Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Problémy s rodiči tchán tchyně

Vlastní máma mě podrazila

Vlastní máma mě podrazila

Asi jsem plná emocí a nedokážu uvažovat nějak rozumně, proto bych vás chtěla poprosit o názor na mou situaci. Docela dost jsem se totiž pohádala se svou mámou, je to mezi námi teď hodně napnuté a nejsme schopné se domluvit. Každá z nás si myslí, že je v právu.

Je mi dvaatřicet let, mám dvouletou holčičku a jsem rozvedená. Manžel od nás odešel krátce poté, co se malá narodila. Máma mi nabídla, že až budu potřebovat a budu se chtít vrátit do práce, převezme na sebe hlídání. Je v invalidním důchodu, ale celkem vitální, je taky sama, rozvedená, připadalo mi, že pro ni hlídání vnučky bude přínosem.

S dcerkou jsem zůstala doma rok a půl, pak už mne finance donutily vrátit se do práce. A tak jsme s mámou najely na systém: já ráno přivezu Anetku k babičce a odpoledne si ji vyzvedávám. Zaměstnavatel mi přistoupil na šestihodinovou pracovní dobu, což jsem ráda. Finančně je to celkem slušné, v pohodě zvládám a každý den od tří hodin jsem už zase se svou dcerkou.

Takhle to fungovalo půl roku a najednou mi máma oznámila, že od nového roku už nemám s hlídáním počítat. Rozhodla se, že si od ledna najde brigádu a začne si k důchodu přivydělávat. Už prý má i něco předjednaného.

Pro mne je to šok. Čára přes rozpočet. Zkusila jsem najít řešení, které by mohlo vyhovovat nám oběma. Rozšířím si pracovní dobu na plný úvazek a za hlídání jí budu platit, v podstatě by to měla jako přivýdělek. To nechce, musela by se prý propadnout hanbou, kdyby si brala peníze za hlídání vlastní vnučky. Další návrh, aby si tedy našla brigádu až na odpoledne a večer shodila s tím, že to by asi těžko zvládala, mít od rána na starosti dvouleté dítě a pak jít ještě pracovat.

Zkrátka a dobře, myslím, že už takhle každý den prostě hlídat nechce. Asi se vnučky nabažila a každý den se o ni starat, o to už nestojí.

Jsem z toho docela rozhozená. Jsem s malou sama, když se vrátím na rodičovskou, nevyjdu. Jesle u nás stojí přes šest tisíc korun, na to nemám, navíc si myslím, že by byla Anetka často nemocná a měla bych problém v práci. Asi mi nezbude, než si najít nějaké jiné hlídání, ale ani to si neumím představit, vzhledem k tomu, že chůvy berou cca stovku na hodinu, to je sedm set denně, to by se mi v podstatě nevyplatilo do práce chodit.

Snažila jsem se mámu přesvědčit, aby mě v tom nenechávala, že jí s náklady pomůžu, i jí klidně za hlídání nějakou kačku dám, ale je už rozhodnutá. Prý si to mám zařídit sama.

Co si o téhle situaci myslíte vy? Mám právo být naštvaná a rozčarovaná, když mě máma nechala tímto způsobem na holičkách?  

Lucie


19.11.2013   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 82   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Vlastní máma mě podrazila

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-110
barboraoul
barboraoul - 21.12.2013 17:01

proc resis jestli mas pravo byt nastvana?

--
oblekame-andilky.cz

 
monia
monia - 22.11.2013 22:29

Kočkomilka: Vnuka mám tříměsíčního a do důchodu 25 let. To jsou vyhlídky.

 
Aluse
Aluse - 21.11.2013 18:25

Tak zaprvé si myslím, že věty "máma mě podrazila", "asi se vnučky už nabažila" jsou přehnané a leccos to o tobě bohužel vypovídá. A navrhovat, aby chodila do práce večer po celodenním maratónu s vnučkou - nezlob se, ale to je už hodně přes čáru. Za druhé - nenapadlo tě, že od chvíle, co ti máma hlídání slibovala, uběhlo docela dost vody a mohly se změnit i podmínky invalidního důchodu, takže má třeba problém vyjít s penězi a potřebuje si přivydělat? Naši slavní politici mění podmínky všeho možného (a hlavně sociálních záležitostí) snad každý měsíc, navíc všechno zdražuje, sice pomalu, zato ale jistě, takže s tím, čím před rokem a půl vystačila, má teď problém vyjít. Zamysli se trochu, než někoho šmahem odsoudíš a v klidu si o všem ještě jednou promluvte.

