Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!

První vánoční cukroví v nové domácnosti? S našimi tipy to zvládnete levou zadní!Od vánočních svátků nás dělí už jen pár týdnů, a tak je třeba začít s klasickými přípravami, které jsou nezbytné pro to, abychom tento čas mohli využít k plnohodnotnému odpočinku a pohodě. Nejde však pouze o generální úklid a nákup vánočních dárků...
pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Moje dcera čeká dítě. Rozhodnutí.

Moje dcera čeká dítě. Rozhodnutí.

Minulý týden jsem se vám svěřila se situací, kdy má šestnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná. Její stejně starý přítel i s jeho rodiči se od nás zcela distancovali a já stála před v podstatě neřešitelnou situací. Jsem totiž rozvedená, dceru vychovávám sama a představa, jak bych zvládla uživit ještě i její dítě, nebyla vůbec příjemná.

Nejdříve bych vám všem chtěla moc poděkovat za všechny vaše názory. Pečlivě jsem si je přečetla a dala je přečíst i dceři. Víkend jsme si vyhradily na promýšlení a zvažování, jak se tedy zachovat. A protože jste se tady našemu problému hodně věnovaly, myslím, že byste měly i vědět, jak jsme se, tedy hlavně dcera, nakonec rozhodly.

V první řadě jsem se dcery zeptala, jak to cítí ona, co se ji v hloubi duše odehrává při představě, že by měla přivést na svět miminko a pak při představě, že by měla jít na potrat. Přiznala, že velký strach a obavu má z obojího, nicméně pokud by to bylo jen trochu možné, na potrat by jít nechtěla.

To byl pro nás obě ten hlavní výchozí bod a já byla ráda, že jsem z ní konečně dostala to, co v tomto ohledu cítí. V podstatě bylo rozhodnuto, že se miminko narodí a my obě se o něj postaráme. Začaly jsme tedy promýšlet, jak by to šlo a zjistily jsme, že asi ano, i když lehké to nebude. Tenhle týden chci ještě zjistit, zda bude mít dcera nárok na nějaký rodičovský příspěvek a také jak je to s alimenty, když se otec dítěte k němu nechce hlásit. Doufám, že z obojího vzejde něco pozitivního.

Co se dcery týká, dochodí první ročník a patrně část druhého, pak studium přeruší, chceme zkusit zažádat o individuální plán, jestli jí to bude umožněno. Vzhledem k tomu, že se učí opravdu dobře a nemá problémy, věřím, že to vyjde. V nejhorším by studium na rok přerušila.

Ona bude tedy se svým dítětem doma, já budu chodit do práce. Už jsme koukaly i na pořízení výbavičky a zjistily jsme, že se dá v podstatě vše pořídit z druhé ruky poměrně levně, takže začneme postupně šetřit. Pokud bude dcera kojit, ušetří se i na umělém mléku, jehož cena je tedy skutečně vysoká.

V každém případě, myslím, že to nějak zvládneme. Hlavně abych já nepřišla o práci, to by potom byl asi mazec. Toho se bojím nejvíce, doba je dneska v tomto ohledu hodně nejistá.

Abych byla upřímná, úplně lehko mi není, ani dceři, nicméně poté, co jsme si to všechno ujasnily a rozmyslely, svým způsobem se nám ulevilo. Ta nejistota a ten dceřin věčný pláč je snad za námi. Tak snad to zvládneme, asi nás nečeká lehké období, nicméně alespoň já to beru tak, že se stalo co se stalo a je potřeba se k tomu nějak postavit. Dcera patrně nemá moc ponětí, co ji po narození dítěte čeká, ostatně, která z nás měla, že, takže se bez mé pomoci určitě neobejde.

Ještě jednou vám všem moc děkuji za vaše zkušenosti a názory, hodně jste přispěly k tomu, že jsme byly obě schopné se nějak zklidnit a začít o celé situaci uvažovat reálně, bez těch emocí, kterých jsme obě byly plné. Moc vám děkuji.

