Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Dospělá sestra si hraje s panenkou

Dospělá sestra si hraje s panenkou

Mám starost o svou sestru, připadá mi, že začíná nějak bláznit. Nerada bych jí ublížila, ona se navenek chová úplně normálně, ale v skrytu duše má velký problém. Chtěla bych jí pomoci, ale nevím, jak na to, abych se nezachovala jako slon v porcelánu. Jde o to, že jsem zjistila, že má sestra doma panenku, takové to miminko, které vypadá jako skutečné.

Sestře je šestatřicet let, je svobodná, před časem se rozešla se svým dlouholetým přítelem. Přesný důvod rozchodu neznám, ale myslím, že v tom hraje roli potrat, respektive interrupce, na které sestra před asi dvěma roky byla. Šla na ni z donucení, ona sama si dítě přála, ale partner ji prosil, ať ještě počkají, že ho čeká pracovní postup a pak budou moct dítě dobře zabezpečit. Nevím úplně přesně k čemu a jak mezi nimi došlo, ale výsledkem bylo, že sestra šla skutečně ve svých skoro 34 letech na potrat a vzpomínám si, jak těžce to pak nesla a dlouho se s tím nemohla vyrovnat. Postupně pak vyhasl i jejich vztah, patrně mu zazlívala, že kvůli němu zabila svoje dítě. Takže se asi před půl rokem rozešli.

Od té doby žije sestra sama, pronajala si dvoupokojový byt. Nikdy jsem u ní nebyla na návštěvě, buď chodila ona ke mně, nebo jsme se sešly někde ve vinárně. Máme spolu hezký vztah, takže se poměrně často vídáme.

Minulý týden mi sestra telefonovala z nemocnice. Stala se jí nehoda, naštěstí nic vážného, ale záchranka ji vezla z ulice rovnou do nemocnice, kde jí řekli, že si tam pár dní pobude. Tak mi sestra volala, jestli bych se za ní nezastavila pro klíče nevyzvedla u ní doma nějaké hygienické potřeby a věci, co člověk potřebuje v nemocnici.

Hned jsem za ní jela. Když mi dávala klíče, viděla jsem na ní, že je taková trochu rozpačitá. Popsala mi, kde co najdu a já vyrazila. Když jsem přišla k ní do bytu, šla jsem podle instrukcí do ložnice do prádelníku a tam mě čekal šok. Viděla jsem něco, co by mě nikdy nenapadlo.

Ložnici má sestra krásně zařízenou, bílý nábytek, tapety s jemným vzorem, ladící povlečení i závěsy. Potud v pořádku. Jenže! U postele má dětskou kolíbku s nebesy a v ní takovou tu panenku, co vypadá skoro jako živá. Taky tam má přebalovací pult, respektive komodu, která je jako přebalovák uzpůsobená, na poličce má spoustu takových těch serepetiček pro miminka, dokonce i kojeneckou láhev. V šuplíkách má oblečení pro miminko včetně zimní kombinézky, zavinovaček atd. Dokonce tam má i balík jednorázových plenek.

Koukala jsem na to jako blázen a vůbec nevěděla, co si o tom mám myslet. Bylo mi sestry najednou strašně líto, došlo mi, že přesto, že se snaží působit vesele a pohodově, se strašně trápí a nemůže si odpustit ten potrat.

Sbalila jsem jí věci do nemocnice a jela za ní. Když jsem tam přišla, viděla jsem, jak je napnutá, co budu říkat. Jenže já nevěděla, co říct, tak jsem mlčela. Po chvíli se tedy zeptala, co říkám na to, co jsem v její ložnici viděla. Na rovinu jsem odpověděla, že mě to překvapilo, protože jsem to nečekala, a pak jsem, ani nevím proč, jí tu panenku a všechnu výbavu pochválila. Ji to evidentně hodně potěšilo a svěřila se mi, že si tím řeší ten smutek, že moc touží po dítěti a strašně si vyčítá, že se tenkrát nechala přemluvit k interrupci. A tu prázdnotu řeší tím, že se stará o tu panenku, je to pro ni prý něco jako záchytný bod. Když jede z práce domů, ví, že se nevrací do prázdného bytu, ale že na ni čeká její "miminko", kterému se pak až do večera věnuje. Přebaluje, koupe, krmí, převléká, mazlí se ním, zpívá mu. Prý dokonce uvažovala, že by si pořídila kočárek a jezdila na procházky, ale toho se bojí, že by ji lidi považovali za blázna.

Já jsem ji poslouchala a když budu upřímná, naprosto jsem ji chápala. Ale když o tom teď zpětně přemýšlím, napadá mě, jestli to třeba není počátek nějaké duševní poruchy. Jsem její sestra, mám ji ráda, záleží mi na ní, chci aby byla šťastná a spokojená. A zároveň se o ni bojím, nejsem odborník, nerozpoznám, kdy už by to s ní bylo vážné.

