Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Syn chce adoptovat cizí dítě. Jak mu to máme rozmluvit?

Syn chce adoptovat cizí dítě. Jak mu to máme rozmluvit?

Možná mě některé z vás odsoudí, že se nemám plést do věcí, do kterých mi nic není, ale přesto bych se vám chtěla svěřit s tím, co nás s manželem momentálně trápí. Jde o našeho dospělého syna, který se, dle našeho názoru, chystá udělat docela neuvážený krok.

Synovi je 26 let a v létě se bude ženit. Jeho nastávající manželce je 23 a má už čtyřletou holčičku. Seznámili se spolu před dvěma lety a už rok a půl spolu žijí ve společné domácnosti. Klape jim to, jsou ještě stále zamilovaní. Tu maličkou má syn velmi rád, i my s manželem jsme ji velmi dobře přijali a bereme ji v podstatě jako naši vnučku. Dokonce ji i hlídáme, když je potřeba, občas je u nás i na celý víkend. V tomto ohledu není žádný problém.

Teď nám však syn oznámil, že po svatbě si chce malou adoptovat. Její biologický otec o ni nejeví žádný zájem, alimenty platí velmi nepravidelně a opravdovým tátou je pro ni náš syn, i ho tak oslovuje. Ono se to asi na první pohled jeví jako celkem přirozená situace, vytvořili by úplnou rodinu se vším všudy, holčička by měla stejné příjmení. Jenže my tam vidíme možný problém do budoucna, o kterém syn logicky v tuto chvíli nechce ani slyšet. Co když jim manželství nevydrží, rozvedou se a syn pak bude povinen platit v podstatě na cizí dítě?

K těmto myšlenkám nás přivedla zkušenost z našeho okolí, kdy to v jedné rodině přesně takhle dopadlo a muž, který si v dobré víře adoptoval dokonce dvě děti své partnerky, na ně teď platí alimenty a nikdo mu to už neodpáře.

Nechceme, aby si náš syn ve své zamilovanosti, kdy vidí všechno růžově, jednou nezadělal na budoucí problémy.

Hana


12.2.2018   Rubrika: Čtenářské příběhy   |   Komentářů 45   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Syn chce adoptovat cizí dítě. Jak mu to máme rozmluvit?

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Hancule
Hancule - 17.12.2020 17:06

Mě přijde adopce moc dobrá věc. Jestli se na to váš syn cítí, nemyslím si, že byste mu to mělo rozmlouvat. Já mám své 3 děti a čtvrté už bych nezvládla, ale mít více peněz a více volného času, šla bych do toho. Alespoň se snažím těmto opuštěným dětem každoročně dělat radost na Vánoce. Letos jsem nakoupila panenky, auta a další hračky v hračkářství a potom pár plyšáku tady: https://www.gogu.cz/. Líbí se mi ta představa, jak jim dáreček udělá pod stromečkem velikou radost!

 
jancanoval
jancanoval - 16.6.2020 12:46

To je citlivé téma, asi bych se radeji poradila , mam donrou zkusenost na www.hanapucherova.cz, mají poradnu online i email poradnu. jana

 
alenafr
alenafr - 25.6.2018 22:18

Cizí dítě? Tohle je cizí dítě? Vychovala jsem dvě své a dvě osvojené děti z dětského domova - asi nerozumím myšlenkovým pochodům některých lidí, ale nechci soudit. Můžete se zkusit optat např. na https://comeflexoffice.cz/sluzby/pravni-sluzby ,-jde to on-line- na možnost jakési předmanželské smlouvy, která by upravila výživné v případě rozvodu, možná to lze ošetřit tak, aby na to pak matka byla sama, jen si nejsem jistá, že pokud se tak rozhodl, bude o něco takového stát.

 
Arna
Arna - 16.2.2018 13:14

hejluc: Větší pravděpodobnost je že se rozvedou než že ona onemocní či zemře.

 
hejluc
hejluc - 16.2.2018 12:49

Asi bych byla taky proti, ale pokud se zamyslím nad důvody, proč si dítě adoptovat, tak mě napadá - co by bylo s holčičkou, kdyby její matka byla dlouhodobě v nemocnici, nejdebože zemřela? On k ní v tuto chvíli nemá žádná práva, nemůže o ní rozhodovat, vychovávat ji. Kdyby se mamince něco stalo, co by bylo s holčičkou? Šla by ke svému biologickému otci? Nebo do děcáku? Předpokládám, že spolu plánují další děti, jak to vysvětlí sourozencům, že jejich sestra musí pryč...

