Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Maturita levou zadní

Maturita levou zadní

Letos poprvé budou všechna dítka střední školou povinná skládat zkoušku z dospělosti, která bude pro všechny stejná. Zda by maturita měla být státní, či nikoli, nemá smysl řešit. Otázka, která však zůstává, je, jak ji mládež zvládne. Studenti mají totiž velké obavy, a to zejména z matematiky a jazyků.

Již na podzim si studenti vyzkoušeli, jak budou při státní zkoušce úspěšní. Podle očekávání dopadli nejlépe gymnazisté, nejhůře pak studenti odborných učilišť s maturitou. Maturitní generálka se uskutečnila v polovině října loňského roku. Absolvovalo ji 94 000 studentů na 1 225 středních školách. Po vyhodnocení generálky se ukázalo, že třetina studentů neprošla. Podle ministra školství Josefa Dobeše se ve výsledcích odrazilo to, že studenti ještě neprobrali látku čtvrtého ročníku, nezačali se na maturitu pořádně učit a také jim chyběla ta pravá motivace.

"U maturitní generálky jsem si zkusil v těžší verzi test z českého jazyka, angličtiny a matematiky. Nejvíc jsem se bál výsledku z angličtiny, protože ta mi přišla nejtěžší. Nakonec jsem ji napsal nejlépe, na 90 procent," zhodnotil své výsledky pro idnes.cz maturant Dominik Vítek ze sušického gymnázia s tím, že na test z angličtiny by podle něho měli studenti dostat alespoň patnáct minut navíc.*

Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. K té se přihlásilo 22 procent maturantů, 39 procent z nich by ale zkoušku nesložilo úspěšně. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji (72 procent), by neuspělo zhruba 34 procent maturantů, vyplývá ze zprávy ministerstva školství.

maturita levou zadníŘešení pro budoucí maturanty

A právě obava z cizích jazyků je hned po matematice na žebříčku největších studentských strašáků. A není se čemu divit. Ačkoli se jazyky na školách učí již od základní školy, jejich úroveň je spíše horší, jak vyplývá i z výzkumu ISEA. Jak tedy přípravu na maturitu zvládnout? Řešením je pravidelné doučování, hodiny konverzace s rodilým mluvčím, jazyková škola nebo jazykový kurz v zahraničí. A právě ten je podle Karla Klusáka, bývalého pedagoga a majitele CK INTACT, tím nejefektivnějším řešením. Pobyt v cizině totiž rozmluví i méně pilné žáky. Těm nic jiného nezbude, pokud si budou chtít popovídat s novými přáteli.

Možností, jak se vypravit do ciziny, se nabízí více. V dnešní době jsou mnohé školy zapojeny do výměnných programů či umožňují studentům delší pobyt v rodině. Kromě toho si lze vybrat ze široké nabídky jazykových kurzů cestovních kanceláří. „Zájem o jazykové kurzy pro děti a mládež v zahraničí v posledním roce stoupl. Rodiče si uvědomují, že jazykový kurz v zahraničí pomůže jejich dětem hravě složit maturitu z cizího jazyka a otevře jim dveře ke studiu na vysněné vysoké škole. A na zahraniční stáže se dostanou jen vysokoškoláci s dobrou znalostí cizího jazyka,“ potvrzuje trend Karel Klusák a jedním dechem dodává: „Pokud tedy někdo uvažuje o letním  jazykovém kurzu v zahraničí, neměl by váhat s objednávkou, léto bývá vyprodané na mnoha školách už na začátku května. V tomto odvětví žádné last minute ceny nejsou."

Studium jazyků v cizině má mnoho výhod. Hlavní je, že člověk užívá cizí řeč neustále. Mluví v hodinách s lektory, povídá si se spolužáky, kteří pocházejí z různých zemí, a také musí komunikovat s rodinou, u níž bydlí. Díky tomu se například žák během měsíčního pobytu v zahraničí naučí tolik, co by se učil rok na jazykové škole v Česku.