Co myslíte vy? Je to, co sestra dělá, jen takové neškodné řešení nějaké své frustrace, nebo se jedná o něco, co by měl řešit doktor nebo psycholog?

Anežka


10.10.2016   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 24   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Dospělá sestra si hraje s panenkou

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Piafka
Piafka - 15.10.2016 20:14

Určitě se snažte sestru podpořit v aktivitách mimo domov, aby prostě na umělé "miminko" neměla vůbec čas! Tato "záliba" ji nikam neposunuje, naopak, neustále ji vrací k evidentně přetrvávajícímu trápení.
Při tomto způsobu života ji šance na změnu moc nehrozí.

 
radkaester
radkaester - 11.10.2016 14:13

Hm,vždycky na tu bolest kterou naše moderní společnost popírá holka zůstane samasmajlik - 56,snažte se jí nasměrovat na psychologa,popřípadě kněze ( i pokud nejste věřící) aby uměla se svým rozhodnutíma současnou prázdnotou žít sice jako s chybou ale ne z neodpustitelným a napravitelným proviněním.chybujeme přece všichni ,evidentně touží svou lásku nékomu dávat není možnost zatím angažovat se třeba jako teta pečovatelka někde v DD ,nebo nějaké pěstounské rodinésmajlik - 64Vytěsnila by tak současnou prázdnotu ,smutek a koneckonců s malou holčinou by i panenku povozit mohla a nepůsobila by jako v písničce ,,zvláštní máma,, .A Vás taky moc potřebuje vyhýbat se problému opravdu nemá cenu stejně dřív nebo později člověka dostihne moc držím pěsti smajlik - 45

 
Anče
Anče - 11.10.2016 12:01

Renee:Jen otázka mimo diskuzi - žilas nebo žiješ v Kanadě?smajlik - 13

 
Renee
Renee - 10.10.2016 21:01

Sestra udělala velkou chybu, ale pořád není pozdě. Místo hraní si s hloupou panenkou by se měla urychleně zaregistrovat někam na seznamku a začít randit. Dítě ještě mít může, ale toho času není na rozdávání. Jenom si musí dávat pozor, aby na potencionálního partnera nevybalila hned svoje silné mateřské pudy, to by každý hned prchnul smajlik - 66
Zavírat se doma s nějakou plastovou figurou není v její situaci řešení. Od rozchodu má už půl roku, nejvyšší čas se vrhnout do víru společenského života smajlik - 47 Jo a pozor, toho panáka a ostatní propriety ať odnese do sklepa nebo do popelnice, protože pokud by to viděl sebežhavější nápadník, zbyde po něm jenom rozmazaná čára smajlik - 64

 
rozarka74
rozarka74 - 10.10.2016 19:11

orinka: Jak to myslíš...zvládla by mu vysvětlovat, jak to mezi muži a ženami v životě správně chodí a že oni jsou odlišní?...

 
Nika1
Nika1 - 10.10.2016 18:48

První co mě napadlo, je proč jí sestra nerozmluvila potrat, když jsou si takhle blízké? Možná to nešlo, nevím. Je sakra těžké být samoživitelka, ale takhle cítí lítost a vinu možná každý den. Aby to kompenzovala, má panenku (na osamělost, lítost, výčitky svědomí). Určitě to chce psychologa. Možná bych tohle nechala přečíst každou maminu, co uvažuje o potratu. Kvůli kariéře se vzdát dítěte? Pro mě největší sobeckost a hloupost. Ten chlap jí dost zničil život. Chce to jít dál. I když budete mít x dětí, vždy si prý vzpomenete na to jedno, co kdyby... Nevím. Je mi jí líto.

 
Petruša
Petruša - 10.10.2016 17:16

orinka: já si myslím, že až by to dítě měla, tak by neměla psychické problémy...

jinak k článku: nevím, taky mi to úplně normální nepřijde. Tím, že si ale uvědomuje, že to úplně standardní není, tak by neměl být problém to vyřešit. Možná bych tomu dala ještě chvilku čas a pak si s ní o tom zkusila znovu promluvit. Asi by opravdu měla jít mezi lidi, aby si mohla buď najít partnera, nebo i kdyby se pak nakrásně rozhodla, že to bude jen "dárce spermatu": Takových žen už bylo, které si nechaly "udělat" dítě, jen pro to dítě a pak toho chlapa pustily k vodě...

 
orinka
orinka - 10.10.2016 16:03

No, ale když tak uvažuju dál....dejme tomu, že by se jí podařilo otěhotnět tak, že by k dalšímu životu toho muže nepotřebovala. Jak by ale to dítě vychovávala, když má určitě nějaké psychické problémy? Jistěže by vyrůstalo v lásce, dostatku, ale zvládla by mu vysvětlovat, jak to mezi muži a ženami v životě správně chodí a že oni jsou odlišní? To bude docela oříšek, aby to případné dítě neovlivnila tak, že by mělo v dospělosti podobné problémy.

