Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Je lepší pár facek, nebo kázání?

Je lepší pár facek nebo kázání?

Prakticky od narození našeho syna se s manželem nemůžeme shodnout ve výchově. Teď je malému devět let a naše rozpory se čím dál více prohlubují. Zajímalo by mne, jaký je váš názor a jaké výchovné metody používáte vy.

Většinou je to v rodinách tak, že matka bývá citlivější a benevolentnější a otec má pevnější ruku, u nás je to naopak. Manžel je totiž, dle mého názoru, až příliš měkký a tolerantní i v případech, kdy to není na místě. Já jsem naopak ráznější a vyžaduji dodržování pravidel a určité disciplíny, za což mne manžel často kritizuje a tvrdí, že synovi svým přístupem způsobím celoživotní traumata. Podle mne přehání. Nejsem žádná tyranka.

Myslím, že mužův přístup má kořeny v jeho dětství, jeho otec byl velice přísný a pro ránu nešel daleko. Manžel byl jako dítě často bit, dostával výprasky za sebemenší prohřešky ještě ve čtrnácti letech. Otce se doslova bál, a jakmile věděl, že se stalo něco, co ho rozzlobí, velmi psychicky trpěl. Po těchto svých vlastních zkušenostech je mu jakékoli fyzické násilí vůči dětem vysloveně odporné a skutečně jsem ho nikdy neviděla dát synovi jeden jediný výchovný třepanec.

Místo toho s ním sáhodlouze mluví, vysvětluje, snaží se ho přimět, aby chápal, co udělal špatně a příště se toho vyvaroval. Nemyslím, že je tento postup úplně špatný, ale dá se aplikovat jen do určité chvíle. Syn totiž otcovy měkké a neagresivní povahy začíná pěkně zneužívat. Opravdu hodně zlobí, zcela otevřeně neposlouchá, když dostane nějaký zákaz nebo příkaz, ignoruje ho a dělá, že neslyší.

To pak nastoupím já a kluka plácnu přes zadek, aby se vzpamatoval. Ani to většinou nezabere, takže často musím sáhnout k důraznější „ruční domluvě“. Až pak syn poslechne a udělá, co se po něm chce.

pár facek nebo kázání?Vadí mi to. Nechci být doma za tu zlou a už vůbec bych nechtěla, aby se mne syn, nedej bože, začal bát. Stejně, jako se jeho táta bál svého otce. Jenže když nezasáhnu, synovi všechno projde. Tatínek si ho posadí před sebe a spustí své mravokárné litanie, které on pouští jedním uchem tam a druhým hned ven. A druhý den se situace v nějaké obdobě opakuje.

Nevím, co s tím. Moc bych si přála, abychom s manželem v tomto ohledu táhli za jeden provaz, ale my se prostě dohodnout nedokážeme. On mi vyčítá přílišnou přísnost a nekompromisnost, já jemu zase nepatřičnou benevolenci. Asi by to chtělo nás dva dohromady smíchat a pak by z toho vyšel ten správných výchovný model.

Jak je to ohledně výchovy a trestání dětí u vás? Jsem opravdu nemožná, když klukovi občas pořádně naplácám přes zadek, když si to zaslouží?

Vilma


4.5.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 98   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

Související odkazy:

 

Diskuse ke článku - Je lepší pár facek, nebo kázání?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
hadianoha
hadianoha - 5.5.2011 13:59

Jedna rada ke vsem ostatnim, co uz tu na foru byly napsany: mam starsiho kluka aspergera, a kdyz uz to s nim z casu nacas fakt nebylo k vydrzeni, tak zazracne zabiral rybi tuk (jednou o nem davali na Spektru porad, jak zabira na problemove deti) ... musi se uzivat pravidelne, ale uz po tydnu podavani byl obvykle na delsi dobu klid a ditko jako vymenene. Vrele doporucuji vyzkouset jako jednu z moznosti, kdyz nic jineho, ublizit nemuze.

 
zonan
zonan - 5.5.2011 12:26

Riki: smajlik - 2 no, já popsala verzi pro dospělé a jak to na mě působilo. S dětmi to je něco jiného. Forma hry na bláznivé šašky, na mimozemšťany, různá zvířátka a já nevím, co mě ještě napadne. Bylo by to spojené s prvky jógy smíchu a na závěr samozřejmě pár minut zklidnění. Děti jsou hodně spontánní a podle toho by se to odvíjelo. Zatím je to fakt jen v rámci úvah. Ještě bych to chtěla probrat s psycholožkou.

 
HelenaPa
HelenaPa - 4.5.2011 19:03

a....: Ve školce právě bez problémů. Nikdo si nestěžuje, paní učitelka jen chválí. Doma o školce mluví málo, ale v dobrém. nestěžuje si na nikoho a na nic. Jen ráno tam nechce, vždycky zkouší, jestli by to nějak něukecal a nemohl zůstat doma. Odpoledne se mu ale ze školky zase nechce domů.

 
Petruša
Petruša - 4.5.2011 18:36

Pentlička: taky mi přijde že pak je to dítě už nějak jakoby "imunní" a ty tresty mu jsou fuk

 
Petruša
Petruša - 4.5.2011 18:34

Hanča: u nás je to stejný

 
Pentlička
Pentlička - 4.5.2011 18:33

Nechce se mi číst diskusi, takže nevím, jestli to tam už někde nezaznělo, ale já bych řekla, že je taky důležité jaké nastavíte dítěti hranice a co všechno už je podle vás "trestné". Děti jsou děti, blbnout, odmlouvat apod. je pro ně přirozené. Pokud ho budete trestat za každou pitomost, tak je to podle mě psychické týrání.
Jinak děti samozřejmě potřebují hranice a někdy je opravdu lepší facka než sáhodlouhé vysvětlování. Ale na výprasky a podobné metody moc nevěřím. To už je podle mě hodně na hranici týrání.

