Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Syn mé kamarádky u nás kradl

Syn mé kamarádky u nás kradl

Jak byste se zachovaly v podobné situaci, kterou právě řeším? Jsem z toho dost špatná a vůbec nevím, co mám dělat.

Jsem samoživitelka, mám devítiletou holčičku. Už od dětství se pravidelně stýkám se svou letitou kamarádkou, jsme, jak se říká „nejlepší kámošky“. Velmi si rozumíme, jediné, v čem se neshodneme, je názor na výchovu. Zatímco já jsem spíš klidná a trpělivá, ona má na svého šestiletého syna podle mě dost nepřiměřené nároky a potrpí si na dodržování mnohdy nesmyslných pravidel.

Mnohokrát jsme kvůli tomu měly debatu, ale nikam to nevedlo. Ona je o svém stylu výchovy naprosto přesvědčená, že je správný a naopak kritizuje tu mou.

Teď se stalo něco, co musím řešit a nevím, jak. V sobotu odpoledne u nás byla kamarádka se synem na návštěvě. My jsme seděly v kuchyni u kafe povídaly si, děti si hrály u dcery v pokojíku. Všechno bylo v klidu, žádné problémy.

Až když odešli, zjistila jsem, že mi zmizela z poličky v obýváku pětistovka, kterou jsem tam měla připravenou pro mou maminku, která měla přijít v neděli. Všechno jsem prohledala, zeptala se dcery, jestli o ní něco neví, ale peníze nikde. Jsem si stoprocentně jistá, že jsem ji tam pokládala, záleželo mi na tom, abych ji mamince nezapomněla dát. Občas mi kupuje nějaké jídlo a věci v akcích a pokaždé se zdráhá ode mne za to peníze vzít, často se zapovídáme a já pak na to třeba zapomenu. Proto jsem ji tam připravila, aby se to nestalo.

A teď byla pětistovka pryč. Dcera mi řekla, že když šel Dominik na záchod, tak po návratu se tvářil divně, jakoby bojácně a nejistě. Z toho jsem usoudila, že je patrně „pachatelem“ a peníze si vzal. Nevidím na tom nic až tak zásadního, je to malý kluk. Přesto si myslím, že by se to mělo řešit, krádež by mu projít neměla, byť není třeba z toho dělat nějakou kriminální záležitost.

Jenže mám problém. Vzhledem k tomu, jak přísná a nesmlouvavá jeho maminka ve výchově je, se bojím, že když jí to řeknu, dá klukovi hodně co proto. Víte, on to s ní opravdu nemá jednoduché, je často bit za každou maličkost, už teď, když je mu šest, musí dodržovat přísně nastavená pravidla ohledně úklidu atd., prostě je nucen šlapat jako hodinky. Prý aby z něj něco bylo.

Když si představím, co by následovalo, kdyby se kamarádka dozvěděla, že u nás její syn vzal pětistovku, snad by ho zabila. (To je samozřejmě trochu nadsázka). Jenže nechat to jen tak se mi nechce. Taky mne napadlo, že by mi třeba nevěřila, a naopak by svého syna před tím nařčením bránila. I tahle možnost tady je, mohlo by tím pak utrpět a možná i skončit naše kamarádství.

Vůbec nevím, co mám dělat. Pětistovka je pro mne samozřejmě hodně peněz, nechce se mi to nechat jen tak. Z výchovného důvodu by měl i Dominik vědět, že udělal něco, co se nedělá, už jen proto, aby pro příště něco podobného někde nezopakoval. Ale tady mám blok, nechci mu ublížit, už tak to nemá jednoduché.

Jak by bylo nejsprávnější se v téhle situaci zachovat?

Katka


3.4.2013   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 64   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Syn mé kamarádky u nás kradl

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
Ťapina
Ťapina - 8.4.2013 17:25

Ani si moc nedovedu představit, že si šestileté dítě přinese domů peníze neznámého původu a rodiče to nezjistí smajlik - 55

 
pastel.ka
pastel.ka - 6.4.2013 0:49

Prošla jsem si podobným a procházím dále.Měla jsem přítele se dvěma dcerami v péči..ztráceli se mi peníze z peněženky. Nevěděla jsem , která z holek to dělá. Zda moje, nebo ty dvě. Podezření jsem měla a tak jsem svojí a starší přítelovu dceru vzala na nákup. Nechala doma doma sedmiletou a nastražila peněženku s kupou drobných i papírových peněz. Zapsala jsem si přesně, kolik tam bylo a odjely jsme.smajlik - 39večer jsem se podívala a chyběly 2 papírové dvacky+ drobné, celkem 60,-
A teď ? Moje 27 letá dcera má kamaráda, zmizel mi zlatý , masivní řetízek smajlik - 17a co mohu dělat ? Nic, zase zkusit past smajlik - 76 udělej to také.smajlik - 105

 
mam-ča
mam-ča - 4.4.2013 11:43

Majolka: 3.4.2013 16:26 Vůbec jsem nemyslela bití. Někdy křivda a falešné obvinění bolí mnohem víc, než nějaký výprask.

