Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Malinová roláda

Malinová roláda

Snadná a lehká jako vánek...

pošlete nám recept

Od počítače k invaliditě aneb Zranit se lze i v kanceláři

Od počítače k invaliditě aneb Zranit se lze i v kanceláři
Pokud jdete na exkurzi třeba do dolu nebo na stavbu a dostanete na hlavu helmu, hned si uvědomíte, že jste v nebezpečném prostředí, kde je třeba dávat si pozor na úrazy. Při vstupu do kanceláře vás něco podobného asi sotva napadne. A přesto se lze vážně zranit i mezi papíry a tužkami. Někdy jen kvůli tomu, že zde prostě úraz nečekáme.

Statisticky se lidé nejčastěji zraňují doma a na pracovišti, i když jejich pracovní místo vypadá nadmíru neškodně. Jednoduše proto, že tam trávíme mnoho času, a proto jsou různá zakopnutí a naražení jen otázkou času.

Nepodceňujte ergonomii svého pracovního místa

Hlavní příčiny úrazů a poškození v kanceláři souvisejí s prací na počítači a přetížením. Málokdo při sezení před počítačem zachovává správnou ergonomii. Tím dochází k nerovnoměrnému přetěžování některých svalů, kloubů a šlach. Ve spojení s příliš dlouhou prací bez přestávek a se stresem je z pracujícího pokroucená unavená troska počítačs reakcemi a stabilitou tříletého dítěte. Pak stačí jediný schod, natáhnutí se pro čisté papíry do tiskárny, které jsou na skříni, a neštěstí je na světě. S prací na počítači souvisí i syndrom suchého oka (způsobovaný málo častým mrkáním) a jinými jevy, které vedou k unaveným očím. Pokud špatně vidíme, opět je šance na spadnutí ze schodů daleko vyšší.

Odpočinek a dobré boty

Ideální je, pokud zaměstnavatel poskytne k sezení takové židle, které umožňují správnou polohu při práci a tím nepřetěžují pohybový aparát. Dalším důležitým krokem jsou dostatečně časté a dlouhé přestávky, při nichž se projdeme a protáhneme, nejlépe si trochu zacvičíme. Na mnoha pracovištích je předepsané oblečení, ale přestože nošení vysokých podpatků sotvakde vyžadují, ženy si je velice často volí jako jediné hodící se k formálnímu oblečení. A ty si o zakopnutí, zvrtnutí nohy nebo rovnou pády ze schodů přímo říkají.

(Ne)bezpečná zóna

Kancelář se paradoxně může stát nebezpečnou zónou, a to hlavně kvůli nepřipravenosti „krys“ na rizika. Důležité je poslouchat signály, které nám tělo dává, a nepracovat do úplného zemdlení. Pokud se nakonec přece jen něco stane, vše bez odkladu nahlaste zaměstnavateli jako pracovní úraz a nechte si zranění ošetřit.

 

(zep)

Zdroj: www.hojeni-ran.cz

Převzatý článek


10.11.2010   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 11   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 3/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Od počítače k invaliditě aneb Zranit se lze i v kanceláři

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
valiska44
valiska44 - 19.1.2023 14:03

To s tou ergonomií je zajímavý tip. Mám jednu kolegyni, která právě nejspíš díky práci na počítači začala trpět syndromem karpálního tunelu. Já s tímto naštěstí problémy nemám, ale zase mě trápí únava očí při práci na počítači. Dívala jsem se ale, že na https://www.hotovebryle.cz/ mají například takové ty brýle, které umí blokovat modré světlo a ty prý únavu očí umí zmírnit, tak přemýšlím, že to vyzkouším.

