Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Řešíme v rodině docela citlivý problém. Citlivý proto, že se týká dětí. Jde o to, že mám dceru z předchozího vztahu a s manželem máme druhou dceru. Můj muž mezi dětmi rozdíly nedělá, obě je bere jako své. Tím spíš, že otec té první o ni nejeví zájem. Opustil nás ještě v době, kdy byla miminko a můj současný manžel jí v podstatě plně nahradil tatínka, vychovává ji se mnou od jejího roku a půl.

Nejdřív bylo všechno v pořádku i s jeho rodiči. Malou si hned zamilovali a já měla pocit, že to jsou ti nejbáječnější babička s dědečkem na světě. Idyla trvala tři roky, dokud se nenarodila druhá holčička. U muže se nic nezměnilo, ale prarodiče to asi neustáli. V podstatě hned v okamžiku narození malé, napřeli všechny své city a pozornost k ní a starší dcerku začali přehlížet. Nejdřív jsem si říkala, že je to z radosti nad novým miminkem, že se to srovná. Jenže už to trvá dva roky a nesrovnalo se nic.

Dcerkám je teď cca 2 a 6 let a ty rozdíly, jak je přijímají prarodiče, tam jsou tak markantní, že se nad tím nedá mávnout rukou. Nejvíc tím samozřejmě trpí starší dcerka, babičku a dědu miluje a jejich ochladnutím dost trpí. Když k nim přijedeme nebo oni k nám, okamžitě se vrhají jen k té mladší, ta starší jako by nebyla. Rozdíly dělají i v dárcích a pozornostech. Té starší dají vždycky něco jen aby se neřeklo, takovou nějakou cenu útěchy. Malá od nich ale má pomalu modré z nebe.

Několikrát jsme o tom s nimi mluvili, i manžel, snažili jsme se jim říct, že jejich chování není fér, že to vypadá, jako by jim starší dcera byla dobrá jen jako náhradní vnouče, dokud jim nebylo dopřáno vlastní. Ale že by měli respektovat, že jsme rodina a mezi dcerami žádné rozdíly neděláme. Že tu starší hodně zraňují na duši, protože ona je má ráda a chtěla by, aby bylo všechno jako dřív. Oni na to řekli, že je mají rádi obě dvě, ale ať se nezlobíme, geny jsou geny a vlastní krev je vlastní krev.

Připadá vám tohle jejich chování normální a máte pro něj pochopení? Je mezi vámi nějaká babička, která má kromě vlastních, i nevlastní vnoučata? Jak se k nim chováte? Děláte rozdíly? Nemám na mysli jak to cítíte, tam je asi jasné, že ten cit k vlastnímu je asi hlubší. Jde mi o to, jakým způsobem jsem schopné to ustát navenek, aby to děti nepoznaly.   

Bára


30.1.2015   Rubrika: Problémy s rodiči   |   Komentářů 34   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Babičky, děláte rozdíly mezi vnoučaty?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-34
Teruuula
Teruuula - 1.4.2023 10:41

Naše babička nikdy nedělala. Každé vnouče má ráda stejně. Jen už ted tu pro ně moc není, protože už se jí to hlavě trochu pomotalo no... Máme co dělat ji uhlídat, protože ona se prostě někdy rozejde a pak zapomene kde je. I proto ji mánžel pořídil sos tlačítko pro seniory https://www.smartomat.cz/smartomat-sos-tlacitko-pro-seniory-smt03/Díky tomu ji ted kdykoliv najdeme.

 
drahil
drahil - 21.4.2015 21:49

Jsem první z vnoučat, vždycky jsem byla ta první, rodiče mě ale vychovávali tak, že vždycky musím říct, že jsme 3. Vždycky jsem to dělala, nikdy jsem si to moc neuvědomovala. Když mi bylo 15, dostávala jsem pořád dárky k narozeninám, dokonce i k 18, sestra je o 5 let mladší, no a na ni se vykašlali už v 10... Když jsem se o tom bavili ( já, strýc a ségra), říkal, že se divil, že jsem to nepochopila dřív, že já jsem princezna. Že by mi vždycky stačilo říct, to chci a babička by se mohla přetrhnout. To jsem nikdy nedělala, prostě si neumím říct. Mezi námi je ještě brácha. Ten nevím jak to má, bydlí dál. No, ale jsou tu ještě druhá vnoučata.
Od babičina druhého syna. Vlastní a jedno nevlastní, které vychovává od 2 let. No, prostě, když jí řekli, že jí má koupit notebook ( ten dětstký) řekla, že ne, protože se nenechá do ničeho tlačit.