 
Kočkomilka
Kočkomilka - 20.11.2013 14:50

Jen k době minulé: maminka šla do důchodu v 55 letech, vnukovi byly 2 roky. byla to zdravá žena, při síle. Já mám vnučku 2měsíční a do důchodu 11 let. Pomoct budu moct tak akorát o víkendu a o dovolené, jinak jsme babička nehlídací. Jesle se za mých dětí pomalu tušily, se školkou problém nebyl. Dnes je problém i ta školka.V práci nám drželi místo. Fakt jsme to měli jednodušší.

 
Cinderella
Cinderella - 20.11.2013 8:22

tornado-lou: Renee: Piafka: smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47smajlik - 47

 
Lizbet
Lizbet - 20.11.2013 7:39

Nemám čas hledat, ale mám silný dojem, že tento příběh tu už bylsmajlik - 90

 
Verera
Verera - 19.11.2013 22:07

U nás existuje z evropských fondů podpora pro matky, které se vracejí po mateřské do práce a nemůžou sehnat školku - obec jim platí jeden rok soukromou školku. Vztahuje se to teda jen na děti od 3 let, ale třeba je něco takového i u vás nebo možná něco i pro mladší děti.
Někde vezmou do školky i děti před 3. rokem, někde zaměstnavatel přispívá nebo obec podporuje hlídání z mateřského centra. Zkus se poptat, možná by něco takového pomohlo vyřešit problém.

 
Verera
Verera - 19.11.2013 22:04

Stanik: Nepsala jsem, že není možné, aby si paní našla brigádu, ale že si nemyslím, že je to pravý důvod.

Minimálně by bylo divné, kdyby paní před tím neměla potřebu chodit na brigády, slíbila hlídání do 3 let a najednou se rozhodla, že si bude přivydělávat a tudíž se jí hlídání nehodí. To považuju za dost hnusné jednání, sliby se prostě plnit mají a když to nejde, bylo by od matky slušné aspoň zkusit vymyslet řešení s dcerou.

Pokud potřebovala brigádu vždycky nebo hlídání nezvládá, tak to má říct a ne maskovat brigádou. Pokud otec a prarodiče nefungují, jesle taky ne a do školky malou ještě nevezmou, je to dost bezvýchodná situace.

 
Ivča+3
Ivča+3 - 19.11.2013 21:40

Hm, taky si myslím, že tě nepodrazila. Možná chce ještě žít jinak, než se denně starat o malé dítě - a to jak tu všichni víme, je docela náročné. I když jsi momentálně v náročné situace, možná tě její rozhodnutí nakopne trochu jiným směrem. Určitě se nemáš právo na ní zlobit, ale poděkovat jí, že ti pomohla alespon v začátku. Není její povinnost se starat o tvé dítě, je to jen a pouze její dobrá vůle. Hodně smajlik - 45

 
Piafka
Piafka - 19.11.2013 19:46

Pokusila bych se s babičkou dohodnout alespoň na pokrytí pár dnů v týdnu, jinak by mohlo být najmutí chůvy skoro likvidační. Pokud ani to neprojde, tak nezbývá než zkusit chůvu nebo jesle, ale jesle za tak krátkou dobu asi neseženeš tak snadno. Nebrala bych to jako podraz, pouze jako realitu. Chybí mi tam ale nějaký mezistupeň v komunikaci, jsou to dva extrémy - hlídat denně a pak najednou nechtít hlídat vůbec. Víc spolu o všem komunikujte, dejte si vzájemně prostor na vyjasnění situace z pohledu každé z vás.
Poznámky o tom, kdo, kdy a za jakých okolností by si měl nebo neměl pořizovat děti by tady neměli vůbec pronášet bezdětní, ti o tom vědí opravdu kulový a jejich ekonomická situace se nikdy nemůže zkomplikovat způsobem, jakým se zkomplikuje velmi snadno rodině s malými dětmi.

A že je dnes rodina v rozkladu a nefunguje širší propojení členů rodiny jako v minulosti (jak zmiňuje tornado-lou) včetně sourozenců, tet, strýců, bratranců apod. je svatá pravda a není to rozhodně vinou té poslední generace, která na svět aktuálně děti přivádí.

 
Anahir
Anahir - 19.11.2013 19:28

Asi se vnučky nabažila a každý den se o ni starat, o to už nestojí.....a řeknu ti narovinu, tohle je odporná věta. Není povinnost starat se o Tvoje dítě. to je tvoje povinnost, matky ses neptala jestli se bude starat o děcko když sis s manželem dítě tvořila. Jak k tomu ona přijde? hodit jí děcko na krk?

