Reklama: Základem každé pracovny jsou kvalitní kancelářské židle . Na Hawaj.cz si vyberete tu pravou přesně podle vašeho stylu.  

Šťáva plná vitaminů

Šťáva plná vitaminůPřipravte si domácí šťávu, která bude chutnat celé rodině...
pošlete nám recept

Jak poznat rakovinu prsu?

Jak poznat rakovinu prsu?

Mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen patří rakovina prsu, u které je podstatné včasný záchyt. Bohužel i přes tento fakt ženy podceňují preventivní vyšetření, a tak kvůli zanedbání může tento neléčený karcinom skončit až smrtí.

Prevence proti rakovině prsu

Základní prevencí je samo vyšetření prsu, které by si měla žena provádět každý měsíc. Nejúčinnější je však vyšetření mamografem nebo ultrazvukem, ne které by měly ženy docházet jednou za dva roky. Díky těmto přístrojům je totiž možné zachytit nádor ještě v počátku.

Růst nádoru

Růst nádoru může však trvat i několik let, než by si ho žena nahmatala díky samo vyšetření. Nádory s pomalým růstem jsou většinou neagresivní a drobné. Při jejich léčbě má žena opravdu velkou šanci na vyléčení. Některé nádory ale rostou velmi rychle, např. narostou do velkých rozměrů klidně za pár měsíců. V těchto případech je zapotřebí zahájit léčbu bezodkladně, protože bez léčbě to může ve ke smrti do několik měsíců či dokonce týdnů od prvních příznaků.

Příznaky rakoviny prsu

Prvním příznakem tohoto onemocnění bývá bulka, která ale není jediným projevem nádoru. Někdy může na toto onemocnění ukázat vtáhnutá kůže či bradavka dovnitř prsu, nebo může kůže na prsu připomínat vzhled pomeranče - prso je zarudlé, zesílené a s četnými dolíčky.

Mezi další typické příznaky patří:

 • krvavá sekrece z bradavky
 • bulky v podpažních uzlinách
  • Ne vždy dojde ke včasnému nahmatání bulky

   U tohoto onemocnění není pravidlem, že žena trpící rakovinou prsu si automaticky nahmatá bulku na prsu. Bulka se objevuje v závislosti na tom, kde je nádor v prsu uložen a jaká je velikost prsů. Snadněji se objevuje v okrajových částech. Větší šanci na objevení má rovněž majitelka menších a měkkých prsů.

   V případě, že si žena nádoru nevšimne, ten může během několika let narůst do takové velikosti, která je pak viditelná i okem. Tento nádor pak způsobuje bolest, otok, krvácení a záněty.

   Léčba prsního karcinomu

   Způsob léčby rakoviny prsu se u každé pacientky stanovuje individuálně a berou se v potaz všechna specifika její situace. V případě, že je tumor operovatelný a nebyly prokázány metastázy, pak se přistupuje k chirurgickému odstranění. Dříve se běžně prováděla ablace prsu neboli úplná amputace. V dnešní době se snaží medicína brát ohled na to, že se jedná o radikální zákrok, který je pro ženo velmi stresující a špatně se s ním vyrovnává. Proto také mají ženy možnost po léčbě podstoupit plastickou operaci, která provede rekonstrukce prsu.

   Radioterapie

   Rakovina prsu se rovněž léčí ozařováním nádoru. Radioterapie při aplikaci působí na nádorové buňky, které podstupováním tohoto vyšetření zahynou nebo ztrácí možnost nekonečného množení. V dnešní době se používá jako doplněk k operaci, kdy se předpokládá, že v prsu zůstalo pouze minimum zbylých patologických buněk. Sama o sobě však rakovinu vyléčit nedokáže, takže nemůže nikdy nahradit chirurgický zákrok.

   Chemoterapie

   U žen, které měly zasaženy nádorem také uzliny, se podává také chemoterapie. Při této metody se využívají cytostatika, což jsou chemické preparáty zastavující růst a množení buněk. Jelikož tyto cytostatika působí na buňky které rostou a dělí se, zasahují rovněž zdravé buňky, a proto mají mnoho nežádoucích účinků.

   Mnoho žen si nepřipouští, že by mohly onemocnět rakovinou. Proto na pravidelná vyšetření nedocházejí. Některé ženy pravidelně k lékaři nechodí kvůli strachu, že jim něco objeví nebo se vymlouvají, že na to nemají čas. Každá žena by se však nad tím měla zamyslet, zdraví má člověk jen jedno, proto by si na pravidelnou čas udělat měly.

   Komerční článek


   1.6.2015   Rubrika: Nemoci a prevence   |   Komentářů 1   |   Doporučit článek   |   Vytisknout

   Hodnocení článku: 2,9/5   Oznámkovat (hodnocení jako ve škole): 1   2   3   4   5  

    

   Diskuse ke článku - Jak poznat rakovinu prsu?

   Tato diskuse je otevřena jen pro přihlášené uživatelky.
   Hanča
   Hanča - 4.6.2015 21:36

   díky za mamograf, odhalí vše, i to co nehmatá ani odborný lékař, radči odstranit i mini cystu dřív, než se to zvrhne

    

   Sponzori

   Prohledej


   Výherci v soutěžích

   Anketa

   Zpívám rád a je to na mě doufám znát...

   Zpíváte si občas doma?

   Celkem hlasovalo 146643.
   Archiv anket.