Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Naše dcera v červnu odmaturovala a teď si užívá poslední prázdniny. Od září nastupuje do zaměstnání, už má vše vyjednané. Nástupní plat bude mít cca 12 000 čistého.

Nemůžeme se s manželem shodnout na tom, jak pak s ní vyřešit její příspěvek na společné bydlení. Manžel tvrdí, že by se měla podílet třetinou na nájmu a službách i za jídlo. Prý aby si zvykala, že život není zadarmo.

Mně se tento systém nelíbí, po odečtení všeho v této výši by jí z platu zbylo v podstatě jen lepší kapesné. Myslím, že kdyby přispívala částkou cca 2 – 3000, tak by to bylo dostačující. S tím však manžel nesouhlasí.

Zajímaly by mne názory čtenářek, případě vlastní zkušenosti.

Vladimíra

 

Milá Vladimíro, než dáme slovo čtenářkám, udělala jsem si malý průzkum ve svém okolí v řadách svých známých. Meryl.

Petra

Synovi je už 23 let, pracuje a bydlí stále s námi. Z platu 16 000,- nám přispívá měsíčně 4 000,-. Společně jsme se na tom dohodli a jsme spokojeni všichni.

Věra

Máme pětadvacetiletého syna, bydlí s námi. Jelikož pro nás není problém z našich platů vše bez problémů finančně zvládnout, nepřispívá syn nic. Dohlížím však na to, aby si pravidelně každý měsíc ukládal určitou částku na spoření.

Jitka

Dvacetiletá dcera nám z platu 14 000,- přispívá 5 000,- měsíčně. Polovinu z těchto peněz jí ukládám a dám jí je, až se od nás jednou bude stěhovat.

Mirek

Aby dospělé dítě přispívalo na domácnost, je asi z výchovného hlediska správné. Ale my zatím od syna nic nepožadujeme, až se ožení a založí rodinu, užije si toho dost. Vyučil se teprve před rokem. Ještě tak rok ho míníme tímto způsobem podporovat, ale pak už k nějaké finanční dohodě mezi námi dojde, pokud u nás bude bydlet.


29.7.2009   Rubrika: Život a vztahy   |   Komentářů 82   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,8/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Mám chtít po dospělém dítěti příspěvek na domácnost?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
pes
pes - 30.7.2009 21:14

Jsem se synem sama,přispívá 3000mi tisíci,ještě má pojistku a spoření.Plat má kolem 12000kč čistého,mladí by si meli zvykat,že nic není zadarmo,ale zase všechno dělit na třetiny,to ne.

 
Mapa45
Mapa45 - 30.7.2009 8:12

Jdeště za totáče jsme bydleli se synem spolu, ale potom jsem se odstěhovala k příteli. Trvala jsem na tom,a by si byt, který mu zůstal hradil ze svého s veškerými náklady. V pohodě prohlásil. Jenže najednou nebyl na Wc papír, v koupelně mýdlo. V lednici se potraviny nerozmnožily. Zjistil kolik stojí provoz domácnosti.Začal vydírat jako: včera jsme ani nevečeřel, nebylo tam nic. Vytrvala jsem a nepřispěla ani korunu. Zvykl se o sebe starat a dnes to dává za vzor svým dětem. Dospělé děti by se měly podílet na chodu domácnosti.

 
rae
rae - 29.7.2009 20:44

jednoznačně - třetinu nákladů na byt - vlastní poličku v lednici a v koupelně. Je fakt, že jídlo by se rozpočítávat nemělo, tam ať se každý zařídí dle svých potřeb.

 
sharon
sharon - 29.7.2009 17:42

z těch názorů v článku...s věrou nesouhlasím.....vydržovat mladýho , zdravýho chlapa, že ten syn se nestydí.....smajlik - 66

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 16:15

Co chceš slyšet? Že vím, že ne, ays mi mohl ukázat jak lichý můj příměr byl? Nebo že ano, abys mi mohl slavnostně vysvětlit opak? Tak či tak bys ze mě udělal blbce, že... K čemu je to dobré, prosím tě? Tahle debeta není o daňovém systému a já o něm fakt diskutovat nechci, protože nejsem ekonom. Šlo tady o _princip_ určování příspěvku do společné kasy - poměrnou částí z _příjmu_, nikoliv z celkového objemu vybíraných prostředků. Ve státním rozměru to bereme jako samozřejmost a křičíme nespokojensotí, když ta procenta nejsou pro všechny přesně stejná. A v rodině to najednou má být přesně opačně a je nefér, aby někdo přispíval míň, jen proto, že miň vydělává. Mně to nedává smysl.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 15:40

Kassy: že jsme se nedal do debaty o trenkách smajlik - 34

Tak nahoďme jiné téma co jsi nakousla:

Vážně si myslíš, že v tomto státu platí všichni stejné procento ze svých platů na daních ?

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 15:35

Ota: To "adekvátní" si tam dosazuješ ty, já si právě nemyslím, že přesná třetina nákladů je v tomto případě adekvátní. Ale nechme toho, oba bysme opakovali stále dokola totéž.

Ota: Ty víš, jak jsem to myslela, tak mě nechytej za slovo, o tom tahle debata není.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 15:01

Kassy: tak všichni platí stejné procento ???

