Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Buritto s Jihočeským žervé, fazolemi, hovězím ragú, avokádem a koriandrem

Mexická klasika s Jihočeským žervé od Madety. V tomto jednoduchém receptu nechybí kvalitní hovězí maso, mexické fazole nebo avokádo. Šmrnc mu dáte kořením Fajitas a koriandrem. Zarolujte si dnešní dokonalý oběd...

pošlete nám recept

Nemoc na sedm písmen – rýmička

Nemoc na sedm písmen – rýmička

Rýma, banální onemocnění, které přesto dokáže pořádně znepříjemňovat život. Jedná se o infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání. Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředí, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).

Nejmenší jsou na tom mnohem hůř

S rýmou se pojí i jiné zdravotní komplikace. Některé jsou typické pro všechny věkové kategorie, jiné zase pro dětský věk. Jednou z obtíží spojených s rýmou je postižení očí. Při zánětu nosní sliznice dojde k jejímu zduření, tím se zhorší odvod slz slzovodným kanálkem a také může dojít k přestupu infekce na oční spojivku. „Typický pacient s akutní rýmou pak vypadá takto: zhoršené nosní dýchání, nadměrná sekrece z nosu, slzení a pálení očí. V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. Mudr. Ivo Šlapák, CSc. „Obecně u dospělých pacientů rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže, jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.

Jak se proti rýmě bránit 

Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? „Jednoznačně nekuřte a ani nepobývejte v zakouřených místnostech. V době chřipek se vyhýbat pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce. Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte - pohybová aktivita vede k posílení organismu,“ konstatuje prof. Mudr. Ivo Šlapák, CSc. „Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu (např. Physiomer). Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ pokračuje Šlapák.

Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. Konkrétně u nosního spreje Physiomer byly „pokusným králíkem“ děti ve věku 6-10 let - pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody - hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc.  

Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě, inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.

Redakce


23.9.2013   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 16   |   Vytisknout

Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

 

Diskuse ke článku - Nemoc na sedm písmen – rýmička

Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
EvaSuchá
EvaSuchá - 2.10.2018 14:24

Stérimar. Doporucuju i tu s mědí

 
Poola
Poola - 2.10.2018 14:20

Jakou značku?

 
EvaSuchá
EvaSuchá - 2.10.2018 13:30

Taky používám na rýmu a problémy s nosem mořskou vodu, jinou značku teda.

 
Yvonne
Yvonne - 27.11.2016 22:26

Tak physiomer zmiňovaný v článku máme doma a preventivně si 2x-3x týdně stříkám nos a rýmu jsem neměla už dvě léta. smajlik - 68smajlik - 68

 
Jitka99
Jitka99 - 6.3.2014 10:22

Když uděří u nás, tak si hned vezmu 5Prevemax. Jsou to přírodní tobolky s betaglukany a zatím nás vždy zachránily :)

 
Anet85
Anet85 - 24.2.2014 5:31

Dobrý den, na mimibazaru jsem našla diskuzi o bylíinkách navrhovaný STOPKAŠEL pro děti vyzkoušet. Vše potřebné i doba, kdy by sirup měl zabrat mi bylo vysvětlené v lékárně a na internetu bylo také dost informací. Mohu říci, že splnil mé očekávání a synovi od kašle pomohl.

 
Veronika Domanska
Veronika Domanska - 3.2.2014 21:17

Když udeří rýma, tak nedám dopustit na sprej do nosu Nasic (má šetrné složení, nedráždí sliznici, naopak má hojivé účinky) :)

 
Kozoroh18
Kozoroh18 - 23.9.2013 12:59

na sedm písmen a sedm dní léčená, nelečená na týden.
tak nějak se to říká

mám ji již 14 dnísmajlik - 85

 
dadka
dadka - 23.9.2013 11:08

Rýmu dostávám většinou 2x do roka. Je to protivné a nedá se s tím nic dělat. Začne mě škrábat v krku, začnu kašlat a potom dostanu rýmu. Mám ucpaný nos, bolí mě hlava, jsem celá polámaná. Nepomůže nic, musím se tím prosmrkat a prokašlat. Do týdne to přejde, ale kašlu ještě další měsíc, a to jsem nekuřačka.

 
Jenika
Jenika - 23.9.2013 10:38

Já jsem měla na začátku roku rýmičku asi 3měsíce. No, ona to ani nebyla rýmička, ale neustále ucpaný nos. A tak jsem nakupovala každý týden jiné nosní kapky včetně mořské soli a stříkala a stříkala. Přivodila jsem si takové trauma,nespavost, že jsem se ocitla na ušním , nosním , rengenem hlavy atd. Prý jsem si to přivodila těma kapkama. To už není o rýmě, ale oteklé sliznici.No trvalo to ještě asi 15 dní, než bylo lépe, ale i pan Dr. doporučoval jedinné kapka ,co se dají koupit v lékarně a to s mořskou solí.

 
sharon
sharon - 23.9.2013 9:44

trpajzlik: spray...smajlik - 47

já když jsem byla ještě pracovně činná a chodila jsem pravidělně do sauny tak jsem vážně rýmu neznala.....
dnes vitamínuju, česnekuju, rakytníkuju , zázvoruju a přesto někdy posmrkávám ale pokud není teplota tak je to na pohodu...smajlik - 68

 
trpajzlik
trpajzlik - 23.9.2013 9:05

Spray z mořské soli do nosu používáme - mohu jen pochválitsmajlik - 47

 
trpajzlik
trpajzlik - 23.9.2013 9:04

rýmu nemusím, ale čas od času na mně vleze, je to nepříjemné a říká se, že léčená i neléčená trvá 7 dnů

Mitrola: vyhnout se rýmě? asi nemožné - když někdo v okolí kýchá, jedeš v dopravním prostředku - a je to hned, rychlá změna počasí, právě teď se mi zdá, že na mně ta "rýmička" lezesmajlik - 76

 
Almega
Almega - 23.9.2013 8:38

Rýmou netrpím,jsem často v terénu - už 37 let,tak jsem odolná.Letos jsem ale z ničehož nic dostala děsnou rýmu na 24 hodin,odřela jsem si nos,vypotřebovala všechny látkové kapesníky i balík papírových a byl to pro mne opravdu nezapomenutelný zážitek....

 
surika7
surika7 - 23.9.2013 7:49

Nevím jak vy....ale jednou ročně si vždy musíme tu rýmu "odsmrkat" kdyby hrom na koze jezdil, nevím jak to dělají ti co se rýmě dokáží zcela vyhnoutsmajlik - 31

 

Zvolte stranu: 1-15 | 16-17
Sponzori

Prohledej


Výherci v soutěžích

Soutěže na Soutez.cz

    Anketa

    Covid

    Prodělali/y jste v uplynulém roce Covid?

    Celkem hlasovalo 77178.
    Archiv anket.