Šárka


23.4.2013   Rubrika: Děti. Výchova, škola   |   Komentářů 294   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Moje dcera čeká dítě. Rozhodnutí.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
divnej patron
divnej patron - 9.6.2013 11:50

Šárko, nepřísluší mi hodnotit (hlavně tvé) rozhodnutí, nejsem (myslím, že nikdo z nás) schopna vidět budoucnost ;-) . Z osobních zkušeností i ze zkušeností lidí v mém okolí ti doporučuji jednu věc ato - vytvořit společně s dcerou tzv. "Domácí ústavu" nebo jinak "Pravidla provozu domácnosti a péče o dítě(dítěte)". Dopředu si s dcerou JMENOVITĚ rozdělte povinnosti - ošetřete si tam i zdánlivé maličkosti - , míru vašeho zapojení do výchovy, resp. celkové péče o miminko včetně míry nevyžádané aktivity ze strany vaší a automaticky očekávané vaší péče ze strany dcery (což se týká i vašich dobře míněných rad smajlik - 2) . To celé sepište, zpřehledněte si zásady do formy tabulky či bodů a vyvěste na výrazné místo. Zdá se to sice chladné, oproštěno od citů: "Jsme snad rodina/máme se rádi, tak se snad dohodneme/vyjdeme vstříc", ale díky tomu se několikrát zvýší šance, že se kvůli nevyřčenému, nedorozumění a denně probíhajím drobným konfliktům nerozejdete ve zlém nebo ve vás obou nezůstane pocit křivdy a ublížení od té druhé.........
P.S. Nemusíte být ta "silná" pořád.......smajlik - 13
Veronika

 
PEGG
PEGG - 29.4.2013 7:55

Verera - 29.4.2013 0:17smajlik - 47
Nikdo nevíme, kam se náš život bude ubírat, někdy jedna vteřina zhatí všechny plány a kopne nás někam, kam jsme původně vůbec nechtěli. Ale jak se říká všechno zlé, k něčemu dobré. A smysl života vidím v tom přežít ho ve zdraví a nezhroutit se smajlik - 68a z každé situace zkusit vytěžit co nejvíc pozitivního. smajlik - 61smajlik - 45

 
Verera
Verera - 29.4.2013 0:17

Kozoroh18: Taky mi přišlo to hodnocení, že si zkazily život tím, že holka nepůjde na potrat, značně drsné. Proč by mělo dítě znamenat zkažený život? Nikdo neví co bude, může se to vyvíjet mnoha způsoby, jenže tím, že lze vyzkoušet pouze jednu možnost se nedá říct jistě, která je lepší. Třeba by naopak zkažený život byl ten potrat, kdyby byly komplikace apod.


Za sebe můžu říct, že děti nejsou mým smyslem života, ale jsou součástí mé představy o tom, jaký je život, který má smysl. Tím, že je mám, jsem se musela vzdát určitých věcí, o které bych stála, ale zase můj život obohatily o spoustu věcí, které by bez nich nebyly, zisk převažuje nad ztrátousmajlik - 68

Pro šťouraly, kteří v žádný smysl nevěří - všemu co děláme dáváme nějaký smysl sami, život jsme jaksi dostali aniž jsme si o něj řekli, ale pokud se jím vyloženě bezcílně neprotloukáme a nečekáme až skončí, případně tomu nepomůžeme, tak pro nás nějaký smysl má ať si tomu každý říká jak chce.

 
Esssi
Esssi - 28.4.2013 17:56

smajlik - 100smajlik - 100smajlik - 100smajlik - 100moc držím palce smajlik - 61smajlik - 69smajlik - 43smajlik - 45smajlik - 44

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 28.4.2013 16:38

YXH - smajlik - 75smajlik - 34smajlik - 34
já také breptala, v autobuse cestou do školy jsem usnula ve stoje. Okolo stojící se pochechtávali, ve vlaku rozebírali co jsem asi tak mohla dělat v noci, když ještě dospávám. Hodně hodně dlouho se mě zdálo o maturitě, po probuzení jsem spocená nevěděla která bije, srovnala jsem se v čase a snažila usnout.
Aspoń s odstupem času je se nad čím pousmát.

 
YXH
YXH - 28.4.2013 14:29

Kozoroh18: Ja z uceni byla tak zblbla, v noci jsem vstavala k male, tak jsem taky padala na hubu a usinala i ve dne. Pak jsem mela divoke sny o Gagarinovi a dalsich osobnostech. Pry jsem ze spani mluvila rusky smajlik - 68smajlik - 68 Usnula jsem venku na zahrade u kocaru, a tak mne slysela mamky sousedka jak neco melu. smajlik - 68 Odmaturovala jsem v 21 (mela jsem rok odklad kvuli operaci nohy). Jeste ze jsem byla mlada, ted uz bych to delat nechtela. smajlik - 68smajlik - 68
Meho smajlik - 43 po ucnaku taky nevzali do skoly (duvody politicke, jako vetsina za komousu) Taky jsme delali co se dalo. Nebylo to jednoduche, ale zvladli jsme to.
Tenkrat jsme meli vic energie, smajlik - 64smajlik - 64

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 28.4.2013 10:21

krasaka - kdy je vhodná doba na dítě?

