Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Syn se odmítá naučit intimní hygienu

Syn se odmítá naučit intimní hygienu

Mám problém se svým šestiletým synem, selhaly už všechny pokusy a já začínám být v koncích. Ani moje zkušená matka, která pracuje jako učitelka v mateřské škole, si s ním nedokázala poradit. Syn je neuvěřitelně zatvrzelý a nic na něj neplatí.

Jde o poměrně intimní záležitost. Trochu se o tom stydím psát, ale snad se mi nebudete smát. Náš problém se totiž jmenuje hygiena po použití WC, konkrétně očištění zadečku po velké potřebě. Syn to odmítá vykonávat a není síla, která by dokázala jeho tvrdohlavost zlomit.

Je to vyloženě trapné. Chodí do školky, kde tuto součást očisty děti běžně ovládají. On nikoli. Takže když potřebuje na velkou ve školce, jednoduše se neutře. Podle toho pak jeho slipy vypadají. Učitelky to samozřejmě syndělat nebudou, obzvlášť u tak velkého kluka. Ani by mne nenapadlo to po nich chtít.

Jsem z toho nešťastná. Po prázdninách půjde do první třídy a neumí takovou základní věc. Snažím se ho to naučit, přesvědčit ho, marně. Má doslova hysterické záchvaty a odmítá se očistit. Neudělá to ani papírem, ani ve vaně, nijak. Štítí se toho strašně moc a cítí vyložený odpor.

Potřebuji, aby se to naučil, přece mu nebudu do dospělosti utírat zadek. A co ve škole? Při převlékání při tělocviku by mohla být tahle jeho neschopnost odhalena (viditelné stopy) a stal by se terčem posměchu ostatních dětí.

Poradí mi zdejší maminky, jak na něj? Zkoušeli jsme snad všechno. Domlouvání, vysvětlování, vyhrožování, tresty, přísliby odměn. Nezabralo vůbec nic. Nakonec jsem to vždycky já, kdo mu musí ten zadek utřít. A přiznávám se, ač jsem jeho máma, už se mi to u tak velkého kluka začíná pomalu eklovat.

Zuzka


3.6.2011   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 53   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Syn se odmítá naučit intimní hygienu

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-53
vosmajda
vosmajda - 4.6.2011 5:57

A co to zkusit tehdy, když bude mít takové období, že zrovna dělá tvrdé bobky? To přece papír někdy zůstává čistý. Co třeba pomoci nějakou stravou? Nemyslím způsobit zrovna zácpu, ale fakt mě nic jiného nenapadá. Chápu to dítě, i v mém věku je nepříjemné, když se musí použít jeden papír, druhý, až pátý, nebo jste na záchodě, kde to nejde spláchnout a vy někam pospícháte. Nebo co kdyby to dělal popaměti a nemusel se na to dívat? Asi dávám hloupé rady, ale nic jiného mě nenapadá.

 
Gorawen
Gorawen - 3.6.2011 18:47

Ja bych koupila nebo pujcila v knihovne nejakou knihu pro deti o anatomii, hezky kreslenou, jednoduchou. Ukazala mu jak se vlastne potrava dostane usty do cloveka, kam putuje, streva, zaludek a na konci konecnik. Kniha opravdu pro jeho vek, aby mu to vysvetlili. Pak bych mu rekla, ze takto funguje kazdy clovek, kdyby ne tak by byl moc nemocny...
Z tela se vylucuje odpad to co telo uz nepotrebuje a je potreba se toho zbavit jinak by se to hromadilo v tele, bolelo by ho brisko etc... Vysvetlit mu, ze takto funguji lide na cele planete, Vsichni.
Nekde jsem cetla, ze Nikdy se nema malym detem rikat, ze jejich exkrement je fuj, smrdi ( pak by se mohly zacit za to stydet a je problem) brat to normalne = zakladni lidskou potreba. Tu knihu pro
deti opravdu k odpovidajicimu veku, otevre to i jejich zvidavost jak to vsechno funguje, vlastni zkusenost. Mrnous me jednou videl jak si na netu prohlizim anatomii cloveka, kreslenou a hned ho zaclo zajimat jak vypada srdce, byl tim hodne fascinovany na Vanoce si pral dokonce takovy neco jako hlavolam - lidska ruka byly tam zily, tepny, kosti - podotykam anatomicky, ne ruka jak z hororu, milion krve kolem....Kamaradky dcerku zase fascinovaly lidske kosti, ze je v sobe mame... Jinak pokud mas treba fajn pediatra, oni Ti dobri to opravdu s detmi umi, tak by mohl pomoci, vysvetlit... (Mrnousovi treba vysvetloval jak dulezita je zelena zelenina - brokolice a spol... tak srandovne decko to vezme jeste to odpoledne si sam vybral k jidlu na zkousku zelenou kapustu...Ted ne, ze by ji miloval, ale toleruje ji....) To se poda jenom mu to nejak nehnusit... A sranda, nedelat z toho dramasmajlik - 47.

