Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Agrese v MHD. Bojím se jezdit do práce.

Agrese v MHD. Bojím se jezdit do práce.

Jak se dá překonat přehnaná úzkost a strach? Stalo se mi něco, s čím nejsem schopná se vyrovnat a velmi mi to zasahuje do života. A nevím, jak z toho ven.

Je mi pětapadesát, jsem rozvedená a bydlím v Praze. Když jsem se před časem vracela z práce domů, nastoupila do tramvaje dvojice mladých mužů, kteří začali napadat ostatní cestující. Nejdřív jenom slovně, velmi agresivně a útočně, a pak i fyzicky, když se jeden pán ohradil a řekl jim, aby toho nechali. Dostal několikrát pěstí, až spadl na zem a ještě do něj několikrát kopli. Neskutečně přitom řvali, bylo to opravdu hrozné.

Hned na následující zastávce se do incidentu vložil řidič, ale ani on nic nezmohl, oba dva agresoři násilím otevřeli dveře, vystoupili a utekli. My ostatní jsme zůstali pěkně v šoku, chudák ten napadený pán byl pěkně otřesený. Sama jsem radši vystoupila zbývající kus došla pěšky.

Od té doby mám hrozný strach jezdit MHD. Pokaždé, když mám nastoupit do tramvaje, vnitřně se celá rozklepu a celou cestu jsem jako na trní, pozoruju ostatní cestující a sleduju, kdo další přistupuje. V každém vidím případného agresora. Někdy je ten strach tak velký, že v polovině cesty radši vystoupím a jdu po svých. Jenže to není řešení, pěšky je to dost daleko, což při zpáteční cestě zase tolik nevadí, ale když jedu do práce a přepadne mě tahle náhlá úzkost, přijdu pak pozdě a mám problém. Chodit celou cestu pěšky a vyjít s dostatečným předstihem je nemyslitelné, je to opravdu dálka. Auto nemám a jezdit taxíkem je utopie, na to by mi nestačila ani celá výplata.

Jsem z toho pěkně rozhozená, nechápu, jak se mohlo stát, že mě ten incident tak strašně zasáhl. Nebylo to poprvé, co jsem byla něčeho podobného svědkem, už dřív jsem se setkala s různými týpky, kteří nebyli zrovna příjemní. Tihle ale, to bylo něco jiného. Z nich šel opravdu strach a já si najednou uvědomila, jak je člověk v podstatě bezbranný a jak málo stačí, aby se stal obětí nějakého násilníka.

Trvá to už více než měsíc, tento můj stav, nejdřív jsem myslela, že to časem odezní, ale nevypadá to tak. Stalo se vám někomu něco podobného, co vás takhle psychicky poznamenalo a vykolejilo? Jak se z toho člověk může dostat? Svým způsobem se za svůj stav i stydím, připadám si jako hysterka, ale nemůžu si pomoct. Před každou cestou do práce a z práce prožívám doslova kolapsy a do tramvaje nastupuju jen s největším sebezapřením.

Hanka


19.5.2014   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 17   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3,1/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Agrese v MHD. Bojím se jezdit do práce.

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
Anahir
Anahir - 21.5.2014 21:41

sharon: a jestli jde konkrétně o tu ránu a o brýle, tak by se jí to nestalo, protože ve chvíli, kdy by se tohle individum nad ní postavilo, okamžitě by se zvedla a odešla do jiné části dopr. prostředku.
to jí totiž taky naučí - všímat si svého okolí a předcházet takovým situacím.
Nic není stoprocentní. ale pořád lepší mít jistotu 90% než 100% nejistotu.

 
Anahir
Anahir - 21.5.2014 21:37

sharon: to jí tam naučí rozpoznávat nebezpečí. Jak mu předcházet.
Zajdi do takového klubu sebeobrany pro ženy, budeš se hodně divit, co se dozvíš a naučíš.

 
sharon
sharon - 21.5.2014 19:22

Anahir: ono by bylo fajn rozpoznat to nebezpečí...jenže...když přijde nečekaná rána že druhou chytíš o okno až ti spadnou brýle......????.......co mi pomůže že se nebudu báát ?smajlik - 26smajlik - 26 sebevědomí , sebeobrana....a já s rozbitým šňupákem...smajlik - 26

