Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Šikana ve školách. Dá se jí předcházet?

Šikana ve školách. Dá se jí předcházet?

Sdružení Aperio připravuje na 17. ledna 2013 seminář o „Roli rodičů v prevenci šikany“ a na 7. února 2013 seminář na téma „Prevence vzniku závislostí dětí a dospívajících“

 

 

Semináře na témata prevence šikany a vzniku závislostí dětí a dospívajících jsou určeny rodičům, aby se naučili včas rozeznat rizika s těmito problémy spojená, jak vést dítě k tomu, aby bylo schopno na projevy šikany správně reagovat, jak co nejlépe vybrat školu/školku a tím eliminovat riziko šikany nebo jak rozpoznat, že ve třídě jejich dítěte není „něco“ v pořádku. Stejně tak druhý seminář má za cíl pomoci rodičům, aby u svých dětí eliminovali vznik jakékoliv formy rizikového chování, které může vést k závislostem.

Lektorkou obou seminářů pro rodiče bude Mgr. Michaela Stehlíková, která se věnuje oblasti primární prevence a zaměřuje se především na problematiku šikany a také závislostí na návykových látkách. Pracovala přes sedm let v občanském sdružení Prev-Centrum, kde vedla speciální program pro třídy, ve kterých se objevil vážný problém se šikanou nebo s užíváním návykových látek. V současné době pracuje jako poradkyně pro školy a mateřská centra a věnuje se vzdělávání pedagogických pracovníků a pracovnic v oblasti prevence.

„Nechci semináře naplnit tím, co si mohou rodiče přečíst sami v literatuře nebo na internetu. Mým cílem bude pomoci jim s praktickou přípravou na situace, se kterými se mohou v rámci této problematiky sami setkat. Budeme také v seminářích pracovat s konkrétními kazuistikami, na kterých se nejlépe ukazují příčiny, následky i možná řešení problémů,“ doplňuje k seminářům Michaela Stehlíková.

V rámci seminářů také určitě dojde na pravidla efektivní komunikace s dítětem. Komunikace hraje v prevenci velkou roli a často si s ní rodiče neví rady. Rady typu: „Když máte u dítěte podezření, že bere drogy, promluvte si s ním o tom!" jsou sice hezké, ale nic neříkající. Rodiče mají proto možnost se tak dozvědět, jak přesně takový rozhovor s dítětem vést, čeho se vyvarovat a co naopak říci.

Seminář na téma „Role rodičů v prevenci šikany“ se koná 17. ledna 2013 od 17:30 do 19:30 v prostorách sdružení APERIO, Plzeňská 66, Praha 5 (více informací na http://aperio.cz/422/role-rodicu-v-prevenci-sikany). Seminář na téma „Prevence vzniku závislostí u dětí a dospívajících“ se koná 7. února 2013 od 17:30 do 19:30, taktéž v prostorách sdružení APERIO, Plzeňská 66, Praha 5 (více informací na http://aperio.cz/423/prevence-vzniku-zavislosti-u-deti-a-dospivajicich).

 

Pro více informací a přihlášení na seminář prosím kontaktujte:

 Markéta Tichá

 kurzy@aperio.cz

 tel.: 773 644 569

 APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství

 Plzeňská 66, 151 24 Praha 5

 


O společnosti APERIO

APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství je občanské sdružení, které vyvíjí svoji činnost už 12 let. Podporuje informovanou volbu, osobní zodpovědnost a aktivní přístup k rodičovství. Usiluje o zlepšení služeb v mateřství a rodičovství a podporuje rovné zacházení se ženami a muži v rodině a na pracovním trhu. Zaměřuje se na služby pro stávající a budoucí rodiče a prarodiče; nabízí rovněž odborné služby pro zaměstnavatele. APERIO je členem několika národních a mezinárodních organizací, které se věnují prorodinným tématům. Za svoji činnost získalo APERIO v minulosti několik ocenění.

Více informací na www.aperio.cz.