 
Ota
Ota - 29.7.2009 15:00

Kassy: ne ty jsi jen napsala, že se stane panem domácím v okamžiku kdy alokuje adekvátní část nákladů na pracujícího člena rodiny.

Popravdě mě by hanba fackovala, kdybych měl bydlet u své matky a neplatil minimálně půlku nákladů a ona by nebyla paní domácí, ale milující sponzorkou mého bydlení......

V některých rodinách nedělá dobrotu když například rodiče sponzorují své zaměstnané dítě a jeho sourozenci( taktéž zaměstnaní) nedostanou nic, protože oni nic "nepotřebují".
Myslím, že takové konkrétní příběhy zazněly i na ŠŽ a byly hojně diskutovány jako nespravedlnost.
Fakt, že po 18-20 -25 letech života děti začnou vydělávat a mít i jiné povinnosti než dobrý prospěch nic nemění na tom, že život není peříčko.

Proto si nemyslím, že vyžadování odpovědnosti je něco co rozbíjí rodinu, že exaktní pohled na složenky je chladný "obchodní vztah" a že se dospělé dítě stane cizím podnájemníkem jen tím, že pomůže svým rodičům poplatit inkaso.

Docela bych ocenil, kdyby za nějakou dobu autorka přišla s tím jak to vlastně celé dopadlo a jak to funguje.

Ale jedno vím jistě, korektní a konkrétní finanční vztahy v rodině ještě rodinu nikdy nerozbily, za to jí spolehlivě rozbíjí věčné půjčky splatné na svatýho dyndy a sourozenci ( jejich partneři), kteří vidí jak někdo dostává dotaci a někdo nic....smajlik - 105


 
Lisa
Lisa - 29.7.2009 14:59

Moje rozvedená kamarádka to řešila takhle: kdyby dcera žila v jedné místnosti v podnájmu (Praha), platila by kolem 5.000,- Doma má větší komfort, je jí k dispozici celý byt včetně lednice - tak by mohla touhle částkou přispívat bez ohledu na to, kolik činí nájem a poplatky.

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 14:54

Jo a mimochodem, to že člověk přispívá na společné potřeby podle svých možností je normální i v rámci celého státu - všichni platí stejné procento ze svého příjmu, nikoli stejnou poměrnou částku z celkového množství potřebného pro chod státu. Tak proč by to tak nemělo být v rodinné domácnosti, kde má (nebo by měla mít) vzájemná solidarita mnohem pevnější základ než v národním státě?

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 14:36

Ota: Záruku samozřejmě nemají žádnou, tu nemá v mezilidských vztazích nikdy nikdo. Ale existuje něco, čemu se říká "důvěra". A pokud se vztahy změní z především osobních na především obchodní (čímž mi to dělení nákladů na třetiny opravdu zavání), tak důvěra ztrácí smysl a už to VŽDYCKY budou muset brát obchodně. Tak bych prostě žít nechtěla. smajlik - 26
Já jsem nenapsala, že otec přestane být otcem ve chvíli, kdy přestane platit všechny náklady. Jestli sis nevšimnul, tak celou dobu píšu, že něco by holka platit měla. IMHO "přestane" (ve smyslu "už to nebude první a hlavní role, ve které ho dcera bude vnímat") být otcem ve chvíli, kdy ty náklady začne rozpočítávat výhradně na základě exaktních čísel, jako by dcera byla cizí podnájemník.

 
Ota
Ota - 29.7.2009 14:27

Kassy: já se v tom teď trochu zmítám, na jednu stranu by se mi chtělo s tou sodaritou souhlasit, na stranu druhou jakou mají rodiče záruku, že když dceři teď uleví, že jim jako starouškům lacině poslouží????

 
Ota
Ota - 29.7.2009 14:24

Kassy: v něčem možná ...s tím domácím to zní celkem pochopitelně, s tím by se logicky dalo souhlasit, jenže já nemám dojem, že vztah dospělých zaměstnaných dětí s rodiči by měl být jen přísně citově rodinný.
Není to výchovné a nikdo neví jestli rodiče někdy nebudou sami ty peníze potřebovat později...
A proč vlastně by himbajs otec přestal být otcem v okamžiku kdy přestane platit všechny výdaje za domácnost ?

 
Kassy
Kassy - 29.7.2009 14:20

Já bych té dceři doporučila, ať si to dobře zapamatuje a až jednou budou její staří nemohoucí rodiče potřebovat pomoc, ať jim taky pěkně všechno naúčtuje. Když tržně, tak teda tržně vždy a ve všem, ne?
Jo a pokud má k tomu otec takový přístup, jaký zřejmě má, ať chce holka písemnou smlouvu s přesnou specifikací za co platí a jaká jsou práva a povinnosti které strany.
Mně prostě přijde, že držet se mámy za ručičku do třiceti a přispívat na domácnost menší částkou než rodiče, aby si mohla z už tak zřejmě nižšího platu něco našetřit a dřív se postavit na vlastní nohy, jsou diametrálně odlišné věci. To první je špatně, to druhé podle mě značí zdravé solidární vztahy v rodině.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-83
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77047.
    Archiv anket.