po vyučení mě nevzali na denní studium, šla jsem do práce 2 směny. Pak běhal po provozovnách oběžník a tak jsem po roce dělala přijímačky, po roce odmlky znova učit ( má volba ).TO jsem netušila, že hned na začátku prváku otěhotním a na konci prváku jsem porodila, je pravda, že jsem pak nechodila do práce, byla rodina. ( žádná automatka pěkně vše vyvařit a vyžehlit ) Když jsem končila třeťák SO, tak jsem měla smajlik - 39 nehodu. Tak zkoužky v náhradním termínu. To jsem uvažovala, že s tím seknu, že to asi nezvládnu a že bude lepší, když dostuduje manžel ( ten dělal večerku ), ten bude mít více příležitosti uplatnit vzdělání jak ženské s rodinou. Dokončila jsem a měla SO a zrovna se neotevíral ročník na ÚSO, tak jsem musela nějaký rok čekat, mezi se mě narodilo druhé dítě a já pak pokračovala ve studiu. To můj muž už máťu mělsmajlik - 68, chtěl pokračovat dál, ale nebylo mu to umožněno. On na rozdíl odemne, mohl vždy svým potomkům předhodit vysvědčení. Tak že to nedoporučení mělo jiné pozadí.
Troto nechápu proč někdo píše, že si Šárky dcera zkazí žitot, když si nechá mimčo. Nezkazí zkomplikuje. Šárka je ochotná dceři pomoci a dvě ženské na jedno mimčo a domácnost, tam zbyde čas i na studium. Jaký je rozdíl, když někdo studuje, chodí do zaměstnání a otěhotní? Zkazila jsem si život a nebo zkomplikovala?

Zkazit život mohou tragédie a i tak jsou jedinci co to nevdzají.

 
krasaka
krasaka - 28.4.2013 8:42

Kozoroh18:smajlik - 61 též jsem maturovala s roční dcerkou na závěr dálkového studia, manžel pracoval na směny+stavěl ŘD, rodiče daleko, každou korunu jsme obraceli - pak dítě do jeslí a honem vydělávat - bylo mi sice 22roků, ale byla jsem hozena do vody a učila se za pochodusmajlik - 76

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.4.2013 23:55

YXH
chtěla jsem, musela jsem zvládnout, když jsem si vypracovávala matu. otázky tak jsem u toho usínala a psala kliky háky. Já studovala dálkově při zaměstnání. Maturovala jsem ve 29.

 
YXH
YXH - 27.4.2013 23:37

Kozoroh18: smajlik - 31 Legrace to nebyla ale stalo to zato vid smajlik - 45

 
bertice
bertice - 27.4.2013 22:12

Přeji hodně štěstí, vše se časem " uklepe" naše dcera si pořídila miminko teď, ve svých 34 letech a také jej prozatím vychovává sama. Přitom končí VŠ. V podstatě také nevěděla, do čeho jde a pořád se za pochodu učí zvládat životní situace, tak jak přijdou. A já jsem jí za to naše první vnoučátko vděčná....smajlik - 100

 
čokoládka
čokoládka - 27.4.2013 20:54

Šárko, mám z vás radost :) dceři přeji pohodové těhulkování a Vám radost z vnoučka či vnučky... hlavně přeji zdraví pro celou rodinu smajlik - 62smajlik - 61smajlik - 69smajlik - 29smajlik - 54

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.4.2013 18:32

YXH - smajlik - 75 já dvě

 
YXH
YXH - 27.4.2013 15:12

Sarko jsi odvazna a drzim vam vsem palce. V prvni odpovedi jsem byla pro potrat (asi jsem zbabelec smajlik - 26). Sama jsem mela mimi kdyz jsem byla ve ctvrtaku, a opravdu to lehke nebylo, ucit se na maturu a pritom starat o malou, penez taky nebylo nazbyt, ale mela jsem maminku a manzela. Tudiz to rozhodnuti bylo z me vlastni zkusenosti. Ale po pravde receno, kdyby v te situaci bylo moje dite, asi bych se k tomu stavela taky jinak. Kdyby se rozhodla ze mimi chce, tak bych udelala vsechno, co by bylo v mych silach. Proste bych byla pripravena na to, ze bych mela doma deti dve misto jednoho, aspon na chvili. Hodne stesti smajlik - 45

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 27.4.2013 11:28

měl tam být smajlik - 26

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-75 | 76-90 | 91-105 | 106-120 | 121-135 | 136-150 | Další strana
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

Zpíváte si občas doma?

Celkem hlasovalo 429151.
Archiv anket.