 
Stanik
Stanik - 3.3.2015 9:11

Verera: nerikam, ze to ma syn chapat, Ale jen, ze prirodu proste neocuras.
na duhou strasnu, kd ebyl protezovanej synek proti dceri, budou i vnoucata od oblibenejsiho ditete proste mit vzdycky navrch.. a muzou se prarodice zaklinat cim chteji. Vidim to ndes a denne.

 
bertice
bertice - 15.2.2015 21:59

Já mám vnouče prozatím jen jedno a pokud přijde ještě další, budu se moc snažit žádné rozdíly nedělat. Já nikdy nebyly protěžované vnouče ani u jedné z babiček. Nepamatuji si, že by mně některá z nich pohladila nebo se na mně usmála.....

 
jarla
jarla - 6.2.2015 18:43

já myslím,že to nevyřešíte,,pokud mají názor,že vlastní krev je vlastní krev,tohle nepřečůráte,ale vidím v tom velmi pozitivní věc-s manželem jste za jedno-to je moc dobře,tak vám jen přeji ať ty "škody" na starší dcerce jsou ty nejmenšísmajlik - 45

 
Verera
Verera - 6.2.2015 13:31

Stanik: To jako má být pochopitelné, že vnoučat od syna si nebudou prarodiče moc všímat, protože co když by nebyly jeho? Ten syn to určitě pochopí a bude mít se svými rodiči i nadále vřelý vztah, i když se ho bude dcera ptát, proč ji nemá babička ráda a sestřenici ano.

 
Jarča*
Jarča* - 3.2.2015 9:31

Až dneska dočítám článek i diskusi, a nedá mi to, abych nepřidala vlastní zkušenost z druhé strany. Vývoj mého vztahu k nevlastní vnučce byl totiž spíš opačný. S manželovo dcerou jsem od dob jejího dospívání, kdy docela solidně "blbnula", neměla zrovna vřelé vztahy. Proto, když docela brzy otěhotněla a měla holčičku, nějak jsem to neprožívala. Ne po materiální stránce, co se týká vánoc, narozenin atd., v tom jsme se myslím u nás, kde figurují moje-tvoje-naše děti, snažili být celkem spravedliví. Ale, jak správně píše Stanik, krev není voda, a proto můj vztah k té malé byl dost vlažný. Zvlášť první roky, kdy jsem jí ani moc nevídala, spíš chodil manžel k nim. Ale dneska je jí necelých 7, tedy přibližně jako holčičce z článku, a musím říct, že se to zlomilo hlavně díky její bezprostřednosti. Poměrně často jí hlídáme, a odolejte dítěti, které se k vám rozběhne, volá babi, skočí vám kolem krku a dá vám pusu. Takže se docela divím rodičům z článku, jak můžou být vůči takovému dítěti odmítaví. Asi to ta malá cítí a drží se zpátky. Co s tím, to neporadím, ale myslím, že v diskusi padlo dobrých rad už dost.

 
Stanik
Stanik - 2.2.2015 14:18

krev neni voda. Stejne tak chapu, kdyz vnoucata od dcery jsou nekde "ta jedina prava vnoucata". Porotoze narozdil od syna, u vnoucat od dcery rodice vedi, ze jsou skutecne jejich.. ono otec je vzdy nejsity. A prirodu a geny zkratka neocurate. Jne nekde to maji koule rict nahlas a nekde ne.

 
Lizbet
Lizbet - 1.2.2015 23:02

Jak píší děvčata: Omezit styky na minimum. jsou to vypatlané mozky. Mohu si tento tón dovolit, protože jsem staršího syna vyvdala / už jsem o tom v nějaké diskuzi psala /, nyní má 2 syny - my máme 2 krásné a chytré smajlik - 77 vnuky, starší neteř má dvouletou holčičku, které taktéž dělám babičku - aby nebyla zkrácenásmajlik - 94 , takže toto jednání je mi nepochopitelné. smajlik - 82Než takové prarodiče, to raději žádné

 
kubikm
kubikm - 1.2.2015 19:55

Verera: právě...

 
Verera
Verera - 1.2.2015 11:41

kubikm: To je přesně ono,bývá to jak přes kopírák. Protěžované dítě se naučí jen brát a nechápe,, že by mělo taky něco dávat. To druhé žije v trochu kruté realitě života, kdy ví, že co neudělá, to nemá , že se čeká, že bude dělat hodně a nic moc za to nedostávat.
Takže nakonec se odstrkované dítě stará bez nároku na nějaký vděk, protože se možná i stydí za nezájem toho druhého.

