu "muset" vdávat. Manželství kolem mě sice vydržela, rozvod byl v té době stigma, ale šťastné nebyly ani ženy, ani muži. Kdo nevydržel čekat tři měsíce (nebo s kým jsem tak dlouho nevydržela já), měl smůlu. A první, s kým jsem ty tři měsíce vydržela, byl taky ten poslední. Přesto jsem dceři nabídla možnost antikoncepce, kdyby se na to dívala jinak. Neměla. Většina jejích kamarádek a spolužaček taky byla opatrnější. Nemyslím, že je teď víc lehkomyslných děvčat, která se vyspí s kýmkoliv než bylo za mého mládí. Ale je méně těch, které netuší, co se může stát a jak se proti tomu chránit.

 
Piafka
Piafka - 18.4.2013 15:02

PEGG: jednak to organismus zatěžuje a jednak to nestačí. Proti pohlavním chorobám to holku stejně neochrání. Doba, kdy gynekologové předepisovali hormonální antikoncepci v podstatě na jakýkoliv problém, který jen naznačoval hormonální nerovnováhu, je snad už pryč. Přesto je to stále velmi propagováno, mě se ptá lékařka skoro každý rok, proč to už neberu, po porodu se ptá, zda nechci hormonálku pro kojící matky atd. atd. Prostě je to masáž výrobců léčiv. Uznávám, že je to spolehlivá antikoncepce, to rozhodně ano. Mnohem větší kampaň by se ale měla dělat na bariérovou antikoncepci chránící nejen před početím. Je bez zdravotních následků, je všude dostupná, je levnější.

 
PEGG
PEGG - 18.4.2013 13:25

Bellana - 18.4.2013 12:11 já to všechno chápu a máš pravdu, že lépe brát pilule než řešit nechtěné těhotenství. Sice statistiky říkají, že se u sexu nesnížila hranice, kdy s ním lidé začínají, ale pak moc dobře nechápu, že prášky bere skoro každá patnáctiletá holka i když nemá kluka, to jen pro jistotu, aby měla maminka klid? Pořád si myslím, že to zbytečně ten v podstatě dětský organizmus zatěžuje. Já proti tomu nebrojím, jen si myslím, že se ty děti ochuzují o tu romantiku s někým chodit a toužitsmajlik - 68 Neumím si představit, kdybych bývala měla sex s každým klukem, se kterým jsem od svých patnácti chodila, většinou to byl můj kluk jen do další zábavysmajlik - 72smajlik - 68 Ale já byla zastuzená, to uznávámsmajlik - 68

 
Bellana
Bellana - 18.4.2013 12:11

PEGG: Jsem stará konzerva. pamatuji si ale, že některé holky se sexu věnovaly už na základce, některé začaly "až" po patnácti. V případě těchto holek by bylo bývalo lepší, kdyby braly antikoncepci už v těch patnácti, protože nebezpečí těhotenství je od sexu neodradilo. Taky jsem čtrnáctileté dceři řekla, že až bude chtít začít se sexem, tak ať nejprve začne s antikoncepcí. Překvapivě to nebrala jako pobídku k sexu, ale jako upozornění na riziko a jako fakt, že za matkou může přijít, až to bude aktuální. Což se nakonec stalo o dost později.

 
stonozka01
stonozka01 - 18.4.2013 12:02

Kolegyně byla ve stejné situaci, ale tam 17letá dcera (otěhotněla bohužel přes HA) ani chvíli neuvažovala, že si dítě nenechá. Věděla, že ji máma (mimochodem rozvedená samoživitelka) podrží. Takže babičkou byla kolegyně ve 36. Dnes je malé 8, mladá maminka dostudovává, přitom pracuje a babička pořád hlídá a pořád hlídá. Bez ní by to prostě nešlo. Biologický otec sice platí, ale peníze nejsou všechno. Nehledě k tomu, že být 25letá holka s 8letým dítětem není sranda, co se týče hledání partnera. Jako výhodu bych viděla, že Šárka bude mladá babička a bude mít ještě dost energie. Je to ale výhoda podle mě jedna z mála. Blbé je, že mladá sama nemá jasno, z toho vyplývá, že všechno bude od začátku jen na Šárce. Rozhodnutí je moc těžké, držím palce.