 
marta79
marta79 - 2.8.2015 12:15

Zajímavé články o tom, jak se starat o své pc:

http://asus-servis.cz/zajimave-clanky/

smajlik - 105

 
marta79
marta79 - 9.2.2015 12:59

Znáte Vláďu Ponechala? Je to zkušený manažer, i krizový:

http://vladap.cz/#moje-stranka_1422015223369

 
Sofffie
Sofffie - 10.11.2010 16:24

a já jsem dostala od šéfa do držky dveřma smajlik - 68

 
Křeček
Křeček - 10.11.2010 10:16

Já mám dodnes na nose jizvu, sundavala jsem v kanceláři ze skříně překapávač na kafe a hodila jsem ho na sebe (kafe v něm nebylo, byl tam odložený, tak jsem ho šla umejt a zprovoznit)

 
orinka
orinka - 10.11.2010 8:41

Aja: kdepak, to není soukromá firma.smajlik - 68 To je vysoká škola.smajlik - 14

 
Almega
Almega - 10.11.2010 8:33

V práci si nosím co se mi chce a v terénu podle počasí...Kdysi na stavbách jsme měli též nosit helmy,ale já měla vždy výjimku,nedá se s tím měřit,takže jsem jí aspoň musela nosit sebou a mít jí pohozenou vedle,jako kdyby se něco dělo....

 
Linda
Linda - 10.11.2010 8:25

Do provozu (kde me vidí jednou za uherský rok) máme speciální oblecení a obuv a helmy a brýle a rukavice a co já vím co jeste. To nám porizuje firma. Do kanceláre se obouváme a oblíkáme jak chceme. Stoly zvedací takze muzeme pracovat behem dne v ruzných pozicích a zidle nastavitelné. Takze v podstate bych si nemela mít na co stezovat. ted jsem cetla na interních stránkách, ze pro zájemce se v polední pauze bude organizovat rychlá chuze, aby jsem meli pohyb behem dne. A nedávno zakázali presun autem a vsichni jsme vyfasovali kola. Nápad príma, ale pri vetru 20m/s a se zimou a snehem na krku mi to neprijde jako nejstastnejsí resení, s tím mohli pockat do jara.

 
Aja
Aja - 10.11.2010 8:06

orinka: A řešení se nekonzultovalo? To já jsem teda při rekonstrukci do toho chlapům dost mluvila smajlik - 34
Taky není špatný si při sezení v křesle nad učením zasukovat nohy, tím si minimálně jednu odkrvit a při pokusu dojít ke zvonícímu telefonu sebou fláknout a zlomit si nohu....viz moje dcerasmajlik - 76

 
Bridgetj
Bridgetj - 10.11.2010 6:52

Tak boty v práci nenosím. Přezouvám se do zdravotních, ale slušivých, papůčí. Nevydržela bych celý den na jehlách (stejně je nenosím) nebo v kozačkách, jako tu někteří nosí. Vyzout se musí být o život. Podle správného by u nás měli všichni nosit zdravotní obuv. Pokud někomu upadne tělo a zjistí se, že měl boty na jehlách, jeho problém. Co se týče PC, tak sezení hodně zmáhá a už chvílema nevím jak sedět. Hlavně když přepisuju z diktafonu. A na cvičení tu čas není. Maxima se protáhnu. A to, že jsem věčně pořezaná od papírů, obálek, ibika, ... tak to už nepočítám

 
orinka
orinka - 10.11.2010 5:40

na minulém pracovišti, které navrhl architektonický ateliér, bylo blbě snad úplně všecko. Nesmysl na každém kroku, hlavně že to vypadalo efektně. A tak jsme měli pracovní pult, jehož výška nedovolila práci vsedě jak to bylo vysoko, když se člověk postavil, tak to bylo zase nízko. Mimoto se ostrá hrana zařezávala do předloktí, takže je jen otázka času, kdy si mí kolegové vyrobí taky ucpaný karpální tunel. Z druhé strany to bylo jako když střelí, bez jakéhokoliv výstupku, aby si na něj mohli přicházející čtenáři odložit hromádku knih anebo tašku. Ale hned od začátku se jednalo o tom, že bude pult nový a tenhle se odstěhuje....už to tam asi proběhlo......tak se šetří, že?smajlik - 42

 

Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

Anketa

Covid

Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

Celkem hlasovalo 57053.
Archiv anket.