 
Anahir
Anahir - 21.5.2014 10:50

Naučte se bránit.
To je pro vás jediná cesta ze strachu.
Je mnoho klubů ve kterém vás za rozumný peníz naučí sebeobranu a také vás psychicky připraví. Některé kluby jsou výhradně pro ženy a ne jen pro mladice, chodí tam také ženy ve vašem věku.
NEHLEDEJTE DŮVODY PROČ DO TOHO KLUBU NEJÍT, HLEDEJTE ZPŮSOBY JAK HO ABSOLVOVAT.
Jen tak se zbavíte strachu. jiná cesta není.
Instruktoři mají obrovské zkušenosti s typy přepadení, s Vaším strachem umějí pracovat. Znají řešení pro vaše otázky obrany. Znají váš strach.
ale musíte chtít. nikdo vám nepomůže pokud Vy Hanko nevyhlásíte,, Já se umím bránit! Umím rozpoznat nebezpečí! Ochráním se!
Neřešte coby kdyby. UDĚLEJTE TO.

Chodí tam ženy ve vašem věku. Není důležitá Vaše síla. Vy se tam naučíte, jak využít sílu útočníka proti němu. k tomu sílu totiž nepotřebujete.
věřte mi, že techniky jak zpacifikovat daleko silnějšího útočníka existují a jsou snadné až je to k neuvěření.Instruktoři perfektně nebezpečné situace a MHD nevyjímaje.
BĚŽTE TAM A NAUČTE SE BRÁNIT.

ZÍSKÁTE MNOHEM VÍC NEŽ SEBEOBRANU.
ZÍSKÁTE SEBEVĚDOMÍ.

UDĚLEJTE TO.
HNED.

 
Tygřík
Tygřík - 20.5.2014 14:01

Jarča*: Jenže třeba v soupravě metra je ti to, že jsi hned za řidičem, jaksi na nic... Jezdím metrem a tramvají několikrát denně, kolikrát i nočními busy a tak, a takových dobytků (opilých, zfetovaných, jednou dokonce kluka s nožem) jsem už potkala dost. Osvědčilo se mi jedno - sedět bokem k lidem, číst si a MÍT SLUCHÁTKA. Tyhle agresory (až na výjimky, jako v případě té slečny od Renee), je upoutá váš pohled, to, že se na ně podíváte. To je pak: "Co čumíš..." atd., a už jedou. Když máte sluchátka, tak i když dělají bordel (třeba když jede opilá partička z hokeje), tak je neslyšíte, tudíž nemáte tendence se na ně podívat. V tramvaji se snažím sedět nebo stát co nejblíže ke dveřím - pokud už se něco strhne, udá se to uprostřed, kde je dostatek prostoru a oni se nebojí, že by třeba spadli ze schodů. Vím, nezachrání to všechno, ale pomůže to hodně. I psychicky smajlik - 105

 
Jarča*
Jarča* - 20.5.2014 7:33

Renee: to jsou zážitkysmajlik - 76
Možná v Praze je to horší, ale u nás mi to tak dramatické nepřijde. Jezdí sice různá individua, ale ty si naštěstí tak nějak hledí samy sebe. Manžel jezdí jako řidič MHD už 15 let, tak jsem se ho včera na základě tohoto článku ptala, jestli už zažil, že by se mu tam někdo choval tak, že by musel zavolat policii, a prý ani jednou, jen asi třikrát volal někomu záchranku. Tak bych to tak černě neviděla. A v případě nějakých nepříjemných pocitů mi jako dobrá rada mi připadá držet se blíž u řidiče.

 
Petruša
Petruša - 19.5.2014 21:27

Renee 19:27: ježiš smajlik - 11 chudák holka smajlik - 65

 
Renee
Renee - 19.5.2014 19:27

A jednou jsem se stala svědkem scény, na kterou jen tak nezapomenu. Do tramvaje přistoupil narkoman (zcela evidentní, na první pohled se to poznalo). Všechny sedačky byly obsazené, tak se postavil nad jednu slečnu, tak 20 jí bylo. Chvíli se nad ní houpal a pak jí, najednou zničehonic beze slov, pěstí napálil přímo do obličeje, že vzala druhou o okno smajlik - 76 Měla brýle, ty se svezly na zem, a ona zůstala naprosto otřesená sedět, krev se jí řinula z nosu. To jsme zrovna dojeli do zastávky, vzala jsem tu slečnu za ruku, vypálily jsme z té tramvaje a okamžitě jsem točila 158, kde jsem jim všechno vylíčila, včetně čísla tramvaje a směru. Řekli, že tam hned posílají výjezd. Jak to dopadlo, to se mi samozřejmě už nedoneslo...... Ale ten nepochopitelný obraz už z hlavy fakt nevymažu. Jak vidím přistupovat feťáky a podobnou svoloč, okamžitě vystupuju.