 
Verera
Verera - 10.10.2016 15:03

Na chvíli jako kompenzace, proč ne,ale trávit tím zbytek dne? Sestře se z toho stává hlavní náplň života a to už mi připadá nebezpečné.

Mohla bys ji vytáhnout mezi lidi, k nějaké činnosti. Pokud se chce seznámit, tak doma se jí to nepovede.

Jestli ji někam vezmeš a budeš na ni pozorovat, že se chce vrátit domů k panence a je nervózní z toho, že se o ni nestará, tak by to psychologa akutně chtělo.

 
krasaka
krasaka - 10.10.2016 14:25

smajlik - 61 nikdy bych při rozhodování CHLAP nebo DÍTĚ nevolila mužského smajlik - 66 Pozdě bycha honit, lépe je žít s dítětem sama - nežli potrat, nakonec se svým tělem si žena může dělat, co ona uzná za vhodné smajlik - 47
Já byla vdovou s dvěma děvčátky a když partner byl proti, tak šel dopryč a nám přibyl roztomilý klouček ! /Bylo mi tehdy 36, na tehdejší poměry dost stará matka, jenže já to považuji za vraždu / smajlik - 76
Ten "poddruh homo sapiens" chlastal a střídal holky a nikdo ho neměl doopravdy rád - život nebyl lehký, ale na stáří jsem šťastna, že zrovna toho kluka mám smajlik - 47

 
rychlonožka
rychlonožka - 10.10.2016 13:38

Chudák ženská. Nemá nikoho a nic po práci, než tu panenku. Politováníhodné. Ona potřebuje lidi, koníčky, kamarádky, život uteče a ona ho zčásti stráví mezi čtyřmi stěnami s neživou věcí. Kolik lidí ty děti má a neváží si toho. Kolikrát se rodiče o ně nestarají , jak mají,a tahle ženská, pro ni by to bylo životní štěstí, a není jí to dopřáno. Až má člověk vztek. nicméně si myslím, že by toho spíš měla nechat, poněvadž až dorazí na rodinnou oslavu s panenkou, nebo až se na ni vymluví při
přesčasu - už to bude zasahovat do normálního chodu života a to by nemělo. Není normální upnout se k neživé věci, nemůžu si pomoct. Jo, nějaký čas si posmutnit, pobrečet, to ano, ale toto je nějaké i při mé toleranci docela moc. Někdo může smutnit déle, někdo kratší dobu, ale měl by se z toho dostat. Mnozí slavní děti neměli kvůli kariéře a pak litovali. Milého partnera měla nakopat a říct mu - nechceš? Dobře, dítě bude jen moje. Znala jsem holku, byla ve stejné situaci. Dítě si nechala. On si po x letech našel partnerku a najednou jim děcko počít nešlo. Měl zájem si svého potomka půjčovat a byl v tom podporován i novou ženou. Asi se bála, že to je z její viny a že by ho ztratila. Ta známá je oba poslala kamsi. Plným právem. A na alimenty nesáhla. Dítě je dostalo při vstupu do samostatného života. Byla to hezká suma. Řekla bych, že to známá vyřešila velmi správně.

 
Anče
Anče - 10.10.2016 12:37

smajlik - 105Teď,když je v nemocnici a po návratu v období rekonvalescence bych to neřešila.Až bude v pořádku,snažila bych se k ní dostat blíž- ví c se vídat,dostat ji mezi lidi,klidně ji nabídnout seznámení s nějakým Tvým známým - na tom není nic špatného.Sport je taky dobrá věc...přijde na jiné myšlenky.Pokud by tato situace přetrvávala i nadále-Tvoje sestra se ,uzavírala, ve svém světě-rozhodně radím odborníka!smajlik - 56

 
PEGG
PEGG - 10.10.2016 11:09

orinka - 10.10.2016 10:20smajlik - 47

tornado-lou - 10.10.2016 11:07 ale určitě lepší, než kdyby se dala na pití

 
tornado-lou
tornado-lou - 10.10.2016 11:07

to je teda smutnej příběh smajlik - 17 ach jo. a největší škoda je, že ten chlap si za 10let vzpomene, pořídí si nějakou mladší a to dítě mít bude. ale téhle zničil život. ach jo.
nicméně pečovat o panenku jako by to bylo dítě mi nepřipadá normální, opravdu ne.

 
Kadla
Kadla - 10.10.2016 10:35

orinka: smajlik - 47

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-24
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 76946.
    Archiv anket.