Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Polibek - co o něm možná nevíte

Polibek - co o něm možná nevíte
Líbání je sice věc krásná, ale nic se nemá přehánět. Když totiž ve středověké Itálii muž políbil dívku na ulici, očekávalo se, že si ji vezme. Dnešek je od této praxe už hodně vzdálený. I tak je ale v říši polibků mnoho jiných kuriozit.  

Polibek – pocta bohům i pozdrav

Traduje se, že první polibky, které posílali rukou bohům jejich uctívači, pocházejí z období 3000 př. n. l. Starověcí Římané naopak polibkem zdravili své přátele a rodinu, ale také lidi na ulici, a dokonce i podomní obchodníky. Zato ve starověkém Egyptě líbání skoro neznali. Kleopatra prý dokonce nikdy nepolíbila žádného ze svých nápadníků.

Líbání na denním pořádku

Ve středověku bylo naopak líbání na denním pořádku. Podle polibku se totiž dala vysledovat příslušnost k určité třídě: k čím nižší třídě bychom náleželi, tím více bychom se při líbání vzdalovali od obličeje. S rovnoprávnými bychom se líbali na rty, s těmi o stupeň výš na ruku, ještě výše postavené bychom líbali na koleno a u těch, pro které bychom byli pouhý prach, by na nás, resp. polibek, zbyla chodidla, nebo dokonce jen země vedle jejich nohou. Odtud pochází rčení „líbám zem, po které kráčíš“.

Přítrž polibkům ale učinila morová epidemie v 17. století. Během ní bylo líbání nahrazeno smekáním klobouku, úklonou, pukrletem nebo mávnutím rukou. Tolik k polibkům pozdravným.

Polibek jako mocný erotický čaroděj

Polibek jako erotický prvek má na svědomí západořímský císař Romulus (460 až 511 n. l.), který zakázal všem příslušnicím něžného pohlaví popíjet víno. Dodržování zákona dostali na starost muži, především manželé. Nestačilo jim však jen přivonět k ústům, daleko účinnější bylo vlastními rty ochutnat, zda na těch partnerčiných nezůstaly podezřelé krůpěje zakázaného moku, popřípadě nejsou-li po něm cítit.

Lipogram podle Davida Bowieho

Tři křížky na konci dopisu ve středověku znamenaly polibky. Lidé byli negramotní, a když se měli podepsat na polibekkupní smlouvu, udělali tři křížky a smlouvu políbili na znamení své upřímnosti.

Tento zvyk povznesl v roce 1979 zpěvák David Bowie, který vynalezl „lipogram“, otisk rtů symbolizující intimní autogram.

Po polibku smrt

Polibek smrti byl naopak vymyšlen mafií. Gangsteři tak dávali člověku najevo, že jsou nepřátelé a že se ho budou snažit zabít všemi možnými prostředky.

Nejznámější polibky, které měnily svět

Mezi nejznámější světové polibky patří tři, ale erotický je jen ten, jímž princ probudil Šípkovou Růženku. Druhý, zrádný, dostal Ježíš od Jidáše. Třetí, politický, a přesto vášnivý, představuje tzv. Brežněvova trojobruč. Svět si ještě pamatuje, jak Leonid Brežněv objímal politiky ze spřátelených zemí natřikrát.


Zdroj: www.novinky.cz
www.wikipedia.org

(kam)

www.ulekare.cz

Převzatý článek


22.3.2012   Rubrika: Erotika, milování   |   Komentářů 12   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Polibek - co o něm možná nevíte

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
loupák
loupák - 23.3.2012 7:01

babkatapka:smajlik - 54oká,příště se polepšim,nějak mi to vykání k tobě automaticky naskočilosmajlik - 58smajlik - 61

 
TULI
TULI - 22.3.2012 19:52

hezke ctenicko smajlik - 44obrázek - krava_gif_posila_polibek_2_.gif

 
Juana
Juana - 22.3.2012 17:23

Mám nejradši pusy od dcerky, ty jsou takové upřímné a od srdce smajlik - 68 A nejvíc nemám ráda "pusy" od našeho psa, i když ten to taky určitě myslí upřímně, ale to olizování ráda nemám.
Jako mladá holka jsem se nerada líbala na potkání - mám na mysli takové ty přátelské pusy, to se mi hrozně příčilo. Ale teď, v mém věku "mládí v pr.., do důchodu daleko" si to užívám, hlavně s mladšími kamarády. Já potvora. smajlik - 68 A manželovi to ani nevadí

 
babkatapka
babkatapka - 22.3.2012 15:03

loupák: proč mi vykáš??? tady si tykáme i s takovýma stařešinama jak jsem já, a za štípanou děkujismajlik - 56
dadka: já se taky moooc ráda líbalasmajlik - 26
Almega: králíčka nechci, leda jen na chvilku, ale na pořád nenene,mám maličký byteček a tady b y neměl kde mít svůj koutek. A mám alergii, tak mě stačí když přijde syn se svým miláčkem aspoň na chvilkuobrázek - samp16a4412840f8ca3e(2).jpg
Jste hodné, ale víte jak to je? Pusa odsmajlik - 43 se nedá nahraditsmajlik - 26

 
Almega
Almega - 22.3.2012 14:07

babkatapka: Náš zakrslý mazlivý králíček dává pusinky......což takhle si ho pořídit? Je velmi nenáročný,nosím mu košťály uzmuté v obchodě,a nechává se sáhodlouze hladit a pak nás vždycky olíže......Ale nedá se s ním mluvit....a ohryzává zespoda gauč a nakousal kabely,až jsme je museli dát do lišt.Ale tak už to je,vždycky něco za něco....Když už nás nebaví,tak šup s ním do klece,což by s nějakým mužem šlo těžko!

 
dadka
dadka - 22.3.2012 13:32

babkatapka:
Taky ti posílám pusu, takovou kamarádskou...Hned ti bude líp, uvidíš!!!smajlik - 44

 
dadka
dadka - 22.3.2012 13:30

Odjakživa se ráda íbám...každý den dostanu aspoň 2 pusy od manžela, ale většinou mnohem více. Jsme líbací typy.
Nejraději mám polibky od mých vnuků, ti starší už líbají tak nějak chlapsky.
Krásné je, když mně naši úplně malí vnuci dají sladkou ulepenou a uslintanou pusinku a řeknou "babi, já tě mám jád!!"

 
loupák
loupák - 22.3.2012 12:36

babkatapka:smajlik - 25jestli vás to potěší,tak vám aspoň na dálku posílám pořádnou štípanousmajlik - 44aspoň se nemusíte potýkat s oparama a jinýma radůstkamasmajlik - 68smajlik - 54smajlik - 62

 
babkatapka
babkatapka - 22.3.2012 11:38

Krásně napsané a zajímavé, ale co dělat s chutí líbat když není koho???
Jaro tady , a vhodný objekt už nenísmajlik - 85 a já bych tak líbalasmajlik - 85

 
loupák
loupák - 22.3.2012 9:15

Almega:smajlik - 34

 
Almega
Almega - 22.3.2012 8:36

A co takhle "políbil lemroucha mého" nebo "polib mi pr*del".....

 
loupák
loupák - 22.3.2012 6:32

Zajímavý článek,děkujismajlik - 47smajlik - 44

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57053.
Archiv anket.