 
PEGG
PEGG - 18.4.2013 8:44

talenka - 17.4.2013 15:12 já jsem neřekla, že to dřív nebylo. Jistě že bylo i my měli ve třídě holku, která byla těhotná už v prváku, ale teď se jim ten sex v podstatě schvaluje už od patnácti let. Jen holce klapne patnáctka, tak s ní maminka letí pro prášky, čímž ji vlastně řekne, klidně sexuj. A to si myslím, že není dobře, vlastně po nich nechceme zodpovědný přístup. Asi jsem opravdu už stará konzervasmajlik - 26smajlik - 16

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 17.4.2013 22:17

interupce je až krajní možnost, Šárko mohla by jsi jít na mateřskou ty, nech si poradit na úřadě.
Pokud zvolíte tu krajní možnost, může to dopadmout tak, že už nebude mamimkou a ty babičkou.

 
pajami
pajami - 17.4.2013 22:08

Milá Šárko,
napíši Vám svoji zkušenost. Také jsem otěhotněla v 16, na konci prváku. Samozřejmě miminko nebylo plánované, stále jsem před stejným rozhodnutím. Rodiče nebyli ze situace nadšeni, rozhodnutí nechali výhradně na mne. Však také to bylo moje dítě, které ve mne rostlo. A dnes rozhodně nelituji, jak jsem se rozhodla....synovi bylo 10 let a je to úžasný človíček.
Nejdříve chtěl otec syna být s námi, ale po několikátém násilí na mne(bohužel vztáhl ruku i na syna a to byla poslední kapka) jsem ho za doprovodu policie vyhodila. .... Možná jsem vše snášela tak dlouho, právě protože mi nebylo 18 a je mu ano. Bála jsem se, že o syna přijdu.
Nicméně zpět k rozhodování a jak to bylo se školou....
Rozhodování nebylo jednoduché, ale nejvíce mne k dítěti vedlo to, že moje maminka měla problémy otěhotnět a já se bála, že třeba už nikdy bych děti mít nemohla. Celé těhotenství jsem chodila do školy na denní studium a vyřídila si ve škole individuální plán pro další roky. V polovině druhého ročníku se mi narodil syn a od té doby jsem chodila do školy na konzultace a zkoušky(chodil s se mnou i syn - nebyl nikdo na hlídání, moji rodiči chodili do práce). Od narození syna jsem měla nárok na rodičovský příspěvek(tenkrát 2500,-). Rodiče mi poskytli střechu nad hlavou, psychickou oporu a trochu i finančně(nebo jídlem). Pravda jedla jsem i týden starý chleba, ale dnes jsem za ty zkušenosti ráda.
Střední školu jsem úspěšně ukončila maturitou a následně šla ještě studovat VOŠ.
Zábava - nelituji, že jsem nechodila na diskotéky, do barů....já si prostě užívala mateřství a na zábavu byl čas později až s novým partnerem a synem společně.

Přimlouvám se, tedy o to abyste rozhodnutí nechala na dceři. Každopádně jí ale s tímto rozhodnutím pomozte, hlavně s ní o tom mluvte, co jí čeká pokud si děťátko nechá a co by se mohlo stát kdyby šla na potrat.(Mohla by toho jednou hooooooodně litovatsmajlik - 85) A pokud si miminko bude chtít nechat, dejte jí najevo, že jí pomůžete jak budete moct, ale bude mít také své povinnosti - starat se o syna, dále studovat(pokud jde zařídit individuální plán, nebo dálkové studium), pomůže Vám s domácností atd.


 
KamiŠ
KamiŠ - 17.4.2013 21:36

Určitě udělejte všechno proto, aby se miminko mohlo narodit.. smajlik - 43 Na školu může jít, až bude mrňous ve školce... Rychleji dospěje, o něco přijde, ale určitě daleko víc získá a jako mladá maminka bude mít čas na zábavu i učení později, až dítě povyroste smajlik - 62

 
čokoládka
čokoládka - 17.4.2013 21:21

smajlik - 62 hlasuji pro život miminka smajlik - 43 smajlik - 62 asi to nebude jednoduché, ale litovat toho určitě nebudete, Je to živý tvoreček, dušička, co si vás vybrala. Dejte jí šanci smajlik - 29 .

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 127206.
Archiv anket.