 
hejluc
hejluc - 3.6.2011 15:40

Mám doma to samé. Jen je schopný kvůli tomu nejít několik dní na WC; když byl ve školce v přírodě, nešel 5 dní... Začali jsme s utíráním načisto - 3x denně musel zkusit utírat zadek, i když nekakal. Pak jsme přidali čištění utřeného zadku - aby to zkontroloval, že je čistý. Tady jsem po čase přestala utírat úplně dočista a musel se dočistit sám. Teď jsme už snad v poslední fázi, kdy je schopný utřít si zadek sám, ale předtím se někdo dospělý musí kouknout, a říct mu, že tohle sám opravdu zvládne. Po utření vyžaduje po dospělém kontrolu, že je zadek opravdu čistý... Příjemné to není, ale řekla bych, že má nějaký blok. Jinak utírání trénujeme asi 2 roky, teď mu bude 6 let

 
Petruša
Petruša - 3.6.2011 15:08

Verera: ještě jsem zapomněla - tvoje dcera se zabrala do hry, to bych i pochopila v těch čtyřech letech. Ten můj exot to dělal fakt schválně, prostě byl línej si dojít a přerušit činnost. Lítá na poslední chvíli doteď, i na malou smajlik - 36

 
Petruša
Petruša - 3.6.2011 15:06

Verera: mě nejvíc vadilo že už je to "velkej" kluk, chodí do školy. Trvalo to asi necelý měsíc, na prdel nedostal. Ale přiznam se že jsem mu řekla že to řeknu jeho kamarádům a on se rozbrečel, možná tehdy mu došlo co by to bylo kdyby se to někdo dozvěděl

 
Verera
Verera - 3.6.2011 14:58

Petruša: Něco podobného dělala dcera, ale to byla menší, tak 4 roky. Vždycky se tak zabrala do hry, že běžela na poslední chvíli,na WC si dřepla na patu a bála se pohnout, protože kdyby si ještě sundala kalhoty, už by to nestihla, potřebovala překonat ten první nápor smajlik - 68. Občas to bylo opravdu tak tak, že spodní prádlo lehce utrpělo.

Tam ale pomohlo ji při prvních náznacích upozornit, že by si měla dojít včas, ona si to jen v zápalu hry neuvědomila. Přešlo to asi po půl roce.

Nemyslím si, že , pokud by dostala za tohle na zadek, nějak by jí to pomohlo si to uvědomit dřív.

 
Almega
Almega - 3.6.2011 14:32

U nás ještě dnes občas z legrace pokřikujeme na syna"hotovo!komínek!" z doby,kdy si nechával utírat zadek.Trvalo dost dlouho,než si to začal utírat sám,nenutili jsme ho násilím,až to zvládl sám...Ten výše uvedený případ by bylo možno snadno řešit homeopaticky.

 
Petruša
Petruša - 3.6.2011 14:15

Riki 11:05: jak jsi psala že tě překvapuje že ho do školky vzali...když šel do školky starší syn (v necelých 4 letech), tak nám říkali že do 5 let dětem zadky utírají, že to z fyziologického hlediska nezvládnou (jak dát tu ruku)

mmch zmiňvaný starší syn (7 let) měl teď nějak v zimě "problém" - část stolice šla do slipů. Bála jsem se aby nešlo o zdr. problém, protože od necelýho roka měl problémy. Ale asi nebyl. Slipy jsem mu vyprat dávala, sice se vztekal že to neumí apod.ale vypral. Měl zákaz PC zezačátku na dobou určitou a pokud dobu dodrží a po ní zase budou špinavý slipy, tak zákaz zase...odnaučil se to. Dělal to schválně, byl prostě línej jít na wc když byl třeba venku apod., tak su trošičku ulevil do slipů když už se mu hodně chtělo a ono se mu ulevilo. No prostě smajlik - 70