 
Ploduska
Ploduska - 4.4.2013 9:59

Anahir:
souhlas s řešením - jsem blbka, že nechávám ležet peníze bez dozoru a dala pozor na deru, jestli náhodou nemá nezvyklé nákupy v papírnictví smajlik - 68

 
Ploduska
Ploduska - 4.4.2013 9:57

nemyslím si, že zrovna v tomhle případě nutně vzal peníze tek kluk, ale jen k tomu na co by šestiletýmu byly, když ani nejspíš neví, kolik je to ve skutečnosti peněz a nemá je jak utratit - mám doma dva o málo starší smajlik - 58 jen tak si je nekam schovat nebo případně vzít do školy a machrovat - první udělali, když byli ještě mladší a to druhé udělal vprvní třídě spolužák ( z úplně normální spořádané rodiny) - prinesl dvoutisícovaku, kterou doma sebral - a to bylo něco - "mami ... měl dneska ve škole peníze, že je našel a ukazoval nám je ..... " no nakonec z toho ve škole byla pěkná afera, protože kluk navíc lehko zalhal atd atd - ale jen že je "použít" dokážou :))

 
PEGG
PEGG - 4.4.2013 7:08

Rozhodně se přimlouvám za toho kluka, všechno nasvědčuje tomu, že zrovna on je nejméně pravděpodobným pachatelem. Být Katkou, tak prolezu byt, jestli někde nezapadla a budu usilovně přemýšlet, jestli jsem ji tam opravdu dala nebo si to jen myslím.smajlik - 26
Já totiž shodou okolností včera marně přemýšlela, kde mám tu tisícovku, o které bezpečně vím, že jsem ji měla v peněžence. Už jsem si myslela, že jsem ji při nějakém placení vytrousila. Ale protože většinou platím kartou, tak jsem si nedokázala uvědomit, kdy jsem ji tam viděla naposledy. A ejhle, dneska ráno vstanu a jako když mi někdo rozsvítí, platila jsem s ní synovi nějaké zboží, které mi přivezl. No a vidíte, málem bych přísahala, že jsem ji neutratilasmajlik - 55

 
vosmajda
vosmajda - 3.4.2013 22:17

Přece jen je to nařčení a obvinění, pokud to nevím stoprocentně a nechytím ho při tom.

 
vosmajda
vosmajda - 3.4.2013 22:14

Pokud by mi záleželo na kamarádství, tak bych tu pětistovku oželela, i když těžko. Ledaže by se něco podobného stalo znovu, to už by bylo něco jiného.

 
Anahir
Anahir - 3.4.2013 21:49

A ještě by si Katka měla uvědomit, že pokud to ten hoch opravdu nebyl, tak její vinou bude trestán za něco co neudělal.
Když už se tak dere za jeho výchovu, tak by nad tím mohla taky popřemýšlet, jak moc mu ublíží.

 
Anahir
Anahir - 3.4.2013 21:46

Důkazy? Nemáš.
Tvůj dojem založený na pocitu? to se ti taky tvoje kamarádka může vysmát a pěkně se s tebou pohádat a ani se nemáš čím bránit.
Ať je to jak chce, hodit vinu na 6ti leté dítě, nemít žádný důkaz, jen fakt, že se tvářil divně je hodně hloupé.
Stejně tak ,,přitlačit" na dítě v nepřítomnosti jeho mámy - jestlipak by se to líbilo Katce kdyby to udělal někdo její dceři?
Na cizí děti jsme větší metr, že?
Možná by se Katka velice divila, že to byla její dcera. Že by to nikdy neudělala? Jo? Jsi si jistá? A hodit na cizí je snadnější.
A proč se tak lpí na tom že to udělali ten hoch či Katky dcera? Co když to byla ta kamarádka?

hodila bych to celé za hlavu, vynadala si, jakej jsem debil, že nechávám povalovat penize po bytě, když má přijít návštěva a příště - neobviňuj nikoho, když nemáš žádný důkaz, jen pocit, který se Ti zrovna hodí do krámu.

