Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Je přehnaně vybíravý v jídle a mě to ničí

Je přehnaně vybíravý v jídle a mě to ničí

Naši mě vychovávali tak, že člověk má sníst, co dostane, a nad jídlem se neofrňuje. Taky se s námi dětmi nikdo moc nemazal. Jakmile nám něco nejelo a ošklíbali jsme se, maminka nám talíř sebrala a až do večeře jsme měli utrum. Byla to možná drsná metoda, ale účinná.

Domnívala jsem se, že většina dospělých lidí má tu dětskou vybíravost za sebou. Z omylu mě vyvedl až můj přítel, se kterým jsem před časem začala žít. Vaření, které mě baví a nečiní mi žádné potíže, se pro mne rázem stalo černou můrou.

Jirka totiž jen tak něco nesní. Hodně kulantně a slušně by se dalo říci, že je to „velmi náročný strávník“. Ve skutečnosti je to však na zabití. Je neskutečně vybíravý, spoustu věcí by do pusy vůbec nevzal. Kolikrát vidím rudě, když něco s láskou kuchtím, on se v tom pak štítivě podloube a div neřekne „blé“.

Před týdnem mi trpělivost došla. Upekla jsem koláč dost náročný na přípravu a zpracování. Jak jsem uvedla, vařím ráda, nevadí mi to. Koláč byl vynikající, alespoň pro všechny, kteří ho později ochutnali. Ne tak pro Jiřího. Dvakrát kousnul, převalil sousto na jazyku a nakousnutý kousek odložil.

Naštvalo mě to. Beru to jako neúctu ke své práci, myslím, že kdyby se ovládl, překonal, nic by mu to neudělalo. Jenže když mi takhle „vrátí“ každé druhé jídlo, které mu nabídnu, musela bych být svatá, abych to snášela s klidem.

A tak jsem mu po posledním koláčovém extempore s klidem a důrazem sdělila, že následující týden přenechávám starost o vaření pro nás oba na něm. Že to bude on, kdo bude nakupovat, vymýšlet, vařit, zkrátka starat se o kompletní chod kuchyně. Myslela jsem si, že ho tím vytrestám a přiměju, aby se nad sebou zamyslel.

Jenže on mě úplně vykolejil. Svůj kulinářský týden si vyloženě užívá, nadšeně nakupuje a ještě nadšeněji stojí u plotny, servíruje jídlo jak v pětihvězdičkovém hotelu, dokonce se mě den předem ptá, co bych si dala dobrého, a navrhne několik variant na výběr. Nerozhází ho ani požadavek na složitější jídlo, zkrátka vůbec nic. Když si schválně poručím něco, co on nejí, ochotně mi to uvaří a pro sebe udělá něco jiného.

Na jednu stranu se tomu musím smát, na druhou mě štve, že mě tak převezl. V každém případě se však můj výchovný štulec minul účinkem. Až ten týden skončí, budu mít zase zpátky mlsného a vybíravého nesnesitelného chlapa. Ach jo. Nechcete ho někdo?

Dáša


8.7.2014   Rubrika: Partnerské problémy   |   Komentářů 72   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Je přehnaně vybíravý v jídle a mě to ničí

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
milady
milady - 30.7.2014 11:31

Znám jednoho, co je opravdu hodně vybíravý, manželka mu vaří jen to, co ON jí. Sám si umí uvařit opravdu jenom ten čaj :-)
Příteli bych řekla, že vaří tak skvěle, že mu to asi přenechám, jestli by mu to nevadilo. Pokud by si chtěl někdy od vaření odpočinout, řekla bych, ať mi řekne, co chce uvařit, že to uvařím. No problem.
Přítel vařit umí a dobře a já si to báječně užívám :-)

 
Verera
Verera - 8.7.2014 22:52

To s těmi náklady mě napadlo taky. Pokud vaří teď skvělá, ale finančně náročná jídla, tak bych ho po týdnu pochválila, dala mu peníze, se které můžete rozumně vydat za týden na jídlo a ať to zkusí ještě jednou.