Podceňovat výsledky maturity se nevyplácí, neboť mnoho vysokých škol bude dle jejich výsledků vybírat uchazeče o studium. A s horší známkou se budou studenti dostávat na VŠ hůře.

 

Zdroj: www.zpravy.idnes.cz

Bc. Lenka Pohořelská


4.5.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 19   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Maturita levou zadní

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
valiska44
valiska44 - 31.3.2020 3:29

Paráda, mockrát díky za článek. Abych pravdu řekla, tak jsem docela zvědavá, jak náš syn zvládne maturitu. Je ale pravda, že ho to čeká až za dlouho. Na střední teprve půjde. Prý má hrozný strach z přijímacích zkoušek, tak jsem mu pro jistotu zařídila takový ten přípravný kurz "To dáš" viz https://www.to-das.cz/

 
marta79
marta79 - 5.3.2016 7:50

Další přípravné kurzy, které se odehrávají přímo v Anglii. Co může být lepšího? Připravte se tím nejlepším způsobem v Bournemouthu a absolvujte zde kurz pro začátečníky i pro pokročilé:

http://balloonagency.cz/

 
marta79
marta79 - 17.12.2014 10:19

Přípravné kurzy angliny online. Příprava probíhá s pomocí příjemných lektorů, je možný individuální program.

http://www.jazykyprovas.cz/aj-pripravne-kurzy

smajlik - 56smajlik - 56

 
Pentlička
Pentlička - 4.5.2011 18:19

Já jsem maturovala před 33 lety a tehdy byla státní maturita. Všichni středoškoláci museli maturovat z češtiny a ruštiny, potom podle zaměření gymnázia nebo průmyslovky, na které maturovali. Všichni měli stejné otázky. Témata maturitních písemek byla v celé republice úplně stejná, písemky se všude psaly ve stejný den a hodinu a obálky s tématy byly zapečetěné.
Myslím, že tehdy měla maturita vyšší úroveň, než když si každá škola dělala "svoji" maturitu. O učňácích se vůbec nezmiňuju, tam by měla být priorita naučit děti pořádně řemeslo, aby instalatér uměl opravit vodovod a ne aby měl maturitu z češtiny a z matematiky. Vždyť je přece spousta lidí, kteří na studia nemají hlavu, ale jsou šikovní manuálně a to by se mělo využívat, ne?

 
tornado-lou
tornado-lou - 4.5.2011 14:35

Statni maturita je teoreticky dobrej napad, ale v tehle podobe je dosti zbabrana. krom toho si myslim, ze je lehka. na polovinu prikladu z matematiky staci vedomosti ze zakladky. takovou maturitu nikdo nemusi skladat. takze nastavit uroven vys a vetsina problemu se vyresi sama. kuchari a zednici ji proste neudelaji. a je to naprosto v poradku. ja taky nepredstiram ze umim varit, stavet nebo kdovico.

 
monia
monia - 4.5.2011 13:50

PEGG: Ale sestra není nižší zdrav personál. To jsou ošetřovatelky a sanitářky. Práce sestry je odborná a k tomu je v dnešní době už ta VŠ asi nutností. Ošetřovatelky a sanitářky opravdu VŠ nepotřebují. smajlik - 58

 
Anakolut
Anakolut - 4.5.2011 12:42

PEGG: Ale ta sestra přece stuovala právě proto, aby dělala odbornou práci a ne myla lidem zadky. Dneska opravdu setrám nestačí střední zdrávka. Když jsem ležela na JIPu, tak jsem jen koukala, jak moc odbornou práci a jakou zodpovědnost ty sestry mají a opravdu si nedokážu představit, že by to dělala holčina, kterou na zdravku vzali se 4. Prostě by to inteligenčě nezvládla.