 
Anahir
Anahir - 19.11.2013 19:22

Já myslím že Tě nepodrazila. spíš neví jak ti má říct, že jí už prostě zmáhá se denně starat o malé dítě. Nikdy si nemůže nic naplánovat co potřebuje, protože má pořád u sebe děcko. Nejde o to, že by vnučku neměla ráda, ale ať se ti to líbí nebo ne, prostě je 5 dní v týdnu od rána do odpoledne uvázaná u dítěte a nemůže nic. Chodit s malou ven skutečně není alternativa k jejímu volnému času. Je prostě uvázaná.
Napadlo Tě vůbec jak Tvoje maminka řeší např. lékaře ke kterému se nedostane jinak než dopoledne? Ona nemá nikoho na hlídání když ty jseš v práci. To už není ani o penězích které jsi jí nabídla.
zkus se na to podívat jejíma očima. Tvoji dceru ráda má, ale už se prostě nechce starat na téměř 100% a to je péče na 100% ať se ti to líbí nebo ne.
Jen se na to podívej jejíma očima a ne jen těma svýma, že ty něco potřebuješ, ty jsi v háji atd atd. A kde je v tom všem co chceš Tvoje máma? Někde na konci....
zkus jí spíš chápat než usurpovat, vždyť ti může pomoci najít řešení, nyní se jen brání tvému bezhlavému tlaku. Může hlídat, pondělí úterý, zbytek si zaplatíš, může znát někoho kdo by rád hlídal, ale tímto tlakem nic nevyřešíš.

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 19.11.2013 19:15

život je změna

pokud maminka slíbila, měla by vydržet. Dala vědět včas, ale i tak to musí být zklamání. Ono se hlídání nedá sehnat jen tak, je to i o důvěře.
Může se stát, že maminka bude potřebovat pomoc, pokud se k tomu postaví dcera stejně.
Nyní by se řeklo Lucie je mazaná, chce hlídání zadarmo, pak se řekne je neochotná, nemá na maminku čas, dala ji do ústavu. Když nejsou pěníze, ze vzduchu se žít nedá.

 
Renee
Renee - 19.11.2013 18:46

A diskuze o tom, jak si správně vybírat manžely a otce svých dětí, aby manželé neodcházeli, nebyly rozvody, všichni měli spoustu našetřeno na dlouho dopředu, a všechno aby bylo sluncem zalité a růžové, mě rozesmála smajlik - 16 Jo, to by byl ale krásný svět, kdyby si každý tohle dovedl zařídit smajlik - 47 Jenomže to bychom nejdřív museli získat schopnost vidět do budoucnosti smajlik - 42 Takže dobré scifi.
Nevíme, proč manžel od Lucie odešel. Může za tím být cokoliv a ona v tom může být úplně nevinně. Třeba do dne jeho odchodu všechno sluncem zalité bylo a najednou se to přes noc změnilo. Třeba jí zdrhnul i s našetřenými penězi. Mohlo se stát cokoliv. Může se stát komukoliv z nás.

 
Renee
Renee - 19.11.2013 18:31

Je pravda, že když už to jednou sama nabídla, mohla to vydržet než bude moct vnučka do školky. Jsou jí dva roky, tak na té zbývající nedlouhé době už se spolu mohly nějak dohodnout a na brigádu mohla jít potom. Když paní nechodila na brigády doposud, tak to asi tak akutní nebude (ani potřeba pracovat, ani potřeba přivýdělku) smajlik - 42 Samozřejmě si každý představí svou situaci doma, já si ji taky představila, a musím říct, že moje mamka by mě takhle nevypekla. Co slíbí, to dodrží, jako rodina si maximálně pomáháme smajlik - 47 V tomhle jsem zajedno s evropkou - komu už pomoct, když ne vlastnímu dítěti, když se ocitne v bryndě? A Lucie evidentně v bryndě je. O alimentech a účasti exmanžela a jeho rodičů se nezmiňuje, tak to asi nefunguje. Ani peníze, ani zájem. Je sice pěkné, že otec na dítě platit musí a taky je pěkné, že soudy stanoví setkávání otce a dítěte, ale když otec ani jedno z toho nedělá, tak dál už se obvykle neděje nic. Nebo děje, ale za dlouho předlouho..... a dítě se mezitím vypnout a zamknout do skříně nedá smajlik - 26
Zaznělo tady, že je třeba babička z vnučky už unavená. V souvislosti s tím, že si našla brigádu, mi to nepřijde tak úplně pravděpodobné. Na brigádě odpočívat nebude smajlik - 16 Prostě bych to taky brala tak, že nedodržela slovo, které sama nabídla.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-110
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 146641.
Archiv anket.