 
Verera
Verera - 3.4.2013 21:29

Ona to taky holka nemusela na kluka hned hodit. Rozhovor mohl probíhat třeba:
Nemůžu najít ty peníze, neviděla jsi je?
Ne.
Opravdu jste nebyli v obýváku?
Ne.
A co Dominik?
Nevím?
Neodešel z pokoje?
No, šel na záchod?
A nevšimla sis na něm pak něčeho divného? Netvářil se nějak zvláštně?
No..možná.

A máma slyší to co chce. Děti uvažují jinak než dospělí.Když neví co odpovědět, občas řeknou to, co si myslí, že dospělí chtějí slyšet. Pamatuju si, jak zhruba v tomhle věku jsem u doktorky na ušním tvrdila, že slyším nějaký tón, který ona mi pouštěla, i když jsem ho neslyšela, prostě proto, že jsem myslela, že je špatné ho neslyšet.

Napadá mě taky pár důvodů, proč by takhle malé děti mohly vzít peníze. Jak je na tom Dominikova máma, je taky sama nebo neříká před klukem, že něco nemůže koupit, protože na to nemají peníze (i kdyby to byla výmluva proč mu něco koupit nechce)? Pak třeba chce mamince pomoct.

Nebo si mohly děti hrát, kluk byl smutný, že mu některou hračku maminka odmítá koupit, tak mu holka mohla dát peníze, protože jí je ho líto a bojí se to teď říct....

 
Bellana
Bellana - 3.4.2013 19:12

Taky si myslím, že ten malý kluk ty peníze nevzal. Těžko chodí sám na nákupy, k čemu by mu byly? Hračku by mohl zapomenout v kapse, ale peníze, o kterých nevěděl a které byly v místnosti, kde si nehrálsmajlik - 26 Nejspíš zapadly nebo skončily u někoho, kdo o nich věděl.

 
Kaliban
Kaliban - 3.4.2013 18:24

Já nevím, šestiletý kluk, podle dětí z mé rodiny, by asi pětistovku nevzal. Co s ní. Nicméně bych dceři vysvětlila, že je to hodně peněz a že je možné, že někam zapadly a prošmejdila bych byt včetně jejích prostor. Hned po dořeknutí. Ne zítra nebo za hodinu. Třeba se ty peníze najdou... Nezdá se mi ta rychlost, s jakou to ta holčička hodila na toho chlapečka. Možná fakt jen ta pětistovka někam zapadla...

 
PEGG
PEGG - 3.4.2013 17:48

sevenofnine - 3.4.2013 14:43smajlik - 47smajlik - 68

 
Gorawen
Gorawen - 3.4.2013 17:29

Muj nazor - nejdriv bych poradne prosmejdila byt, popr. zavolala mamce jestli jsi ji nahodou ty penize nedala pred tydnem, nejsou nekde zapadle nebo v nejake knizce zalozene atd...Nekdy delame veci rutinne, automaticky - zapomeneme...
Pokud nic promluvila bych jeste jednou s dcerkou - netlacila bych na ni tak spise od lesa o tom, ze doma si muzeme vsechno rict s duverou, ze se nemusi bat atd...Jestli nevi neco vice???
Trosku mi prijde divne, ze 6lete dite by vzalo penize vim z vlastni zkusenosti (u nas si hraje a hralo dost deti), ze maji tendence davat do kapes hracky auticko nebo kousky lega atd...Jedna mamca to resila super na konci navstevy klukum obracela kapsy, aby nedoslo k nedorozumeni...Jindy si deti chteji hracky pujcit atd...Penize to mi prijde trosku divne v tomhle veku...
Pokud nic a opravdu to padne na toho klucika tak to podle me rict musis, ted je jeste maly, zase tolik rozumu nema, ikdyby dostal nejaky lupanec je to lepsi nez kdyby mu to proslo a casem si na to vzpomnel a situace se zopakovala, tohle se musi resit, vysvetlovat atd...Jsou veci co se proste nesmi delat...Ja vzdycky synkovi rikam, ze takova vec by me strasne ranila, ze si ani neumi predstavit jak, byla bych hodne smutna...Pokud budes s kamaradkou mluvit - mluv s ni tak v miru, aby vedela, ze to myslis v dobrem v zajmu toho kluka, ne ze ji chces kritizovat vychovu atd...Hodne stesti...

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-64
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.