Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Děti.Výchova, škola, kamarádi

Děti bez plen a frustrované matky

Děti bez plen a frustrované matky

„Jak to, že má Lukášek ještě ve dvou letech pleny? To ty jsi chodila na nočník už od jedenácti měsíců!“ Která z maminek tuhle větu od své matky, případně tchyně, nikdy neslyšela, si může gratulovat. Nevím, čím to je, ale takováto moudra se snad dědí z generace na generaci. Jako by fakt, že dítě sedí, byl dostatečným impulsem k tomu, že už může chodit na nočník, a systém vyměšování tím pádem zvládne nejlépe během několikahodinového nácviku. Naštěstí si dnešní mladé maminky nenechají jen tak snadno nic nakukat a vědí, že když dítě sedí, tak to znamená pouze to, že už umí samo sedět. S vyspělostí ohledně ovládání svých biologických procesů to nemá vůbec nic společného. K tomu dozraje čas až mnohem později. A dvouleté dítě s prdelkou vycpanou plenami rozhodně není nic, za co by se matka měla stydět.

Velmi mne proto zaujala metoda s názvem Komunikační bezplenová metoda. Před ní totiž bledly závistí i všechny zasloužilé babičky, jejichž děti si uměly říct „ee“ ještě dříve, než poprvé vypustily ze svých úst slovo „máma“, případně „ham“.

Tato metoda spočívá v tom, že maminka se již od novorozeneckého období svého miminka snaží vypozorovat, jak se dítě chová těsně před tím, než dojde k uvolnění vyměšovacích svěračů. Pečlivě sleduje jeho projevy, a když přijde ta velká chvíle, střelhbitě dítě svlékne a přidrží nad nočníčkem.

Když o tom tak přemýšlím, přiznám se, že mi to hlava nějak nebere. Za prvé nevím, co z toho ta maminka a potažmo její dítě má? Přinese dítejim to nějakou úlevu? Pochybuji. Miminku je jedno, kam svou potřebu vykoná a při dnešním výběru všelijakých „zaručeně stále suchých plen“ ani není vystaveno nějakému velkému nepohodlí. Takže pozitivní účinek ve prospěch miminka v tom nevidím.

Ale co matka? Pravda, doba, kdy jsem sama měla děti v miminkovském věku, je pryč již několik desítek let, možná to už nedokážu správně posoudit. Ale selský rozum mi říká, že na něco takového bych se mohla vykašlat. Nedovedu si totiž dodržování této metody představit v praxi. A už vůbec ne v případě, že je v rodině víc dětí, které vyžadují pozornost.

Ale dobrá, dejme tomu, že mám jen jedno dítě, pravidelně docházející paní na úklid a na žehlení, manžela, který donáší nákupy... a já mám na starosti jen a jen své sladké miminko. Přiznávám, že ani v takto příznivých podmínkách by se mi do této metody nechtělo. Představa, jak trávím celé dny jen neustálým sledováním a pozorování grimas a projevů dítěte, není moc lákavá. Neustálá pohotovost s nočníkem, mnohočetné denní rozbalování, svlékání a oblékání... Dejte pokoj. A co potom venku? Když už bych se metodě upsala jako ďáblu, musela bych být na každé procházce s kočárkem přinejmenším frustrovaná. Vidět, že dítě se chystá vykonat potřebu, a nemít možnost ho okamžitě přidržet na hrníčkem, to bych asi velmi těžce nesla.

Tak nevím, někdy mi připadá, že se z úplně obyčejných záležitostí dělá zbytečná věda a že některé maminky si přímo masochisticky libují v tom, aby si své mateřství neužily v pohodě, ale v neustálém stresu. Jinak tomu nerozumím.

Setkaly jste se, milé čtenářky, někdy s nějakou maminkou, která tuto metodu aplikuje? Vyzkoušely byste ji také? Anebo vám – stejně jako mně – připadá tak trošku „na hlavu“?

Meryl


2.4.2007   Rubrika:   |   Komentářů 52   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Děti bez plen a frustrované matky

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
notburga
notburga - 26.7.2007 10:20

No evím, alepodle mě zo tyhle maminky přejde už pošestineděí a navíc, Když bude chtít tuhlemetodu prvozovat, bud muset svoje dítě pořád hlídat, což je na škodu oběma. Celkem si neumím představit, že byc svého osmiměsičního synka sebrala ze země a strkala na noční zrovna ve chvíli, kdy tak náruživě ožužlává kouátko, nebo se dívá na procházejícího hafíka. Způsobiloby to akorátusedavý řev a pozitivní výsedek, kde nic tu nic. Já radš počkám, až přejde kjiné činnosti a pak hopřebalím..

 
lakyma
lakyma - 22.6.2007 21:04

Nevím, jestli to tu už někdo psal nebo ne (těch příspěvků je fakt hafo), lidi, mrzí mě, že odsuzujete šmahem něco, co jste nikdy nevyzkoušely.Ráda bych vás upozornila, že článek je zavádějící - autorka nejspíš neměla úplné informace nebo to, jak sama psala, vážně nepobrala.Bezplenkování není žádná otrokárna, bezplenkovaly a bezplenkují všechny přírodní a tradiční kultury a opravdu si nemyslím, že by to tyhle lidi neměly za staletí neměnných tradic zmáklý.Jde o to, že matka, která mimochodem většinou své dítě nosí, je s ním ve velmi blízkém kontaktu a velmi brzy po porodu dokáže rozpoznat jeho projevy (vy taky na svém dítěti poznáte, že je unavené, nebo ne?)Začne s dítětem provádět přesně to, co píše autorka článku - pozorovat a nacvičovat vyměšování do nádoby.Autorka však nepíše nic o metodice bezplenkování, která vede k vytvoření nepodmíněného reflexu - tedy toho že postupně začne dítě matce svou potřebu signalizovat velmi jasně.Z vlastní zkušenosti vím, že každé dítě je jinak tvárné a taky záleží na zkušenostech maminky - první syn se to naučil za dva měsíce ve věku asi půl roku, druhý za necelý měsíc asi v pěti měsících, dcery dvojčata bezplenkuji de facto od konce šestinedělí.Jestli se divíte, co mě k tomu vede v dnešní době zaručeně suchých plen, odpovím : nikdy jsem nepoužívala jednorázovky, protože mi to moje ekomyšlení nedovolilo, řešili jsme plenkování bavlněnými kalhotkovými systémy.Přes ty jsem se dostala k informacím o bezplenkování a uvědomila jsem si, že nechci, aby si mé dítě nosilo svůj záchud na těle.Toť vše.
+

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77179.
    Archiv anket.