 
chytrájakrádio
chytrájakrádio - 3.6.2011 14:13

monacha1: jj. někde jsem slyšela: Nemůžeš nikoho učit slušnýmu chování tím, že ho budeš bít, to jde prostě proti sobě smajlik - 47

 
monacha1
monacha1 - 3.6.2011 13:28

jinak jsem přesvědčená, že i ženský, který občas dítě plácnou zastávají názor, že když už se dává na zadek, tak ne v afektu (aby se mi ulevilo) a jen v případě, že je to rychlá a účinná metoda ve chvíli, kdy se dítě chová sebedestruktivně a je třeba rychle jednat.

 
monacha1
monacha1 - 3.6.2011 13:24

Verera: tojo, ale myslím si, že by se mělo jednat opatrně a nevytvářet jiné psychické bloky. Jsou lidi, kteří se pak myjí i pětkrát denně, protože mají v hlavě, že smrdí. Jsi méněcenný, smrdíš, ostatní se Ti smějou - to může taky ublížit. Myslím, že jsou lepší metody jasné, kde se stanoví a hranice a ty se musí dodržovat, ne tlačit nějak oklikou a manipulovat. Já si vzpomněla na maminku kamaráda, která místo toho, aby mu jednu plácla, když zlobil, vyprávěla o chlapečkovi, který tak zlobil, až mamince praskla žíla v mozku. V tomto případě mi přišlo mírumilovnější mu radši jednu plácnout.

 
Verera
Verera - 3.6.2011 13:05

No tak mu dá na zadek, uleví se jí možná,ale nic to nevyřeší, to je fakt nesmysl.

Fakt nějak nechápu, co by to mohlo spravit.

Ne že bych občas dítě neplácla, ale na mých dětech to fungovalo pouze v případě, že bylo třeba odvést razantně pozornost od nějakého nežádoucího chování - soustředily se pak na křivdu z plácnutí a zapomněly na to, že se přes opakované zákazy snažily urvat list z fikusu. To jde ale u malého dítěte. Plácat 6 letého je podle mě už naprosto neúčinné kdykoli. . Pamatuje si, co že to vlastně chtěl a udělá to až se nikdo nebude dívat.


Bitím někoho přinutit něco dělat je dost nesmysl, leda ze strachu no děkuju pěkně, chudák dítě.

monacha1: To ale není psychický nátlak, on fakt smrdí a děti se mu budou smát. Tak by to měl vědět.

 
Riki
Riki - 3.6.2011 13:00

Juana: no dobře, a kde asi tak takovej malej kluk ten "blok" vzal? Malé dítě tohle neřeší, to až dospělí mu předávají, co je fuj, odporné a čeho je třeba se štítit... a na druhou stranu je už velký dost, aby dokázal říct, co mu vadí. Nevím, jestli je přínosné dítě už od takhle útlého věku zvykat na to, že se se vším běhá k psychologovi. smajlik - 26

 
Kassy
Kassy - 3.6.2011 12:57

Nebudu opakovat, co už tu padlo, ale napadlo mě k tomu ještě něco - pokud se tak štítí fekálií, jakto, že mu nevadí mít je na zadku, když se neutře? Možná by to chtělo zapracocat na tom, aby své tělo vnímal jako celek se všemi částmi - nebude to náhodou případ rodiny, kde se dětem od malinka vtlouká do hlavy, že "tam dolů" se nesahá a když, tak jen v nejnutnějších případech a špičkami prstů? Zkusila bych asi vysvětlit, že když se utře, musí si tam sice na chvíli sáhnout a možná si párkrát trochu umaže ruku (pozor - umaže ruku, ne umaže se, protože on už umazaný je, akorát jinde!), ale to si velmi lehce může umýt a bude celý čistý. Zatímco když se neutře, zůstane špinavý - sice ne na ruce, ale zadek je taky část jeho těla.

 
bohunka
bohunka - 3.6.2011 12:44

Škoda, tady někdo evidentně prošvihl období "JÁ SÁM". A myslím že jedna na zadek nikomu neuškodí, zvlášť když dělá scény a ječením si vynutí maminku na utírání. Takže - neutírat, slipy ho nechat vyprat ručně, důsledně trvat na tom že "jsi velký kluk, tak hezky sám".

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-53
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.