 
Renee
Renee - 8.7.2014 17:57

Patříme mezi ty domácnosti, kde vaří muž. Ne že bych neuměla vařit, umím a myslím, že celkem dobře, ale on vaří jednoznačně líp a taky ho to víc baví, takže kuchyň převzal v plné míře. Oni obecně muži jsou lepší kuchaři, takže mi není moc jasné, proč tady v ČR ve většině domácností pořád vaří jen ženy, ale je pravda, že u mladých už se to obrací smajlik - 47 Čistě jako ženskou domácí práci, kdy muž sám neuvaří ani čaj, to vídám spíš v kategoriích 55+.
Spíš si myslím, že problém Dáši bude v tom, že se na tom jídle dopředu nedohodnou. My se teda dohadujeme, protože taky nemám pokaždé chuť na to, na co má on. A když se někdy nedohodneme, tak si uvařím něco jiného. Ale to nebývá moc často, většinou něco společně vymyslíme. Abych se nechávala překvapovat a přišla do kuchyně ke stolu, kde by na mě čekalo něco, na co nemám zrovna vůbec chuť, to by taky nedělalo dobrotu a nadšením bych taky zrovna neskákala. Nejím jen proto, abych se něčím zacpala a nekručelo mi v žaludku. Jídlo si chci vychutnat a mít z něj požitek.
A rozhodně si jako většina ostatních myslím, že byste si kuchyň měli rozdělit, případně ať ji převezme on úplně.

 
pippi.dlouha.puncocha
pippi.dlouha.puncocha - 8.7.2014 17:49

Dášo, ty máš teda starosti. Buď ráda, že nadšeně vaří a užívej si to. Chápu, že tě štve, když ti vrací jídlo, ale když sám vaří? Já v tom problém nevidím. Můj manžel sice sní všechno, co uvařím, ale sám v kuchyni nehne ani prstem. Chceš si to se mnou vyměnit?

 
sharon
sharon - 8.7.2014 15:20

orinka: a to měla tři děti.......jí vaření nic neříkalo, ona musela na koncert...smajlik - 68smajlik - 68 však taky byly a jsou průsvitní.....on za den kávu, cigára a jednu tatranku.....děs, ředitel školy....smajlik - 26

 
orinka
orinka - 8.7.2014 15:15

sharon: no, ta musela nadělat strávníkům chutě, s tímhle přístupem.smajlik - 76 Takové kuchařce vařečka do ruky nepatří, natož práce s výchozím materiálem. To je ale nějaká duševní choroba, ne?smajlik - 55 Štítit se jídla.smajlik - 26

 
Ramondia
Ramondia - 8.7.2014 14:56

Horší by bylo, kdyby nad vaším kulinářským uměním ofrňoval nos a sám neuměl uvařit ani čaj. Takhle bych mu starost o vaše žaludky přenechala natrvalo. smajlik - 3

 
Ramondia
Ramondia - 8.7.2014 14:56

Horší by bylo, kdyby nad vaším kulinářským uměním ofrňoval nos a sám neuměl uvařit ani čaj. Takhle bych mu starost o vaše žaludky přenechala natrvalo. smajlik - 3

 
sharon
sharon - 8.7.2014 14:31

Almega: říká se že i po narkóze se změní chutě......můj muž nesnášel kapustu a teď ji má rád.....divný ale je to tak....smajlik - 26

 
Almega
Almega - 8.7.2014 14:27

Lidi,co spolu žijí,by si měli vycházet vstříc: kdo jiný,že...No a může se stát v průběhu soužití,že se jeden z nich změní,u nás např. manžel po cca 10 letech si vzpomněl,že je vlastně vegetarián....No tak jsem se naučila různá jídla tak,aby to mohl jíst on i my (já a děti),v současnosti jsem se i já více přiklonila k bezmasému jídlu a tak vařím někdy já a někdy muž a občas i dcera a neděláme si naschvály s "bleee".

 
Bellana
Bellana - 8.7.2014 13:25

Mirrka: Přesně tak, jen do mléka a vajec se nepřidává cukr, ale sůl, pepř, muškátový květ a místo jablek nebo tvarohu se dávají strouhané sýry. Podle receptu je to eidam, uzený sýr a niva, ale já nemám kombinaci uzeného a nivy, a tak ho nepoužívám. (Žemlovka je starý název pro veku.)

 
Tante Ema
Tante Ema - 8.7.2014 10:55

Pardon. Kombinace mimina a škytlého počítače.

 
Tante Ema
Tante Ema - 8.7.2014 10:54

Tak ať vaří stabilně on, ne? Tobě jeho vaření chutná a on je ochotný a schopný vařit, nemáte problém.

 
Tante Ema
Tante Ema - 8.7.2014 10:54

Tak ať vaří stabilně on, ne? Tobě jeho vaření chutná a on je ochotný a schopný vařit, nemáte problém.

 
Tante Ema
Tante Ema - 8.7.2014 10:53

Tak ať vaří stabilně on, ne? Tobě jeho vaření chutná a on je ochotný a schopný vařit, nemáte problém.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45 | 46-60 | 61-72
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.