 
Hanča
Hanča - 4.5.2011 18:13

tak my jsme ve výchově za jedno, u nás se nejvíc osvědčil zákaz počítače, prostě, když už chování přesáhne určitou mez, tak synek musí odevzdat monitor na určitý počet dní a to dodržím, dřív ho dostane, pokud udělá něco mimořádnýho a když má náhodou nějaký řeči, tak mužský se ho zeptá, jestli chce ještě nějaký den přidat a hned je klid

 
arsiela
arsiela - 4.5.2011 17:53

pavlina: Já to do konce dotáhla a úspěch to mělo.Jak to prádlo,tak uklízení pokoje.Ale Vojtíkovi bylo víc,než chlapcovi zadavatelky.Asi jedenáct.
Helčo já si totiž tenkrát taky myslela,že se Vojtíka problémy nedotkly,fakt se tvářil,že to jde uplně mimo.Ale pravda byla jinde.Zjistila to právě psycholožka,dělala s ním nějaké testy a hlavně rozbor obrázku co mu nechala nakreslit.Určitě bych psychologa nezavrhovala,dobrej nápad,abys tam šla nejdřív sama.Vždyť se nejedná o žádné stigma.Hlavně abys měla štěstí na dobrou psycholožku .My chodili s Vojtíkem řadu let ke školní psycholožce a bylo to na houby.Kde je problém jsme zjistili až před pár týdny a vlastně náhodou.te´d si můžu jedině tak nadávat,vědět to co vím teď dřív,tak udělám spoustu věcí jinak.

 
a....
a.... - 4.5.2011 17:46

HelenaPa: Psala jsi, že chodí do školky. Zkus si promluvit s vychovatelkou ve školce, jak se tam chová, jestli je v normě, poslušný nebo tam taky vystřhle nějakou vzteklou scénku, jestli je jeho chování stále stejné nebo se v poslední době změnilo. Pokud ti řekne, že je vše celkem ok, tak děláte chybu vy doma, pokud jsou s ním ve školce problémy případně se chování změnilo k horšímu, tak musíte řešit chlapce.

 
HelenaPa
HelenaPa - 4.5.2011 17:33

arsiela: pokud jde o změny, tak ty byly spíš poslední dobou. Nevypadalo to, že by se ho nějak dotkly. To nezvládání vzteku se projevuje delší dobu.

Linda: Pěkný nápad s tím semaforem, díky smajlik - 61

mam-ča: Zatím půjdu k psycholožce sama, nechám na ní, jestli pak bude chtít malýho nějak "testovat". Je to psycholožka v drodinné poradně.
Nečekám od toho "papír na hlavu", ale rady, kde děláme chybu a jak to zvládat líp.

 
Ploduska
Ploduska - 4.5.2011 17:26

Verera:
víš nebo doufáš?smajlik - 68
pro mne je jednodušší/rychlejší sprdnout a uklidit sama smajlik - 68
vím, nevýchovné smajlik - 72
mne osobne nejvíc fascinují teorie, které hned jako první příspěvekl navrhla Sallie - neuklizíš spinavé prádlo, neperu atd - zajímalo by mne, kdo tohle kdy dotáhl do vítezného konce. to fakt nepošle dítě do školy, nebo ve zmuchlanem špinavém z podlahy? jen jednou jsem vedla díte do školky v ponožkách, protože nemelo včas obuté boty a já vyřkla onu blbost, že pokud nebude mít boty před odjezdem pujde bez nich. Dítě z toho mělo prču (já vysvetlovala učitelkám, o co jde ) a já si příště dala veeelký pozor neco podobného "neslíbit"

 
Ploduska
Ploduska - 4.5.2011 17:16

zonan:
neco na tom tvém postřehu je. fakt je je my určite meli víc času "bez dozoru" a taky dělali věci , které se nemají.
k tvému řešení - nevím - pokud by to nekomu vyhovovalo, tak ať si to tak dělá - když mu to uleví smajlik - 71smajlik - 68

 
Anahir
Anahir - 4.5.2011 16:55

Bráchanec taky byl usazován do křesla, kde mu byla udělována nekonečná mravní přednáška. Až se dostal do věku, kdy vstal, řekl tátovi, že takový debilní kydy poslouchat nebude a že je trapnej. A bylo vymalováno. A mohl jeho tatík vyskakovat až do stropu a stejně už byl jen hloupá figurka.

 
Riki
Riki - 4.5.2011 16:32

zonan: ježiš smajlik - 42 teda kdybych byla na nějakém takovém programu - čistě hypoteticky, protože nevím, jak by k tomu došlo - a dostala tam těch 10 minut svobody, tak zavřu za tím blázincem dveře zvenku a budu se vzdalovat, jak nejrychleji dokážu. Jako dospělá. Jako dítě bych se asi bezmocně krčila v nejzazším koutku a doufala, že to nějak přežiju. Každý fakt netouží takto ventilovat své emoce...smajlik - 26

 
YXH
YXH - 4.5.2011 16:24

Ono je takove prislovi: "Ohybaj ma mamko, dokial ja jsom Janko, az ja budem Jano, neohnes ma mamo."
Myslim si ze vseho s mirou neuskodi nikomu a podle toho co je zapotrebi. Nekdy staci domluva, nekdy par na zadek jiste taky neublizi. Asi jsem ze stare skoly a ty moderni metody nejak nechapu.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-99
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.