Tady to není tak hrozné, protože se to neděje ze strany rodičů a je možné holky před takovým vlivem chránit. Proč by měli rodiče brát ohled na city prarodičů, kterým by se po vnučce stýskalo, když prarodiče nejsou ochotni prát ohled na city dítěte?

 
kubikm
kubikm - 31.1.2015 18:03

mam-ča: proto jsem psala ten příspěvek níže....
můj muž by v této situaci prostě udělal tohle...ta neplodnost...
pokud by se nekousli do rypáku, tak říkal, že bych se svých rodičů zřekl
dospěli klidně...ale bez dětí

on tedy má ze své rodiny taky trauma...dokonce i zadrhával v řeči
matička měla nalikováno...první - geniální chlapec
druhá - krásná dcerka

bohužel narodil se chlapec, krásný jako panna, ale neteplý...byl vtipný atd, ale matka zklamaná a dávala mu to sežrat

po 12 letech se ta dcerka dostavila...ale vy**mrcha, nicméně pro matičku bůůůh

je to nespravedlivé k tomu "plonkovému" dítěti
co platno, že vystudoval medicínu s červeným diplomem, že nikdy po rodičích nich nechtěl...že nakonec je dotoval...matka mu to nikdy neřekla
a on to dosud má v hloubi srdce jako hlubokou křivdu
milovaná dcerka, co dostala veškeré dědictví...neproplatila hrobku...a když se můj muž o tom dozvěděl, vše oběhal, poplatil...přece nenechá celý rod na holičkách

proč to tu píšu?
no přeci je to o té vlastní krvi...nebo ne???

 
mam-ča
mam-ča - 31.1.2015 12:07

babi55: Ono paradoxně to protěžování do budoucna ubližuje víc té protěžované, než té odmítané. Ta odmítaná se s tím (sice nerada) smíří, ale dokáže se brzy postavit na vlastní nohy a nečekat, že si před ní svět sedne na zadek.
Zatímco ta protěžovaná bude očekávat "obdiv světa", který se z 99% konat nebude.
Že takové sobecké chování prarodičů rozvrátí celou rodinu, je jasné.
Jediná možnost je, přestat se s těmi nerozumnými prarodiči stýkat, když s nimi není domluva.

 
babi55
babi55 - 31.1.2015 10:43

jojo, ono asi platí, co vyíláš se ti vrátí, bohužel,když rodicče zestárnou a pak chtějí úctu a lásku, tak to okolí vnímá jak jsi špatná, když prostě nemáš co vracet a o lásku se celý život jen prosíš, je to smutné, někdy tak trochu závidím hezké vztahy mezi babičkami a mladší generací, já sama jsem měla báječnou babičku,která mi vynahradila "nelásku" mých rodičů, proto říkám chraňte si děti, nenechávejte jedné ubližovat a druhou preferovat smajlik - 43

 
Linda
Linda - 31.1.2015 10:14

Znam jo znam..... ma predraha tchyne kdyz se narodily deti prohlasila, ze si s vnoucaty nemini kazit zivot, sama vychovala tri deti a ted si chce uzivat. Nastesi mela stejny postoj k obema dceram a stejne tak k dceram manzelova bratra. POslala jim darek, pozdeji penize (2-3stovky), k narozeninam a vanocum, videla je tak jednou za dva roky pokud jsme my prijeli a to jeste s ex-tchanem koukali na hodinky kdy zase vypadneme. Dceram jsme se to snazili vysvetlit umerne veku, kolem 12-13 roku dosly obe dve k zaveru ze jsou pro babicku vzduch. Dneska je holkam 18 a 20, babicka je jim ukradena. Na druhou stranu tchyne se mezitim rozvedla, prestehovala a poslednich par roku breci, ze vnoucata ji hodila pres palubu.
Manzelova sestra ma dneska deti 7 a 5 a ta sama babicka se muze prethnout, 3x jim zaplatila dovolenou typu 14 dni Malorka, darky nejdou pod tisicovku, pokud svagrovka "zabreci" tak babicka nevaha prijet, privezt, koupit ,pohlidat atd..... moje mladsi dcera to nedavno komentovala " se nediv mami, Josephine piskne (to je ta sedmileta) a babca skace" smajlik - 34.... nebylo to nejak horky nebo nenavistny, pouze chladny komentovani ze babka blbne a nema cenu s ni ztracet cas smajlik - 42

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-34
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77634.
    Archiv anket.