 
Linda
Linda - 4.5.2011 11:07

Sice by mi to melo být sumafuk, ale není. Státní maturita je blbost na entou. Pokud by meli vsichni mít stejné znalosti tak proc nechodí vsichni na stejnou skolu, ale existují gymnázia, odborné skoly, uciliste s maturitou atd. Skutecne nechápu na co je budoucímu lékari t.c na gymplu napríklad technická matematika a naopak.
K jazykum: pobyty v zahranicí jsou SUPER, ale rodice aby na ne vykradli banku. A vubec by nebyli potreba kdyby místo biflování slovícek a gramatiky deti od první hodiny cizího jazyka mluvily. Ano k tomuto mému názoru má spousta lidi výhrady, ale já to vidím doma. Já se biflovala anglictinu 4 roky ve skole a výsledek byl ze jsem stylem býti chtíti vedeti nebyla shopna vysvetlit nic. Moje deti nebiflují, ale ve skole mluví a po 2 letech se dcera pochybne, ale prece jenom domluvila i v Austráliii.smajlik - 26 A to zdaleka není premiantka, spís sotva prolézá.

 
PEGG
PEGG - 4.5.2011 10:54

monia - 4.5.2011 9:52 - asi máš pravdu, ale kdo bude teda ten nižší zdrav.personál, když budou mít všichni vysokou?
Ale jestli si myslíš, že se státními maturitami zvedne úroveň, tak nevím nevím, ředitel z gymplu říkal, že jsou ty maturity postavené tak,aby je zvládly i děti z učňáků, což asi moc vysoká úroveň nebude. Uvidíme co přinese čas
alexandras - 4.5.2011 10:46 - smajlik - 47

 
alexandras
alexandras - 4.5.2011 10:46

no hlavně ty cesty do zahraničí nejsou zadarmo.. i výjezdy v rámci škol se platí..Máme tři děti a jsme to , čemu se říká socky a na jazykový výjezd dcery příští rok ( t.j. 11 tisíc ), šetřím už teď..aby jsme my rodiče platili to , co je má naučit škola zadarmo , mi připadá jako těžký alibizmus ministerstva školství..

 
anitech
anitech - 4.5.2011 10:07

no stačí jenom koukat na nějaký ten TV program typu Nikdo není dokonalý. Jestli tohle je vzorek vzdělanosti našeho národa, tak běda.

 
magda28
magda28 - 4.5.2011 10:02

Úžasné .Všichni pojedou studovat jazyky do zahraničí aby udělali maturitu?Kam to spěje.Státní maturity nesmysl.Samozřejmě,že nejlepší výsledky má gympl,je to všeobecné vzdělání. A pokud vím tak vysoké školy výsledky z maturity zatím neberou.

 
monia
monia - 4.5.2011 9:52

PEGG: No, zrovna tenhle příklad není moc šťastný, práce sestry nespočívá jen v mytí podělaných pacientů. Toto je práce nižšího zdrav. personálu, sestry toto dělají, protože právě toho nižšího personálu je málo.smajlik - 68 Tady bychom mohly diskutovat o celém systému zdravotnictví a ničeho bychom se nedobraly. Co se týče státních maturit - já jsem pro a doufám, že tím se snad zvedne úroveň středoškolského vzdělání.

 
Milda3
Milda3 - 4.5.2011 9:45

sevenofnine - 4.5.2011 8:28 - no jestli ta uklizečka má v pracovní smlouvě
Kosmetička podlahových kritin,tak proč ne vysokoškolské vzdělání chemického zaměření smajlik - 68

 
PEGG
PEGG - 4.5.2011 9:28

sevenofnine - 4.5.2011 8:28 - ono už se to projevuje v nemocnicích, setra musí být Mgr a klidně řekne,že ona přece nepůjde umýt a převléknout podělaného pacienta,ale kdo to udělá? Sestra,která slouží už 30 let,ale má jen maturitu a 30 let praxe, protože dřív takhle prostě bylo, tak teď bude k ruce té vystudované?

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-19
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.