 
Arna
Arna - 15.2.2018 19:05

kubikm: Osvojení jen tak zrušit nelze:

Téma: Zrušení osvojení
14.03.2016
Dobrý den, mám dotaz jsem již tři roky rozveden ze svou bývalou manželkou, když jsem svou bývalou ženu poznal, měla půlročního syna u kterého mi sdělila,že nezná otce a celou dobu mi tvrdila,že je ze znásilnění.Tohle byl důvod proč jej chtěla dát k adopci.jelikož jsem tohle nechtěl dopustit neboť mám děti velice rád ,tak jsem řekl,že si ho osvojím a tak se také stalo.Celých osm let jsem se staral o ženu i o naše děti,živil je.Po rozvodu jsem platil alimenty a bral si je každý víkend.Po roce odděleného soužití kdy jsem si já i má manželka našli nové partnery se žena se syny odstěhovala 200 km od místa mého bydliště.Syny jsem vídal zřídka a má žena řekla synovi,že nejsem jeho otec a seznámila jej s otcem biologickým.Tímto syn ke mě přestal jezdit a do dnešních dnů jezdí jen tam.Chtěl bych se zeptat jaké jsou možnosti a zda je možné zříci se otcovství .Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
občanský zákoník v § 840 uvádí podmínky zrušení osvojení. Jsou-li pro to důležité důvody, soud osvojení na návrh osvojitele nebo osvojence zruší; podá-li návrh jen jeden z nich, může se druhý k návrhu připojit. Osvojení nelze zrušit po uplynutí tří let od rozhodnutí o osvojení. To neplatí, je-li osvojení v rozporu se zákonem. Jsem tedy toho názoru, že nyní již osvojení zrušit nelze. Otcovství se jen tak vzdát nelze.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb.,....

 
kubikm
kubikm - 15.2.2018 17:37

Arna: jo, to je jasný, takhle dobře, ale ne ROZMLUVIT, jak píše ona..


.Kozoroh18: no v tom tvém příkladu...to bych asi dala k soudu k zneplatnění, protože to možná byl i podvod...

 
Arna
Arna - 15.2.2018 12:41

Kozoroh18: Nebyl náhodou takový článek i tady?
Je to opravdu "o hubu" něco takového udělat a ještě po tak krátké době.

kubikm: Kecat ne, ale říct co všechno to bude znamenat pro něj do budoucna by mu rodiče říct měli, sám si to totiž neuvědomuje, že pokud by se rozvedli, bude platit dál, dítě bude dědit s jeho dalšími dětmi,....

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 15.2.2018 8:08

syn je dospělý, má právo se rozhodnout jak se zachová sám.

jen jeden příběh:

pán si osvojil, miloval. Po čase se pani vrátila k byvalému i s dítětěm. Měli i radost z toho, že jim chodí alimenty.
Je to pak problém pro založení dalšího vztahu, alimenty se zvyšují, zdravotní dovolené, příspěvky na koníčky a děťátko je i nadále právoplatným dědicem.

 
bizuna
bizuna - 15.2.2018 7:35

PEGG: smajlik - 47

 
kubikm
kubikm - 14.2.2018 20:56

POKUD JE DÍTĚ DOSPĚLÉ A SVÉPRÁVNÉ - TAK HO NECHAT ŽÍT

je to jeho život...a co si udělá, to bude mít

a tohle já v rodině respektuju a raději se kousnu do jazyka, než dávat dobré rady...natož ultimáta

Hanko, tobě do života někdo kecal???????????
asi ne, viď

 
pippi.dlouha.puncocha
pippi.dlouha.puncocha - 14.2.2018 16:38

Myslím,že váš syn je frajer. Pokud by se rozešli, musel by sice platit alimenty,ale na druhou stranu by měl na malou stejné právo jako matka. Evidentně ji má rád a stojí mu to i za riziko placení alimenty na "cizí" dítě.

 
Arna
Arna - 14.2.2018 15:55

lee: Není to problém, měla jsem to tak a i kdyby biologický otec nesouhlasil, je to v zájmu dítěte, aby mělo stejné příjmení s ostatními členy jeho rodiny.

 
lee
lee - 14.2.2018 15:29

změna příjmení není tak jednoduchá, aspoň pokud vím...pokud má holčička uvedeného biologického otce a platí na ni í když nepravidelně, musí se změnou souhlasit i on... měla jsem to taky tak, teď je dcera tak naštvaná na vlastního otce, že jí to nedovolil, že řekla, že si změní jméno sama, až jí bude 18...

 
Arna
Arna - 14.2.2018 14:54

Můj bývalý manžel měl také mého syna hodně rád, ale až do té doby než jsme čekali společné dítě a po jeho narození se to ještě zhoršilo. Byly to až směšné situace. Kdybych to bývala tušila, nikdy bych si ho nevzala a neměla s ním další dítě.

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-30 | 31-45
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57206.
Archiv anket.