Redakce


16.1.2013   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 6   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Šikana ve školách. Dá se jí předcházet?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Kozoroh18
Kozoroh18 - 16.1.2013 19:41

nedá
omlouvám se všem zde přítomným kantorkám, které sve povolání berou jako poslaní a podle toho přistupují ke svým svěřencům. I když to je často na ,,facku´´.

Mám zkušenosti, že příčinou šikany jsou svým chováním i učitelé. Což je velice smutné. Šikanované děti mají něco, co k šikaně vyzívá. Rodiče si často myslí, že to zachrání přeřazením na jinou školu, smůla je ta, že se to většinou opakuje.

 
Gorawen
Gorawen - 16.1.2013 18:44

Sikana je odpornasmajlik - 48 vzdycky mi bylo zle z takovych typu...Ono je to tak snadne vybrat si nekoho slabsiho, odlisneho nez se snazit sam neco dokazat...Drogysmajlik - 48 Docela verim na sport deti ziskaji jakousi uctu ke svemu telu vi, ze potrebuji byt zdrave, aby mohly mit vysledky...To same sportovni chovani pomahat tem slabsim, aby byly stejne dobri atd...Dodavat si kuraz byt lepsi, pracovat na sobe...

 
Almega
Almega - 16.1.2013 18:34

Nechápu,kde se tento jev vzal....za mého chození do školy se už jen po nějakém pokusu o šikanu hned někdo dotyčného zastal a bylo...Kolikrát jsme šli hromadně s holkama na kluky,když se pouštěli a to jen řečma,do tlustého spolužáka...Velmi jsme jako třídy drželi spolu,nebylo zvykem šikanovat.Když už něco bylo,tak se zavolali rodiče dotyčného zlého spolužáka a ti dostali takový klystýr,že doma zmydlili své dítko a ono si podruhé již nedovolilo.Pamatuju si,že jednou kluci házeli klacky a kameny a shazovali kaštany u školy,to bylo zakázáno,nějaký kluk tam furt lezl,dostal do hlavy šutrem.jeho rodiče pak nahlásili ty "výtržníky" na policii,a protože u toho byl i můj mladší brácha,tak nás odvlekli na policii,tam vyslýchali(bez vědomí a účasti rodičů!!) a pak,když vyslechli,jak to bylo,tak nás poslali domů...Nic víc z toho nebylo,ale všichni si to řekli a báli se "zlobit".Taky dříve se hned posílalo do polepšovny,což dnes není,a když už,tak jsou tam jen ti úplně nejhorší ...co by být starší,šli do kriminálu.Za mého dětství šla holka do polepšovny za to,že nadávala učiteli a hodila po něm kámen!!! Jinak nic víc neudělala...

 
Linda
Linda - 16.1.2013 13:00

Vyvarovat se sikany? Ale samozrejme ze to jde, ale to by museli vsechny zucasnene strany CHTIT!!!!! smajlik - 82 Takhle problem bud nevidi a nebo si ho prehazuji jak horkou bramboru, protoze tohle jejich dite nikdy rici nedokazalo, tohle se v jejich hodinach v zivote nemuze stat atd...proste vsechny deti / mladez jsou svatousci a vsichni dospelaci (rodice, ucitele, vychovatele, dohled) jsou slepi a hlusi protoze jen oni jedini jsou ti nej a za jejich pritomnosti se nic, ale opravdu nic nedeje....... az tihle vsichni otevrou oci a opravdu zacnou neco delat, ne jenom o tom tlachat, tak pak sikana zmizi. A nez se to stane (pokud se to vubec stane) tak holt psychologove budou pretizeni a obcas i nejaka ta sebevrazda bude!

 
sharon
sharon - 16.1.2013 10:33

a dnes už to začíná i ve školkách.......smajlik - 26

 
Světlonoska
Světlonoska - 16.1.2013 9:41

Těžko preventivně zakážete těm,,co šikanujísmajlik - 76

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 433750.
Archiv anket.