 
Renee
Renee - 19.5.2014 19:19

Rozumím ti, i když denně se člověk setkává spíš s tím, co píše magatao. Nicméně i tu agresi jsem už párkrát zažila, naštěstí jen jednou namířenou proti mně (ale stačilo to). Jednalo se o silně podnapilého chlapa, co si usmyslel, že mě v té tramvaji sbalí. Když jsem mu po pár jeho větách řekla, že s ním nikam nepůjdu a že opravdu nemám zájem, začal na mě řvát, co jsem to za namyšlenou krávu, že jsem hnusná jak p**el a měla bych mu líbat ruce za to, že mě vůbec oslovil a chvíli to dokonce vypadalo, že mě napadne fyzicky. Ty minuty do otevření dveří v další zastávce byly nekonečné, málem jsem umřela hrůzou. Bohužel se to odehrálo v druhém voze, takže řidič o tom vůbec nevěděl, a všichni ostatní cestující dělali, že tam vůbec nejsou, včetně dvoumetrových chlapů. Vlastně jo, něco přece jen dělali. Všichni svorně jako jeden muž poodstoupili, aby od té scény byli co nejdál.....smajlik - 65

 
orinka
orinka - 19.5.2014 18:22

magatao: to musíte atakovat příslušný odbor na radnici nebo dopravním podniku. U nás vyšlo nařízení, že v MHD NIKDO NESMÍ MÍT NA ZÁDECH BATOH. A dodržuje se to, jinak je pokuta.

 
orinka
orinka - 19.5.2014 18:17

Postav nebo posaď se hned za řidiče. Tam se žádný gauner do ničeho nepustí, to se odehrává většinou vzadu.

 
magatao
magatao - 19.5.2014 14:37

S agresí se v MHD moc nepotkávám, spíš s neomaleností. A ta mě zatraceně štvesmajlik - 42. Třeba že se někdo zastaví ve dveřích a kdo jde za ním už třeba nestačí nastoupit. Že si hlavně školní mládež nesundá ze zad batohy a mlátí s nima ostatní do obličeje. Když už vůbec pominu fakt, že se tam pak vejde i daleko míň lidí. Že se někdo rve dovnitř a nenechá předtím vystoupit ty co jdou ven. Že se chlapi s rukama v kapsách válejí po sedačkách jak v posledním tažení a ženy nad nima stojí ověšený taškama s nákupem. Že se někdo umí proplést davem slušně a ohleduplně, zatímco jiný slovíčka s dovolením a děkuji nezná a málem ty okolo srazí k zemi. A podobně. smajlik - 63

 
Křeček
Křeček - 19.5.2014 12:41

Hanko, to bys vůbec nemohla chodit ven, hlavně ve velkých (anonymních) městech se takových hajzlů najde spousta. smajlik - 26 nejen v MHD smajlik - 26

 
Pentlička
Pentlička - 19.5.2014 12:25

Hanko, klidně můžeš mít nějakou tu posttraumatickou stresovou poruchu, co mívají oběti trestných činů, protože jsi možná citlivější a opravdu to pro tebe byl šok. Jestli tě to nepřejde, tak zkus nějakého psychologa.
Já jezdím MHD každý den a už jsem zažila spoustu věcí, včetně toho, že v trolejbuse umřela paní. Různých individuí, kteří byli třeba opilí, řvali tam, zvraceli, napadali lidi, jsem už zažila taky. Nebo cikána, který strhl paní řetízek z krku, rozrazil dveře tramvaje a byl pryč. V podstatě se taky docela bojím a jak vidím někde někoho divného, tak radši vystoupím. Holt je taková doba, chce to mít trochu hroší kůži.

 
sharon
sharon - 19.5.2014 11:11

hrozné co se to děje....uf....stačí se kouknout na film Bastardi....
každý v sobě nenajde tu sílu a odvahu použít okamžitě třeba pepřový sprej.....já už nějak mhd nejezdím ale když jsem dojížděla do práce tak v tu dobu zase byla fáma injekčních stříkaček v sedadle tak jsem raději stála......smajlik - 26
je to hnusná doba člověk není v bezpečí ani ve valstním domě.....smajlik - 36 přísnější tresty bych volila

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.